אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

4 סיבות להתיר אולטרסאונד לנשים בהריון/ תגובה

הרבנית חנה אדלר לזרוביץ' מארגון רבני 'בית הלל' מגיבה לרב שלום כהן שפסק כי אסור לנשים לערוך בדיקת אולטרסאונד בזמן ההריון: "מה עם ונשמרתם מאוד לנפשותיכם?"

4 סיבות להתיר אולטרסאונד לנשים בהריון/ תגובה
  (צילום: שאטרסטוק)

היום התפרסמה אמירה של נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום כהן שליט"א, בנוגע לבדיקות רפואיות של נשים בהריון. בכתבה נטען כי הרב מורה למעשה להימנע מבדיקות אולטראסאונד. אין ביכולתנו לדעת מה היה הקשר הדברים והאם דבריו צוטטו במדויק, אך מכיוון שהדברים פורסמו לציבור ראינו צורך להגיב בכדי למנוע תקלה ומכשול.

אכן, במהלך ההיסטוריה המידע לגבי עוברים ברחם אימם היה מוסתר, כפי שמעיד קהלת: "כַּאֲשֶׁ֨ר אֵֽינְךָ֤ יוֹדֵ֙עַ֙ מַה־דֶּ֣רֶךְ הָר֔וּחַ כַּעֲצָמִ֖ים בְּבֶ֣טֶן הַמְּלֵאָ֑ה כָּ֗כָה לֹ֤א תֵדַע֙ אֶת־מַעֲשֵׂ֣ה הָֽאֱלֹהִ֔ים אֲשֶׁ֥ר יַעֲשֶׂ֖ה אֶת־הַכֹּֽל" (קהלת יא,ה). ומפרש בעל ה"תורה תמימה": "ז' דברים מכוסים מבני אדם ואחד מהם שאין אדם יודע מה בעבורה של אשה. וזה אחד מן הדברים שבמכוון הוא נעלם מבני אדם, שאילו ידעו אפשר שמי שידע שהוולד הוא לא לפי רצונו היה מבקש תחבולות שתפיל האשה".

ונראה שפוסקים רבים חששו לדבר זה בדורות האחרונים והורו להימנע מבדיקות אולטראסאונד, בשל הסברא שאם הפלה תיאסר בכל מקרה מה טעם יש בביצוע הבדיקה. מאידך, ישנן סיבות אחרות אשר מצדיקות ואף מחייבות את ביצוע הבדיקות מצד "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם":

1. בבדיקת אולטרסאונד ניתן לאבחן גם בעיות שקשורות לחיי האם, כגון שליית פתח המחייבת ביצוע ניתוח קיסרי לצורך הצלת האישה ממוות במהלך לידה רגילה.

2. ישנן מחלות עובריות הניתנות לאבחון באולטרסאונד כגון האטה בגדילה תוך רחמית, אשר ללא מעקב צמוד או יילוד מוקדם עלולות להסתיים במות העובר חלילה.

3. חלק מהמומים המאובחנים בהריון ניתנים לתיקון תוך רחמי או לתיקון מיידי לאחר הלידה, כך שאם המום לא יאובחן בזמן לא ניתן יהיה להציל את העובר או את היילוד.

4. ישנם מומים עובריים שאינם מאפשרים חיים מחוץ לרחם, וכבר דנו הפוסקים בשאלת היתר הפלה במקרים אלו ואחרים. מדובר בשאלה פרטית ורגישה אשר מבחינה הלכתית ניתן לדון בה רק לאחר קבלת מירב הפרטים מבדיקת האולטרסאונד.

כרבנים ורבניות אנו מאמינים שבתחומים מקצועיים יש להיוועץ באנשי מקצוע. הדברים אמורים ביתר שאת בנושאי רפואה הנוגעים לפיקוח נפש. פסיקה והנחיות בתחומים אלו חייבים להינתן בליווי ובהנחיה רפואית.

=======

הרבנית ד"ר חנה אדלר לזרוביץ' היא רופאה מומחית ביילוד וגניקולוגיה, יועצת הלכה, חברת 'בית הלל' ומשיבה במיזם 'משיבת נפש'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
לחמורים לא עושים אולטראסאונד
ש | 02-07-2019 19:48
ולכן חסידיו של הרעבלה הזה לא עושים אולטראסאונד.
מה ?????
התמים | 02-07-2019 20:28
אולטראסאונד גם כבר בעיה ? למזלנו בבדיקה שעשינו התברר שלילד שלי יש בעיה שלא היינו יודעים עליה ללא בדיקה כזו. משנולד - הבעיה טופלה ועכשיו הכל תקין. איזו טיפשות זו לא לעשות אולטראסאונד.
2
פטפוטים על כלום
שלמה | 02-07-2019 20:55
קודם כל מי שרואה את הסרטון מבין שאף אחד לא אוסר על אולטראסאונד. במקום לרוץ לכתוב כתבה עם הסתייגות, אפשר פשוט לברר את הדברים. שנית, כל מי שמכיר את הציבור החרדי יודע שיש פער גדול בין מה שאומרים בציבור לבין הוראה פרטית. אז נכון שיש רבנים שממליצים שלא לעשות שום בדיקות כולל אולטראסאונד. אך אם יבוא אל אותם רבנים זוג ויגיד להם שהם מאור בלחץ וחוששים אולי יש מום וכדו', כמעט תמיד הרב יורה להם באופן פרטי ללכת ולעשות סקירה מאוחרת מורחבת, שמגלה את כל המומים והשליות הבעייתיים. אז לפני שמתלוננים ומותחים ביקורת כדאי פשוט לבדוק את המציאות. אגב, הסיבה שיש רבנים המתנגדים לבדיקות היא כי זה הרבה פעמים גורם ללחץ אצל ההורים כשהתוצאות אינן חד משמעיות, והלחץ כידוע גורם להרבה בעיות פיזיות ונפשיות שמשפיעות בין השאר על התפתחות העובר.
זאת בדיוק הבעיה
יואב | 04-07-2019 19:07
יש פער גדול בין מה שאומרים בציבור לבין הוראה פרטית בלי לקחת אחריות על הדברים שנאמרים בציבור. ככה מתחילות תקלות.
הבעיה קיימת בכל פסיקה כמעט
שלמה | 03-07-2019 16:29
זה כמעט לא משנה מה תפסוק, תמיד יהיה מי שיגיד שזה גורם לבעיה חינוכית בציבור. מי שלא מתאים לו עם פסיקה כזו שלא יקשיב לה. יש קצת אחריות גם על האדם הפרטי בבחינת עשה לך רב.
הבעיה של פסיקה החרדית
פ | 03-07-2019 7:05
מסכים איתך שפסיקה הפרטנית שונה מסיסמאות הציבוריות, אך עדיין יש כאן בעיה של חינוך. הפסיקות המחמירות ומתלהמות שמוצהורות בפומבי גורמות לסנטימנט קיצוני בציבור החרדי ומצמיחים דור חרדי חדש שלא ידע את יוסף, ונוהג לפי הדעות המשונות הללו
3
מה לא ברור??
אבי | 03-07-2019 7:42
כוונת הדברים ברורים מאוד... לא לעשות .. וכל אלו שאומרים שעשו ובזכות זה ילדם ניצל זה בדיחה... כי אם לא הייתם עושים התינוק היה יוצא תקין לחלוטין ובגלל שעשיתם ה החליט שתסתדרו לבד... יש לי חברים שעשו ואמרו להם דברים הזווים על העובר והם נכנסו לפאניקה.. והלכו לשאול רב.. ולא רק את הרב שלום כהן.. והוא אמר להם שלא יעשו כלום ולא יבדקו... וברוך ה הכל היה תקין... אני מקווה שהסברתי טוב יותר... אני לא בא לחזק את הדברים של הרב.. כי הוא לא צריך חיזוק מאחד כמוני...
תמחק את הפסוק "ונשמרתם" ואת "רפוא ירפא"
אוראל | 14-07-2019 15:51
ה' ברא את הטבע וכך רוצה שהעולם יונהג. הטבע הוא לא היריב של ה'.
כנראה שאמא שלך באמת לא עשתה בדיקת אולטראסונד
חנלה | 04-07-2019 16:37
כשהיא היתה בהריון איתך ויצא לה בן אהבל. חבל.
גם אל תעשה חיסונים
שי | 03-07-2019 13:18
ובעיקר אל תתרבה
4
כנראה שאמא שלך באמת לא עשתה בדיקת אולטראסונד
חנלה | 04-07-2019 18:04
כשהיא היתה בהריון איתך ויצא לה בן אהבל. חבל.
5
רב כהן -רבנית חנה
גלית | 05-07-2019 5:50
לרבנית חנה שלום כבודה אשה רבנית מכובדת .חלוקה על דעתו של הגאון כהן מה עושים .? ביהדות דעתו של גבר עדיפה תמיד מדעת אישה נשים דעתן קלה ולכן .אם מבוגר הוא צריך להשפיל עיניים ולכבד .גודל הזקן גם פקטור .גודל הכובע והמעיל .כך נמדדת האמת ביהדות .אסור להרגיז רב .זה העיקרון .זו האיוולת ביהדות דעתו של הרב לגיטימית הוא גאון בכל אשר יפנה ספור בגדי המלך החדשים .תאמרי טעיתי פן לא תהי רבנית
6
אולטרא סאונד
ליאורה | 06-07-2019 23:51
הרבנית חנה לחלוק על גאון הדור .איך לא תבושי .להיות רבנית שכזו .ביהדות בורא עולם טועה לפעמים .זוכרת את אימרת האיוולת נצחוני בני . שרב יטעה חלילה וחס .לא יקום ולא יהייה אין גבול לטמטום בכל היהדות לא רק בש״ס