מה בין "אחר".רבי טרפון. טירוף. ויובל דיין 

אינני מכיר את יובל מלבד כמה שיחות פה ושם שהיו לנו על כן אינני חש שיש ביכולתי לשפוט או להביע עמדה וספק אם להבין, שכן כפי האמור נפש האדם בעיניי היא כמעט מעל בינת אנוש. מה כן צריך לשנות?  אנחנו את עצמנו 

מה בין "אחר".רבי טרפון. טירוף. ויובל דיין 
  Photo by Miriam Alster/FLASH90

המלחמה על הרצון

קראתי אתמול את המילים של יובל דיין.

ועם המילים האלה נרדמתי. משנתעוררתי בבוקר תכף לאחר מודה אני,צצו בי שני אמירות ידועות. אמר רבי טרפון "תמה אני אם יש בדור מי שיכול להוכיח". "שובו בנים שובבים חוץ מאחר" .

והאמת שגמלתי בלבי לשתוק 

אך איני מצטיין בכך.

כמי שעבר דבר או שניים בחיים למדתי היטב 

כי החיים מורכבים, כי נפש האדם היא דבר שבבחינה מסוימת מעל בינת אנוש,לא סתם נשברו,נשברים וישברו על כך קולמוסים רבים. עלו, עולים וצונחים תיאוריות ותורות נפש רבות. כשם שישנם רבים אשר נושאי בשורה 

ישנם לא פחות שמכרו לעולם פסיכולוגיה בשקל. 

לא מזמן סיימתי לקרוא אסופת מכתבים רחבה של "הגורו" הגדול פרויד, ואיך לומר.. הבן אדם "עף על עצמו" בקטע אחר! 

יובל בחר להעמיד את עצמו בשטח אש

אינני מכיר את יובל מלבד כמה שיחות פה ושם שהיו לנו וכמה שיעורים ששמעתי (התחזקתי מהם!!) על כן אינני חש שיש ביכולתי לשפוט או להביע עמדה וספק אם להבין, שכן כפי האמור נפש האדם בעיניי היא כמעט מעל בינת אנוש. 

ובכל זאת בחר יובל להעמיד עצמו בשטח האש התקשורתי/חברתי ובמידה רבה הייתי רוצה לצעוק שאם אדם מזיק לעצמו לא חייבים לשתף עם כך פעולה!! קצת כמו אישה המשתכרת עד כלות ברחובה של עיר בגדיה נקרעים והיא מסתובבת כמעט ערומה ומבוזה ובעת ההיא יהיה ציבור האנשים נחלק לשלוש: א.אלה ששולפים מצלמה ומצלמים. ב.אלה שבורחים/מרחמים. ג. אלה שתופסים אותה פורסים עליה שמיכה ומזמינים לה מונית.

צמיחה – הבשלה – התבגרות

אז אינני אומר, יובל הוא אדם פיקח,שלא לומר גאון 

איש שיודע היטב את זירת התקשורת, בעל אומץ ותעוזה לא רגילים (ולאו דווקא בהתייחסות לפוסט המדובר, הוא כך בכל דבר) ויתכן והדברים נכתבים בידיעה והבנה גמורים מבחינתו.

אני גם מבין שכאשר אדם הוא בעל השפעה גדולה

יוצא בדברים מטלטלים ושנויים במחלוקת יש צורך לגונן על אלה שיחשבו שנפרצה כאן גדר או סתם כאלה משומעי לקחו או קשורים בחברתו הן מקרוב והן מרחוק שמעמסת החיים שלהם רבה (של כולנו) ותוספת כזאת בהחלט עלולה להיות מחסלת להם לחלוטין את האמון  ומרסקת אותם. 

האמת שיובל הוא לא העניין. ואולי אפשר לומר בזהירות שהבדל בנינו. כל אחד מאיתנו. לבינו הוא שהוא טיפה יותר מוכר,טיפה יותר כריזמט,  עם טיפה יותר קוראים ועוקבים, ובמה ציבורית  רחבה 'ולא עלינו' ברצונו או שלא ברצונו נושא את התואר 'רב' 

 אז מה העניין?  צמיחה – הבשלה – התבגרות 

הרשת גועשת

"הרשת גועשת" מילה שנשמעת לא קצת בתקופות האחרונות ובכמות לא מעטה גם במחנה המגזרי על כל גווניו.

תמיד תהיתי על פירוש העניין. האם זה גועש סתם כי זה מעסיק הרבה אנשים. האם זה עוד משהו עסיסי לדבר ולהתעסק בו?  או שבאמת זה מהפך לאנשים את הבטן ברמה קיומית? או שמא נוגע בנו פנימה בנקודות פנמיות שהס מלדבר או להזכיר .

לעניות דעתי רק שני האופציות האחרונות שמניתי ראויות ודורשות התייחסות ומהם אני כותב.  

כאשר צפים ועולים עניינים כאלה של בעלי השפעה שנפלו,התבלבלו, פשעו,פגעו וכו' מיד ישנה חרדה וצורך לתפוס מרחק ולאחר שתופסים מרחק פתאום מגלים שאנו מדממים. כל אחד בכמות אחרת, כשמחפשים אחר מקור הדימום מגלים שזה שוב האמון שוכב שרוע ללא דופק ומתחילים החייאה כאשר קצת רוצים לחיות וקצת רוצים למות.

 אמון

אז בואו רגע נדבר על אמון. אמון הוא דבר נרכש. לרוב הוא נרכש בשנותיו הראשונות של האדם מי פחות, מי יותר, ומי בכלל לא. ובמקום מסוים חוסר אמון הוא מקור כל המחלות ובאותו נשימה מקור חוסן ושפיות האדם. לכן הדברים כואבים ומשפיעים 

ודורשים בירור. זעקה. ודיבור.

אנחנו צריכים להשתנות

אני אהיה האחרון שהצטרף למקהלה האומרת שמספיק ודי להסתופף בצילם של צדיקים, תלמידי חכמים,משפיעים וכו' היהדות הטובה והיפה מאז ומעולם הייתה בנויה על כל אלה והיא חלק בלתי נפרד ממנה. בלעדי כל זה הכאוס שנראה שאנו חשים כעת כאשר צפים סיפורים  כאלה על דמויות כאלה ואחרות הוא קטן לעומת הכאוס שבניתוק 

מחכמים וגדולים, ויתור על חלק כה חי ומשמעותי בפסיפס היהודי. אז מה בכל זאת כן השתנה? 

מה כן צריך לשנות?  אנחנו את עצמנו.

מה שהשתנה היום מפעם זו עוצמת ההזדקקות,סימני שאלה ענקיים שתפחו עם הזמן שמכבידים על הכתפיים ומתחננים שיבוא מושיע שיטול מעט מן הכובד, ותחושת הלבד עם הכמיהה העזה לביחד. למעשה אני מחפש רב,רבי, מורה, פסיכולוג, פילוסוף,נביא וחבר באדם אחד. 

במקום שבלי תשובה

 כל אלה הם קריאות לגעת בנפש. צלילה למעמקי אדם אל עצמו. בכדי "לקבל" באמת  

אנו חייבים להיות כלי. איתן, שמח, חזק בעל דעה והקשבה העומד על רגליו בזכות עצמו. כל אדם צריך לשאת בלבו "גלגל" רזרבי עצמאי שבו הוא, הוא ולא הצל של עצמו או של משהו אחר .

כשעם ישראל אומרים למשה דבר אתה עם האלוהים, רק לא אנחנו,פן נמות זה נובע מחרדה מחוסר אמון עצמי. הבת קול הזו שאומרת ל"אחר" כולם חוץ ממך,זו לא בת קול אלא אנחנו בעצמנו לעצמנו. 

אז בואו נגדל,

נתבגר,נבשיל, לא נברח,

לא נפחד, נעיז להקשיב 

לקבל, לקחת,לסנן,ללבן 

לזרוק,לשאול,ללמוד

לומר כן.לומר לא. 

וכן גם להיפגע 

לך יובל יקר . אולי הבנתי בזכותך  מחשבה נוספת 

בממרא הידועה שבמקום שבעלי תשובה עומדים 

אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד . כי המקום הזה הוא הליכה יום יומית על חבל דק. קצה של תהום אין סופית כשברקע צלילי קלרינט עדין, ופיצוצים מחרשי אוזנים של טראנס וגיטרה חשמלית. 

בהצלחה יובל. בהצלחה לכולנו.

 

אלישוב הר שלום-  תושב השומרון, מדריך נוער בסיכון וצרכים מיוחדים, כותב שירה 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
ההבדל שיובל מעולם לא שב בתשובה
ד"ר פרויד | 27-06-2019 16:11
ברסלב היא אינה יהדות ברסלב היא שם של מחלה קשה
במלון 'אבן שושן' בערך 'משוגע' שמתי תמונת דיין
עידו 2 | 28-06-2019 11:52
ומספיק להתבוסס בבוץ הסרוח הלזה.
עזבו כבר את המשוגע דיין. תסתכלו בעינים שלו !
עידו 2 | 28-06-2019 0:26
הוא מחוייב להתאשפז מהר
תגובה לא עניינית ורדודה. חבל
אלישוב הר שלום | 27-06-2019 16:44
חבל שזה מה שלקחת מכל האמור .
2
יובל לא הסתדר יש כאלו שכן מסתדרים בתשובה
ישראלים | 27-06-2019 21:23
לא קל לבעלי תשובה אבל רובם מסתדרים. תמוה שהוא חי בשקר תקופה ארוכה ואפילו לימד יהדות. כאילו אם הוא מבולבל ולא שלם עם עצמו למה הלך ללמד אחרים? זו אפילו חוצפה
ההיפך לחלוטין
מישהו | 28-06-2019 11:53
א. בגלל שהוא בבלבלות תלמידיו יפסידו תורה? הם לא אשמים. ב. אדרבה, מאור שבתורה מחזירו למוטב ועצם זה שיש לו תלמידים בוודאי ששמר עליו הרבה. (עפ דברי הרבי מלובביץ) ג. ואני הקטן מוסיף, אכן, נידוי ופוליטיקות חברתיות יכולות לרסק נפש של אדם, במיוחד אם הוא גם ככה שביר...
3
אלישוב אתה רואה את הדברים בזוית לא נכונה
מיכה | 27-06-2019 22:08
אלישיב היקר מה שקרה עם יובל דורש מחאה כי הוא חילל שם שמיים ברבים, הרבה צעירים הושפעו ממנו ועליו לשקול כל צעד וכל מילה שהוא משמיע כאדם כללי
4
תודה לך- קצר ומרגיע
איזו כתיבה רגישה | 28-06-2019 7:24
כך צריך.
בלבול מח
התייפייפות | 28-06-2019 9:06
רדוד. זוית ממדרגה נמוכה
5
יש בעיה רצינית עם ברסלב
רן | 28-06-2019 9:30
לא יודע להסביר אבל המקום שם לא כר טוב לחזרה בתובה מעמיד הרבה חוזרים בתשובה במקום בעייתי, כל הזמן צרכים להוכיח לעצמם כמה עוצמה יש בדת ואין להם בכלל מימד , כמו שמן שהוריד 50 קג ואחכ החזיר בחזרה 80 קג אם יובל הגיע למצב כזהסימן שהוא לא היה במקום טוב מלכתחילה - בעייתי ממש לא יכול להיות משפחה עם אישה חזקה (מקווה שהיא לא ברסלב) קם והולך- תראה לאן הוא חזר אפילו לא לחילוני ממוצע - ברסלב?
6
זרימה לא קוהירנטית
בן-ציון | 28-06-2019 11:28
חוץ מהסגנון הזורם שמבלבל את המח, הכתבה ספוגה מן ייאוש ורצון להכחיש כל ציפיה להבנה ולהפקת לקחים ממעשה אדם.
7
התשובה
אשר אלפסי | 28-06-2019 12:28
ארבע נכנסו לפרדס, גדולי עולם, תנאים קדושים. ורק אחד נכנס, וגם יצא, וגם בשלום. אין ערבות לצדיקות. צדיק זה לא מקצוע. זה נסיונות הכי קשים ! אברהם עה התנסה, דוקא במה שהוא האמין, באהבה בשמחה, ועכשיו הוא צריך לעקוד את האהבה, ולעבוד על סמך אמונה. וגם אל תאמין בעצמך עד יום מותך. וגם כתוב, הן בקדושיו לא יאמין, ויוכיח יוחנן כהן גדול 70 שנה ונהיה צדוקי בסוף ימיו.... אם אדם לא משנה מאיזה רקע נפל שידע שהוא בנפילה.... ויעשה תשובה חדשה קטנה יותר אבל אמיתית יותר.....ה' לא גבה ליבי ולא רמו עיניי......כל הנפילות מגאוה, האדם בעל ישות. כשחושב שהשיג משהו, ותפס משהו, בבורא. אז באה התרסקות. וזה למה ? הבורא, זה לא פסגת האוורסט. הגעת לפסגה, וזהו ! להגיע לבורא ,זה בלי סוף מדרגות, כאשר כל ירידה, היא המדרגה ,לעליה הבאה. ורק בעלי תשובה יבינו !
8
אלישוב הר שלום
. | 28-06-2019 13:05
אתה לא כזה מוכשר. סורי
9
הרבי מלובביץ'
נועם | 29-06-2019 16:24
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף
10
הליכוד
נועם | 29-06-2019 16:24
הליכוד שס חדש ישראל ביתנו העבודה
11
יובל דיין
נעמי | 29-06-2019 20:54
למי שהוא נפתחו העינים .הבין שתורה דבר אחד .יהדות דבר אחר .אסור לשנות את התורה .מותר וצריך לשנות את היהדות .וכנרטה מטעמי נוחות של המקורבים לצלחת .הוא ישכח ושום דבר ביהדות לא יקרה .היא תמשיך להיות בדיחה
12
יובל דיין אנחנו איתך בלב ובנפש!!!!!
ספתוש | 02-07-2019 19:56
בסד אל תדאג גם התקשורת הפלצנית בכל מקום תתעייף לדבר עליך ויהיה לך יותר שקט בחיים,ממש חמורים נוערים כל מי שחושב שהוא מבין משהו,הם לא אתה והם לא מבינים כלום והם עושים רעש מכלום,פשוט משועממים,תדון אותם לכף זכות,מרגע זה אני דנה לכף זכות כל מי שידבר סרה ביובל דיין ובדרך שלו ,תיזהרו!!!!