אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כך בכחול לבן מתכננים להגדיל את הקול הציוני דתי

בכחול לבן הציבו יעד של 2.5 מנדטים להשיג מהציונות הדתית, על אף תדמיתם השמאלנית. על הפרק: המשבר בין המגזר לנתניהו וניצול הדחייה של הליברלים מאיחוד עם סמוטריץ' והרב פרץ

כך בכחול לבן מתכננים להגדיל את הקול הציוני דתי
  (צילום: יונתן זינדל, נועם רבקין פנטון/ פלאש 90)

בכחול לבן ינסו גם הפעם לפנות לקהלים מהציונות הדתית, חרף הזדהות המפלגה עם השמאל הפוליטי, כאשר יו"ר המפלגה אמור להיתפס כאלטרנטיבה לשלטון הימין שמנהיג ראש הממשלה נתניהו – הפעם הם מתכוונים להגיע לשניים וחצי מנדטים מהמגזר הדתי לאומי.

הבעייתית מתעוררת אל מול הרכב הרשימה שבתוכה נמצא מיעוט ימני אידאלוגי כמו 'תלם', בעוד יש עתיד וחסן לישראל מרכיבות את מרביתה.

המסרים יעבדו על ניצול רצף האירועים ממערכת הבחירות הקודמת, כשעל הפרק ירכבו על הגל של הסדקים שנוצרו בציונות הדתית מול נתניהו ואיחוד הצפוי של הימין החדש עם הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' שירחיק את הליברלים.

מהציונות הדתית קבלו בכחול לבן שני מנדטים – תלוי בניתוח הקלפיות כשלפי הערכות מדובר ב- 60 אלף קולות. רק בירושלים קבלו במפלגה מנדט. "זה המון קולות, בהנחה שזה לא יכול להסתמך רק על חילונים", אומר לסרוגים חילי טרופר. במקומות בהם נרשמו אחוזי הצבעה גבוהים מהציונות הדתית נמצאת גם פתח תקווה והקיבוצים הדתיים כמו יבנה.

הכי הרבה סדקים כלפי נתניהו

"אנחנו רוצים עוד קצת בציונות הדתית", מציב טרופר את היעד. "אולי זו הקבוצה עם הכי הרבה סדקים כלפי נתניהו בעקבות ההתנהלות ואנחנו רוצים לנצל את זה". הוא מסביר את הדרך: "כל מי שהוא מאוד ממלכתי ויש לו בחילה מהעדפת האינטרס האישי על פני טובת הכלל ומבין שיצא המרצע מהשק ומתעסק בנתניהו. הכל יותר אישי וביבי יותר חשוב".

את הצד המדיני הוא מבטל, "אין הבדלים, הסוגייה המדינית היא אשלייה", כשלדבריו, "מי שמודאג מימניות רואה שביבי לא כל כך ימני. אנחנו נמשוך את הימין המתון, הצד הלאומי, שהליברליות והממלכתיות חשובה לו ובמקביל מבין שאין הבדלים דרמטיים בצד המדיני".

הערה נוספת של טרופר היא כי אם יש איחוד של הימין החדש עם סמוטריץ' ופרץ, תהיה אפשרות לקחת גם מהם קולות, שיבריח את הליברלים. כמו גם שיתוף פעולה בין הימין החדש וזהות שיבריח את הדתיים הממלכתיים והמסורתיים.

גם לפי יועז הנדל, המטרות הן להביא כמה שיותר מצביעים דתיים ליברלים ודתיים אותם הוא מדגיש כמי ש"קשה להם עם הסיאוב והעדר הממלכתיות". בנוסף כמובן לאלה ש"לא מסוגלים להצביע לבן גביר וסמוטריץ'". מחודש כהונה של הכנסת הוא למד כי "נדמה שמאז הפעם הקודמת המסכות הוסרו, לכולם ברור שבקדנציה הקצרה שחלפה כל המטרה היתה לייצר חסינות לנתניהו. טיעוני ״הימין החזק״ התפיידו מול המעשים".

ציטוט מלפני עשר שנים שהוא כבר חזר בו, מי שעושה הכי דילים עם הערבים זה ביבי או טיבי בינתיים זה ביבי וטיבי, לא היה תגובה לירי הטילים. גם הימין מבין שביבי לא ימין והוא ייתן הכל כדי להישאר.

הצביעו לנו רבנים בגוש עציון

אלעזר שטרן חושף כי למפלגה "הצביעו לנו רבנים בגוש עציון", הוא מוכיח על ידם. ומתנגד לאיחוד מפלגות הימין: "זו ציונות דתית קיצונית, לא שאנחנו גדלנו בה ולא של נתיב מאיר. ממש לא, זו ציונות דתית של הרב טאו, אנחנו מביאים את הצד היהודי  – ממלכתי. יחד עם רוח הרב מידן ופרופסור גביזון".

"חושבים שיהדות זה דבר מורכב ויש בה הרבה ערכים ובכחול לבן אכן מייצגים הכי טוב גם את הערכים של הציונות הדתית האמתית". על הימין הוא אומר: "המסרים של בנט אלו הדברים במצע של יש עתיד, אז לא צריך את הימין החדש. גם הבשורות החדשות של בנט, אנחנו היינו שם בדיוק".

פרקש הכהן (צילום: נועם רבקין פנטון/ פלאש 90)

אורית פרקש הכהן, "המטרה היא לא במנדטים, אלא להביא כמה שיותר אנשים מהמגזר הדתי לאומי". על איחוד מפלגות הימין: "המסגרת הפוליטית הקיימת היום הרחיקה הרבה אנשי מפד"ל של פעם, כי אין בה מקום לצבעים וסוגים של גוונים בדת. לא סתם אני בכחול לבן".

פרקש הכהן מסבירה את הבעייתיות של הבית היהודי: "היא לא בית מבחינתי, מישהי כמוני שהצביעה רוב חייה מפד"ל של פעם לא מוצאת את עצמה כביטוי של דתיות מאד מתונה, מקבלת ומכילה".

בפעם שעברה הוצגה הנבחרת הסרוגה ובראשה היושב ראש בני גנץ. כל הדמויות הדתיות הנמצאות על הספקטרום הדתי לאומי לקחו חלק בקמפיין, אך מחציתן לא נכנסו בכלל לכנסת: עליזה לביא, תהלה פרידמן וקינלי טור פז.

מוקדם יותר בירך יאיר לפיד מראשי המפלגה על פרישת עוצמה יהודית מאיחוד הימין. "הידיעה שהכהניסטים מתפצלים מאיחוד מפלגות הימין זו בשורה טובה. החבורה הגזענית והחשוכה הזו אינה יכולה להיות חלק מהפוליטיקה הישראלית".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
יועז הדתל"ש ! ?
יקי | 25-06-2019 18:44
הרב מלכיור לא הספיק לפורים שפיל של השמאל.
אם הציונות הדתית היום היתה ברמה של מלכיאור
שמאי | 25-06-2019 22:52
לא היינו עדים לפארסה שמתחוללת היום. יש עוד המון כאלו, אינטלקטואלים ורבנים מתונים. הבעיה היא שהמחנה החרדלי קיצוני קולני לוחמני ופופוליסטי מאי פעם. לצערנו המשכילים בעת הזו נדמו או שדוממו בכח עי אחרים.
2
מפלגת הכלאיים
מלכה | 25-06-2019 19:11
אין כל קשר בין חלקי המפלגה הזו. הם כמו שמן ומים. מה שמחזיק אותם יחד הוא השנאה לנתניהן.
בדיוק
מאיר | 25-06-2019 19:50
בדיוק
3
ממש לא משכנע
מאיר | 25-06-2019 19:49
דתי שחבר ללפיד פסול. ימנים שחברו לשמאל ולמפלגת הבלבול פסול. אלעזר שטרן ממש לא מגרה חחחח
4
טובל ולפיד בידו
תמי | 25-06-2019 20:41
5
הנדל
נוגה | 25-06-2019 20:58
יועז הנדל אדם קנאי שחיפש משכורת בוגד עבד עים נתניהו. ולאחר שנתניה פיתר אותו. יוצא נגדו זה. בוגד מניאק שאין להאמין לו
יועז הנדל
דודו | 09-07-2019 12:12
בנאדם ערכי ואיכותי , פרש מהלישכה של נתניהו בגלל שאמר לנתניהו שצלם אשמאי זקן סוטה בשם נתן אשל צילם מתחת לשמלות של עובדות בלישכה לצורך סיפוק יצריו . נתניהו ידוע ברמת המוסריות המפוקפקת שלו מחזיק את נתן אשל ואף נתן לו יותר כוח . יקי - אתה ושכמותך פודלים נרצעים של שלטון משחית
נוגה
חכמי | 26-06-2019 10:59
אם יש לך פעילות מוחית מקבילה לרמת הכתיבה והאיות שלך יש לך הרבה מה לתקן!
אתה דוגמא מצוינת לנחיתות של מצביעי הימין
חוח | 25-06-2019 23:03
הבעיה היא שאתה וחבריך השתלטתם על המדיה. אין דין ואין דיין. מדכא.
תגובה נאלחת ובסויה!
שמוליק | 25-06-2019 22:09
אף שאיני מצביע כחול לבן: הנדל לא פוטר עי ביבי אלא פרש ביוזמתו בשל מה שראה שם. הוא ציוני ערכי, שהלוואי שהיו עוד רבים כמוהו. לקרוא לו בוגד זו עליבות נפש שלך.
6
לפיד אמיתי
אור | 25-06-2019 21:16
לפיד חייב להתחרות עים ליברמן בגל של הדרת דתים וחרדים והא עושה את זה מצוין הוא צריך לעשות זאת מעמדת ראש הממשלה אבל בדרך להכשיל את כחול לבן צריך לפרגן לו
7
הרבנים של גוש עציון הם שמאלנים תמיד היו
חיים | 25-06-2019 21:17
אלה לא רבנים בעיני אלא עסקנים קטנים ועלובים אעפי שהם נחשבים לרבנים
8
כחול לבן
שנגיל | 25-06-2019 22:02
שטרן זיסאלה מדבר על הרבנים מגוש עציון.אפשר לדעת מי הם? וגם חילי + יועזי לכו למכור קרח יאהבלים אנשים נגעלים מכם אוכלי חינם
9
המפלגה מזהה את עצמה כמפלגת מרכז
-- | 25-06-2019 22:34
דרך אגב, גנץ למד בכמה מוסדות ממלכתיים דתיים
10
קולות ימניים שפויים
חוח | 25-06-2019 22:45
כחול לבן עם כל מגרעותיהם הם האלטרנטיבה היחידה לרודן מבלפור. בואו תוכיחו שאפשר וצריך גם אחרת. תעמדו מול ההסתה ועזרו להחליף שלטון מושחת וכוחני.
11
כחול לבן
יוחנן | 26-06-2019 16:55
איך בדיוק תצטרפו קהל דתי מה עם השותף לפיד שונא קהל דתי והמצתרף החדש שלכם תאום לפיד ליברמן
12
הנדל
גו עמר | 26-06-2019 19:50
איך מסתדרים המסרוחים עם ישיבה עם מרץ והמערך רק תסבירו לנו בוגי הנדל ופנדל
13
דתי התומך בבני גנץ לראשות הממשלה
אריאל | 26-06-2019 19:52
דרושה לעם ישראל מנהיגות אמינה ישרה מוסרית ומחוברת לכל חלקי העם !