צדיקים בקברים או צדיקים חיים? הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינר נשאל האם יש ערך בלהתפלל על קברי צדיקים והשיב: הקדשת אותו זמן ללימוד תורה, ודאי עדיפה, כי תלמוד תורה כנגד כולם. וכן הקדשת אותו כסף לצדקה, ודאי עדיפה, שהרי צדקה תציל ממוות

להתפלל על קברי צדיקים? עדיף לתת צדקה
  (צילום: הדס פרוש/ פלאש90; תמונה קטנה: יוסי זמיר/ פלאש90)

בזמן האחרון יהודים רבים נוהגים לבקר בקברי צדיקים, בהיקף עצום שלא היה קיים בעבר: יציאה לחוץ לארץ, הוצאות כספיות גדולות, הקדשת זמן גדולה, מעבר במקומות לא צנועים, עזיבת אשתו והילדים. האם יש לזה מקום?

תשובה: א. מפורסם שכלב בן יפונה הגיע עד חברון למערת המכפלה כדי להינצל מעצת המרגלים (במדבר יג כב.  רש"י), כדי להתפלל לד' במקום קדוש (שפתי חכמים שם), וכן כדי שיבקשו עליו האבות רחמים. אך יהושע בן נון לא הלך איתו, כי משה רבנו כבר התפלל עליו שד' יציל אותו מעצת המרגלים (שם טז.  רש"י). נמצאנו למדים שיש ערך לקברי צדיקים, אך יש ערך יותר גדול לצדיק חי.

ב. כתוב בשולחן ערוך לגבי תפילות תענית: "אחרי שמתפללים ,יוצאים כל העם לבית הקברות ובוכים ומתחננים שם, כלומר: הרי אתם מתים כאלו, אם לא תשובו מדרכים. ולפי זה, אם אין קברי ישראל הולכים על קברי נכרי" (שו"ע או"י תקעט, ג). אך כמובן, אם הטעם הוא שיבקשו המתים עלינו רחמים, זה לא שייך בקברי נכרים (מ"ב שם ס"ק יד). על כל פנים לאו דווקא קברי צדיקים.

ג. וכן בהלכות ערב ראש השנה, כתב הרמ"א: "ויש מקומות נוהגין לילך על הקברות ולהרבות שם בתחינות" (שו"ע או"ח תקפא, ד הגה). ומסביר המשנה ברורה: "דבית הקברות הוא מקום מנוחת הצדיקים, והתפילה נתקבלה שם יותר. אך אל ישים מגמתו נגד המתים, אך יבקש מהשם יתברך שיתן עליו רחמים בזכות הצדיקים שוכני עפר, ויתן צדקה קודם שיאמר התחינות" (שם ס"ק כז).

סיכום:

א. תפילה שלנו במקום קדוש.

ב. כדי שהמתים יתפללו עבורנו ויבקשו עלינו רחמים.

ג. כדי שניקח אל הלב שנמות ונחזור בתשובה ונכניע לבבנו.

ד. כדי שד' יסלח לנו בזכות המתים.

* אין להתפלל אל המתים, שזה דומה לדורש אל המתים.  ועיין חיי אדם.

יחד עם זאת, אין לך דבר טוב שאין הקיצוניות מזיקתו, ותמיד יש לשקול הפסד מצווה נגד שכרה. שהרי הקדשת אותו זמן ללימוד תורה, ודאי עדיפה, כי תלמוד תורה כנגד כולם. וכן הקדשת אותו כסף לצדקה, ודאי עדיפה, שהרי צדקה תציל ממוות, וכן כל מיני חסדים למשפחתו ולזולת. תורת חיים ואהבת חסד, הן ודאי מצוות יותר ברורות וגדולות מקברי צדיקים. ודאי, למצוות יש ערך יותר גדול מאשר לסגולות.

יש טוענים שבקברי צדיקים, יש התרגשות קודש גדולה. ודאי כן הוא. אך גם כאן, אין לשכוח שמצווה עדיפה על התרגשות. התרגשות צריכה לבוא על יסוד ההלכה והמצווה, ולא במקומן. ודאי שכינה שורה בקברי צדיקים, אבל היא שורה יותר על מי שעושה חסד ולומד תורה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
כיפה סרוגה מטמאים את עם הקודש בשחיתות
מתנחל אבל ישר. | 24-06-2019 19:50
ממליכים על בני ישראל שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
2
קברי צדיקים
כהן | 24-06-2019 20:08
כל אשר יגע על פני השדה בחלל חרב או במת או בעצם אדם או בקבר יטמא שבעת ימים (במדבר י״ט ) אין פרבילגיה לצדיקים - הרב אבינר היהדות היא בדיחה .
3
מעלת תפילה בקברי צדיקים
משה | 24-06-2019 21:30
להרחבה - שות מנחת אלעזר חלק א סימן סח.
4
לפי הרב אבינר, קושיא גדולה על כלב בן יפונה
יהושע | 26-06-2019 11:59
למה הלך כלב להשתטח על קברי אבות בחברון, לבקש מהם שיסייעו לו האבות הקדושים להינצל מעצת מרגלים? היה יכול כלב לנהוג כעצת הרב אבינר ובמקום להיטלטל לחברון - לתת צדקה.
5
זה בדיוק הבעיה של כל הרבנים האלה
נ נח נחמ נחמן מאומן | 26-06-2019 23:06
הם רוצים את כל הכסף והכבוד. הם לא מוכנים לקבל את זה שהם חולים כמו כולם, והם צריכים ללכת דחוף לבקש מהצדיקים רחמים, אז הם ימשיכו עם הגאוה שלהם, יאכלו מעץ הדעת של החכמות, ולא יתקרבו לצדיקים שהם עץ החיים.
6
קברות צדיקים
עזרא סימן טוב | 27-06-2019 21:28
לא הבנתי אז למה כלב לא נתן פשוט צדקה או למד תורה ? וכן המנהג שהביא הרמא, היה פשוט צריך ללמדנו מוסר כמו שהרב הגאון שליטא עשה במאמר זה, וכן תימה גדולה על כל הצדיקים החיים שהלכו והולכים לקברות צדיקים...?! אולי לא זכו למדריגת הרב אבינר שליטא....
7
אנשים שהולכים לקברי צדיקים בד"כ גם נותנים צדק
ש.א | 30-06-2019 10:11
ורובם גם לא למדנים גדולים כך שזה מצויין ללכת לקברי צדיקים. זה לא מזיק, רק מועיל
גם לעבוד ולשלם מיסים זה מועיל
נכון | 01-07-2019 20:28
ל