אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אונס בת ה-7 כמבחן: תפסיקו עם ההיסטריה והפרנויה

בתקופת הקיץ, אני מוצא את עצמי בכנסי חינוך ששם מוסבר ש90 אחוז מהנוער מכור לסמים; 100 אחוז מהנוער מכור לפורנוגרפיה; 120 אחוז מהנוער בשלבי התבוללות וכל השאר בעלי נטיות אובדניות. אולי מספיק ליצור פרנויה והיסטריה?

אונס בת ה-7 כמבחן: תפסיקו עם ההיסטריה והפרנויה
  (צילום: יח"צ ערוץ מאיר)

המקרה האחרון אודות הפצת אשמה, שעדיין אינה מבוססת, לגבי אונס הילדה בת ה-7 מבנימין (בלי קשר לשאלה מה יתברר בסוף) מצטרפת למקרים נוספים כדוגמת הפצת סיפורי זוועה אודות התעללות בגופות נרצחים; פושעים המסתובבים בחוצות העיר; ושלל וואטספי-אימים המציפים אותנו חדשים לבקרים – המכנה המשותף לכולם הוא תרבות ההיסטריה וההפחדה.

כאמור ללא קשר לשאלה האם יש אמת בהודעות הללו או לאו (על פי רוב השמועות הללו הן אכן סביב גרעין אמת) יש כאן תופעה פסיכולוגית הראויה להתייחסות: מה גורם לאדם מן הישוב שרואה אייטם או הודעה אודות אונס ילדה בת שבע להקליק, לעיין בפרטים ולהפיץ הלאה? במידה ומדובר באדם שיש לו קשר ישיר לנושא (שוטר, בעל תפקיד, חוקר וכו) – ניחא; גם ידע מינימלי אודות מאורעות חמורים שקרו בסביבתנו לצורך הגברת המודעות לסכנות, מחאה במידה והרשויות או התקשורת לא מתייחסות – הן לגיטימיות. התמיהה היא אודות הבחישה, הניפוח וההפצה של תכנים מסוג זה לצורך סיפוק נפשי, בטח ובטח כאשר הם עדיין לא מבוססים.

שורש הדברים הוא בראיית העולם כמקום רע. בתרבות הפוסטמודרנית בה אנו חיים הנחת המוצא שמאחורי כל דבר ישנו סוד אפל. ייאוש, חשדנות ואובססיה לשלילה – כל אלה מקבלים אצטלה צדקנית של 'חשיפת האמת'. מעבר לכך, לא נעים לומר, לעתים שמועות מהסוג המדובר לעיל מתיישבות על סכסוך נפשי שיש לאדם עם עצמו. אדם שמתעמק בתיאורי אונס או כריתת ראשים בסרטוני דאע"ש – תוך כדי צקצוק בלשון כמובן – צריך לשאול את עצמו איזו תועלת הוא או העולם מפיקים מהמשך הקריאה או הצפייה; ואם אין תועלת – אז מדוע הוא ממשיך לצפות?

120% מהנוער בשלבי התבוללות

הדברים לא קשורים רק לחדשות; זוהי אוירה כללית. כעת, בתקופת הקיץ, אני מוצא את עצמי בכנסי חינוך ששם מוסבר ש90 אחוז מהנוער מכור לסמים; 100 אחוז מהנוער מכור לפורנוגרפיה; 120 אחוז מהנוער בשלבי התבוללות וכל השאר בעלי נטיות אובדניות. לשאלה כיצד יתכן שמדינת ישראל מתפקדת ופורחת למרות שהמצב כל כך גרוע – אין בדרך כלל תשובה למרצים בעלי המדונות שמציגים בביטחון את הנתונים הללו במצגת אגרסיבית (פלוס הבטחה שלהם כמובן יש את פתרון הקסם לכל הבעיות); תמיד קל למכור פרנויה; בעיקר שהמפיץ לא לוקח אחריות ורק מקבל תחושת חשיבות על 'הגילוי והחשיפה'.

האמת כמובן היא שונה – העולם הזה הוא טוב בבסיסו! רוב הנוער מתפקד יפה מאד ומגלה איכויות שהולכות ומשתבחות עם השנים; לא כל בחור הוא בעל מכה בפוטנציה; לא מאחורי כל שיח מסתתר סוטה; להגדיר מישהו כ'מכור' זוהי אמירה שזקוקה הרבה חשיבה; ולפני שממהרים להאשים מישהו באונס כדאי לבדוק שיש ראיות.

ברור שיש עובדות, וברור שצריך זהירות, כל השאלה באיזו עמדה נפשית ניגשים לשמיעת העובדות ולהפצתן. אדם בריא בנפשו זהו אדם רציונלי, אופטימי וענייני; לא מנפח, לא מגזים, לא מפיץ תכנים שלא מועילים ולא מתעמק בתכנים כאלו יותר מידי אם אין צורך. קוראים לזה 'דיני לשון הרע' או כדברי דוד המלך: "מי האיש החפץ חיים אוהב ימים לראות טוב. נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה. סור מרע ועשה טוב. בקש שלום ורודפהו".

חשיבה חיובית, שיח חיובי, וראיית העולם כטוב – מתחילים לא מתמימות אלא מסיבה אחת פשוטה – יש אלוהים! אחרי שזהו הבסיס – ניתן גם באופן ענייני לטפל בשלילה.

==

הרב חגי לונדין הוא ר"מ בישיבת שדרות ומרצה בארגון 'קהלים'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
לא הבנתי מה אתה רוצה.
גילי | 23-06-2019 14:31
הצבור מגיב נגד אלו שממזערים אונס של ילדה יהודיה בת 7, כיוון שהמואשם הוא ערבי. לא שמענו פקפוקים מאנשי התקשורת, כשנעצרו ועונו עשרות נערים יהודים בעקבות עלילת הדם בדומא.
2
הנוער מחפש משנגיש
נועם | 23-06-2019 15:10
לרב חגי הנוער רוצה ללמוד תורה ודרך ארץ .כשהרבנים עוסקים בפוליטיקה אינם נגישים לנוער שצמא לדבר תורה . לברר אמת תורנית .ואז התחליף הם סמים .ופורנוגרפיה לפחות זה נגיש הרבנים לא