אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בעקבות פרשת הרב טל: תחושת הבטן של הרבנית

בעקבות פרשת הרב טל, אשתו של רב קהילה פרסמה מכתב בעלון 'עולם קטן' בו היא משתפת במקרה בו נדלקו לה נורות אדומות: "הקשר גלש גם לשעות המעטות שבעלי נמצא בבית, ואני שאלתי: "מה זה?!" קיבלתי הסבר תמים ומלא רצון טוב, אך הסיפור ממש לא היה מקובל עליי"

בעקבות פרשת הרב טל: תחושת הבטן של הרבנית
  אילוסטרציה. לתמונה אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: שאטרסטוק)

בעלי משמש שנים ארוכות רב קהילה, יועץ, מדריך ומלווה. אל תנסו לנחש מי הוא, רבים רבים כמוהו. כחלק מתפקידו פונים אליו אנשים ונשים קשי יום שזקוקים לפסיקה, להדרכה, ובמיוחד – לאוזן קשבת ולב משתתף.

לפני שנים ארוכות פנתה אליו אישה צעירה אומללה ובודדה שגידלה לבדה את ילדיה הקטנים. מסיבות שונות היא התגלגלה לבדידות קיצונית, ללא משפחה או חברה תומכת. אישה זו עמדה על סף החלטות אסורות ומוטעות, שאין מהן דרך חזרה. בעלי הצדיק (בלי ציניות!) לקח אותה תחת חסותו, תמך בה, התקשר תכופות לשאול מה שלומה, שלח לה הודעות מחזקות וניסה לשדר אכפתיות כמיטב יכולתו.

מטבע הדברים, הקשר גלש גם לשעות המעטות שבעלי נמצא בבית, ואני שאלתי: "מה זה?!" קיבלתי הסבר תמים ומלא רצון טוב (בלי ציניות! אל תשכחו).

למען האמת, הסיפור ממש לא היה מקובל עליי, אבל בעלי לא הבין מדוע. הוא באמת רצה לתמוך ולעזור, ובאמת ניגש לכך בתמימות מתוך אמונה שזה הדבר הנכון לעשות, "במקום שאין אנשים השתדל להיות איש" וכו'. מכיוון שיש לי ביטחון עצמי, הודעתי: "עד כאן". "אבל למה? אין בכך שום רע, זה רק עושה טוב בעולם". ניהלנו דיונים רבים, ובמהלכם הייתי צריכה לגבש הסבר לתחושת הבטן שלי.

בסופו של דבר, מה ששכנע אותו היה דו שיח כזה בערך: "אם היא הייתה נשואה, היית מתקשר, שולח הודעות וכו'?" "לא. חס וחלילה. הייתי מדריך אותם כזוג, ומלמד את בעלה לדאוג לה בתקופה זו". "אה! סימן שנכנסת למקום של בן זוג, ואתה לא אמור להיות שם". ואכן, בעלי הפנה את הצעירה לרבנית אימהית וחמה והתפטר מתפקיד המושיע. מאז הוא מקפיד לבדוק שאינו גולש לתפקידים שאינם שלו, במיוחד מול נשים, ומוודא יחד איתי שהוא אכן צועד בדרך המלך.

בירור מול הקושי שלי עזר לנו לגבש עמדה. מסקנותינו היו שהלכות צניעות הבגדים נקבעות לפי מה שמשפיע על עיני הגבר. גם אם שסעים נראים לי יפים אבל בעיני בעלי הם גרועים ביותר, שיקול דעתו הוא הקובע. באותה מידה, הלכות הרגש והתלות הנפשית צריכות להיבחן בעיניהן של הנשים. הן אלו שמבינות מה הקשר עלול לעשות לצד השני, הצד של האישה. הרב אמנם יכול להיות מלא כוונות טובות, אבל האישה שממול מבינה זאת כיצירת קשר רגשי ונפשי. ברוך ה' הסיפור הסתיים כמנוף לצמיחה ודיוק.

אני משוכנעת שדיונים דומים מתנהלים בבתים רבים. אם את אשת רב, אשת איש ציבור או אשת איש בכלל, בוודאי נתקלת לפעמים בתופעות שעושות לך הרגשה לא טובה.

מכאן אני רוצה לצאת בקריאה – אל תקבלי הכול ללא דיון. אל תסתפקי בכך שכוונותיו של בן זוגך טובות ושהוא חושב שזו הדרך הנכונה. הקב"ה בחר בך להיות "עזר כנגדו". בת הזוג יוצרת מערכת של בלמים ואיזונים. תפקידך להתריע אם דברים נראים לך 'לא 100', גם אם זו רק תחושה עמומה. אולי תשתכנעי שהוא צודק, ואולי הוא ישתכנע, בכל מקרה – דיון צריך להתנהל. כמובן, מתוך כבוד הדדי ובירור אמיתי של הסוגיה.

מובן שהאמירה מתאימה גם להפך. גם האיש יוצר איזון ודיוק לאישה. אך לדעתי בהקשר הזה יש משמעות דווקא לתחושתה של האישה. חז"ל אומרים "אישה מַכֶּרֶת באורחים", "בינה יתרה ניתנה לאישה" ועוד. לדבריהם, צריך לכבד את האינטואיציה שאומרת לנו: משהו לא נכון קורה כאן, אף שלכאורה הכול תמים ונובע מרצון טוב. אם לא את – מי יעזור לברר מהי הדרך המדויקת? רב עלול חשוב שהוא נוהג כשורה (לפחות בתחילת המדרון), איש ציבור עלול לחשוב ששיקוליו נקיים וטהורים, אדם חשוב עלול להיות מוקף במעריצים וב'אומרי הן' שאינם תורמים נקודות מבט אחרות משלו. מעבר לכך, רק אנחנו נוכל לשקף לו איך מרגישה האישה בצד השני של הקשר, ומה היא מבינה מהמחוות התמימות שלו.

לעיתים רב יחשוב שלטובת העניין צריך לדבר עם הסובלת ביחידות. גם כאן יש משמעות קריטית ליכולתה של אשתו להציב מראה, להזכיר לו שאיסור ייחוד הוא מחוץ לתחום, ולהציע לו שתיכנס לחדר מדי פעם כדי להביא כיבוד או לקחת משהו.

דוגמה נוספת – בחלק מהקהילות מקובל מאוד להעריץ את הרב, לנשק את ידיו, לכבדו בכיבודים שונים וכו'. יש לכך ערך חינוכי חשוב, אולם אם יש לאדם שותף שיכול לצחוק עימו על הסיטואציה בעין טובה, הצחוק יישר את ליבו שלא ייסחף אחר ההערצה לתפקידו.

חשוב לציין שהדברים לעיל רחוקים מאוד מגישה פמיניסטית של שוויון ו'גם לי מגיע'. הגישה המוצעת לעיל היא שותפות, שבה שני הצדדים הם שותפים מלאים בקבלת ההחלטות ויצירת האיזונים, אף שאחד מהם (אחת…) נמצא יותר מאחורי הקלעים בהקשר הזה (בנוגע לשיתוף בפרטי המתייעץ, יש להכריע הלכתית לפי המקרה).

ולמסקנה מעשית כתלמידים, ולא כאנשי ציבור. לא פשוט לבחור רב. מי יערוב לנו שאפשר לסמוך עליו? לאחרונה קיבלנו לא מעט תזכורות לכך שאי אפשר לסמוך בעיניים עצומות על כל מי שמכהן כרב או שנושא משרה ציבורית.

לי יש כלי שבו אני נעזרת. אולי אין בו ביטוח הרמטי, אך לדעתי הוא משמעותי. יתרונו הגדול שהוא מדיד יחסית. אני בודקת מי אשתו של הרב! אם היא אישה בטוחה בעצמה (אפילו דעתנית, ה' ירחם), סימן שיש לו מערכת איזונים. אני לא רוצה להיכנס לשדה מוקשים, ולכן כל אחד יחשוב על דוגמאות בעצמו.

=======

הטור פורסם בשבת האחרונה בעלון 'עולם קטן'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
42 תגובות - 26 דיונים מיין לפי
1
כל מילה בסלע! חבל שלא היה מי שיעצור את הנואף
כת של סוטים | 23-06-2019 10:15
חצי מליון ש'ח שיעור יקר
צריך לשנות את כותרת הכתבה
הטעיה | 23-06-2019 12:43
זה נשע כאילו אשתו של הרב טל כותבת עד שמתחילים לקרוא ורואים שלא..
רב טל
ראובן | 23-06-2019 11:37
לענד הדברים הנכונים וחשובים ואין בהם קשר כל שהוא עם פרשת הרב טל. מדובר על קשר בין כל רב -מטפל- איש מקצוע וכו' עם אישה אפילו בטלפון או בסמס וכו'
מוציא שם רע
יעקב | 23-06-2019 11:01
לדעת אף אחד לא היה שום דבר שקשור למגע אפילו, אם בכלל היה משהו שאפשר לקרוא לו קשר. עדיין לא מאוחר לחזור בתשובה...
2
אשה
התמים | 23-06-2019 10:19
חכמה פקחית ומפוכחת. דברים כדורבנות. מכיון שאין אפיטרופוס לעריות - ברור שגם לרבנים צריכה להיות מערכת מאזנת ומגבילה.
אחיתופל שתוק
המיואש | 23-06-2019 18:32
שום דבר שאתה כותב הוא לא ממניעים טהורים
3
הרב טל
בלה | 23-06-2019 10:23
חזק ואמיתי
משתיקים כדי להגן על המתחזה
, | 23-06-2019 21:39
מתחזה עם כח שמשתיק את הקהל... לא יחזיק מעמד עוד הרבה זמן
4
הארה לכותבת
* | 23-06-2019 10:34
זאת טיפשות לתת לבעלך לעזור לאשה, תעזרי לה את או תפני אותה לאשה. החסדים הנפוצים שלכם מחריבים את העולם, לא חסר טוב נקי שאפשר לעשות למה בכוח
מאמר כתוב היטב ומכוון נשים וגברים כאחד.
פלפלת הישועות | 23-06-2019 11:15
ישר כח. אין מה להוסיף! כל מילה בסלע. המסקנה על אשה דעתנית שהיא עזר כנגד רב היא מסקנה נכונה, אם כי כמובן יש הרבה סוגי זוגיות של רבנים ונשותיהם. השולחן ערוך לא לחינם קבע שאין לשאול בשלום אשה...יש נשים שידעו לשאול בשלומה ולדאוג לשלומה.
5
הצליח לבלבל את כולנו
שמואל אליהו | 23-06-2019 11:03
שלח מכתב (שהודלף...) עם דברים מעומעמים שגורם לכולם לחשוב שמי יודע מה היה בסיפור אחד ובעוד הרבה סיפורים, כאשר הוא אוכל את הכובע שלו בבית הדין שמראה לו שכל ה'סיפורים' שלו לא מתחילים אפילו. אני מאוד מקווה שיהיה לו את האומץ להתנצל בכנות ובפני כל הציבור על שפיכות הדם הנוראית שהוא עשה לרב טל. אני לא סולח!!!!!!!!!!
6
מוחה על זלזול בת'ח ומשפחתו.חכו להערכת בית הדי
קוראת | 23-06-2019 11:20
אדם המוחזק ככשר אין לקבל עליו לשון הרע. איננו אומרים לטייח. אך חובה עלינו להמתין לברור על פי ההלכה ולא לחרוץ דינים.
7
יש לי שאלה חזקה מי יכול לענות לי???
אלי | 23-06-2019 11:20
למה שזה מגיע לרבנים אתם מבינים שאין אפוטרופוס לעריות וכו' וכל הציטוטים של חז''ל בנושא נשלפים לכם, ושמדובר עליכם בסמארטפון הפרטי שלכם פתאום שומעים זמירות אחרות כגון אנחנו אנשים בוגרים וסומכים על עצמנו???
תדאג לסמארטפון משלך ואחר כך תטיף מוסר לאחרים
שי | 23-06-2019 13:45
החפץ חיים אמר שבעיות הדור התחילו מזה שבמקום לדאוג לרוחניות של עצמנו ולגשמיות של הזולת, עשינו את ההיפך.
תשאל את הרבנים
אותה שאלה רק הפוך | 23-06-2019 12:56
תשאל את הרבנים אותה שאלה רק הפוך: איך אתם מצטט כל הזמן שאין אפוטרופוס לעריות עד שזה מגיע להתנהלות שלכם??
.....
גייקוב | 23-06-2019 11:57
צודק במיליון אחוז
8
מי אמר שזה אשתו
א | 23-06-2019 11:54
מאיפה החליטו שהמכתב הזה שפורסם בעולם קטן הוא מאשתו של הרב טל. הפרטים בכלל לא תואמים
מה פתאום לא כתבו שזו אשתו של הרב טל!!
קוראת | 23-06-2019 12:27
כתבה בעילום שם. אשת רב כלשהוא
9
אמת לאמיתה
ענת | 23-06-2019 11:55
אני כמובן חילונית ופמיניסטית בדעותיי. אך כל מערכת יחסים צריכה איזון ושני זוגות כתפיים לשאת אותה. גם אני לא אלבש משהו שבעלי ממש מתעב או דוחה אותו. ואני פמיניסטית.....
10
מאמר מעולה
איש יהודי | 23-06-2019 13:12
צריך להיות נורמה בסיסית אצל כל הרבנים המטפלים
11
סרוגים איבדו את זה
דוד | 23-06-2019 13:45
כבר שבוע לא השמיצו את הרב טל אז בכוח חיפשו דעה של אישה אנונימית שבמקרה אפשר לקשר לרב טל בשביל ללכלך על הרב טל. פטטי
12
אתר דתי שם תמונה של אישה עם מחשוף
בושה | 23-06-2019 13:46
לאן הדרדרתם סרוגים
איך הצלחת למצוא מחשוף? ידעת ומצאת תאמין.
חולני | 24-06-2019 12:43
ועוד מאשים אחרים בחוסר צניעות, מי שבוחן כל אישה וכל תמונה ומחפש ומדקדק בהחלט ימצא איפה לחטוא, יישר כח. תהיה בריא/ה
13
מאמר נפלא, חכם ומבין. להדפיס ולחלק לכל הרבנים
יוסף, ירושלים | 23-06-2019 13:48
ולכל היועצים. כתוב נכון, תוכן נוקב, הדרכה מצוינת. כל הכבוד לכותבת החכמה!
14
מעשה נבלה: בשביל מעט רייטינג מטעים עם כותרת
כאילו שזאת הרבנית | 23-06-2019 14:44
הרבנית עומדת מאחורי הרב! אין לכם מושג כמה הרב טל נזהר בהלכות יחוד, תפסיקו לדבר וללכלך בלי להכיר בכלל!
שקרנית!!
שיראל | 23-06-2019 21:12
עוד אחת מהכת של שמואל אליהו שבשבילו המטרה להפיל את הרב מקדשת את כל האמצעים.
בדיחה טובה
תלמידה של הרב טל | 23-06-2019 18:34
לצערי ממש לא נזהר. למרות שלא קרה לי כלום.
15
מסכנה הקהילה בה השסע בחצאית זה רק להציל מחטא
למדן | 23-06-2019 15:41
מסכנה הקהילה בה השסע בחצאית זה רק להציל מחטאו של הגבר. הפוך גוטא, יש מצווה להראות בחג לפני ה', יש איסור הסתכלות בקשת ובברית, יש היזק ראיה. רואים שאין בהקהילה של הכותבת הבנה של פנימיות. כשמביטים באשה, יוצאי ירך האשה נפגעים .הברכיים הן מקור הברכה. חבל, יעיין בעלה של הכותבת גם בספרי בעל הלשם: ספר הדעה חא דרוש ד, סימן ב' עמ' 68.והנה כאשר התחיל הסג להתגלה...- עד- .כי בה יכולים לראות גם מראות רוחניים גכ. וכן ב ספר הדעה, חלק ב' דרוש ד', ענף כב', סימן א' ;; ספר הדעה, חלק ב' דרוש ה', ענף ג', סימן ח' ;; עח חב, שער כה, שער דרושי הצלם, דרוש ב' כללים חוג, דף ז: זהר בהעלותך, דף קנא' עמ' ב- במהדורת המתוק מדבש עמ' תעב'. עמק המלך, שער טו', פרק שלושים ואחד, עמ' 848. זהר תרומה, ספרא דצניעותא, סוף דף קעח עא, -במהדורת מתוק מדבש עמ' תרכז' עמק המלך, שער טו', פרק שלושים ושתיים, עמ' 849. זהר ויחי, סוף דף רטז עב, -במהדורת מתוק מדבש עמ' שפז'-שפט' עץ חיים שער יג' פרק יג ,דף סח:- באור הגרא ספרא דצניעותא, דף ב' עמב, ובעמוד מח', במהדורת ליפשיץ. ועיין במקור מהפתחי שערים עמק המלך, שער יד', פרק שלשים וחמש עמ' 578 ובפרק לט', עמ' 581. ספר תורת חכם - דף קיז עמ' ד' מבואר בעץ חיים -: והנה סוד השוקיים בזכר עדיין, שם הוא גוף הנוקבא, כי מן הירכים ולתתא הוא כנגד שוקי האשה וירכותיה כמש בעה נמצא כי מה שהוא בזכר ב' שוקיים נפרדים, הם בחי' גוף א' של הנוקבא. ובזה תבין למה נה נקרא תרי פלגי גופא כי לפי שמצד פנים נקרא שוקי האיש והם נפרדות ומצד אחור הם גוף א' של הנוקבא ובזה תבין איך נה דזא בסוד האחוריים הם מחוברים ובסוד הפנים הם נפרדים. ירך- סוד עובר יוצא ירך אמו (ובהערה שם). לא הבנתי חוץ מהגימטריה שם מה המהות, כנראה שכי היסוד נתון בין הירכיים. הסבר למה השוקיים רחבים מהידיים מבואר בעח . ברכיים - ב' עטרות יסוד של אוא. יש מושג בגמרא ברכי דשלהי- ברכיים עייפות מפני המזיקים. יעויין עץ חיים, שער מד' , שער השמות , פרק ו', דף ק' עמ' ד'. עח חב, שער כה, שער דרושי הצלם, דרוש ב' כללים חוג, דף ז: עץ חיים חב , שער לא' , שער פרצופי זון, פרק ג', דף לג' עמ' ד'. עץ חיים-חב שער דרושי הצלם, שער כה', דרוש א' דף ב' מסכת ברכות דף ו' עמ' א'
16
אסור לסגור את הידיים כפי התמונה של הרבנית
חנוך | 23-06-2019 16:21
הרבנית צודקת ב-100%, אבל אסור לסגור כך את הידיים. הנוצרים להבדיל, עורכים כך את התיפלה שלהם
17
דברים יפים ושקולים
מישהו | 23-06-2019 17:37
סוף סוף מישהו שמגיב ענייני לפרשה,ולא ממהר ל'הסיק מסקנות' מוחלטות, או לספר שהוא כבר חזה מראש, כאילו כל תסבוכי העולם בכיס שלו.
18
מי הרשה לך לכתוב כך על הרב טל???!!!
שלמה יצחקי | 23-06-2019 17:59
גדולי הדור הביעו את רצונם על כך שאין להכפיש את הרב טל בשום צורה שהיא עד להחלטת בית הדין. את עוברת על איזור לשון הרע!!! תתנצלי מיד!!!
אור
* | 23-06-2019 21:28
תומכי הרב טל עוברים על איסור לשון הרע בזה שהם מגנים כל מי שלא חושב כמותם מבלי שביררו את הדברים. חכם זה לא אומר ישר. ה' ישלח לכם רפואה שלמה ברחמים
כמה שנאה נוטפת
עצוב כל כך | 23-06-2019 21:09
, בלי טיפת תורה ובלי טיפת בושה
ברח לך הרב טל ואל תטמא את מחננו
אליעזר | 23-06-2019 19:39
ברח לך הרב טל, ואל תטמא את מחננו, צא מראשות הישיבה ולך לך לכפר על מעשיך וחילול השם הנורא שגרמת. תבוש ותיכלם. אין ללמוד ממך תורה עד שתחזור בתשובה שלימה וגמורה כדת וכדין, ואז נוכל לשמוע את שיעוריך וללמוד את תורתך, אם תדע להבטל לגדולי הדור ולהבין שהתורה הינה מסורת ולא כל בר בי רב פוסק הלכות לעצמו
19
כתבה יפה ומעניינת. אין קשר לרב טל
אסף | 24-06-2019 11:24
הכתבה יפה וחשובה ושווה קריאה. לבוא ולהגיד שזה בעקבות פרשת הרב טל, כשהרב טל טוען שהדברים הם שקר, ויש בית דין שהוקם כדי לבדוק את זה, כמקובל בעם ישראל כדי למנוע שפיכם דם נקיים מ-2 הצדדים, לבוא ולעשות כך זה מעשה מכוער ושופך דמים. מאחל לעורכי האתר שלא יפיצו עליהם שמועו מכוערות בלי לתת להם להתגונן
20
הרב - בגברים, הרבנית- תטפל בנשים
מסכימה | 24-06-2019 11:24
ואם צריך את הרב אז יש כללי יחוד, שהרבנית או משהו אחר ילך איתה בלבד.
21
אין אפוטרופוס לעריות.....כל אדם צריך בדיקה
יהודה | 24-06-2019 12:30
...
22
זהירות
שלמה | 25-06-2019 3:00
נא להזהר מלהשתלח ברבנים. הכי קל זה לזרוק מילות גנאי מהפה. אנו צריכים לכבד כל אדם באשר הוא.
23
דברי טעם ברמה מסויימת, אבל...
אמיר | 25-06-2019 11:02
דברי טעם ברמה מסויימת, אבל חסרי כל קשר לפרשת הרב טל. הניסיון בכותרת לקשר את הדברים, וכן ההתייחסות בפרשה כאילו הרב מצד עצמו היה מותר על איסור ייחוד, וצריך שאישתו תזכיר לו שאסור לעבור על איסורים, מריח קצת מלוכלך. יכול להיות שהתייאשו מלהמציא סיפורים על הרב טל, אז מנסים ללכלך ברמיזות.
24
נכון מאוד
נכון | 26-06-2019 18:41
שמעתי משופט, שאם אשה באה לקבל ממנו סעד משפטי, הוא תמיד קורא לעוזר, ולא נמצא איתה בחדר ללא נוכחות אדם נוסף. הנהגה מצויינת לכולם, גם לרבנים. ומי שרוצה שיחות נפש ביחידות שתלך לאישה.
25
זה הרב שמואל אליהו כתב את זה. הוא מנסה לייצר
יעקב | 28-06-2019 1:17
מציאות הצגת הדברים בצורה תמימה כביכול-מגוכחת ורדודה
26
לא תחמוד אשת רעיך
בקי | 29-07-2019 6:40
יועצי תקשורת מכניסים מילים לרבנית שבעלה חמדן,בושה סדום ועמורה.