אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חילול שבת במזגנים החדשים? מנסים להפחיד את הציבור

בעקבות פרסומים על איסור להשתמש בשבת במזגני 'אינוורטר' חדישים, כותב ראש מכון צומת, הרב מנחם פרל, כי אין כל איסור על שימוש במזגנים הללו: "מישהו מנסה להפחיד את הציבור"

חילול שבת במזגנים החדשים? מנסים להפחיד את הציבור
  (צילום: שאטרסטוק)

בתשובה לפניות שהגיעו ל'מכון צומת' בעקבות פרסומים על איסור להשתמש בשבת במזגני 'אינוורטר' חדישים, כותב ראש המכון, הרב מנחם פרל, כי אין כל איסור על שימוש במזגנים הללו.

לדברי הרב פרל: "על פי שיטת הרב שלמה זלמן אויערבך זצ"ל, הדבר מותר לכתחילה. גם הרב ישראל רוזן זצ"ל קבע בעבר שהמזגנים החדישים טובים יותר לשימוש בשבת מבחינה הלכתית".

הרב פרל כותב כי אמנם יתכן שיש הבדלים בין כמה סוגים של מזגני אינוורטר כי החיישנים שפועלים בהם רגישים מאוד. עם זאת, ברור שהם אינם כבים ונדלקים אלא עובדים על עקרון של שינוי זרם ולכן מותר להשתמש בהם לכתחילה, גם אם יש מזגני אינוורטר שגם נכבים בגלל רגישות יתר ונדלקים מהר יותר, בכל מקרה ההשפעה זניחה ולדעתו אין כל מקום להחמיר.

הרב פרל מבהיר כי "יש מי שמבקש להפחיד את הציבור", אך המזגן לא שונה במאומה מהמקרר המודרני שגם הוא עובד בשיטת אינוורטר: "יש שנלחמים נגד הקידמה, אך הקידמה הטכנולוגית רק מסייעת לנו לעשות את השבת נעימה יותר ללא כל פעילות אקטיבית מכוונת מצדנו, ולכן מותרת". הרב פרל מסביר כי גם לשיטתהרב אשר וייס ודאי מזגנים חדישים אלו כשרים לחלוטין לשימוש בשבת.

הרב פרל מבהיר כי שיטת מכון צומת היא שמזגן אינוורטר עדיף בשבת מאשר מזגן רגיל מכיוון שבמזגן 'רגיל' יש תרמוסטט המפעיל ומנתק את מדחס הקירור בטמפרטורה מסוימת. גם אם האדם הנכנס לחדר או פותח חלון וכדומה עלול להשפיע על הטמפרטורה, הסיכוי לכך רחוק, האדם אינו מתכוון והציבור נוהג להתיר, כמו במקרר, ועדיף ממנו.

עוד הוא מסביר כי במזגן אינוורטר בדרך כלל, אין כלל חיבור וניתוק, המדחס עובד כל הזמן, רק עוצמתו משתנה בהתאם לטמפרטורה המשתנה ברציפות. שינויים אלו, גם אם הם נעשים במתכוון ובידיים ע"י אדם – מותרים, ובוודאי בכניסה ויציאה מן החדר, ולא גרוע ממזגן 'רגיל'.

הרב פרל מציין כי הקידמה הטכנולוגית מסייעת לעונג השבת ואומר כי כל טכנולוגיה שמשרתת את אווירת השבת ולא משתמשת בפעולות מכוונות שלו מותרות לפי ההלכה. הרב פרל מזכיר כי כך קבע הרב משה פיינשטיין שכל דבר שמותר ומסב נחת בשבת ועונג מצווה להשתמש בו ולכן דווקא השימוש במזגן אינוורטר בשבת וביתרונות של הבית החכם תוך התאמה לשבת.

עם זאת, במכון צומת מציינים כי אם המזגן מותאם ומחובר למערכת בית חכם, ובמקרה כזה גם גלאי התנועה שמותקנים בחלל החדר כשאין תנועה, יכבו את המזגן בחדר, יש לנטרל את הגלאים לפני השבת.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אל תנשמו יותר טוב
דפוקים | 20-06-2019 22:16
ככי
טמבל גיזעני
אופיר | 22-06-2019 6:49
חמור עם בגדים
שבת
י ש | 21-06-2019 18:06
אל תגיד את מה שאתה תלמד ותבין
2
חילול שבת
פלוני | 21-06-2019 17:38
אתם מרמים כל הזמן את האלוהים (אם בכלל יש דבר שכזה). כי אתם גורמים לאנשים לעבוד בשבת . זה קורה במקרים הנוחים לכם. התחילו להיות בני אדם...
3
חילול
גלי | 21-06-2019 17:50
אתם מעוררים לעג, עם כל האיסורים והכפיה שלכם , דרך ארץ קדמה לתורה!!!!