"במקום לקיים הסכמים הרב רפי פרץ מחפש תירוצים"

גורמים במפלגת עוצמה יהודית, מגיבים לדברי מפלגת הבית היהודי ותוקפים את הרב רפי פרץ: "מי שחס על כספי ציבור לא מתמנה לשר בממשלה מעבר"

"במקום לקיים הסכמים הרב רפי פרץ מחפש תירוצים"
  (צילום: נעם רבקין פנטון/ פלאש90)

גורמים במפלגת עוצמה יהודית, משיבים לדברי גורמים בבית היהודי שהסבירו את אי קיום ההסכם בין המפלגה לעוצמה יהודית בנוגע לחוק הנורבגי, ותוקפים בחריפות את עמדתו של הרב רפי פרץ לפיה זה לא ערכי להתפטר מהכנסת ולמנות את איתמר בן גביר כח"כ, שכן מדובר בכספי ציבור שדורשים לשכה, רכב ועוזרים.

לדברי הגורמים ששוחחו עם סרוגים, סעיף 30 ד' אומר שראש הממשלה יכול למנות כשר בממשלת מעבר רק חבר כנסת, אבל אחרי שחבר הכנסת הזה הופך להיות שר ומתמנה לתפקיד בוודאי ובוודאי הוא יכול להתפטר מתפקידו כחבר כנסת וזה לא גורר התפטרות מהממשלה".

הגורם מבהיר כי אורי אריאל למשל הוא היום שר החקלאות ואינו חבר כנסת בכלל. עוד אמרו הגורמים כי "מי שלא רוצה לקיים הסכמים מתחיל לחפש תירוצים ואנו מציעים לאנשי לשכתו של הרב רפי שאם הם רוצים ייעוץ משפטי נבקש מאיתמר בן גביר לעזור להם".

עוד הבהירו הגורמים כי "העניין של המינוי לחבר כנסת הוא ממש לא המשכורת. איתמר בן גביר לא צריך את המשכורת של הכנסת. בעולם עריכת הדין הוא מתפרנס הרבה יותר טוב מאשר אם יהיה חבר כנסת. אנו כן רוצים שיקדמו את ההסכמים. אנו חושבים שהערך של הציונות הדתית הוא לעמוד בהסכמים". הגורמים החריפו את הטון ואומרים כי מי שרוצה לחוס על כספי ציבור לא מתמנה לשר בממשלה מעבר".

כאמור, אחרי הביקורת של עורך הדין איתמר בן גביר, על כך שהרב רפי פרץ אינו מקיים את חלקו בהסכם בין המפלגות ומתפטר במסגרת החוק הנורבגי, בבית היהודי הגיבו לטענותיו של בן גביר ואומרים כי בממשלת מעבר אין היתכנות לקיים את ההסכם.

גורם בכיר בבית היהודי ששוחח עם סרוגים הסביר כי עובדתית החוק הנורווגי לא קיים וצריך לחוקק אותו. לדבריו, במידה והיה מחוקק הרב רפי היה מתפטר מהכנסת לפי ההסכם בין המפלגות.

עוד ציין הגורם כי המצב הפוליטי הנוכחי אינו מאפשר את קיום ההסכם. לדבריו, בממשלת מעבר לפי סעיף 30ד' רק חבר כנסת יכול להיות שר, ולכן התפטרות מהכנסת אינה רלוונטית.

הגורם מוסיף, כי מדובר גם בבעיה ערכית מכיוון שמטרת החוק הנורווגי היא להיטיב לעבודת הכנסת על ידי הוספת ח"כים שישתלבו בוועדות ובחקיקה, וכידוע הכנסת פוזרה ואין הצדקה לבזבז כספי ציבור עבור ח"כ עם רכב ולשכה".

אמש (רביעי) גורמים במפלגת 'עוצמה יהודית' מתחו ביקורת על יו"ר הבית היהודי ושר החינוך, הרב רפי פרץ, והאשימו אותו בהפרת הסכם הריצה המשותפת של המפלגות בבחירות האחרונות.

לדברי הגורמים ששוחחו עם סרוגים, הרב פרץ אינו מקיים את חלקו בהסכם עם עוצמה יהודית ובמקום לנסות ליישם את ההסכם הוא מתעלם ממנו. כזכור, ההסכם בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי לעוצמה יהודית קובע כי במידה ויתמנו שרים מטעם איחוד מפלגות הימין הם יתפטרו לטובתו של הנציג הראשון של עוצמה יהודית, איתמר בן גביר.

בן גביר באולפן (צילום ועריכה: אריאל ליבא)

בימים האחרונים פנו גורמים בעוצמה יהודית לרב רפי פרץ ולבצלאל סמוטריץ', לאחר היוודע כי ראש הממשלה החליט למנותם לשרים, אולם בעוד סמוטריץ' בוחן משפטית אם אפשר לחוקק את החוק הנורבגי בממשלת מעבר או לחילופין להתפטר מהכנסת גם ללא חוק נורבגי מורחב ולאפשר לבן גביר להיות ח"כ, הרב פרץ מתעלם מפניות הגורמים.

לדברי גורם בכיר בעוצמה יהודית, "הרב רפי פרץ מתחיל לאכזב אותנו. שכבנו בשבילו על הגדר, בזכותנו הוא נכנס לכנסת כפי שהוא העיד אף בעצמו, ובנסיבות אלו מצופה ממנו להסתפק בתפקיד שר החינוך שהוא תפקיד חשוב ביותר, ולאפשר לאיתמר בן גביר להיות חבר כנסת".

הגורם מוסיף כי "לא חייבים לקבל הכל, לאכול הכל ועדיין להישאר עם תיאבון – בזכות ההסכם הרב רפי הפך להיות שר, חבר בקבינט, הבית היהודי עם ארבעה חברי כנסת, נתון שהוא מעבר לכל פרופורציה ביחס לכמות המצביעים שהבית היהודי הביאה, ולמרות זאת הוא מתעלם מהפניות. זו לא דרך ארץ וזו אינה דרכה של הציונות הדתית".

סיטואציה אפשרית לחוק הנורווגי

אתמול התארח בן גביר באולפן סרוגים והתייחס לסוגיית החוק הנורבגי. מבחינתו, ישנה כעת אפשרות להחיל את החוק הנורווגי ועל ידי כך ייכנס לכנסת: "משפטית יש קונסטלציה לסיטואציה שזה אפשרי, השאלה אם רוצים. כמו שאנחנו נשכבנו על הרצפה בשביל איחוד מפלגות הימין והבאנו להישג העצום הזה של חמישה מנדטים בשותפות הזאת, כמו שאנחנו קיימנו את חלקנו  – אחרים גם יקיימו את חלקם", הוא מביע תקווה מהשניים שיחילו את החוק שאומר כי שר יכול להתפטר מהכנסת אך להישאר בממשלה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
עוצמה יהודית
חנניה | 20-06-2019 11:24
עוצמה יהודית הופכת לנטל על האיחוד
חשבתי שהרב פרץ ממלכתי
חוצפה, הצליחו בזכות | 20-06-2019 15:39
יש הסכמים צריך לכבד
הציבור יכעס על הרב פרץ. ויצביע לעוצמה יהודית
עידו 2 | 20-06-2019 15:39
לא מאמין כי הרב פרץ יבגוד בעוצמה
2
צודקים.חייבים כהניסטים בכנסת.
ד"ר ברוך גולדשטיין | 20-06-2019 11:31
עם ישראל לא יכול בלעדיהם.
3
תגובה ל1
אני | 20-06-2019 11:39
בזכות עוצמה יהודית האיחוד הצליח ולכן עוצמה יהודית באיחוד הזה היא נכס עצום והצלחה לאיחוד ולא נטל.
סמוטריץ תפס50%ומנע חיבורים שיגדילו ת'כוח
סרוג60שנה | 20-06-2019 18:24
למה צריך שיריון לאישה שלא ניבחרה אעפי שיש כבר אישה?! חלמאים. שבת שלום !!
4
עוצמה יהודית
ישי | 20-06-2019 11:41
הביאה את הקולוות שלה להסכם ריצה משפותפת. חבל שבאים להם עכשיו מאחורי הגב . זה לא לעיניין . היו הסכמים . שהבית היהודי והאיחוד הלאומי יבינו שללא הקולות של עוצמה . הם גם מיחוץ לכנסת . אז איך יש להם אומץ לא לכבד הסכם ? פוליטיקה מסריחה
5
ציונות דתית? חחחחחחחחחחלללל בושה
אריק | 20-06-2019 13:11
6
תרוץ לבד בן גביר!
בהצלחה | 20-06-2019 13:30
לכנסת לא תיכנס, אבל אולי תוריד את הכרס
7
לעוצמה יהודית יש ציבור ענק מכל המגזרים במדינה
חש נבגד | 20-06-2019 13:42
חבל שמתנהגים אל הציבור הזה בחוסר כבוד והוגנות!
שירוצו לבד וניראה מה הם שווים באמת
שירוצו לבד | 20-06-2019 14:23
רמז: לא הרבה... הרבה רעש ויחסי ציבור. מעט מעשים, ועוד פחות מצביעים. נדבקו כמו טפילים למיפלגה ... וחושבים שמגיע להם משהו. תרוצו לבד
8
ההתחמקות של פרץ מבן גביר אומרת כבר הכל
ג | 20-06-2019 14:15
ההתחמקות של פרץ מבן גביר אומרת כבר הכל, והדרך שהתשובה ניתנה - בתקשורת ודרך מקורבים - גם היא מדברת בעד עצמה
9
חיבור
תום | 20-06-2019 16:26
לכב איתמר בן גביר רוץ בכוחך וה יהי עימך..ותיכנס לכנסת אתה וחבריך..
10
הרב פרץ מתגלה כיהיר ומתנשא
ימני בן ימין | 20-06-2019 17:09
מי הוא בכלל? לבד הבית היהודי אפילו לא עוברת את אחוז החסימה. אז הבית היהודי ממשיך להתנשא על יתר מפלגות הימין ובצורה הזו לעולם לא נצביע עבורכם. שמתי בקלפי טב בגלל עוצמה יהודית ועוד היינו צריכים לבלוע את המיקומים העלובים שקיבלו. אם הרב פרץ מוביל את הרשימה אני אשקול שנית אם בכלל להצביע לכם שנית. הרב פרץ יעדיף עוד התנתקות ורק לא פסקת התגברות. הבית היהודי צריכה לרוץ עם כחול לבן - יותר מתאים לממלכתיים הללו...
11
לא נעים ששר חינוך לא עומד במילה שלו
יחזקאל | 20-06-2019 17:42
לא נעים ששר חינוך לא עומד במילה שלו
12
הכנסת בין כה וכה בפגרה, אין להם מה לעשות שם
שמוליק | 20-06-2019 18:09
בן גביר מתעקש בכל זאת כנראה כי הוא רוצה חסינות עמ שיוכל לתקוף חיילי צהל ולברוח מעונש כמו שעשה לא מזמן שותפו בן ארי.
13
קשקשן
מישהו | 20-06-2019 18:27
אם ראש הממשלה פיטר את שר החינוך הרב רפי חייב להסכים לקבל את התפקיד כי אז לא יהיה שר חינוך.. 120 חברי כנסת כבר יש ולא צריך עוד רכב ולשכה על חשבון המדינה
14
נציג של איזה רב בן גביר בבית היהודי?
סרוג60שנה. | 20-06-2019 18:29
למה צריך טרוניות ותגרנות של מי שיש לו בקושי 90 קולות?!
15
עמידה בהסכמים
יהודי-ישראלי | 20-06-2019 23:59
הרב פרץ חייב לעמוד בהסכם ולהכניס את בן גביר לכנסת, מפלגת עוצמה יהודית הכניסה את איחוד מפלגות הימין לכנסת...