חודש הלהט"ב: לדבר באומץ על הפיל שבחדר/ דעה

באפקט מטוטלת, מתעצם השיח בתוך המגזר ומחוצה לו והצהרות הרבנים הופכים למנוף תקשורתי ולחומר בעירה שרק מתדלק את "מלחמת הגאווה" ומלבה התבטאויות נגד פומביות ושאיפה למצעדי הצהרה מתריסים המבטאים קבוצה השואפת להכרה/ טור דעה לחודש הגאווה

חודש הלהט"ב: לדבר באומץ על הפיל שבחדר/ דעה
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90) גילי כהן (צילום: גיא קרן)

אני מבקש שלא תעיזו לחשוב על הפיל הורוד.

כן…על הפיל הורוד המיוחד הזה.

ביקשתי שלא תחשבו על הפיל הורוד לא???

תודו שחשבתם.

בטח אתם שואלים מה קשור הפיל הורוד עם האוזניים הגדולות וצעיף הצמר החמים בצבעי הגאווה הכרוך על צווארו?

שעליו אני אפילו פוקד עליכם שלא לחשוב או לדמיין אותו כלל, כי זה עשוי לפגוע בכם.

תיכף נחזור לפיל הורוד בינתיים אל תחשבו עליו.

מה הקשר לפיל ורוד?

אז מעבר לזה שהפיל הורוד הוא ניסוי פסיכולוגי מוכר הוא גם כינוי גנאי לשדולה של ההומוסקסואלים במפלגה הרפובליקנית בארה"ב והוא גם כינוי לתופעה פסיכולוגית-מיסטית המתרחשת כאשר אדם נחשף לראשונה לפרט או אירוע מסוים בחייו ולאחר זמן קצר מאוד נחשף אליו שוב ללא התערבות מצידו.

באחד ממאמריו פרופ' דניאל כהנמן מתייחס לתופעה כללית שהוא מכנה “אפקט המיקוד” או “אשליית המיקוד” (focusing illusion), שבקצרה סוברת כי התפיסה שלנו לגבי נושאים שונים כגון "האושר" ברגע מסוים, תלויה בהתמקדות תשומת הלב שלנו באותו רגע.

בנסיון לפשט את התופעה אתן דוגמא –

ברגע שאתם מחליטים שאתם רוצים לרכוש מאזדה 3 כחולה פתאום תראו הרבה מאזדות כחולות על הכביש, או כשאתם אבות טריים או ממתינים לתינוק פתאום תראו הרבה נשים בהריון ברכבת, הרבה הורים עם ילדים קטנים בקניון וכו'.

עכשיו אתם בטח יותר מבולבלים מה הקשר בין פיל ורוד ומאזדות כחולות להומוסקסואליות???

רבנים רבים ומנהיגי ציבור בציונות הדתית ובכלל, נמצאים בסוג של הומופוביה לא ברורה והם לא מפסיקים לייצא הצהרות המבקשות להציג את ההומוסקסאלים כסוטים, כחוטאים שדינם סקילה וכבני אדם מקולקלים להם דרושים טיפולי המרה (אולי זה רק אני אבל השם הזה מזכיר לי טיפולים מתקופת האינקווזיציה).

"מלחמת החורמה" של הרבנים יוצרת אפקט חרדה

בלי להתייחס כרגע לסיבות המשפיעות על הנטייה להומוסקסואליות – בין אם מדובר בנטייה מולדת, סביבתית-ביולוגית, סביבתית- פסיכולוגית או משילוב של הגורמים הללו, ומבלי לדון בשאלה האם מדובר בבחירה שניתן להמיר ולשנות- כך או כך, ככל שהקהילה הדתית עוסקת בסוגיה יותר, הרי שהיא מייצרת "מיקוד" לבני הקהילה והופכת אותה לבחינת "פיל ורוד".

מעבר לכך וחשוב יותר, הגישה הזו מקשה מאוד על בני הקהילה בעלי הנטייה השונה להשאר בתוך הישיבות, להמשיך לפקוד את בתי המדרש ולעיתים אף דוחקת אותם ומרחיקה מקהילת הקודש כולה.

כך "המיקוד" והשיח המתעצם של אותם אלה המעורערים בזהותם המינית (וזהו שלב התבגרותי שכיח שצעירים רבים חווים), פוגשים את השיח על "הפיל הורוד" ועצם הדיון מעורר בהן שאלות ותהיות נוספות. כך במקום שיש ואקום ואין הכלה בסיסית, מתפתחת תרבות עצמאית וצומחות "קבוצות תמיכה" אלטרנטיביות ועצמאיות המחליפות את הקהילה החמה ומבקשות לסייע לאותם נערות ונערים שלעיתים מיוסרים ומתוסכלים.

"מלחמת החורמה" של הרבנים ונבחרי הציבור יוצרת אפקט חרדה ופגיעה אוטואמונית וכמו בזכוכית מגדלת ענקית מגדיל גרגיר אורז לסלע אימתני ומפחיד.

כך נוצרת פוביה המעצימה תופעה שולית בחברה ומרחיבה אותה פי כמה וכמה מגודלה האמיתי ונוצרת תחושה כי היהדות בת 3800 השנה ששרדה אינקווזציות, שואה, פוגרמים, מסיונריות נוצרית, שעבודים של עמים ותרבויות שונות, חוששת עד כדי בעתה מצמיתה מתופעה הרלוונטית לאחוזים נמוכים מאוד בחברה הישראלית וכנראה תמיד היתה חלק מהתרבות האנושית.

באפקט מטוטלת, מתעצם השיח בתוך המגזר ומחוצה לו והצהרות הרבנים הופכים למנוף תקשורתי ולחומר בעירה שרק מתדלק את "מלחמת הגאווה" ומלבה התבטאויות נגד פומביות ושאיפה למצעדי הצהרה מתריסים המבטאים קבוצה השואפת להכרה.

גם הפמיניזם הפחיד את היהדות בעבר וכשהפסקנו להלחם בנשים שקראו ליחס שיויוני ( הרב קוק מתייחס לכך בכמה מקומות ואני מבקש לציין דווקא את מכתבו לביתו פרידה חנה ז"ל "ערך האישה והתכונות המאפיינות אותה") והתחלנו להכיל זאת הרי שה"אויב" נעלם ואין מלחמה וכשאין מלחמה אין צורך לשרוף חזיות ברחובות.

לתת מענה לאותם צעירים

במקום להילחם בתופעה חייבים להתמודד איתה ולא לדחות אותה וצריך לתת מענה לאותם צעירים שאין להם ברירה אלא לצאת החוצה מרשות התורה, או מאידך לחיות בשקר.

חשוב לציין, שידוע לי כי הרב קוק בתקופתו אומנם מיעט להתייחס לנושא ובד"כ השתמש בשפה מאוד ישירה ע"מ לבקר את התופעה ולציין את השלכותיה וכפי שנקט בגישה של בדיעבד בנושא זכויות נשים בלימוד תורה שהייתה מהפכה סוערת בתקופתו סבורני כי לו היה נדרש לסוגיה היום היה פועל על לקרב את הנידחים.

כמובן שהיהדות אינה יכולה לצאת בהצהרת תמיכה גורפת או לעודד בקול ברור את ההומוסקסאליות ולתמוך בתהליך בעל השלכות חברתיות ותרבותיות הנוגדות את הנכתב בתורה. אבהיר ואדגיש כי איני פוסק הלכה ואף איני מספיק בקיא בה בשביל למצוא תקדימים או למצוא "קולות" מנומקים. אין לי שום כוונה או יכולת להמעיט בסוגיה הרגישה וגם לא לבקר אף אחד אלא רק להצביע על השלכות התופעה.

יוכלו בעלי הנטייה למצוא את מקומם בבית המדרש

אך עם זאת, לתחושתי, גם אלה החושבים שיש פגם במעשה עצמו, הרי שחייבים הם להצליח להפריד בין החטא לבין החוטא, בין המעשה שיתכן שבפני עצמו מעורר מחלוקת לבין היהודי המחובר ליהדותו ולאלוקיו בכל רמ"ח אבריו ע"י החוט המשולש שלא במהרה ינתק כי בצלם אלוקים ברא אותם.

רק כך יוכלו בעלי הנטייה להמשיך ולמצוא את מקומם בתוך בית המדרש ובתוך עולמה של התורה ולא להיזרק לרחוב או להתרחק, להרחיק ולחפש מזור לנפשם במקומות אחרים.

בעבר היהדות חששה מההשכלה, חששה מהמדע, חששה מביקורת המקרא והרגישה צורך להתנתק מהאבולוציה של דארווין ולהתרחק מקאנט, הגל ואמרסון. אבל הציונות הדתית לא פחדה מאלה ובטח שאינה צריכה לחשוש לקבל את השונה ובטח שלא לפתח כלפיו פוביה.

השתיקה הרועמת דווקא כאן היא בבחינת חטא גם של המחריש בעת הזו ככתוב: "לֹא יֹסִיף, פֶּן יֹסִיף לְהַכֹּתוֹ עַל אֵלֶּה מַכָּה רַבָּה וְנִקְלָה אָחִיךָ לְעֵינֶיךָ".

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

גילי (גיל עד) כהן, סופר, מחבר רב המכר "כנפיים" יועץ אסטרטגיה ובעלים של סוכנות הפרסום והאסטרטגיה BRAIN HUB

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
אלו לא "הרבנים" ולא "פוביה", כי אם מקרא מפורש
קורא עברית | 18-06-2019 20:53
אל תעקם עלינו את הכתובים בהתאם לנטיות המיניות המעוותות.
ברור שיש איסור חמור
לא צריך רב בשביל זה | 19-06-2019 20:06
כל אחד יודע. כל ילד מבין שזה לא נורמלי. אפילו בעלי חיים לא מתנהגים ככה
על מה אתה מלין?
גבעת שמואל | 19-06-2019 0:16
איפה הוא עיוות את הכתובים? אתה סתם מחרחר ריב וכעס. אתה לא מבין בתורה, אתה סתם מתלהם.
2
די לשטוף לנו את המוח עם משכב הזכר!!!!!
די!!!! | 18-06-2019 20:55
מספיק לנו מהתקשורת החילונית, בושה!!!!
זה מתחיל בגיל שנתיים
10% סוטים שלא טופלו | 19-06-2019 20:23
איפה האמא שלא שמה לב והתעלמה מהסימנים?
3
זהו לא פיל...
זואולוג | 18-06-2019 21:14
אלא נחש, והוא ממש לא ורוד.
4
כמה חירטוט
המיואש | 18-06-2019 22:13
מה הקשר בין קבלת השונה לבין חומרת מעשיו? יש מרחק גדול בין לקבל מציאות מסויימת לבין לתת לה לגיטימציה וזה לא ניתן ולא יעזור לכם כלום תצעדו מפה ועד הקוטב לגיטימציה לא תקבלו
5
מדובר על כ-10% מהאוכלוסיה.
יאיר | 18-06-2019 22:15
כולל רבנים.
יש לך את זה ביותר דמגוגי?
אני | 19-06-2019 9:36
אין מחקר אחד כזה
שקר וכזב של הלהטב.אתם 2% לפי המחקרים הרציניים
יואל | 19-06-2019 0:09
והאובייקטיביים היחידים שקיימים. רק לא מזמן שוב פורסן מחקר אמריקאי ענק שאומר שהלהטב מהווים 2%. יצוג היתר המטורף בתשקורת הוא מכוון, ואחת ממטרותיו שנחשוב שחצי מהאוכלוסיה כזו, וגם היתר בכלל מבולבלים....הם כולם עוברים לתא ומכניסים עוד ועוד מאנשיהם לכל תכנית ולכל הנהלה. אוחובסקי סיפר על זה בזמנו.
כן, כן. למה רק 10%, אולי 50? לאן נפלתם!
מזועזע | 18-06-2019 23:05
.
6
גועל נפש .מה זה .רבנים רפורמים וקונסרבטיבים נבלות
אלכס | 19-06-2019 0:05
7
הטוב והרע
ישראל | 19-06-2019 8:48
מה שמקרב לה' -טוב מה ממרחיק מה' - רע וכל השאר בדבריו זה פילסופי יצר הרע! כששלמה רוצה לגדל יחג עם מומו את מימי הקטנה ולקבל הכרה בתא משפחתי חדש - חוץ מזה שזה איסור תורה ברור - זה גם נסיונות לא מוסריים בבני אדם! מחר יצה שלמה להתחתן עם מעמה הכיבשה או מימי תרצה הכרה לזוגיות עם הבהב הכלבלב! איסורים אלו כתובים בתורה מיד אחרי אישור משכב זכר...!!!! יהדות זה לא פולקלור מפלסטלינה
8
מי פגש רב אחד שאמר שדינם סקילה?
אני | 19-06-2019 9:38
לא, זה ההזיות שלהטבים מוכרים לנו עם הפרוש המתמסכן שלהם לתורה מעולם לא נסקל ולא ייסקל הומו
9
מה זה המאמר הזה?
שלום | 19-06-2019 10:10
מאמר חשוך ומלא שנאה. דמגוגיה במיטבה.
10
למה נותנים למתיוון הרפורמי הזה במה?
יעקב | 19-06-2019 10:20
הרי זה אתר דתי !!!
11
אתה בעצמך
גרין | 19-06-2019 16:36
גם העיסוק שלך בעיסוק של הרבנים מנפח את הפיל הוורוד כן, וגם העיסוק שלי בעיסוק שלך בעיסוק של הרבנים , וכו' וכו'......
12
לחטט באף
גרין | 19-06-2019 16:45
הנוגים לחטט באף נקראים אופואים הנגעלים סובלים מאופופוביה קהילת האופואים גדולה בהרבה מהלהטבים והגיע הזמן לאפשר גם להם שוויון זכויות
13
סטיה מהנורמה דורשת טיפול
לכו לטיפול | 19-06-2019 20:04
לא מחפשים אונס ועוד מקרים שלא תשלטו בהם ולכן תלכו לטיפול כמה שיותר מהר
14
אתר למיגזר הלאומי? לא
אתר למגזר הדתי? לא | 19-06-2019 20:05
אין מקומו של פרסום על מי שסטה מהדרך ש קיום תורה ומצוות- בניגוד גמור למה שכתוב בתורה
15
לא להכניס נושא שנוי במחלוקת שנוגד את הדת
לא לעניין | 19-06-2019 20:22
או שהאתר יפסיק לכתוב שהוא לציבור הדתי איזה דתי מחפש לבעל ולאשה ולילדים כל היום סנסציות, שקרים על הציבור הדתי? מפורסמים כמו פייגלין שכל מה שמעניין אותם זה להיכנס לכנסת ולא משנה מי הבוחרים שלהם?
16
הלהטב הם רק הסימפטום
שמרן | 19-06-2019 22:56
המלחמה פה היא על התרבות והערכים של המדינה. מה אנחנו מעדיפים, תרבות חשוכה בסגנון יוון ורומא שבה היו בועלים כל מה שזז, שבה המשפחה היא מסגרת נלוזה או שמא אנחנו מעדיפים משפחה יהודית. מה אנחנו מעדיפים זהות מטושטשת בסגנון אירופה או זהות ברורה? מה אנחנו מעדיפים - לגדל את ילדנו במציאות מבולבלת שאין אמת ואין נורמלי או לגדלם במציאות יציבה ? זה מזמן התנפח מעבר לדיון בבעלי הנטיות ההפוכות.
17
סילוק השכינה בארץ הקודש
אבידן | 20-06-2019 6:34
בחודש של קבלת התורה אנשים בעזרת המדיה נילחמים נגד התורה זה המטרה של האירגון הזה לילחום נגד הדת זה המטרה של ליברמן ולפיד ושל ראש העיר טבריה זה לא מבשר טובות לעם היושב בציון