אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האיחוד האירופי: "מחויבים למאבק באנטישמיות"

נשיאות האיחוד האירופי הצהרה ובה התחייבה להיאבק באנטישמיות, וכן תפעל לתרום ולתמוך ביוזמות בינלאומיות להתמודדות עם האתגרים הניצבים בפני הקהילות היהודיות

האיחוד האירופי: "מחויבים למאבק באנטישמיות"
  משתתפי הוועידה הגלובלית (צילום: שחר עזרן)

על רקע הועידה הגלובלית הראשונה של מנכ״לי הקהילות היהודיות מרחבי העולם ונציגי הממשלות האחראים על המאבק באנטישמיות, הוציאה נשיאות האיחוד האירופי הצהרה ובה התחייבה לתרום ולתמוך ביוזמות בינלאומיות להתמודדות עם האתגרים הניצבים בפני הקהילות היהודיות.

ההצהרה פורסמה היום (שלישי) במסגרת הועידה שנערכה ביוזמת הקונגרס היהודי העולמי, בה לקחו חלק 57 מנכ"לי קהילות יחד עם 32 נציגי הממשלות השונות למאבק באנטישמיות. הכנס, אשר התקיים במשך יומיים בבירת רומניה, איחד לראשונה בין מנהיגי הקהילות היהודיות בעולם לבין הנציבים למאבק באנטישמיות. "המטרה המרכזית של הכנס היא לזהות את האתגרים בטיפול באנטישמיות ההולכת וגדלה בעולם, ולהציע פתרונות פרקטיים למיגורה", אמר מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי רוברט זינגר.

הצהרת הנשיאות של האיחוד האירופי בכנס סיפקה התפתחות דרמטית שתוביל לפעולות משמעותיות בשטח. "המסקנות של המפגש מלמדות כי עדיין יש צורך להתמודד עם אתגרים משמעותיים, ויש לשקול צעדים מעשיים בנושא" נכתב בהצהרה.

בהצהרה הודגש שיש צורך בנקיטת צעדים במגוון תחומים, ביניהם: יצירה ושיפור הדיאלוג ושיתוף הפעולה על מנת להבטיח את ביטחון הקהילות היהודיות, קידום ההגדרה הבינלאומית לאנטישמיות של ארגון IHRA, וכן מימון מחקר, חינוך וזיכרון השואה. עוד נדרשו צעדים לשיפור איסוף הנתונים של פשעי שנאה, קידום תוכניות הכשרה מיוחדות לרשויות אכיפת החוק והמשפט הפלילי, וכן מתן תמיכה לארגונים המעורבים באופן פעיל באיסוף נתונים על פשעי שנאה.

בנאום בפרלמנט הרומני אמרה ראש ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה כי "במהלך כהונת ממשלת רומניה כנשיאת האיחוד האירופי, הצבנו מטרה חשובה לקידום המאבק בגזענות, בחוסר סובלנות, בשנאת זרים, פופוליזם, אנטישמיות ובשיח של שנאה". עוד  הוסיפה כי ממשלתה מחויבת לערכים של "כבוד האדם וזכויותיו וצמצום הפער בין אזרחי האיחוד האירופי, נושאים המתקשרים ישירות לדיאלוג עם הקהילות היהודיות".

דנצ'ילה גם הדגישה את מאמציה של רומניה בתחום החינוך, המחקר והזיכרון של השואה והמאבק באנטישמיות.

נשיאת רומניה ויוריקה דנצ'ילה (צילום: שחר עזרן)

"מדובר באירוע היסטורי שהביא יחד שליחים מיוחדים, ראשי ארגונים בינלאומיים, אירגונים יהודיים בינלאומיים ואת רשת הקונגרס היהודי העולמי של הקהילות היהודיות מרחבי העולם כדי לדון באתגרים העומדים בפני הקהילות" אמר זינגר בתגובה לדבריה. "אנו מודים לממשלת רומניה על מעורבותה וטיפולה באתגרים אלה".

"הבה נזכור תמיד- פחות חשוב מי עומד נגדך, אלא מי עומד לצדך" הוסיף. "אתם, השליחים המיוחדים למאבק באנטישמיות והנשיאות הרומנית של האיחוד האירופי בהנהגת ראש הממשלה ויוריקה דנצ'ילה, הראיתם כי אתם עומדים לצידנו, העם היהודי. בשם נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר והנהגת הקונגרס היהודי העולמי, אנו מודים לכם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו