אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מתחת לכנסייה התגלה מקווה עם כיתוב בעברית

מקווה טהרה מתקופת ימי הביניים זוהה מתחת לכנסייה בסיציליה. תגלית של כתובת בעברית החקוקה על הקיר במרתף כנסיית סן פיליפו אפוסטולו בעיר סירקוזה שבסיציליה שופכת אור על חיי הקהילה היהודית המקומית ערב גירושם בשנת 1492

מתחת לכנסייה התגלה מקווה עם כיתוב בעברית
  צילום: באדיבות אונ' אריאל

ארכיאולוגים מישראל הודיעו על גילוי כתובת בעברית החקוקה על קיר של מקווה טהרה מימי הביניים במרתפה של כנסיית "סן פיליפו אפוסטולו" (פיליפוס השליח) בעיר סירקוזה שבסיציליה. הגילוי המפתיע שופך אור על קורות הקהילה היהודית במקום בתקופת ימי הביניים, ערב גירוש יהודי ספרד וסיציליה—שבשנת 1492 הייתה תחת שלטון ספרדי.

באירופה של ימי הביניים, מקוואות טהרה נבנו עמוק מתחת לפני הקרקע, במפלס מי התהום. מתקנים כאלו, המוכרים מכל רחבי היבשת, מורכבים מגרם מדרגות ארוך המוביל אל בריכת טבילה קטנה. הבריכה אשר התגלתה מתחת לכנסיית סן פיליפו ממוקמת 14 מטר מתחת לפני השטח למרגלות גרם מדרגות לולייני ארוך החצוב בסלע הגיר. מי התהום, אשר בעבר שימשו לטבילת נשים נשואות בתום הספירה של ימי "שבעה נקיים" מדי חודש, ממשיכים עד היום לזרום לתוך הבריכה בתחתית גרם המדרגות.

צילום: באדיבות אונ' אריאל

הכתובת חקוקה על קיר גרם המדרגות, והתגלתה על ידי מונסיניור סבסטיאנו אמנטה, בכיר בכנסייה הקתולית האזורית. המקווה והכתובת שבו נחקרו על ידי ד"ר יונתן אדלר, ארכיאולוג ומרצה בכיר באוניברסיטת אריאל שבשומרון המתמחה בחקר מקוואות טהרה מהעת העתיקה ומימי הביניים. "התגלית הזאת מספקת לנו ראייה משכנעת כי המתקן אשר נמצא מתחת לכנסייה שימש את הקהילה היהודית המקומית כמקווה טהרה בתקופה שקדמה לגירושה בשנת 1492" מסר אדלר.

ההודעה על התגלית החדשה נמסרה בכנס שארגן המכון הגבוה למדעי הדת ע"ש סן מטודיו בשיתוף פעולה עם עיריית סירקוזה. בכנס, ד"ר אדלר סיפק תיאור מפורט של המקווה ושל הכתובת עצמה, אשר מכילה שתי מילים: "אשר חפץ". ככל הנראה, מדובר בשמו של חבר בקהילה היהודית בימי הביניים. ד"ר נדיה זלדס מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב וחוקרת מובילה בתחום ההיסטוריה של יהודי סיציליה, הסבירה במהלך הכנס ששם המשפחה "חפץ" הוא גרסה עברית לשם משפחה יהודי-סיציליאני בשם "בונאווגליה", משפחה ששיחקה תפקיד חשוב ביותר בהיסטוריה של יהדות סיציליה.

זמן מה לאחר שהיהודים גורשו מסיציליה בסוף המאה ה-15, נבנתה כנסייה הקרויה על שמו של פיליפוס השליח על האתר של המקווה מימי הביניים. אך על אף בנייתה של הכנסייה, המקווה הקדום, פיסת זיכרון לחיים היהודיים שבעבר היו במקום, מעולם לא נשכח. מסורת מקומית על אודות מקווה יהודי קדום השוכן מתחת לכנסייה תועדה בתחילת המאה ה-19 על ידי היסטוריון בשם ג'וזפה מריה קפודייצ'י (1749-1828). ההודעה על התגלית החדשה מאששת את המסורת המקומית ארוכת השנים.

לפי קפודייצ'י, הבריכה מתחת לכנסיית סן פיליפו אפוסטולו היא לא המקווה היחיד בעיר; לדבריו היו עוד שניים נוספים כאלו. אחד מהם, אותו הוא מכנה ה"בריכה של ביאנקה", זוהה לפני מספר שנים מתחת למבנה שלימים נהפך לבית מלון הממוקם לא רחוק מכנסיית סן פיליפו. הקהילה היהודית בסירקוזה הייתה כנראה גדולה יחסית, וד"ר זלדס מציינת שייתכן מאד שבעיר היה "יותר ממקווה אחד ויותר מבית כנסת אחד". הממצאים החדשים מספקים הוכחה ארכיאולוגית ראשונה לקשר יהודי מובהק לאחד מהאתרים שעליו כתב ההיסטוריון מהמאה ה-19.

כנסיית סן פיליפו אפוסטולו נסגרה בשנת 1968 עקב בעיות מבניות ונפתחה מחדש רק בשנת 2010 לאחר שיפוץ יסודי. מאז נובמבר 2014, הכנסייה פתחה את שעריה למתפללים מדי יום. האב פלביו קפוציו, הכומר העומד בראש הכנסייה, מלווה ותומך בהתלהבות את המחקר הארכיאולוגי הנערך על ידי החוקרים הישראלים מתחת לכנסייתו. "זהו כבוד גדול בשבילי לשרת ככומר בכנסיה הזאת, האוצר בה היסטוריה ארוכה בת מאות אם לא אלפי שנים", משתף האב קפוציו. "ההיסטוריה המשותפת ליהודים ולנוצרים באתר הייחודי הזה מדגיש לי את קשרי האחווה המאחדים את כולנו כבנים לאבינו שבשמים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
טהרה אלק. כולה מקלחת פרימיטיבית.
אישה | 18-06-2019 16:13
טהור וטמא זה ביטויים של מוחמד העולם הערבי. אין טהור וטמא בטבע. זה ג'יבריש
גדול
A | 20-06-2019 7:46
מסכים איתך לחלוטין. טהרה זה ביטוי פרמטיבי. טוהר מגיע רק ממעשים מקווה מביאה רק להתרעננות טובה ונעימה. עניין הטהרה על ידי טבילה במים זה פגאניות שהעם היהודי מאמין כמה אלפי שנים. הייתי אומר שזה גירעון תודעתי רוחני.
השאלה,האם שו"צ הוא נורמלי
אלימלך | 19-06-2019 14:38
האם מי ששם מבטחו בהשם מל בניו ,מברך על לחם, יין ,וכ'ו מתפלל הוא נורמלי או דפוק בראש
דור ה-cofix
אור | 19-06-2019 4:22
מה אני יעשה איתכם מה? אני כל פעם מחפש צינור דק כדי לטףטף לך טיפה טיפה לתוך השכל ואינני מוצא , אני לא מבין מה פשר התגובה החסרתשכל הזאת אבל כאילו שזה ישנה אותך...זה לא. טוב אבלהעיקר שאת סטטיק ובנאל את מבינה . אייי 2020
מה טמאה מבינה בטהרה.
חלי | 18-06-2019 22:00
מוחמד ציווה בדתו לרצוח ולאנוס , אך גברתי הנבערת, דת ישראל מדברת על טהרה וחיי משפחה של אבא אמא וילדים.מה שנקרא נורמלים.המשיכי לשחות בטומאתך ,אישה פרימיטיבית.
לא ציפינו שטמאה כמוך תבין.
בני | 18-06-2019 16:57
כשהמוח סתום מטומאה הוא לא שומע כלום. אנשים מסרו את חייהם כדי לשמוע על יסודות היהדות ולך זה שטויות..
מזל
רון | 18-06-2019 16:54
מזל שטימטום זה לא מחלה אחרת היית מאושפזת וצריך לבדוק בשורשים אצלך במשפחה אם יש יהודים
2
התנחלות חדשה
יהווה | 18-06-2019 20:01
אני אגדה. נאד
3
עם ישראל המדהים!!
אלעד | 18-06-2019 20:54
מדהים לראות את קיום התורה והמצוות בכל תקופות עם ישראל. אין כמו עם ישראל בעולם!
חוץ מחלק קטנטן
שפן בן אצליהו | 19-06-2019 21:37
שאין שום תיעוד לתושבע לפני המאה הששית לספירה הנוצרית, ואין שום קיום של מצוות שלה. להפך: בסביבות אמצע החודש השביעי (תשרי, שביעי בספירה מחודש ניסן) חנך וחגג שלמה את בית יהוה הראשון. למה לא מוזכר צום שהוא עשה לפני או אחרי? אולי כי לא קיימו את יום הכיפורים? ועוד דבר, יאשיהו אומא שלא קויים הפסח מימי יהושע בן נון(!) עד לימיו. ובכלל, אנחנו לא רואים מקדשים מונותאיסטים כמעט כלל בארץ עד למאה השנייה לפני הספירה, ואלה שאנחנו רואים הם בוודאות של נבטים. ומי שאומר שבני ישראל עבדו את יהוה, שיבדוק כמה מלכים לא חטאו ועשו הישר בעיני יהוה וכמה עבדו אלהים מקומיים, או שיסתכל בסיפור אליהו ונביעי הבעל ויראה שבני ישראל בכלל לא מבינים שאליהו הוא מונותאיסט ולא יודעים מה הבעיה שלו גם עם הבעל וגם עם יהוה. לאורך כל תקופות ההיסטוריה, שמרו על מצוות התושבע?
עם ישראל
קלייר | 19-06-2019 19:27
צודק, עם מדהים, ככל שמנסים למחוק, מתגלה אתר יהודי, כתובת , חפץ, מטבע והופך את הקערה על פיה. ואז קמים מתוכנו נבערים ובורים שאין להם מושג, מה זה מקווה ופולטים שטויות, כדי להוכיח שהם מודרנים מתקדמים נאורים, תודה לאל שהם מיעוט זניח
מקווה
קלייר | 19-06-2019 19:20
וואו, זה רק מראה שאת בור ועם הארץ. תפתחי ספר, תיקראי, אין לך מושג מינימלי על יהודים, את מבישה ומביכה את עצמך.
4
זורה מלח
עמי | 19-06-2019 11:31
ההיסטוריה המשותפת ליהודים ולנוצרים באתר הייחודי הזה מדגיש לי את קשרי האחווה.... משכיח שההסטוריה המשותפת- נוצרים רוצחים ויהודים נרצחים
5
בקרוב המתנחלים יטענו לזכותנו ההיסטורית
- | 19-06-2019 15:26
על סיציליה. התנחלויות חדשות בדרך!
כמה דביל אתה
יריןו | 19-06-2019 16:59
לך תמות שמאל בוגדני
6
מקווה טהרה
קלייר | 19-06-2019 19:18
כמו באוקראינה ובעוד מקומו., הסבו את בתי הכנסת המפוארים לתיאטראות ולמוזיאונים, גם כאן, הם רצו למחוק את הזהות היהודית, וכל זכר לקיומו של העם היהודי. ואז זה מתפוצץ להם בפרצוף.