אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ממשלת ימין? שוב דחייה בפינוי חאן אל אחמר

המדינה מבקשת מבג"ץ לדחות שוב את יישום פסק הדין לפינוי חאן אל-אחמר עד דצמבר 2019- זאת על רקע הבחירות ובהמלצת הדרג. בתנועת רגבים זעמו: "זו הפעם השישית שבה נדרש בג"ץ להתערב במחדלי המדינה"

ממשלת ימין? שוב דחייה בפינוי חאן אל אחמר
  (צילום: גילי יערי\פלאש 90)

ממשלת הימין שוב דוחה את הפינוי: המדינה פנתה לבג"ץ בבקשה לדחות שוב את ישום פסק הדין לפינוי של חאן אל-אחמר– כך פורסם היום (שני) בגלי צה"ל. על פי הדיווח, בפנייה ביקשו לדחות את מתן התשובה מדוע לא מפנים את המאחז עד לדצמבר 2019.

בתשובתה לבית המשפט טענה המדינה כי בעקבות הבחירות ובהמלצת הדרג, יש לדחות את הנימוקים לאי פינוי המאחז הבדואי הבלתי חוקי.

בתנועת רגבים, שהגישו את העתירה לבג"ץ על דחיית הפינוי, זעמו על התשובה של המדינה. "במענה לעתירה השישית(!) של תנועת רגבים לבג"ץ, מבקשת המדינה לדחות בשישה חודשים לפחות את יישום פסק הדין, עד לאחר הבחירות וכינון ממשלה חדשה. העתירה הנוכחית, כמו קודמותיה, מופנית כלפי ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו" אמרו. "זו הפעם השישית לאורך העשור האחרון, במסגרתה נדרש בג"ץ להתערב במחדלי המדינה שנמנעת מלמלא אחר פסקי דין והתחייבויות שניתנו על ידה במסגרת הליכים משפטיים קודמים ולאכוף את חוקי התכנון והבניה במאחז הבלתי חוקי 'חאן אל אחמר'".

עוד הזכירו כי "עד למועד הבחירות הצפויות להתקיים בעוד כשלושה חודשים יושב על מקומו הדרג המדיני הנוכחי, אשר מקבל החלטות הרות גורל באופן שוטף גם בימים אלה ולו מסור מלוא שיקול הדעת להחליט בכל הנוגע למועד פינוי המאחז הבלתי חוקי, אשר בהתאם להתחייבות המדינה אשר קיבלה תוקף של פסק דין היה אמור להתפנות כבר לפני כשנה, בחודש יוני 2018".

"ראש הממשלה נתניהו עמד לפני כמה חודשים והצהיר בקולו כי 'חאן אל אחמר יפונה בשבועות הקרובים'. לא מדובר רק במתחם בלתי חוקי, שהמדינה הצהירה כי 'יש חשיבות אסטרטגית בפינויו', אלא גם מבחן למוכנותה של ממשלת ישראל לפעול מול תכניות הרשות הפלסטינית להשתלטות על השטחים הפתוחים ביהודה ושומרון" הוסיף יכין זיק, מנהל הפעילות של תנועת רגבים.

כזכור, באפריל האחרון תנועת רגבים עתרה לבג"ץ נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרישה לממש את פסק בג"ץ ואת התחייבותו לפנות את חאן אל אחמר. בעתירה מצוטטים דברי ראש הממשלה, שאמר כי המקום יפונה עם או בלי הסכמה וכי הדבר יקרה בתוך כמה שבועות.

מאז מתן פסק הדין בעתירה הרביעית עברה כשנה ומאז ביטול צו הארעי שניתן במסגרת העתירות המאוחרות עברה כחצי שנה, למרות התחייבויותיה המפורשת של המדינה כי תפעל להעתקת המאחז חאן אל אחמר עד לחודש יוני 2018 ,לא נעשה הדבר על ידם עד מועד זה ואין כל צפי ברור לכך.

נתניהו הצהיר במהלך ישיבת סיעת הליכוד בחודש נובמבר האחרון, כי: "חאן אל אחמר יפונה בקרוב מאד… חאן אל אחמר יפונה, זאת החלטה של בית המשפט, זאת המדיניות שלנו והיא גם תתבצע. אין לי כוונה לדחות את זה עד להודעה חדשה, בניגוד לפרסומים, אלא למועד קצר". בישיבת ממשלה התייחס נתניהו לעניין פינוי המאחז וציין: "כי הוא יפונה, עם או בלי הסכמה. זה לא ייקח הרבה שבועות, זה יהיה הרבה יותר קצר. נעשה כמה מהלכי היערכות חיוניים בזירה הבינלאומית וניתן הזדמנות אחרונה לפינוי בהסכמה, אבל בכל מקרה – חאן אל-אחמר יפונה. אני לא מדבר על פינוי קוסמטי, אלא על פינוי של ממש."

בתנועת רגבים אומרים כי דברי נתניהו מדברים בעד עצמם: "לא יעלה על הדעת כי על אף התחייבויותיה המפורשות של המדינה לאורך עשור של דיונים משפטיים, ובפרט הצהרות נתניהו בחודשים האחרונים, יהיו אוויר בעלמא".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
נו
התמים | 17-06-2019 13:25
איפה כל מגדפי בגץ כשצריך אותם.....אז מי הוא המשבש את הפינוי - בגץ או הממשלה ? עכשיו פתאום המקללים למיניהם נאלמו דום.... ולעצם העניין : בגץ פועל על פי חוק ולא על פי גחמה כזו או אחרת. כשמתבקש מפנים יהודים וכשמתבקש מפנים ערבים. מי שבונה בניגוד לחוק - מסתכן בפינוי.
2
ממשלת נתניהו-חרפה למחנה הלאומי
ימני אמיתי | 17-06-2019 14:23
הליכוד+הבית היהודי+החרדים = חרפה למחנה הלאומי.