אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום
דיבור נשי, סרוגות, תוכן שיווק

לא כל תכנון חתונה הוא כאב ראש: אפשר לשמוח בדרך

מזל טוב, הילדים התארסו, ותכנון החתונה מתחיל ללטף את העצבים שלכם: איפה מתחתנים, את מי מזמינים, מה התקציב, הלהקה, ומתי כבר מתחילות הטעימות? | אז איך הופכים את החוויה לקלה?

לא כל תכנון חתונה הוא כאב ראש: אפשר לשמוח בדרך
  צילום חופה מאתר אולם האירועים 'האחוזה'-מודיעין

החתונה היא בדרך כלל השמחה הגדולה ביותר במשפחה וכולם מתכוננים לקראת הפסטיבל סביב הזוג במשך תקופה לא קצרה. אבל עד שבירת הכוס – צריך גם לתכנן כמה דברים.

השמחה הגדולה ביותר מהולה בקצת כאב ראש, אתם לא הראשונים ולא האחרונים שמחתנים את ילדיהם, לכן כדאי להכין מראש רשימה של מה עיקר ומה תפל, לארגן מראש מה יכול או עלול לגרום לריב עם הצד השני, ועל מה בשום ואופן אתם לא מוותרים.

[1] קודם כל: באיזה אזור בארץ מתחתנים?

אם שני הצדדים גרים רחוק אחד מהשני, אז כנראה שאין ברירה אלא להתחתן באמצע. נכון, זה רחוק לכולם, אבל זו הפשרה היחידה שתהיה מוסמכת על כולם. חתונה שקרוב לצד אחד, מעלה לפעמים מרמור פנימי שעדיף להימנע ממנו.

במשפחות בהם יש צד שהוא יותר דומיננטי או שיותר חשוב לו שהזוג יתחתן דווקא קרוב אליו: דעו להילחם את המלחמות שחשובות לכם בהמשך. כדאי להוריד לחץ מבני הזוג המאושרים ולא ליצור ריב מיותר בין ההורים. לפעמים זה גם עדיף: משפחות שחשוב שלהם שהחתונה תהיה קרובה אליהם הן לרוב עם יותר אנשים שימלאו את רחבת הריקודים.

אבל זו הסוגיה הקלה. השאלה היא מה קורה שהמרחקים לא ארוכים אחד מהשני. למשל, החתן מירושלים והכלה מגבעת שמואל. לכאורה לשני הצדדים אין בעיה שהחתונה תתקיים גם באזור ירושלים וגם באזור המרכז, הנסיעה היא שולית, והבחירה תתבצע לפי האולם עצמו.

אבל, גם במקרה הזה דווקא הפשרה למקום באמצע יכולה להיות עדיפה על כולם: למשל, אולם אירועים באזור מודיעין. כל כניסה לירושלים ולגוש דן יכולה להיות מעמסה מיותרת של פקקים, במיוחד בחתונות שבהן שעת החופה היא ממש בשעה הפקוקה ביותר.

לפני שאתם בכלל ניגשים לבחור את האולם, תגיעו להסכמה ותסמנו לעצמכם על המפה באיזה אזור מתחילים לחפש. זו משוכה לא פשוטה שיכולה להיפתר ברגע. כך גם הזוג יוכל להתחיל לחפש את האולם המתאים לו בלי להיות מטורטרים בכל רחבי הארץ.

סמנו על המפה. אילוסטרציה. צילום: שאטרסטוק

[2] איך בוחרים אולם?

השלב השני והקריטי מכולם: בחירת אולם אירועים שיכיל את השמחה שלכם.

בהרבה פעמים הנתון הראשון הוא התקציב. אם לשמחה זו יש תקציב מוגבל משמעותי – הבחירה צריכה להיות אך ורק לפי מגבלות התקציב. במיוחד בדורנו שהילדים מקבלים נתח יפה מכספי החתונה (אם לא את כולו).

לפעמים שאלה של תקציב יכולה לגרום לשיח צורם מול הצד השני: בין אם אתם אלו בעלי התקציב המכובד, ובין אם אתם אלו בעלי התקציב המוגבל – על שני הצדדים לכבד את השיח ולהבין שזו שאלה של מה שאפשר, ולא מה שרוצים.

במצב בו התקציב זהה ויש יד חופשית פחות או יותר לבני הזוג לבחור את האולם בו ירצו להתחתן – ישנם כמה נתונים שכדאי לכם לבדוק לפני שאתם מסנוורים מההצעה של איש או אשת המכירות.

וותק וניסיון – כמה זמן האולם קיים? יש ביקורות? שמעתם על מישהו שהתחתן שם? נכון, צריך להביא צ'אנס גם לאולמות חדשים, אבל בסופו של דבר בחתונה עם כל ההוצאות הכספיות הרבות ובמיוחד שזה אירוע חד-פעמי, אל תהמרו. אם זה אולם עם ניסיון של שנים רבות – הוא כנראה יודע מה שהוא עושה.

גן או אולם? האם אתם רוצים שהחופה תהיה תחת כיפה השמיים או דווקא בתוך אולם סגור? ישנם אולמות שמציעים את שתי האפשרויות, אבל ישנם אולמות עם אפשרות אחת בלבד.

אולם קטן או גדול? אתם הולכים למלא את רחבת הריקודים או דווקא מעדיפים כמה שפחות מוזמנים? לשאלה זו ישנה חשיבות רבה עבור חווית החתונה לאורחים. רחבות ריקודים קטנות לרוב מעצבנות את האורחים שמתקשים לזוז כאשר כל מבוקשם הוא לשמח את החתן והכלה. ישנם אולמות שיכולים להגדיל את המרחב אם פתאום קיבלתם "נגלה" מחודשת של מוזמנים. בדקו זאת לפני.

נגישות ונוחות – האם קל להגיע לאולם שלכם? הוא נמצא במיקום קל? מבחן הוויז: האולם נמצא בדרכי תחבורה נוחים או שהאורחים צריכים לעלות על דרך עפר צדדית ולא מסומנת? חשבו על האורחים שבאים לפעמים אחרי שעות רבות על הכביש, והדבר האחרון שהם רוצים זה להסתובב ולחפש את האולם ולהתחיל במירוץ אחרי החנייה.

נראות וחזות – האם אולם האירועים בו בחרתם מתאים לאופי שלכם? יש כזה דבר? תתפלאו, אבל כן. ישנם אולמות שמתהדרים במראה צבעוני ומצועצע, מסכים גדולים, ובכלל נראות יותר חזותית. ישנם אולמות לעומת זאת שמעדיפים מראה יותר נקי ואלגנטי, עד שלפעמים דווקא המראה הקלאסי משאיר את הנראות של האולם בסולידיות מכוונות. מה מתאים לכם? מה אתם רוצים לשדר?

מה אתם רוצים לשדר בחתונה שלכם? אילוסטרציה. צילום: שאטרסטוק

[3] התחברות לעיצוב של האולם והנראות שלו

כדי לתכנון נכון ולהוריד קצת מהלחץ, שאלנו את רמי גזית, בעלים של אולם "האחוזה" במודיעין, עם ניסיון של יותר מ-30 שנה בענף איך אפשר להקל את תכנון החתונה: "כדאי להכין את הבסיס עוד לפני שבאים לפגישה באולם ולברר את הפרטים הראשונים: האם מיקום האולם מתאים לכם, האם ישנם תאריכים פנויים לזמן שבו אתם מעוניינים לערוך את האירוע, האם האולם מספיק לכמות המוזמנים שלכם, וכדומה. אפשר לחסוך את הטרחה והרבה שיחות טלפון. אחרי שאתם מצוידים בנתונים הראשוניים, הפגישה באולם היא מאוד חשובה: שתהיה התרשמות ראשונית, לראות איך האולם נראה בעצמכם, לראות אם המיקום מתאים לכם כמו הגישה לאולם, החנייה וכדומה".

ובשלב השני? מהן הנקודות לבחירות אולם? "יש בארץ כמה וכמה אולמות יפים עם אוכל טוב, וחלק מהבחירה זה גם התחברות לעיצוב של האולם והנראות שלו. זוג שהתחיל לערוך סבב ראשון אולמות שעונים על הקריטריונים שלו, בתהליך הבחירה חשוב שהזוג ייתן חשיבות לאולם עם ניסיון והצלחה ושלאורך תקופה ארוכה האולם מוציא זוגות מאושרים. כמו בבתי קפה ומסעדות, זה שהלקוח היה מרוצה מחתונה לפני חצי שנה, למשל, זה לא מלמד על החתונה שאתה רוצה להביא, ולכן מקום שמצליח לאורך תקופה זה מראה על יציבות וזה דבר מאוד חשוב".

התחברות לעיצוב של האולם והנראות – יש באמת הבדלים בין האולמות? "אירוע של אתמול, אירוע של היום ואירוע של מחר יכולים להיות שונים לחלוטין גם באותו אולם עצמו. אם אדם היה נגיד בחתונה של אחותו והתלהב, זה עדיין לא אומר שהוא לא רוצה שהחתונה שלו תהיה משהו אחר. לכל זוג יש את העדיפות שלו. פעם, למשל, החופות היו במקום קבוע. אצלנו באולם 'האחוזה' יש לנו 3-4 אפשרויות למקם את החופה – כי אנחנו מבינים שיש לזה חשיבות להביא גיוון. הזוגות מאוד אוהבים את האפשרויות ושזה לא 'שבלוני' ואפילו אם היו אצלנו באירוע בעבר, החתונה שלהם יכולה להיות שונה לגמרי".

גזית מרחיב על חשיבות העיצוב והשינויים המתבקשים בעידן המודרני של החתונות: "היום בעולם שלנו, עיצוב מסוים לא יכול 'להיתקע' לאורך זמן. ב-'האחוזה' רק לאחרונה החלפתי את הכיסאות של האולם, הספות ופינות הישיבה ואת כל התאורה – לא שהקודמים היו לא-טובים, אלא שהרענון והעכשוויות משתנים דיי מהר. זה לא מה שהיה לפני 20 שנה שנתקעו בעיצוב וזהו. גם לכל אולם יש בסוף את האלמנטים והאופי שלו. העיצוב שאנחנו בחרנו ב-'האחוזה' הוא יחסית נקי, יותר מודרני ופחות מצועצע,  יש גם אלמנטים שמתחברים עם העידן החדש: המבנה מוקף בפלדת קורטן, דבר המסמל חיבור לטבע, כמו הקירות הירוקים בתוך הפטיו המוקרה. כל זוג בסוף צריך גם להתחבר לסגנון האולם, ולכן יש השפעה לנראות ולבחירת העיצוב. זה עניין של טעם וכל אחד מתחבר עם טעם אחר".

אולם אירועים "האחוזה" במודיעין. עיצוב המתכתב עם מודרניות וטבע. צילום מתוך האתר

[4] חווית חתונה 

חלק פעיל מהחתונה הם כמובן האורחים הרבים, לפעמים במאותיהם או באלפיהם שמגיעים לשמח אתכם ואת בני הזוג. אתם צריכים להבין שכמו שאתם חוויתם לא מעט חתונות בחייכם, כך גם האורחים. אז מאליו קשה להפתיע עם חתונת העשור שתשאיר את כולם פעורי פה.

איך בכל זאת יוצרים חווית חתונה? בראש ובראשונה האוכל. קולינריה של חתונות הוא נושא טעון: ישנם אולמות יקרים לכאורה שקיבלו ביקורות לא טובות על האוכל שהוצע ברגע האמת, ודווקא אולמות יותר זולים שזכורים לטובה עם מנות הגורמה שהוציאו.

מה שאתם מחפשים זה אולם יוקרתי ולא יקר. אולם יוקרתי יודע להביא את התמורה למחיר ולכן הוא משקיע לא רק בשירות של המלצרים אלא בכלל באוכל: מאיכותו ועד הנראות שלו.

חווית חתונה יכולה לבוא אם יש לאולם עיצוב מיוחד שאין באולמות אחרים. נכון, זה דבר שהוא מאוד נדיר. ישנם אולמות שנמצאים ליד אגם, ישנם אולמות שמפתיעים עם צמחייה מרשימה,  ישנם כאלה ששמים ברכות מים קטנות בכניסה, וישנם כאלה שמביאים תוספות ואלמנטים מעוצבים שאין באולמות אחרים.

החוויה היא חלק בלתי נפרד מהשמחה עצמה. היא יכולה לשדרג משמעותית את האירוע ולהפוך את החתונה של ילדכם לערב באמת בלתי נשכח.

ובקצרה: תסגרו על אזור מרכזי ונגיש, החליטו אם אתם רוצים גן או אולם, מהו גודל האולם לפי צפי המוזמנים, והאם המראה שלו מתאים לאופי שלכם. והכי חשוב: תשמחו לאורך כל הדרך. מזל טוב.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו