אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מכל השטחים שכבשנו במלחמת ששת הימים, מה הפך את רמת הגולן לקונצנזוס?

על סיני ועזה ויתרנו, יהודה ושומרון נמצאים כיום בלב הויכוח. לעומתם, דווקא רמת הגולן נמצאת כיום בקונצנזוס רחב, אולי אפילו יותר מירושלים.

מתנחלים תלמדו: מה הפך את הגולן לקונצנזוס?
  (צילום: דוד כהן/פלאש90)

בימים אלו אנו מציינים חמישים ושתיים שנה למלחמת ששת הימים בה זכינו לשחרר חבלי מולדת רבים ולהכפיל פי כמה את שטחה של ישראל. מזה עשרות שנים מדינת ישראל לא הכריעה בשאלת היחס לאותם אזורים משוחררים.

כיום, בפרספקטיבה של עשרות שנים, אפשר לראות שוני ביחס של עם ישראל לאזורים השונים: על סיני ועזה ותרנו, יהודה ושומרון נמצאים כיום בלב הויכוח. לעומתם, דווקא רמת הגולן נמצאת כיום בקונצנזוס רחב, אולי אפילו יותר מירושלים.

מדוע רוב הישראלים רוצים ריבונות בגולן ולגבי יו"ש עדיין מתלבטים? מה מיוחד כל כך בגולן?

הכל הולך אחר הראש. אנחנו מתמודדים היום עם תהליכים לאומיים שהתחילו לפני עשרות שנים ולכן חשוב להבין את העומק שלהם וללמוד אותם.

מה מיוחד בגולן?

ברצוני להציע הסבר. במלחמת ששת הימים נלחמנו בכמה חזיתות. בכולן לא רצינו במלחמה. "נאלצנו" להלחם מתוך ידיעה שאם לא נעשה זאת, האויב יפתח במלחמה. לעומת זאת, מול הסורים ברמת הגולן אנחנו החלטנו מיוזמתנו לפתוח במלחמה למען אחינו תושבי הצפון שסבלו מהסורים במשך שנים. יצאנו למלחמה למרות שידענו שנצטרך לשלם בדם חיילנו.

באותו הזמן, האיום המרכזי ביותר היה מכיוון מצרים. כשתקפנו אותם באמת הרגשנו שאין ברירה כי אחרת הם יתקפו אותנו. כלומר בשחרור סיני ועזה אפשר לראות שהיה הכי פחות "חשק" בקיום מצוות ישוב הארץ או בשמחה הפשוטה של העם שחוזר הביתה אחרי 2000 שנה.

התוצאה: מסרנו את כל השטח עד הגרגר האחרון (למצרים וחמאס).

ביו"ש המצב היה שונה במעט, הירדנים לא היו חזקים כמו מצרים וממש הפצרנו בהם שלא יצטרפו למלחמה. ממש לא רצינו עימות מולם, אך הם תקפו אותנו ונאלצנו להגיב ולבסוף ב"ה נצחנו. התוצאה של ההססנות וחוסר החשק : עם ישראל קרוע עדיין בשאלת יו"ש.

ברמת הגולן, זה כבר היה שונה, י ז מ נ ו מהלך התקפי למרות שהסורים כלל לא תכננו להצטרף למלחמה. יצאנו מתוך בחירה ונכונות לשלם מחיר תוך אמונה בצדקת הדרך.

התוצאה: רוב עם ישראל כיום (אחרי שנים של בירור) רואה ברמת הגולן חלק בלתי נפרד מהארץ!

לצערנו גם שחרור הגולן לא נבע רק מעצם העובדה שזאת נחלת אבותינו אלא בעיקר מהסיבה שהסורים הרבו להטריד את בטחונם של תושבי הצפון. לכן גם סביב שאלת ריבונותנו בגולן במשך שנים רבות ריחפה עננה כבדה. אולם עדיין, כפי שאמרנו, את הגולן בחרנו לשחרר ולכן במבחן השנים עם ישראל בסופו של דבר בחר בריבונות ישראלית ברמה.

מפסיקים להיגרר – מתחילים ליזום

מתוך כך אנחנו מבינים כמה חשוב שמדינת ישראל תחזור ליזום ולא רק להגיב, תייצר חזון ותפסיק לזרום. עלינו להתחבר לחזון, לעסוק באסטרטגיה במקום להיות עסוקים רוב הזמן בטקטיקה ובכיבוי שרפות.

אנחנו מוכרחים לברר את הזהות הישראלית שלנו ולבחור בה מחדש, והפעם מרצון.

עלינו להחזיר את רוח הלחימה והאמונה בצדקת דרכנו, את הכיסופים לארץ חיינו, ארץ ישראל השלמה, ואז נזכה לגאולה השלמה בב"א כמו שכתוב:

"אתה תקום תרחם ציון…כי רצו עבדיך את אבניה…."

דוד המלך אומר בצורה הכי פשוטה: הגאולה תלויה רק בדבר אחד – עד כמה עם ישראל רוצה את אבניה של ארץ ישראל.

==

דוד ורנר הוא סטודנט למשפטים לשעבר רכז שטח בשומר יו"ש.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
מדויק. הכל תלוי ברצון העם
יצחק | 16-06-2019 15:12
.
2
ביום כיפור ה
דדו | 16-06-2019 15:21
ביום כיפור הסורים תקפו יחד עם המצרים, לא הבנתי מאיפה הבאת את התזה המאוד לא מחוברת שלך. אני מסכים שצריך ליזום אבל זה לא קשור למה שכתבת.
פוקוס
ארז | 17-06-2019 11:36
מדובר על ששת הימים !!!
3
הגולן
שמואל | 16-06-2019 15:25
תאוריה הייתי אומר קצת משיחסטית שפוגעת בחלקה באמת ההיסטורית . וללא ספק משרתת את אמונת הכותב וחבריו ! היום לציבור יש יותר ידע מקיף ועדכני על מהלכי המלחמה....אתה הבנת את זה בצורה שונה .. אפשר להכיל את דברך. אן בעיה רק מה מקווה שאתה יודע להכיל דעות שונות משלך.
4
עוד אחד שבקיא בחישובי המקום
mch | 16-06-2019 16:30
די שחררו אותנו מחשובי הקץ.
5
ללא הפחדנות של דיין גם הר הבית היה בקונצנזוס
סתם מישהו | 16-06-2019 17:02
דיין מיהר להעביר את המפתחות לאנשי הוואקף ומכאן, מהטעות הזו והלאה הכל היסטוריה.
6
חסר בכתבה פרט מהותי חשוב
. | 16-06-2019 17:26
רמת הגולן לא מהווה סכנה דמוגרפית על מדינת ישראל. יש שם 20,000 דרוזים ולא מיליוני פלסטינים. זה ההבדל המהותי. במלחמת ששת הימים ברחו מהגולן 130,000 סורים וזה מה שעזר לנו להחיל את הריבונות הישראלית על הגולן בשנת 81. ככה הייתה צריכה להפתח הכתבה. פיספסת את העיקר
כולכם חיים בחושך
יהודי אמיתי ירושלמי | 17-06-2019 8:49
ברור שיש בעיה דמוגרפית גם ברמת הגולן !הדרוזים מתרבים שם ! והדרוזים ברמת הגולן נגדנו ובעד אסאד ! ויש בעיה עם דונאנו בכל מקום ! תצאו לחיות באור ! כולכם בחושך !!!
7
זאת הבנה ללא כל קשר למציאות
איצי | 16-06-2019 17:42
אולי כדאי שתחדל לרחף אי שם במרומי האולימפוס הרוחני, וקצת תתחבר למציאות... הסיבה הפשוטה היא, שסוריה היא מדינה עם יכולות צבאיות, אומנם לא משתווה לישראל, אבל בכל זאת יש להם מטוסי קרב, וטילים, ונשק כימי, אף ישראלי לא רוצה לדמיין אותם חולשים על כל רמת הגולן, ואנחנו מסתכלים עליהם מלמטה... לעומת זאת הפלסטינים ביוש ממילא גרים שם, ואין תיכנון להוציא אותם, וממילא אף ישראלי לא נכנס לרמאללה ושכם, והיכולת הצבאית שלהם היא בדיחה, לכן רוב הישראלים לא מתלהבים כל כך מהמאבק על השטחים בגדה
איזה קשקוש
המיואש | 17-06-2019 12:08
רוב הישראלים לא משתמשים בטרמינולוגיה האנטישמית שלך של שטחים וגדה, זה הרבה פשוט, ביהודה ושומרון יש פלסטיזים טרוריסטים, ואצלינו שמאלנים משתפים שלהם ובגולן לא, קיצוני השמאלנים היו רוצים לזרוק גם את הגולן לקלגסים הסורים אבל כל מה שיש שם זה דרוזים שהמחאה הכי אלימה גדולה שלהם היא לתלות דגל סוריה בכפר, אם גם שם היה טירור גם שם היו מפחדים להגיע
8
הנקודה היא אחרת-בגולן אין ערבים
גדלתי בגולן | 16-06-2019 22:18
ולכן אין עליו מחלוקת
9
הרוב תלוי בעובדה שבוצע גירוש מלא
דוד | 16-06-2019 22:54
בגולן בוצע גירוש מלא בסוף המלחמה, ומ-100K סורים שישבו בגולן טרם המלחמה, נותרו רק הדרוזים. ביוש ברחו כ250K אבל 750K נותרו. זה לב הבעיה. כל השאר תוספות.
10
בגולן אין בעיה דמוגרפית-זו הסיבה
דן | 17-06-2019 1:39
הכותב כנראה לא מבין את בוחרי המרכז והשמאל הציוני המתון. הסיבה שיש קונצנזוס לגבי הגולן כי בגולן אין בעייה דמוגרפית וסיפוח הגולן לא יוצר בעיה של חשש למדינה דו-לאומית ואובדן הרוב היהודי במדינת ישראל.
11
ריבונות ישראלית על רמת הגולן
מיכאל אלבוים | 17-06-2019 8:43
בשנת 1922 הוחלט על ידי בריטניה כי הגולן וירדן הם שטחים שנכללו בשטח ארץ ישראל. בשנת 1923 לאחר שהציפייה היתה שיבואו לישראל מליוני יהודים ולא כך היה, -הוחלט על די בריטניה וצרפת לגרוע את ירדן משטחה של ארץ ישראל ושטח זה נמסר להקמת הממלכה האשמית - ירדן. טוב שבא הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ והכיר בריבונותנו על הגולן. מיכאל אלבוים.
12
אנחנו לא כבשנו
יהודי אמיתי ירושלמי | 17-06-2019 8:45
לקחנו בחזרה הרי בכל הדורות זה היה שלנו
13
נחישות בצדקת דרכנו ואחיזתנו בארץ ישראל שלנו!
מיכאל אלבוים | 17-06-2019 9:19
מר דויד ורנר צודק מאוד יש להילחם להכרה, בשטחי - יוש כחלק בלתי נפרד מארץ ישראל !!! תודה לאנשים כמוך דויד ורנר. ותודה לנשיא האמריקאי דונלד טראמפ על מה שהוא עושה למען ישראל וארץ ישראל. מיכאל אלבוים.
14
הגולן הוא החיץ בין סוריה והטנקים שלה
הגולן הכרח אסטרטגי | 18-06-2019 3:34
כל מי שהיה במלחמת 73, יודע שלמעשה דבר לא עמד בין הסורים לבין חיפה. בגולן יש מעט אוכלוסיה לא יהודית, ובודאי שאין פלסטינים.
15
ההבדל הוא קודם כל בתוצאות המלחמה, ולא בגורמים
נדב | 18-06-2019 9:09
ניתוח מעניין, אבל אין רק סיבה אחת. גם מרצועת עזה ויוש פגעו בנו בעבר, אמנם בצורת טרור ולא תקיפות של צבא. מתוכנית החלוקה ועד להקמת הישובים השונים, לא ראינו את סיני כשייכת לנו. לכן היה קל יחסית לוותר עליה. לאחר המלחמה, בגולן נשארה אוכלוסיה מעטה של דרוזים, שיכולנו לחיות איתם. לעומת יוש שנשארו מיושבים באוכלוסיה שיש לנו סכסוך איתה. ונשארנו קרועים בין הרצון לקבל את השטח, לרצון שלא לקבל את האוכלוסיה.