חינוך למיניות בריאה: זו לא בושה לומר שגם אתם מתמודדים

גם אם הצלחתם למצוא את הדרך לדבר על מיניות בריאה עם בני נוער, זה עדין לא אומר שאתם מדברים את זה. הרב אבירם חריב בטור על השלב הבא שכל מחנך והורה צריך לעשות

חינוך למיניות: הגיע הזמן שתודו שגם אתם מתמודדים!
  (צילום: שטארסטוק)

בשבוע שעבר כתבה מוריה שמעון באתר סרוגים, על: "עשה ואל תעשה: עשרת הדיברות לשיח נכון על מיניות עם בני נוער". ברצוני להוסיף נדבך נוסף ומרכזי בהדרכה שלנו לדור הבא. לא אחדש דבר בכך שאכתוב "חינוך מתחיל בדוגמא אישית". אך אחדד ואכתוב "חינוך למיניות בריאה מתחיל בהזדהות" ואפרט.

חשוב לי להדגיש כי אין מטרת הכתוב כאן לבקר את העבר, אלא חשיבה על עתיד טוב יותר. אנחנו, דור ההורים והמחנכים של היום מחינו ומוחים על כך, שאיתנו לא דיברו על מיניות בריאה. ואם כבר דיברו אז הכותרת הייתה בינו לבינה, צניעות, קדושה ועל זה הדרך. לא דיברו את הנושא, דיברו עליו מסביב.

אם זה נבע ממבוכה, חוסר ידע או כי ככה זה עבר מדור לדור. אנחנו הדור הצעיר עם תעוזה, הקמנו מרכזים להכשרת מנחים למיניות בריאה וחיי אישות, הכנסנו תכנית לימודים חדשנית לבתי הספר ואפילו אנחנו מוכנים לדבר על זה, אבל עדיין אנחנו לא מדברים את זה.

הגיע הזמן לעלות שלב 

אני חושב שאנחנו מפספסים ולמה? כי עדיין לא התקדמנו שלב, לבוא ולומר בפה מלא לנער שמולנו שגם אנחנו מתמודדים.

בתור המבוגר לומר, גם אני התמודדתי ומתמודד גם לי קשה, גם לי היו ויש ייסורים רוחניים מסוימים, גם אני לא תמיד מבין את הגוף שלי ועדיין מנסה.

החל משהייתי ר"מ בישיבות תיכונית ועד היום כמנחה סדנאות למיניות בריאה לנוער, אני מניח על השולחן מיד בהתחלה: יש לכם קושי, גם לי. גם לאבות שלכם ולרבנים שלכם, לכולם יש עוררות מינית, התמודדות עם שמירת העיניים, עם הרצון לעונג וכו'. בסדנאות שלי אנו מנסים לברר איך מתמודדים. זה לא פתרון לומר כשתתחתן יהיה בסדר הרי זה לא! ( הרי בפועל זוגות באים אלינו לקליניקות לחיי אישות לליווי ותמיכה)

ברגע שנער מבין שלא עומד מולו אדם המנותק לגמרי מהחוויה שלו, הוא אומר לעצמו: הנה אדם מבוגר ממני, נשוי או עדיין רווק והוא בעצמו התמודד ועדיין מתמודד, אז כנראה שיש לי מה לקבל ממנו – הוא מבין אותי.

חז"ל עשו את זה קודם

את האמור לעיל לא בדיתי מליבי, הרי חז"ל לא בכדי שיתפו אותנו עם התמודדויות של היצר בכלל ועם יצר המין בפרט. נצטט לדוגמא בתרגום חופשי את האגדה על רב עמרם החסיד:
"שבויות הובאו לנהרדעא. העלו אותם לעליית הגג של רב עמרם החסיד והסירו את הסולם שמוביל לעלייה ( בכדי שלא יוכלו להגיע אליהן).
כשחלפה אחת מהן בפתח שבין הבית לעלייה, האירו פניה ( נראו פניה והייתה אישה יפה ).
נטל רב עמרם את הסולם, שעשרה איש אינם יכולים ליטול אותו (מעוצמת התאווה) ועלה לעלייה.
באמצע הסולם פיסק רגליו וצעק "אש בביתו של עמרם". ( בכדי שיבואו אנשים לביתו ולא יחטא )
באו חכמים ואמרו לו "ביישת אותנו".
אמר להם: "מוטב שתתביישו בגלל עמרם בעולם הזה ולא בעולם הבא…".
( תלמוד בבלי , קידושין, עמוד פא)

כולנו יודעים שהמציאות של הנער המתבגר כיום אפילו קשה יותר משאנחנו התבגרנו, ישנה מצוקה וסתירה שאותה צריך להוביל נכון, איך הנער המתוק הזה יסכים להיות מובל, אם אינך נמצא אתו בצרתו ולכאורה אינך מבין מה עובר עליו?

אמר לו( החכם ): "אני הינדיק, מפחד לטבוע בים
להישטף בגל של גינוני מלכות ונימוסי שולחן
הינדיק, לא רוצה לחיות כמו כולם
הם לא חיים את החיים עד תום,
זזים בקצב מסויים"
בחלוף חשד וזעם כרה הבן אזנו לשמוע
"מה בפיך הינדיק?" הוא שאל
או אז לבש חכם בגדיו, המתיק לו סוד גבוה מן גבוה:
נכון שאתה הינדיק, וזה לא קל בכלל
(מתוך 'הינדיק', חנן בן ארי )

נכון, זה לא נעים אפילו מביך, אין צורך שאדם יפרט חטאיו הראשונים או האחרונים. יש צורך להסביר שגם אתה המבוגר התמודדת ומתמודד ולכן אני חוזר לנקודת ההתחלה – הזדהות.

יהי רצון שנגיע שלמים למקום הזה, שנרגיש את עצמנו וגם נוכל להעביר את זה הלאה, מתוך יראת שמיים ואנושיות בסיסית.

======================================

הכותב הוא הרב אבירם חריב, רב אולפנת דולב, מחנך למיניות בריאה ומומחה לחיי אישות בוגר מרכז יה"ל

לתגובות והערות: ahariv@gmail.com

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו