אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אריאל: להעדיף יהודי על פני גוי בתרומת כליה

במאמר רחב שפרסם בנושא הלכות תרומת כליה, קובע הרב יעקב אריאל כי אין למנוע מנוכרי תרומת כליה אך יש להעדיף יהודי. "אם יש חולה נוכרי שרקמותיו מתאימות לאלו של התורם, ואין כרגע ישראל הנזקק לכלייתו, יש לתרום לנוכרי, ולא להמתין עד שיהיה ישראל מתאים"

הרב אריאל: להעדיף יהודי על פני גוי בתרומת כליה
  (צילום: אורן נחשון/פלאש90)

אין למנוע מנוכרי תרומת כליה אך יש להעדיף יהודי, כך קובע הרב יעקב אריאל, בעבר רב העיר רמת גן, במאמר שיפורסם בכרך החדש (ל"ט) של השנתון תחומין מבית מכון 'צומת' היוצא לאור בימים אלו.

במאמר רחב המפרט את כל דיני תרומת הכליות קובע הרב יעקב אריאל כי לפי ההלכה חובת תורם הכליה להעדיף את קרובו, מדין 'מבשרך אל תתעלם'. כמו כן, עליו להעדיף את בן יישובו משום 'עניי עירך קודמים'. ובמקרה שאדם חבל בחברו ופגע בכליותיו חלה עליו אחריות אישית לרפאו.

להעדיף חולה ישראל

גם בין חולה ישראל לחולה נוכרי, עליו להעדיף ישראל. אך אם יש חולה נוכרי שרקמותיו מתאימות לאלו של התורם, ואין כרגע ישראל הנזקק לכלייתו, יש לתרום לנוכרי, ולא להמתין עד שיהיה ישראל מתאים.

לדברי הרב אריאל, אם תפורסם אמירה בשם תורת ישראל כביכול, שתפסול קטגורית כל תרומה של ישראל לחולה נוכרי, עלולה להתפרץ איבה גדולה שעלולה להביא לסכנת נפשות ממשית, בגלל כלי התקשורת והרשתות, ואם חלילה ייוודע שבקצה העולם יהודי נמנע מלהציל גוי בשבת, תתפשט מיד הידיעה בעולם ותחל הסתה שתתפשט ועלולה לעלות בחיי אדם ומדובר בהצלת נפשות של חולים ישראלים המצפים לתרומה שתציל את חייהם.

הרב אריאל מציין כי כשיש הדדיות, וישראל תורם לנוכרי ובמקביל גם נוכרי תורם לישראל, מתגברים הסיכויים שישראל הזקוק להשתלה יינצל ע"י תרומת נוכרי. לדברי הרב אריאל תרומת כליה אינה מסכנת את התורם ולכן מצווה להתנדב ולהירשם ברשימת התורמים הפוטנציאליים, אמנם  אין חובה אישית להיכנס למאגר תורמי הכליות, כי מדובר בניתוח ובהסרת איבר חיוני אך מי שנרשם למאגר הנ"ל "קדוש ייאמר לו" ומרגע שמתבררת התאמה בין רקמות התורם לרקמות החולה חל על התורם חיוב אישי לתרום מדין 'לא תעמוד על דם רעך'.

בנוסף, במאמר דן הרב אריאל גם במצב שבו הורי התורם מתנגדים לתרומת הכליה וקובע כי אין חובה לציית להם, אלא במקרה שדאגתם עלולה לפגוע בבריאותם הגופנית או הנפשית.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
מה הקשר בין המאמר לכותרת?
למערכת | 13-06-2019 10:48
ההיפך הגמור
2
צודק לחלוטין
בס"ד | 13-06-2019 11:30
בהחלט עדיף, וגם עדיף שיהיה אשכנזי, ליטאי, מירושלים, עדיף מאה שערים, עדיף לבן (ולא שחור) אה ושיהיה גבר גבר. לא מבזבזים מצוות של גבר על אישה. חרמנא....
3
הילכות השתלה
נחמן | 13-06-2019 19:35
איזה רב חכם כמה דברי תורה חכמים .מה היינו עושים בלעדיך
4
לא תחנם
מנחם | 13-06-2019 21:04
ספר המצוות הקצר של החפץ חיים כ. מצות לא תעשה שלא לחמול על עובדי עבודה זרה. שנאמר: ולא תחנם (דברים ז, ב). ראה גוי טובע בנהר לא יצילנו, ובחליו לא ירפאהו. ואם ירא מהם, או משום איבה, ירפאהו בשכר אבל לא בחנם. ואסור לאבדו בידים או לדחפו לבור וכיוצא בזה אם אינו עושה עמנו מלחמה. ולא יתן להם מתנת חנם, ולא יספר בשבחו ומכל שכן בשבח מעשיו. ונוהג בכל מקום ובכל זמן בזכרים ונקבות. מצוות התלויות בארץ ל. מצות לא תעשה שלא למכור מאדמת ארץ ישראל לגוי. שנאמר: ולא תחנם (דברים ז, ב). ולמדו שלא לתת לגוים חניה בארץ, שאם אין להם חניה סופם עוזבים את ארץ ישראל. ועיין לעיל במצות לא תעשה כ'
5
אנשים
נשארו שפויים בעולם? | 13-06-2019 21:30
רשעים. הוא אמר בדיוק ההפך. מה לא עושים בשביל לעשות כותרת
6
קודם לתרום ליהודי שומר מיצוות
צודק | 14-06-2019 14:31
אחר כך לאישה. אחר כך לגוי (לא ערבי). אחר כך לבעל חיים (למשל דוב (ליעור) או צבי (הטיל טאו)).
7
הילכות תרומת כליה
אריק | 15-06-2019 23:39
בספר ירמיהו נאמר אני השם בוחן כליות ולב מאיפה הרב הגאון הוציא את ההלכות המהממות. מענין כמה זמן לקח לו להתפלמס בסוגיה.