אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מולדובה הודיעה: נעביר את השגרירות לירושלים

ממשלת מולדובה הודיעה על כוונתה להעביר את שגרירות המדינה לירושלים, אך בשלב הזה לא בטוח אם המהלך יצא לפועל בגלל המשבר הפוליטי במדינה. למרות זאת, בישראל בירכו: "צעד מבורך וחשוב בהבעת אמון במדינת ישראל"

הממשלה אישרה: עוד שגרירות עוברת לירושלים
  בניין הפרלמנט במולדובה (צילום: שאטרסטוק)

שגרירות נוספת עוברת לירושלים: ממשלת מולדובה הודיעה הלילה (רביעי) על כוונתה להעביר את שגרירות המדינה בישראל מתל אביב לירושלים. עם זאת, בשלב הזה לא ידוע האם המהלך יצא לפועל, זאת בעקבות המצב הפוליטי המסובך במדינה שבו שתי ממשלות מכהנות במולדובה- אחת ממשלת מעבר ואחת נוספת שהוקמה בסוף השבוע. כמו כן, בשלב הזה לא ידוע כמה זמן יידרש להשלמת המעבר, וכן לא ידוע היכן השגרירות תוקם בבירה.

בראש ממשלת המעבר עומד מי שכיהן עד כה כראש ממשלה, פאבל פיליפ, המשמש גם כיו"ר מפלגת הדמוקרטים, בעוד שהממשלה החדשה הוקמה במשותף על ידי המפלגה הסוציאליסטית הפרו־רוסית, ומפלגת 'אקו"ם' הפרו־אירופית. למרות שהן מחזיקות בדעות מנוגדות לחלוטין, שתי המפלגות חברו יחד בנסיון להדיח את פיליפ מתפקידו כראש הממשלה.

עם זאת, בית המשפט החוקתי של מולדובה קבע שהממשלה של הסוציאליסטים ואקו"ם הוקמה לאחר שכבר חלף הזמן הנדרש מאז הבחירות, ולכן יש לקיים כעת בחירות חדשות, כשעד אז פיליפ ימשיך לכהן בתפקיד כראש ממשלת מעבר. כדי לאפשר את קיום הבחירות בית המשפט השעה זמנית את נשיא מולדובה מתפקידו, מכיוון שהנשיא איגור דודון תומך במפלגה הסוציאליסטית ובראש הממשלה שנבחר מטעמה.

למרות המתיחות, במולדובה אמרו כי שתי הממשלות תומכות במעבר השגרירות. "ההחלטה התקבלה מתוך הבנה לחוסר היציבות הפוליטית במדינה ולאחר ששתי הממשלות חסמו במשך זמן רב זו את זו" אמר פיליפ בהודעה על המהלך. "אנחנו מעוניינים שהיא תצא אל הפועל".

בקונגרס היהודי העולמי בירכו על ההחלטה והודו לממשלת מולדובה על תמיכתה המתמשכת במדינת ישראל. "ממשלת מולדובה נקטה היום צעד מבורך וחשוב בהבעת אמון במדינת ישראל, ובהכרה הפומבית של ירושלים כבירתה החוקית של ישראל" אמר מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר. "שמחתי מאוד לשמוע הבוקר משגרירת מולדובה בארה"ב על התפתחות זו".

"ההחלטה החשובה הזו מבטאת באופן מלא את רצון האזרחים במולדובה ומשקפת את היחסים המצוינים בין שתי המדינות. אני מקווה שצעד זה יהווה דוגמה חיובית לכלל המדינות המיודדות עם ישראל אשר ישקלו מהלך זהה" הוסיף.

"מולדובה הוכיחה שוב ושוב בשנים האחרונות כי היא חברת אמת של ישראל, והובילה את המאבק הקריטי כנגד האנטישמיות הגוברת בעולם. כמו כן, מדובר במחווה חיובית כלפי יהודים רבים ממוצא מולדובי המתגוררים כיום בישראל, וממשיכים לחוש זיקה למדינה שהייתה פעם ביתם, כפי שהייתה ביתם של רבים מבני משפחתי" סיכם זינגר. "בביקורי במולדובה לפני כמה חודשים, שמחתי לקיים פגישות מצוינות ופרודוקטיביות עם המנהיגות המקומית והארצית של המפלגות השונות, ולהכיר את תחומי החיים השונים במדינה. אנו רואים במולדובה מדינה ידידותית ובת ברית".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו