אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יתושים עם קדחת הנילוס המערבי הגיעו לשומרון

אחרי מושב עידן שבערבה - יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס התגלו גם ביישוב בית אריה שבשומרון; המשרד להגנת הסביבה הנחה את המועצה המקומית להרחיב את הניטור והפיקוח בשטחה ובמידת הצורך גם את ההדברה

יתושים עם קדחת הנילוס המערבי הגיעו לשומרון
  (צילום: שאטרסטוק)

בבדיקות שגרתיות שקיים האגף למזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה בשיתוף עם משרד הבריאות, אותרו יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס ביישוב בית אריה הנמצא בשומרון.

מייד עם קבלת תוצאות המעבדה ממשרד הבריאות, מחוז מרכז במשרד להגנת הסביבה עדכן בממצאים את המועצה המקומית בית אריה, ודרש מהרשות להרחיב את היקף הפיקוח וההדברה של היתושים שבשטחה.

במשרד להגנת הסביבה מציינים, כי למרות שהקיץ מתחיל רשמית בעוד כשלושה שבועות, זאת הפעם השנייה שיתושים נגועים מאותרים, בשני אזורים שונים ומרוחקים בארץ. עובדה זו מצביעה על נוכחות אפשרית של הנגיף גם באזורים אחרים, ולכן המשרד מחדד את ההנחיה כי על כל הרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ להגביר פעולותיהן להפחתת מפגעי היתושים על ידי הרחבת פעולות הפיקוח וההדברה במידת הצורך של היתושים שבשטחן.

חום כאבי שרירים עם אפשרות לדלקת קרום המוח

אלון זס"ק, סמנכ"ל בכיר למשאבי טבע במשרד להגנת הסביבה, מדגיש כי עם בוא הקיץ והישארות מקווי מים בשטחים הפתוחים, נוצרים תנאים אידיאליים לגידול יתושים. "הרשויות חייבות לנטר את בתי הגידול ובמקרה שיש דגירת יתושים – יש לרסס ולמנוע את התפשטותם", אמר.

תחלואה בקדחת מערב הנילוס נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. במקרים בהם מתפתחת מחלה היא קלה ומתבטאת בחום ובכאבי ראש ושרירים. בחלק קטן מהחולים, המחלה עלולה להסתבך ולגרום לדלקת מוח ואף למוות. מאחר ולא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם.

בישראל מופעל מערך בין-משרדי לאיתור נגיף קדחת הנילוס המערבי על-ידי ניטור הנגיף ביתושים. איסוף היתושים בשדה מתבצע על ידי המשרד להגנת הסביבה, זיהוי היתושים ובדיקות הנגיף מתבצעות במעבדות משרד הבריאות.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
חחחח התושבים בבית אריה לא מעניינים
גלעד ארד | 06-06-2019 4:39
והמריונטה שנבחר לראש מועצה לא יעשה כלום הוא עסוק בשנצ ובלהשקות את הבטון בבית שפיצל
2
יתושים בשומרון
שמריהו | 06-06-2019 7:06
רצוי שיתחילו לעקוץ ביצהר ובאיתמר. שם יש דם יהודי טהור ומשובח.