אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ציון אמיר לסרוגים: "לנקות את האורוות ולבער את הרע"

שבוע בדיוק לפני הבחירות בלשכת עורכי הדין ונותרו שני מתמודדים על המירוץ לראשות לשכת עורכי הדין: ציון אמיר מול אבי חימי. בראיון בסרוגים אומר אמיר כי הוא מתכוון לטלטל את הלשכה: "חימי הגן על נווה ועצם את עיניו"

ציון אמיר לסרוגים: "לנקות את האורוות ולבער את הרע"
  עו"ד ציון אמיר. צילום: Yossi Zamir/ FLASH90

שבוע לפני הבחירות ללשכת עורכי הדין שיתקיימו ב-18 לחודש, נשארו שני מתמודדים בלבד לראשות הלשכה לאחר סערת אפי נווה: עו"ד אבי חימי – ראש הלשכה הזמני, ועו"ד ציון אמיר.

בראיון לסרוגים, פורש עו"ד ציון אמיר את משנתו וחזונו ללשכת עורכי הדין: "הפרשיות השונות המיטו חרפה על לשכת עורכי הדין, אסור להפקיר את הזירה הציבורית בידי אנשים שזה קוד ההתנהגות שלהם".

בחירות בלשכת עורכי הדין במספרים:

  • מספר עורכי הדין בלשכה: 67,546
  • המועצה הארצית: 48 מושבים
  • תקציב הלשכה: מוערך ב-70 מיליון ש"ח (מתוכם: הכנסות מדמי חבר 54 מיליון ש"ח)
  • תקציב החברה הכלכלית של הלשכה: מוערך ב-20 מיליון ש"ח
  • משנת 1962 כיהנו 11 ראשי לשכה
  • ראש לשכת עורכי הדין הזמני: עו"ד אבי חימי שהחליף את עו"ד אפי נווה.
  • יום הבחירות: 18.6.19 | יו"ר הלשכה | חברי המועצה הארצית | יו"ר וועדי המחוזות | חברי וועדי המחוזות
  • אחוז הצבעה: בבחירות הקודמות בשנת 2015 הצביעו 28.5% בלבד.

"צר לי שהמחנה האחר מפיץ כזבים ובדיות"

עו"ד ציון אמיר, 63, מגיע ממשפחה אדוקה דתית והוא עצמו קיבל חינוך דתי ואף למד בבתי ספר דתיים כמו בתיכון הדתי בגבעת וושינגטון שבקבוצת יבנה – וזו גם אולי הסיבה מדוע בחר ללמוד דווקא באוניברסיטת בר אילן. אמיר גדל בשדרות ובאשדוד ומתגורר היום בתל אביב, ומגדיר את עצמו כאיש אמונה גם אם הוא לא חובש כיפה, ופוקד את בתי הכנסת בשבתות וחגים ("אוהב לקרוא את ההפטרות") וקובע עתים לתורה.

במהלך קמפיין הבחירות צירף אליו אמיר את עורך הדין הסרוג אילן בומבך שפרש מהתמודדות עצמאית וחבר לאמיר במירוץ להנהגת הלשכה. כחלק מחבירתו קיבל בומבך את תפקיד "נשיאות הלשכה" במידה ואמיר יבחר לראשות הלשכה ונשמעה על התפקיד ביקורת – תפקיד חדש שלכאורה 'הומצא'. אמיר מתנער מהביקורת בחריפות:

"מי שמעלה את הטענות על 'הנשיאות' יודע ידוע היטב כי מדובר בטענות סרק. חסרות בסיס. ואין להם שום מקום. מדובר באיש ראוי ועו"ד מוביל ומכובד בישראל ואני מברך על הצטרפותו ועל המטען המקצועי והערכי שהוא מביא איתו ללשכת עורכי הדין והלוואי וירבו כמותו בתוך הלשכה כי אז בוודאי יהיו נחסכות מאתנו פרשיות שמאסו את הלשכה על ציבור עורכי הדין בישראל ועל הציבור בכלל".

על תפקידו העתידי של בומבך אומר אמיר: "חשוב להדגיש שבמסגרת פעילותו של בומבך הוא יעסוק בנושאים מהותיים לשיפור תדמיתה של הלשכה והעלאת רמתו של מקצוע ערכית הדין וכל זה כאשר תפקידו לא כרוך בעלות כספית כלשהי –  בומבך איננו עולה אפילו לא שקל אחד ללשכת עורכי הדין. צר לי שהמחנה האחר מפיץ בעניין זה, כמו בעניינים אחרים כזבים ובדיות".

"חימי היה שם כל התקופה הזו וראה את הדברים ועצם עיניו"

עו"ד אמיר, נתחיל מהבחירות: אתה במעמדך לא היית צריך את המירוץ ללשכת עורכי הדין וגם לא היית מעורב בתככי הפוליטיקה של לשכת עורכי הדין – למה עכשיו?

"אכן לא הייתי מעורב בלשכת עורכי הדין, זולת העבודה שכיהנתי נשיא בית הדין הארצי המשמעתי של לשכת עורכי הדין, שם כיהנתי במשך שנים. אבל נפל דבר במהלך הקדנציה הנוכחית כאשר נחשפו בזו אחר זו פרשיות שונות שהמיטו חרפה על לשכת עורכי הדין ופגעו בציבור גדול ורב ועצום של עשרות אלפי עו"ד בישראל ופגעו באופן אנוש באמון הציבור במערכת המשפט, אמון שהוא נשמת אפה של מערכת המשפט".

אתה מתכוון לראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נווה?

"בראש ובראשונה כדי להיות ברור: אנחנו מדברים בפרשות שקשורות באפי נווה בשנה האחרונה וכן בהנהגה הנוכחית כולל כמובן מי שמתמודד מטעמו – ובעידודו של נווה – אבי חימי".

"חימי היה שם כל התקופה הזו וראה את הדברים ועצם עיניו, שמע את הקולות והברקים ואטם את אוזניו ואף הגדיל לעשות כאשר הצטרף למתקפה על מערכת האכיפה ועל פרקליט המדינה שהחליט על הגשת כתב אישום בגין פרשת הברחת גנבת הגבול. במקום שאין אנשים היה אתה איש נאמר והחלטתי מתוך הבנה שאסור להפקיר את הזירה הציבורית בידי אנשים שזו קוד ההתנהגות שלהם ואלה הדרכים ושזו דרכם ולכן החלטתי לעשות מעשה ולהתמודד על הנהגת לשכת עורכי הדין כדי לטלטל אותה, לנקות את האורוות ולבער את הרע מקרבה ובכך להביא להעלאת קרנה של הלשכה ולחיזוק מעמדה ותדמיתה בציבור ולחיזוק האמון במערכת המשפט".

ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפיו נווה. צילום: Flash90

עו"ד חימי יוצא דווקא נגד הפגיעה במערכת המשפט וגם מדבר על חיזוק ואמון במערכת המשפט:  "הימים הם ימי בחירות ומפריח ססמאות באוויר וקלישאות שנועדו לקושש קולות בקרב המצביעים, ססמאות לחוד ומעשים לחוד. אנחנו זוכרים זכור היטב את ההגנה הנמרצת והנחרצת מעל כל גבעה ומתחת לכל עץ רענן שחימי סיפק לאפי נווה בשעה שנחשפו הפרשיות השונות ועל רקע זה ברור שמדובר בעמדה אופורטוניסטית ולא בעמדה עקרונית אמתית. עמדתו לא משקפת עמדה ערכית של ממש אלא ניסיון לקושש קולות בכל מחיר – זו איננה הכרעה מצפונית וערכית אלא שבשבת שפונה עם לכל עבר עם הרוח".

מה עמדתך על האיזונים הנדרשים במערכת המשפט? "אני חושב שנשמת אפה של דמוקרטיה בריאה וחזקה ואיתנה היא מערכת משפט עצמאית ומוגנת ולכן כל אחד מאיתנו, מימין ומשמאל דתיים וחילוניים יהודים וערבים, כל אחד איתנו צריך להתייצב כחומה בצורה למען שמירתו של שלטון החוק. בצד זה חשוב להבהיר כי שום מערכת איננה חפה מטעויות ואיננה חסינה מפני ביקורת. הלשכה בהנהגתי תקיים דו-שיח הוגן ואמיץ מול מערכת המשפט מתוך השקפת עולם שרואה במערכת האכיפה ובמערכת המשפט אבן יסוד חשובה ביותר במדינה דמוקרטית מצד אחד, אך תוך שמירה קפדנית על עצמאותן ומעמדן של רשויות אחרות. הכל מתוך גישה של הגינות וכבוד כלפי מערכות אלו".

האם הלשכה בהנהגתך תעבוד בשיתוף פעולה עם כל שר או שרת משפטים? האם יש קו אדום פוליטי מבחינתך של שר משפטים כזה או אחר? "כל שר משפטים חייב להיות מחויב במסגרת תפקידו להגנה על מערכת המשפט ועל ביצור מעמדו של בית המשפט כגוף עצמאי ובלתי תלוי וחסר פניות. במהלך השנים כיהנו בתפקיד זה שרי משפטים בעלי דעות והשקפות שונות והייתי רוצה להאמין שכל אדם שמגיע לתפקיד הזה ממלא את תפקידו באמונה כנה ואמתית ומתוך תפיסת עולם שבאה להיטיב עם החברה בישראל. כל שר שישים מול עיניו את טובת העניין אמור להצליח בתפקידו זה".

שר המשפטים החדש אמיר אוחנה. צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

"לא אאפשר קיומן של בחינות כאמצעי דורסני שנועד להכשיל"

מאז הקדנציה של אפי נווה נשמעו תגובות מכל גווני הקשת הפוליטית והמשפטית על הקשחת בחינות הלשכה. מצד אחד היה בכך ניסיון למנוע הצפת השוק בעורכי הדין, אולם מצד שני היו שביקרו את המהלך. אלו שתמכו במהלך היו לרוב גם נגד הקמת מכללות ללימודי משפט.

אמיר יוצא נגד הקשחת הבחינות באופן נחרץ: "מאז ומתמיד בראיונות שנתתי ובעמדות שפרסמתי לאורך שנים רבות, אני בעד חיזוק מעמדה של ההשכלה בכלל והגבוהה ובפרט מתוך תפיסה שיש להרבות תורה והשכלה בישראל. מצידי שיקומו בתי ספר ומוסדות אקדמאיים בכל מקום. מכללות בכל מקום. יחד עם זאת צריך לנהוג בהגינות כלפי ציבור הסטודנטים והמתמחים – לא אאפשר קיומן של בחינות כאמצעי דורסני שנועד להכשיל אותם בבחינות הסיום ובכך למנוע מהם להיכנס לשערי מקצוע עריכת הדין".

הדרך לאיזון לדבריו נעוצה בהקשחת רף הכניסה ולא לאחר שהסטודנט כבר סיים את לימודיו במוסד האקדמאי: "הגינות מחייבת העלאת הרף של בחינות הכניסה אבל חסם זה צריך להיות בתחילת הדרך ולא בסוף הדרך. עלינו להקפיד על רמתו הגבוה ועל טוהרו של המקצוע ועל בחינות הקבלה כך שהטובים ביותר יוכלו להשלים את חוק לימודיהם ולהשביח את המקצוע. זוהי עמדה הוגנת והגונה כלפי כל אדם ואדם שמבקש ללמוד מקצוע כזה או אחר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
לישכת עו"ד
חיים שלום בוקובזה | 11-06-2019 14:33
רק ציון אמיר
צוללת תמשיךמלצלול לתוך הסחי של עצמך
המיואש | 11-06-2019 15:56
קנאי קטן
לנקות ולטהר את ישראל ממשלת שוחד מרמה והפרת
צוללת | 11-06-2019 15:20
ציונות דתית. מטמאים את עם ישראל בשחיתות
2
ומה לגבי שקד? היא לא עצמה עיניים ?
חושם | 11-06-2019 14:57
היא לא עשתה קומבינות מסריחות עם נווה ? הדג מסריח מהראש
3
המדינה המחורבנת הרעה ו משוגעת לא מפסיקה את ההתעללות בקורבן מכל הכיוונים
טלו קורה | 11-06-2019 17:52
המפיה חושבת שהיא בעלת הבית על העולם. וכולנו מחכים להוראות האכזריות ולהאשמות ושפיכת הדמים של הרב של המפה והפרחים שבנה תוכנית זדונית, בלי קשר לכתבה, ההתעללות בקורבן אחד עשרה שנים ברצף שהם מבזים ופוגעים ועושים את חייו לסיוט מתמשך, אז הוא האמת והמפיה הם לא דוברי אמת, הם שקר שרק דואגים להרוס את חייו מפני שלא הצליחו להורגו, הם אלו שפוצעים אותו כמו שרוצחת הילדים פצעה את הילדים.
4
אמיר דבר דברים ברורים
איילה לבנה | 12-06-2019 19:10
לציון אמיר. חלק מדבריך נשמעים ראויים.אולם יור לדכה לא יכול להלך בין הטיפות.לא בעת משבר וניקוי אורוות.קולך חייב להישמע צלול וברור.אתה נבחר לעת הקשה הזאת כדי להיות מנהיג מדינאי ולא פוליטיקאי של פוילה שטיק. במקום מינויים תכריז על פונקציות מרכזיות לנקוי הלשכה ולהן תמנה אנשים.בשום אופן לא להיפך. ונקודה עיקרית בהגנתך על בגץ נא לשים לב שהדמוקרטיה בישראל חסרת הגנות.אין חוקה אין רוב מיוחס וברוב של 2 61 מול 59 ניתן לחקוק הכל כולל הכל. ההגנה היחידה היא בגץ.נחוץ לרבים שתימר דיבור ברור בנושא.