הרב אברהם סתיו בטור הבהרה לגולשי סרוגים

בעקבות הכתבה שפורסמה אמש בסרוגים, על דברים שכתב הרב אברהם סתיו על בצלאל סמוטריץ', הבוקר מבקש הרב סתיו להבהיר את משמעות דבריו: "הטור הזה הוא טור הבהרה, אולי אפילו התנצלות"

הרב אברהם סתיו בטור הבהרה לגולשי סרוגים
  הרב אברהם סתיו (ללא קרדיט)

שלום לכם קוראי אתר סרוגים. אני מרגיש שאני חב לכם התנצלות. ואם לא התנצלות אז לפחות הבהרה.

מדי פעם מופיעים באתר זה (ובאתרים אחרים) כל מיני ציטוטים של דברים שכתבתי בפייסבוק. במקרה הזה, דברים שכתבתי ביחס לדבריו האחרונים של ח"כ בצלאל סמוטריץ'. ובאופן עקרוני אני שמח על כך. בדף הפייסבוק שלי אני מבקש לכתוב את האות המיוחדת שלי בתורה, לבטא את תנועות הנפש שבאה ויוצאת בבית המדרש ובחיי הרוח והמעשה. אני מאמין שהיציאה של האות הזו החוצה, והתנודות שהיא מחוללת באוויר העולם, היא התרומה הקטנה שלי לתהליך הגאולה. ויש לי הכרת-הטוב גדולה לעורכים ולכתבים של האתר שרואים מדי פעם באות הזו משהו שראוי להתפרסם ולבוא לידי ביטוי.

• "לא יכול להיות שסמוטריץ' יהיה זה שיוביל אותנו בכנסת"

אבל לפעמים, במעבר מן הדף האישי והביתי אל רשות הרבים של התקשורת, משהו עשוי להתפספס. הכתיבה שלי בפייסבוק, בניגוד לכתיבה התורנית, היא חלק משיח פנימי מלא תנועות ותנודות, שעולם הדימויים והכתיבה היוצרת, אירוניה והומור, מקבלים בו תפקיד מרכזי. יותר משזהו שופר להבעת עמדות, זהו חלון לנפש שלי. לחלקים שאליהם אני מזמין אנשים אחרים להציץ ולמצוא היכן הם יכולים להזדהות או להתנגד, להתרגש או לצחוק קצת על עצמם.

כאלו היו גם דבריי על חבר הכנסת סמוטריץ'. ניסיון להלביש במילים איזו תנועת-נפש שחוללו בי דבריו. סיפור שאני מספר על עצמי, יותר מאשר עליו. תחושה אמיתית, שבאמת קיימת אצלי, אך דורשת הרבה יותר בירור ודיוק והסבר והנמקה כשהיא יוצאת כעמדה מוצהרת אל רשות הרבים. ועל כן אני מבקש ליטול אותה בחזרה לצורך בקרת איכות, ובדף הפייסבוק שלי היא כבר נמחקה מזמן.

זו איננה אשמתכם, וודאי שלא אשמת הכתבים והעורכים. זוהי אחריותי בלבד. ולכן, כפי שציינתי, הטור הזה הוא טור-הבהרה, אולי אפילו התנצלות.

=======

נ.ב.

מדי פעם אני קורא את התגובות באתר, אך לעולם איני משיב. הפעם אשמח לענות לשאלות אם יש כאלו ואם תהיינה מנוסחות בעדינות

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
135 תגובות - 69 דיונים מיין לפי
1
התנצל בפני בצלאל,לא בפנינו,וחסוך מאיתנו הבקרה
די כבר ,שתוק קצת | 04-06-2019 9:43
זו לא התנצלות. אתה יהיר , והאתר הזה מתבזה בלצטט כל גרעפס של איזה ילד שמלהם נגד רבנים וגדולים ממנו.
כן, כי סמוטריץ כבר התנצל בעבר על אמירה.
לא בושה להתנצל | 05-06-2019 2:05
לא בושה להתנצל .
למה מגיע לרבינו שלמק'ה מזוויעהל עונש כזה?
עידו 2 | 04-06-2019 23:13
למה מגיע לרבינו גדליה משה מזוויעהל עונש כזה?
תגובה מזויפת
אברהם סתיו | 04-06-2019 14:34
אני מקווה שהתגובה המזויפת שנכתבה כאן בשמי תימחק בהקדם.
אבי סתיו המנוול
שמעון | 04-06-2019 14:15
עכשיו הוא מבהיר שהוא לא מתנצל ומאשים את סמוטריטש שמנסה להכניס את 'אנשי כהנא'. בשבילך, אברהם סתיו המגעיל, 'הרב כהנא', שהיה בקיא בתורה ושוקד עליה ימים כלילות ומלא מעשים טובים עד אין שיעור יותר ממך, ערב רב הפייסבוק. אתה ואביך הורסים את הדת. לך לעזאזל, לאמריקה הרפורמית!
זו לא התנצלות בפני בצלאל
אברהם סתיו | 04-06-2019 10:59
אני חושב שבצלאל הוא איש שאינו ראוי לייצג את המגזר שלנו, ועל כן הדברים שכתבתי מביעים את שאט הרוח שיש לי מנוכחותו במפלגה שלנו. גם העובדה שהוא משתדל בכל מאודו להכניס את אנשי כהנא למפלגה צריכה להדליק בפנינו נורה אדומה. ולגבי הדברים האישיים שכתבת כלפיי, אהיה בבחינת הנעלבים ואינם עולבים, ורק אומר שיש ציבור רחב ששמח לשמוע ולקרוא את הדברים שאני כותב, ואני מאמין שאני פה לעשרות אלפי אנשים שפויים. כדאי להקשיב גם לקול הזה שאני מייצג באופן רהוט, ענייני ואיכותי.
במקום להתפעל מהתנצלות נדירה במחוזותינו,
גבי | 04-06-2019 10:56
אתה תוקף? אתה מדמיין את סמוטריץ מתנצל אי פעם???
2
חבל שהתנצלת!!! סמוטריץ לא ראוי
יאיר ספיר | 04-06-2019 9:43
אדם שבתחכום רב בעזות פנים השתחל למפלגה לאחר שליקק לרבני תקומה חברים של אבא שלו והוביל מהלך מכוער להדחת אורי אריאל כדי לרשת את מקומו למרות שמעולם מעולם מעולם לא העמיד עצמו לבחירת הציבור איש גס רוח שחצן ברמות שרימה את הצבא כדי לדחות גיוס בתואנה שתורתו אומנותו ואף גזל את הגימלה שמשולמת לאברכים בגין לימודם וכל זה כדי ללמוד משפטים לפני הגיוס שלו לצהל איש שלא מייצג את הצינות הדתית בשום פרמטר מלבד קומץ חרדלים קטן שמתרכז בישובים נריה חרשה וחלק מבית אל ב זהו חוץ מזה הוא לא מייצג אף אחד חבל שהתנצלת עד שסוף סוף מישהו אומר דברי חכמה ואמת
שעשה ימים כלילות כדי להקים מפלגה דתית יש מאין
לא לפגוע בסמוטריץ | 05-06-2019 11:13
כמה זמן עמד לרשותו? חודשיים?- זה או כאן ועכשיו או להפסיד את כל הקולות שלנו. אז תשתקו!!!! אבא שלך לא עזר בנושא וגם אתה, אם יש לך שאיפות, תכתוב בגלוי. תצטרף לליכוד בגלוי או לתנועת צהור, ולא תחת מסווה של פאות שאין להן מקום
ולא בעיתון בשבע או יתד נאמן?
למה באתר הזה? | 05-06-2019 11:11
למה תלמידי חכמים צריכים לחטוא ולחפש באינטרנט אתר כדי להשיב לך במקום לשלוח להם מייל/ מסר/שיחת טלפון אישית? ואם כבר על גבי עיתון- קח את יתד נאמן , בשבע, או עלון שבת של מכון מאיר. לא באתר כזה פרוץ שמחטיא את הרבנים להיכנס אליו
למר גרוסמן - בניגוד לאיזה פריימריז??
שלומי | 05-06-2019 2:07
סמוטריץ נבחר בתקומה במקום הראשון, למה לשקר??
יצחק ענתבי אתה כנראה לא מכיר את סמוטריץ
אורי גרוסמן מעלה | 04-06-2019 15:51
אולי אתה מכיר אותו בתחפושת הציבורית שלו ולכן אתה מתבלבל הבחור רודף כבוד משחר ילדותו סימן ההיכר המובהק שלו זה הגאווה העצמית שנשפכת לו מכל תנועה וכל מבט היהירות נסוכה על פניו ועל כל צעד שהוא עושה אכן גם אני מסכים שזוהי שעה קשה של הציבור הדתי לאומי שנאלץ בניגוד לפריימריז שבוצעו לראות את סמוטריץ במקום 2 ברשימה כולי תקוה שלמען העם היושב בציון ומצפה לגאולה שבבחירות הקרובות הוא כבר לא יהיה ברשימה כלל ויחזור למצבו הטבעי בביתו
רפי שילה וחבריו המבולבלים
יצחק ענתבי | 04-06-2019 13:10
חבר יקר. גם אם חולקים למה לעשות זאת במילים בוטות. אישיות. מאוסות. חבל זה מוריד אך ואק מערכך. לא באים להתווכח באנו לנהל שיח אמיתי ועמוק. חבל. שאלה לי אליך.. האם הרב פרץ ויוגב ועידית סילמן נבחרו בקדציה האחרונה לכנסת? לא. ישנם מפלגות שנבחרות על ידי חברי מרכז אפשר להתווכח אם זה כדאי וצןדק אבל זו דרך מקובלת וישרה. אז די לטנף ולשקר. נראה לי שהאנשים הלייטים שבציבור הדתי לאומי, המתייפיפים והנאורים עצובים ומתוסכלים מכך שאין להם אף נציג, ולכן מלכלכים על כולם. חברים לא יעזור לכם האמת תנצח. דרך התורה והמחויבות לתורה ולערכים היא ואך ורק היא תנצח!!!
ליצחק ענתבי היקר כנס... קצת עובדות
רפי שילה | 04-06-2019 11:16
סמוטריץ מעולם לא נבחר על ידי הציבור הוא תמיד תפס מקום בכל מיני קומבינות מול חברי תקומה שזו תנועה שכל מהותה הוא רק לדחוף את סמוטריץ לפוליטיקה מעבר לזב הם לא עושים כלום אכן ידוע שהוא הצהיר שתורתו אומנותו כדי ללכת ללמוד משפטים והיה רשום כאברך בישיבת קדומים 5 המנדטים של איחוד מפלגות הימין מורכב מ 3 מנדטים של עוצמה יהודית כ מנדט וחצי של הרב פרץ וישיבות הקו וחצי מנדט בלבד שהביא סמוטריץ והאיחוד הלאומי אלו העובדות והאמת היא אחת
ליאיר ספיר כל מה שכתבת נכון מאד
קדומים | 04-06-2019 10:40
אל תתיחס לכל מיני עבדים נרצעים של סמוטריץ שמרגישים דחף פנימי לרצות את האדון השפל שלהם כמו יצחק ענתבי ודומיו בצלאל סמוטריץ אכן רימה את רשויות הצבא כדי לדחות גיוס וללמוד משפטים במקום תורה שפתאום כל כך חשובה לו
דברי שקר
יצחק ענתבי | 04-06-2019 10:28
אתה אדם קטן לצערי. צר עין. דבריך שקר ומנותקים מהמציאות. תפסיקו לחשוב שהחרדלים קטנים אתם מנותקים צייבור ענק בערים בישובים ובפריפריה עומד מאחרי בצלאל סמוטריץ ותומך בו. 5 מנדטים הם ברובם המוחלט בהובלתו של סמוטריץ ומכוחו. אל תזלזלו באינטלגנציה שלנו. הקנאה לפעמים מסחררת ומבלבלת את המציאות. תפתח את אתר תוצאות הבחירות תראה את עשרות היישובים והערים ואחוזי התמיכה. תפתח את אוזנך ותקשיב לאנשים שמסביבך. תראה את האהבה והאהדה אל סמוריץ. ושאלה... ממה את מפחדת?? מה מפריע לך? מחויב לתורה והערכים שלהו בלי פחד ובלי התחמקות. מנהיג אמיץ ואמיתי!!!!
3
אל תתנצל בפני מי שלמד משפטים בהיותו בישיבה
הוא ראוי לכל ביקורת | 04-06-2019 9:45
ואל תפחד מהחרדלים.
למה מותר ללמוד להוראה או לרבנות?
רק אדם חכם יכול | 04-06-2019 17:05
מי שלומד בישיבה גבוהה, לומד קודש בלבד, אבל לצערינו הציבור שלנו לא תומך בבני הישיבות האלה שחיים בצנע, שוכרים דירה או קראוון רחוק והם תלמידי החכמים לעתיד ויכולים להיות רבני עיר, בית כנסת, שכונה במקום רבנים שהוצנחו משס
הרב סתיו במחילה, אתה חוטא פה בהוצאת שם רע!
ישראל | 04-06-2019 11:33
מניין לך רמת הידע התורני של בצלאל?? אדם משכמו ומעלה, איש תורה ויראה בכל רמח אבריו.. אפשר לחלוק על דרך ושיטה, אבל פה אתה תוקף ואומר שטויות בלי להכיר ובלי לדעת כמו היית יאיר לפיד ודומיו...
4
טעה.טועים.טעינו.
ס.חכם | 04-06-2019 9:47
לא במקרה הזה. כל מילה נכונה. המפדל החשובה של פעם היא חלום רחוק היום. התדמית והמהות הולכות יחד. והן של מאבקי כוח. יד איש באחיו ו נוער הגבעות מושל בם. עצוב. מביך. והכי מרחיק את הציבור ממפעל ההתנחלות ביהודה ושומרון.
5
על מה ההתנצלות? כתבת דברים שרבים מזדהים איתם
יצחק | 04-06-2019 9:49
סמוטריץ' בחור חרוץ ולעניין, חסר לו טקט פוליטי בכמויות של סופר טנקר. עוד כמה משפטים טפשיים מצידו ונראה קואליצייה אנטי הלכתית מובהקת. סמוטריץ' הוא הוא הפנים הבעייתיות של הבית היהודי. כאשר בכל שיחה עם חברים מהצד השמאלי של המפה מטיחים בנו שסמוטריץ' אמר מצעד בהמות, וסמוטריץ' אמר את זה, ואת ההוא. לא יכול להיות שהוא יוביל אותנו וצר לי שהתנפלו עליך.
פה בדיוק הבעיה. ואתה מנהל חשבונותיך בשם צוהר
+ | 05-06-2019 2:36
ואביך נגד סמוטריץ, ושולל את הלגיטימיות שלו על אמירה שאינה בעיתה אך וודאי ש'רב' לא אמור להתנגד לה. האגו שלך לא לפני התורה, תתבייש.
ההתנצלות
אברהם סתיו | 04-06-2019 10:25
ההתנצלות איננה על הביקורת שיש לי על סמוטריץ', אלא על כך שהבעתי אותה באופן ספרותי-רטורי שאיננו עדין ומנומק כראוי ואיננו מכבד את העמדה הנגדית.
6
מה זה האנטי הזה למדינת הלכה
י | 04-06-2019 9:56
כמובן בהליכה משותפת עם הדמוקטיה.. כמו שבצלאל אמר, אנחנו לא נסקול מחר אנשים ברחוב אבל יש הרבה אמירות בנושאים ממוניים ערכיים ומוסריים שללא ספק יקדמו את ראשית צמיחת גאולתינו
הרב סתיו, בדיוק בסגנון הזה גם אתה משתמש מול ב
יעקב | 04-06-2019 11:37
בצלאל וחבריו...
על מה ה'אנטי'?
אברהם סתיו | 04-06-2019 10:26
ה'אנטי' הוא על השיח המקטב והפרובוקטיבי.
7
חצוף! הוא נבחר דמוק',למד בישיבה, ומייצג דתיים
ל 2 | 04-06-2019 10:04
ולא דתלשים. הוא נבחרות בבחירות דמוקרטיות בתקומה, לא הדיח אף אחד, גם אם אריאל התנהג כמו ילד. אנחנו לא במשטר מלוכני עם כהונה עד שימאס לך. אריאל היה גרוע ולא פופולרי כי היה שר רע בכל משרד בו היה, זו האמת. לימודי המשפטים של בצלאל היו בנוסף ללימודים בישיבה, הוא לא רימה ולא גזל אף אחד, אתה פשוט שקרן. כמה לשון הרע - טוב, מה יש להתפלא מחפיפניק? ועל מה, משפט תורה שכולנו צריכים לשאוף אליו יום אחד? ממילא לא הצבעת לו, והוא מייצג יותר מאלו שמייצגים אותך או את סתיו, עובדה שהוא בפנים ואתה בחוץ (או שהצבעת לליכוד/לפיד אולי?). אז מה אתה משתלח ומתרגש ככה, כי לא מתאים לך שהוא מצליח ומתקדם למרות שדעותיו לא תואמות את דעותיך?
שושו שקרן, לא למדת איתו,אין לך מושג רק השמצות
ב | 05-06-2019 2:12
למה אתה שואל אם הייץ לומד איתו?? לא אמרת כלום חוץ מלהשמיץ.
לימודי משפטים בנוסף ללימודי הישיבה??????
שושו | 04-06-2019 16:01
האם זה מותר למי שהצהיר שתורתו אומנותו??? מתי בדיוק למד באיזה חלק של היממה בנוסף ללימודי הישיבה??? אתה מרמה את עצמך כל מי שמכיר אל הפרטים יודע שהוא למד משפטים בזמן שדחה גיוס כאברך בישיבת קדומים בניגוד להוראות ובניגוד מוחלט להצהרות ואדרבה יואיל מר סמוטריץ להוכיח את האמת במקרה למדתי איתו וכל מה שאומרים עליו זה נכון לחלוטין אדם עם המון המון גאווה ושחצנות כלפי כולם
8
דעת הרב על להט''ב
עדיאל | 04-06-2019 10:08
שלום רב. מעריך את הכנות של הרב במאמר זה. כיוון שלא מרבים בציבור שלנו על נושא זה ק''ו שלא בעולם הישיבות והרבנים הקלאסיים.. לכן רציתי לשאול את הרב מה דעת התורה האמיתית על נושא הלהט''ב ומתוך זה מה דעת הרב עצמו. תודה רבה!
איך סנהדרין יתיר איסור חמור מדאורייתא??
איתמר | 05-06-2019 2:20
איסור שדינו מיתה?? על סמך מה אתה אברהם סתיו אומר דברים כאלו?
יותרו נישואין חד מיניים למי שרוצה
כשתקום סנהדרין? | 04-06-2019 12:14
עד כמה אתה מכיר מבפנים את הקהילה הלהטבית, את הפילוסופיה שלה, את סדר היום הפוליטי שלה?
ל-8 דעת התורה היא כך:
רם | 04-06-2019 10:29
1. ואת זכר לא תשכב משכבי אשה, ואיש אשר ישכב את זכר. 2. לא תעשו כתועבות ארץ מצרים(נשים מסוללות, איש נושא איש, אשה נושאת אשה, אשה נושאת שני אנשים. 3. לא יהיה כלי גבר על אשה ולא ילבש גבר שמלת אשה.
להט"ב
אברהם סתיו | 04-06-2019 10:23
שלום וברכה, אני יכול לומר רק מה האופן שבו אני הקטן מבין את התורה האמיתית. לעניות דעתי חוקי התורה בתחום זה מובנים היטב כאשר מתבוננים על החברה בשלימותה. קל לראות את הנזקים של טשטוש מיני ומגדרי בחברה המערבית. אולם הם קשים מאד עבור הפרט. אפשר שאם תקום סנהדרין היא תוכל לייצר חילוקים עדינים שיקלו עם פרטים מסוימים, אך נכון לעכשיו התורה דורשת מהם הקרבה לא פשוטה ומאיתנו המון תמיכה, אמפתיה ונסיון למצוא פתרונות חלקיים. (אני כותב על כך לא מעט בדף הפייסבוק שלי)
9
למה פייסבוק? למה ישר ב'סרוגים'?
צביקה | 04-06-2019 10:13
אולי זו הזדמנות טובה לכבודו לחשוב האם באמת ראוי לבן תורה להחזיק חלון כזה לנפשו, שנמצא ברשות הרבים! בעידן שלנו אין לך רשות הרבים יותר גדולה מפייסבוק. אולי עדיף לנצל את הארוע הזה על מנת לוותר על החשיפה הזו. ובאשר ל'סרוגים' - אולי גם כאן, עולה מבין השורות שאנשי 'סרוגים' מידי פעם מלקטים דברים מהפייסבוק, והם מתפרסמים כמאמרים בשמך. אצל גדולי תלמידי החכמים ראינו זהירות רבה מאד במילה הכתובה. מן הראוי שגם דור התלמידי החכמים הצעירים ישמור על הנורמה הזו. רוצה לכתוב משהו לפרסום רחב? תכתוב אותו בעצמך, ותייעד אותו לפרסום בעצמך - אל תתן לאיזה עיתונאי לעשות זאת עבורך. אחרי שכתבת, תשב עליו שבעה נקיים. תתייעץ עליו עם חבריך ומוריך. רק לאחר מכן תפרסם אותו. אני סבור כי זה ימנע הרבה עוגמת נפש, ממך, מחבריך ומקוראיך...
100% צביקה, אבל סתיו הצעיר נעדר התבונה להבין
אין עם מי לדבר | 05-06-2019 2:28
פשוט נורא.
למה פייסבוק?
אברהם סתיו | 04-06-2019 10:27
לפייסבוק יש כוח. הוא מייצר סוג חדש של שיח ששולט כעת בעולם. יש בו חסרונות, אך אני מבקר להיות חלק ממנו ולשגות לעיתים מאשר להיעדר ממנו.
10
ממשיך בהתנשאות, של נעליך
פיני | 04-06-2019 10:20
מנסה ללכת על סמך אבא שלו, שיעשה מעט ממה שבצלאל עשה ציבורית ואז...
11
הערה בונה
אני | 04-06-2019 10:21
במחילה, אולי שורש הבעיה הוא ההתייחסות לכל תנועת נפש שלך כאילו שמדובר באות שלך בתורה. אולי דווקא הכתיבה התורנית שלך היא האות שלך בתורה? אולי דווקא רעיונות שעברו ביקורת, סינון וניסוח פורמלי מבטאים את התורה האלוקית שבך בצורה אותנטית יותר, ללא סיגים מיותרים? נקודה למחשבה.
12
מחוייבות לתורה
יצחק ענתבי | 04-06-2019 10:22
שלום לרב. גם אני קראתי את הטור הקודם בנוגע לעמידת בצלאל סמוטריץ היו בראש המחנה. מלבד הביזיון והפגיעה הישירה ביהודי שנותן ומקדיש את זמנו ומירצו למען עם ישראל וחיזוק התורה, הזדעזעתי ותמהתי מאד על הפחד והחשש של הרב, מפני הובלת המחנה בידי אדם שמחויב לתורה והוא 'דוס' וירא שמיים שאינו מתבייש בדעותיו ואינו מתחבא מאחוריהם. אלא פיו וליבו שווים ונאמן נאמנות מוחלטת לערכינו. שאלה לי אליך.. מה החשש הגדול? האם אדם שמחויב לתורה הוא פחות מוכשר מאדם שאינו? אינו יודע לנהל? להכיל? לקדם? להוביל??? פחות ממלכתי? ההפך הגמור אדם הפועל מתוך ראייה של תורה ובפרט אדם שניחן במתנת אל בכישורים ותכונות מיוחדות ומופלאות, יכול גם יכול להוביל את מימוש ערכינו ושאיפתנו בצורה הטובה ביותר, לפעמים בהתעקשות וכשצריך גם בפשרה. מתוך הכלה מסויימת אבל לעולם לעולם לעולם בלי ויתור על ערכינו. שאלתי לכבוד הרב, מדוע הינך חושש מכך? ממה אתה מפחד? אני וחברי מעריכים אותך מאד אבל לצערינו הערכתינו נפגמה וירדה לה. נשמח מאד לתשובת הרב. ומענה ישיר אף. 0542603737. דברים כאלה לא מבוררים פוגעים מאד מאד מאד בהמון אנשים ומנותקים מדרך של תורה. תודה וכל טוב. מצפים למענה.
לרב סתיו
יצחק ענתבי | 04-06-2019 13:18
כבודו. בעייני זו דמגוגיה. לפגוע ולצאת באופן מבזה ונחרץ כנגד אדם שהרוב המוחלט של דעותיו ומעשיו גם על פי דעתך נכונים. ורק התבטאויות מסוימות. זה פשוט לא ראוי. לא נכון ולא אמיתי. לדעתי אם תשכיל להבין את דבריו ולדייק בהם ולא להבין אותם כסיסמא פופוליסיטית אז תבין ותראה שדבריו מאוזנים למדי. מכילים. מציאותיים מאד מאד. הרב בכאב אני פונה לרב ולאנשים כדעותיו של הרב. אז די לטנף ולשקר. נראה לי שהאנשים הלייטים שבציבור הדתי לאומי, המתייפיפים והנאורים עצובים ומתוסכלים מכך שאין להם אף נציג, ולכן מלכלכים על כולם. חברים לא יעזור לכם האמת תנצח. דרך התורה והמחויבות לתורה ולערכים היא ואך ורק היא תנצח!!! מצפה לתשובתך. לבקשת סליחה אמיתית על הזילזול והפגיעה בבצלאל מבית. בלי מעצורים. אם טעית הרב תתנצל. אל תפחד לך עם האמת. אל תמשיך להגרר אחרי דעות פופליסטיות של אנשים צרי עין
תורה והנהגה
אברהם סתיו | 04-06-2019 11:27
שלום וברכה, מחויבות לתורה היא מכנה משותף של פוליטיקאים שומרי-מצוות רבים. הבעיה בהתבטאויות מסוימות של חכ סמוטריץ' היא שהן מבטאות עמדה חד-צדדית שאיננה לוקחת בחשבון את המורכבות של היישום שלה בעולם המעשה.
13
בקשת הבהרה לטור הבהרה
אהרן | 04-06-2019 10:22
הרב אברהם שלום, מעבר לחילוק הלמדני שבין כתיבה בפייסבוק לכתיבה תורנית, מעבר לעולם הדימויים שבו השתמשת לתאר את תחושתך, האם אתה עומד מאחורי התוכן שבפוסט או לא?
עמדתי בעניין 'מדינת הלכה'
אברהם סתיו | 04-06-2019 14:38
אני חושב שקשה להתייחס לעמדה שאותה הביע סמוטריץ' בצורה מסודרת, משום שבדבריו שלו עצמו לא לגמרי ברור מה הוא רוצה. מה פשר המילים 'מדינת הלכה' לדעתו, ובאילו מובנים ואילו שלבים הוא מתכוון ליישם אותה. משום כך אני סבור שבצורתה הנוכחית מדובר רק בסיסמה פרובוקטיבית שאין לה כיסוי.
שאלה לרב אברהם סתיו
אהרן | 04-06-2019 12:23
אינני מתייחס לביקורת כללית על סמוטריץ' אלא למקרה הספיציפי עליו יצא קצפו של הרב אברהם, בו הזכיר סמוטריץ את צמד המילים ה'ידוע לשמצה' 'מדינת הלכה'. אכן, ביקורת רבה התייחסה לסגנונו הבוטה של הרב אברהם, שעליו כמדומני חלה ההתנצלות. אבל משום מה הרב אברהם לא התייחס כלל וכלל לביקורת העניינית על הציטוט שבחר לתקוף. ולכן שאלתי אם ההתנצלות חלה גם על עניין זה. אשמח עם הרב עצמו, שאני מעריך את כנותו באמת ובתמים, ישיב לשאלה ולא משיבים מטעם.
ראה תגובתו ל 5
הבנת הנקרא | 04-06-2019 11:01
תקרא שם
14
"רב" עם פייסבוק????
אני | 04-06-2019 10:25
מוזר.
הרב אלנקווה
תוהה | 04-06-2019 19:09
גם ל'רב אלנקווה' יש והוא מתבטא גם על רבנים...
15
הגיע הזמן שרב יתעסק בהלכה ותורה
החוזה מלובלין | 04-06-2019 10:26
הגיע הזמן שכל אחד יתעסק בתחום שבו הוא מומחה. רבנים בעניני תורה והלכה , נגרים בעניני נגרות, ופוליטיקאים בתחמנות שלהם. אבל הכי חשוב שרבנים מכל סוג לא יתלכלכו בעניני הפוליטיקה , רבנים אולי הם צדיקים ויראי שמים אבל ההתעסקות בפוליטיקה מביאה אותם למקומות לא ראויים .
16
סמוטריץ איש דוחה גס רוח ושחצן
עמיחי כהן | 04-06-2019 10:38
המצפן שלו בחיים מאז ומתמיד היה כבוד ושררה כל השאר מעולם לא עניין אותו תשאלו את כל מי שמכיר אותו בנושא הזה אין חולק
לרב אברהם
שלמה | 05-06-2019 9:28
סגנון תגובתך מתלהם לא פחות משל החולקים עליך, למחוק ציבור ולהוריד מסדר היום רבנים, הם התבטאויות שמתאימות לקיצונים למיניהם, ולא למי שדורש הקשבה ושיח מכבד. בנוסף, לטעון על רבנים שהם לכל הדיעות תח מובהקים והוסמכו עי גדולי הדור שהם פוגעים אנושות בתורתינו, זו האשמה כבידה מאוד, בפרט כשהיא נאמרת עי רב צעיר. אני חושב, שתגובה זו (במידה ואינה מזוייפת) פוגעת בלגיטימיות שלך למתוח ביקורת על ברי הפלוגתא שלך. בהצלחה עם כתיבת האותיות שלך בתורה, ומחיקת כל השאר...
ממש כמו שכתבת איש יהיר ואז רוח
אביעד טל | 04-06-2019 14:49
שמשחק אותה שליח ציבור במקום להגיד את האמת שהוא שליח של הגאווה העצמית שלו
התגובה שנכתבה כאן בשמי מזוייפת
אברהם סתיו | 04-06-2019 14:40
מקווה שתימחק בהקדם.
האם התגובה להודעה זו נכתבה ע"י הרב סתיו?
יאיר | 04-06-2019 12:22
מחכה לתגובת הרב סתיו
התגובה הקודמת שנכתבה בשם הרב אברהם - מזויפת!
אני | 04-06-2019 11:26
כנראה
דעותיי על האיש ידועות, ובכל זאת
אברהם סתיו | 04-06-2019 10:57
צריכים להשתדל שלא לגלוש למישור האישי, בכל דבר בחיים, בטח שבפוליטיקה. אכן הבעיה המרכזית שלנו היא שקבוצת החרדלים השתלטה על הציבור שלנו, על אף מניינם הזניח בציבור, והפכה אותנו לבני ערובה לרעיונות התורה של כהנא ושות'. לדעתי עלינו ללמוד מהבחירות שעברו, ולהתאחד סביב מפלגה אחרת, הימין החדש או פייגלין, על מנת למחוק את הקבוצה הזו מהכנסת הבאה עלינו. המהלך צריך לקרות גם בבתי המדרשות שם צריכים להוריד מסדר היום רבנים שפוגעים אנושות בתורתנו, כמו הרב ליאור, טל, אליהו, דודקביץ וכדומה. זה מהלך רחב, שנכון אם נתחיל בו עכשיו, לפני שנצטער על עוד פרשייה קשה שתפורסם בתקשורת.
17
בדבריך היה נראה ששלת את הלגיטימיות של סמוטריץ
אסף | 04-06-2019 10:52
שלום הרב, אם היית מתנסח בסגנון המסביר מדוע סמוטריץ טעב בכך שהוא שגה בניסוח ושהוא היה צריך להיזהר בהתבטאות שלו על אף שהרעיונות שלו חשובים ונכונים . אבל מה שקרה זה שמדבריך היה נשמע שבכלל שללת את הלגיטימיות של דבריו. ומדוע? מדוע לא נכון יהיה להעדיף במקומות מסויימים כמה מפסיק הדין של התורה על פני המנדט. מדוע לא נשית עונש כפל על גנב? וגם אם לא עכשיו ממך היה נשמע שגם לא בעתיד.
התגובה שנכתבה כאן בשמי מזוייפת
אברהם סתיו | 04-06-2019 14:40
אני תקווה שתימחק בהקדם.
דעותיי על האיש ידועות
אברהם סתיו | 04-06-2019 14:03
אם אני כתבתי את התגובה הנושאת את הכותרת הזאת, אז בהחלט אינני ראוי לשום מעלה יתרה יותר מסמוטריץ'. יש למחוק אותי מהמפה ולהוריד מסדר היום. ותודה לגולש סרוגים שזייף את תגובתי באופן מעורר סלידה של כל אדם הבריא בנפשו.
18
תודה רבה. שאלה קשה יש לי.אשמח למענה מכובד.
מתנחל אבל ישר. | 04-06-2019 11:28
לא ה'נושא' עכשיו... אבל אולי ה'נושא' של היהדות בעת הזאת. הציבור נאמן לתורה, אנחנו מנסים להכתיר הנהגה לעם ישראל. כזו שיש קול שלא פוסק, שיש שם מעשי שוחד, מרמה והפרת אמונים. מעשים חמורים ביותר, שישייה וירמיה וכמובן ועוד לא גומרים להזהיר מפניהם. האנשים אינטלגנטים, אנחנו מבינים שהמחלה של נורמה כזו בשירות הציבורי של מדינת ישראל. זה התחלת הסוף... מערכות נישחתות, והההכל יתפרק. (כמובן להושיב בבית האסורים. זה רק בבית משפט... מעבר לספק סביר.. וכו') איך יתכן שהרבנים שותקים ? הרי התורה הזהירה ועשית הטוב והישר ? כיצד ניתן לראות כבלע את הקודש, ולהחריש ? יתכבד ולא יהיה הראש עד שיתנקה בערכאות המוסמכות לכך. יכול להיות ס. ראהמ. אך הראש ? לעיני כל ? מה אם חילול ה' ? אשמח לתשובה כמה וענינית. (כמובן שאין כוונה לתשובות של קונספירציות וטירלולים, שרודפים דווקא אותו.. כי ..) בכבוד רב, מתנחל שמאמין שנירש את הארץ ביושר. ורוצה שעם ישראל יזהר ממה שהנביאים כל כך הזהירו מפניו.
לא מתאים שהנין של הזווילער רעבע. לא ישיב ביוש
עד | 04-06-2019 12:03
בטח ישיב. וכדרכו ביושר.
המתנחל שואל כעניין. מעניין מה יענה הרב...
ישר | 04-06-2019 11:37
דברי טעם. מעניין מה יענה הרב...
19
הרב סתו - זכיתי להיחשף לך
יעקב | 04-06-2019 11:40
במנין הותיקין בראש השנה, לתפילתך ובדבר תורה שהעברת. זכיתי במשך חיי להכיר תלמידי חכמים יראי שמיים ועדיני נפש לא מעטים ולדעתי אתה ביניהם. אני לא דתי לייט, להיפך.
למגיב 19, אתה בטח בן 15 שאתה מגיב ככה.
+ | 05-06-2019 2:33
תגובה מגוחכת. או אותו אחד שמזייף כאן תגובות בשם סתיו.
תודה
אברהם סתיו | 04-06-2019 12:00
ברוך תהיה.
20
שיח מקטב ופרובוקטיבי
ניר מ. | 04-06-2019 11:41
אתה טוען נגד סמוטריץ על שיח מקטב ופרובוקטיבי, אבל אני באמת שואל האם ''מחיקת'' קבוצות חרדליות מסויימות ו-''להוריד מסדר היום'' רבנים שמקובלים על ציבור די נרחב, האם זהו לא שיח מקטב ופרובוקטיבי? במה הסיגנון שלך טוב יותר?
התגובה שאתה מתייחס אליה - מזוייפת.
אני | 04-06-2019 12:18
כנראה לא מהרב סתיו (כך אני משער, לא וידאתי)
21
דור עיקש ופתלתול
חנוך | 04-06-2019 12:08
להוריד מסדר היום רבנים שפוגעים אנושות בתורתנו (הרב אברהם סתיו). מפני שנאת חינם שבלבם זה את זה, חשדו את מי שראו שנוהג שלא כדעתם ביראת ה' שהוא צדוקי ואפיקורוס...שהקבה ישר הוא ואינו סובל צדיקים כאלו...אף על גב שהוא לשם שמיים (הנציב, הקדמת 'העמק דבר' לספר בראשית). שכל אחד יעשה את ההשוואה לבד.
22
הרב סתיו סתום תפה. תודה
עשה חסד | 04-06-2019 12:09
רברבן בן רברבן
כבוד
כבוד | 05-06-2019 12:36
לא מכבד לענות תגובה כזאת לא לרב ולא לאף אדם בישראל, גם אם אתה לא מסכים עם דעותיו
23
אריאל
אז תצביע לימין החדש | 04-06-2019 13:02
ואז אולי בנט ייצג אותך בכנסת. עכשיו ספר לנו במי בחרה הציונות הדתית מבין שתי האפשרויות...
הגיוני שהרוב הצביעו למפלגות ישרות, בעיניהם...
גמאני | 04-06-2019 18:04
גמאני
אולי רוב הציונות הדתית בחרו במפלגות אחרות...
תהיה ריאלי | 04-06-2019 14:52
מאחורי הפרגוד רק אתה והאלוקים. ומי שמרגיש ש 2 המפלגות לא מכוונות לרצון ה' בעת הזאת הצביע לאחרות. לדעתי אלו הרוב.
24
שאלה
דניאל | 04-06-2019 13:32
יש מישהו שביסס בצורה יסודית ותורנית את ההעדפה של שקד על סמוטריץ? אני יכול לקבל ביקורת על דעותיו של סמוטריץ וגם לקבל ביקורת על אורח חייה של שקד, אבל לפסול את סמוטריץ ולא למתוח מילת ביקורת אחת על שקד זה חילול שם שמיים נוראי כי זה משדר שחילול שבת הוא משהו שאנחנו יכולים לחיות אתו אבל תמונה בסלון של גולדשטיין זה דבר שפוסל אוטומטית. הפער הזה מחייב גיבוי וביסוס תורני, קצת יותר מהציטוטים הקבועים על מוסר טבעי ודרך ארץ כקומה בסיסית לתורה. בקיצור שאלתי היא איך אתה כתלמיד חכם מבסס את הפער בין ההתנגדות שלך לסמוטריץ לחוסר ההתנגדות שלך למשרד (אגב זו לא שאלה אבל אני חייב לציין שהתהליך שדמותך הציבורית עוברת בתקופה האחרונה מזכיר לי את התהליך שעבר הרב מיכי. בהתחלה הוא היה באמצע, לימד בירוחם ורבים ראו בו כתובת. בתקופה האחרונה הוא נטה יותר לכיוון הפחות שמרני ומסביר שיש המונים שרואים בו כתובת לשאלות באמונה בסגנון שלו אבל המחיר הוא שהרבה בוגרי ישיבות שפעם הוא היה הצהר שלהם לעולם הרחב נאלצו להפסיק לקרוא אותו. לדעתי האישית הפוטנציאל שלך כתלמיד חכם יצירתי שעוסק בכל חלקי התורה לרבות קדשים טהרות גדול הרבה יותר מלהיות פה לציבור 'השפוי' שמואס בסמוטריץ וההצדקה שלך שאתה פה עבורם יש לה מחיר עצום שפוגע לא רק בעם ישראל הרחב אלא גם בך (לא שאתה חייב למישהו משהו, רק משתף אותך בחלון הנפש שלי;))
שקד וסמוטריץ'
אברהם סתיו | 04-06-2019 14:45
מעולם לא התייחסתי, ובלנד גם לעולם לא אתייחס, לאורח החיים של מי מהאישים הללו. דבריי כוונו נגד התבטאות מסוימת, והסקתי ממנה לגבי היכולת לייצג את התורה הדתית-לאומית בכנסת. דומני ששקד לא מתיימרת לייצג אותה.
25
לסתווניק, אני כותב כדרכך בלי כבוד..
יצחק | 04-06-2019 13:37
מתי תבין שאתה כלומניק!?!?!
26
לכבוד הרב אברהם סתיו. אשמח לתגובה
אוריאל | 04-06-2019 13:52
האם הרב לא מסכים עם השאיפה שיוקם סנהדרין ועל פיו יעשו כל עמי?
אתה נותן ציונים לסנהדרין ומניח הנחות במקומם??
לאברהם סתיו | 05-06-2019 2:24
התגובה לאברהם סתיו, אם אכן התגובה היתה ממנו ולא מזוייפת.
לקבוע מראש לסנהדרין העתידית מה הם יחליטו?!
מישהו | 04-06-2019 16:48
שלום לרב אברהם סתיו. להבנתי, דבריך בעייתיים מצד ההגיון. אתה קובע כבר מהיום עבור הסנהדרין שתקום בעתיד מה הם אמורים להבין לחשוב ולפסוק?ונוהג כבר היום לפי מה שהחלטת שהסנהדרין צריכים לפסוק בעתיד, למרות שההלכה והתורה כיום אינם כך? זה לא בעייתי ולא ישר להחליט לסנהדרין מה הם אמורים לפסוק... בנוסף, כבר מופיע בגמרא בהוריות שסנהדרין שיפרשו אחרת את פסוקי התורה ממה שפירשו בגמרא, הם סנהדרין טועה...
כשיהיה סמכות מוסרית לסנהדרין. היא תקום. כעת ל
כעת לא. | 04-06-2019 14:47
כעת לא.
סנהדרין
אברהם סתיו | 04-06-2019 14:46
אני בהחלט שואף שתקום כאן סנהדרין. אך אני מאמין שתהיה להם התבונה שלא לייצר כאן 'מדינת הלכה' במובן שבו היא נתפסת כיום.
27
לא מבין את הדוגמה שהבאת ואת המסר היוצא ממנה
חיים | 04-06-2019 13:58
נניח, פעולת חבב בבני עקיבא, בלי הפרדה, ויש אחד שזה מפריע לו וטוען שזה לא הוא אלא השוע. תשובתך? חששות של הבל, קטנות מחשבה. אתה באמת לא מבין את הבעיה? אתה באמת חושב שזה חלק? אתה יכול לומר שבשלב זה זה עדיין קשה ליישום, כי בשביל לתת את כל הערכים החשובים שבני עקיבא מחנכת אליהם, לפעמים מתפשרים, (הרב נריה מאד מאד כאב ליבו על היתרים מעין אלה). וזה בדיוק מה שאמר סמוטריץ': אנחנו לא רוצים להישאר בנמיכות של עכשיו אלא לשאוף גבוה הרבה יותר. יתכן שטקטית הוא אמר את זה לא נכון, אפשר להתוכח, אבל מהותית הוא ודאי צודק. אני מאמין שזו התורה לא תשתנה ולא תהא תורה אחרת מאת הבורא יתברך שמו ולא ישתנה בה ובפירושה דבר לעולם. כך לימד אותנו הרמבם, לא? מדבריך היה נשמע שבעצם הטענה אתה כופר וזו לדעתי טעות חמורה שמלמדת שאולי כשאתה מנסה להתאים בין עולם הערכים הרווח היום לבין התורה- קורה אחד מהשתיים- או שאתה מבין שלפעמים הערכים הנצחיים עדיין קשים לישום, או שאתה מוותר עליהם. נראה שבחרת באפשרות השניה לצערי
לחיים. אין קיצורי דרך. תלמד ותתבגר וכנראהתבין
ממליץ בחום.. | 04-06-2019 18:08
כנראה שאין קיצורי דרך. עליך להיכנס כמה שנים לבית מדרש. וללמוד ברצינות + הבנת מציאות מורכבות החיים והעם. צורת פסיקת הלכה.. אני בטוח שאם תעשה כן ביושר וניקיות רוחנית. תגיע לאזור הדעות של הרב סתיו. עצה טובה נתתי לך. לא תתחרט.
שולחן ערוך זה הקצנה?הרב נריה זה הקצנה? מעניין
חיים | 04-06-2019 14:48
להאמין שיגיע המשיח ויהיה בית מקדש וישובו שופטינו כבראשונה זו הקצנה? מעניין באמת.
לחיים. יש אפשרות שלישית. רצון ה' בלי הקצנה.
ברוך. | 04-06-2019 14:25
זה נקרא יראת שמיים. עשיית רצון ה'. כפי שהיא צריכה לבוא ליידי ביטוי בעת הזאת. רוח הבריות ורוח הבריות נוחה הימנו. תלמד פרקי אבות, ומסילת ישרים תתקדם ותבין את זה.
חיים. הוא התכוון שאתה וכמוך צריכים להתבגר...
איש | 04-06-2019 14:16
קצת להתבגר. וקצת ללמוד יותר תורה טבעת. ואז תבין...
28
הרבנים החדשים..
ש-רב-רב מקצועי | 04-06-2019 14:01
רבני טויטר רבני פיזבוק רבני סרוגים רבני ווינט ממשיכים את דרכם של גדולי התורה לאורך הדורות שעמלו ויגעו כל ימהם לכתוב הגיגים באינטערנט בספרות ובעיתונות. ולא פסיק פומיה מתגובות ותגובות לתגובות לפוליטקאים אני רוח ואנשי הגשם.. אשרינו שזכינו אה, והם כמו הגרא ויעבץ שחולקים על הקדמונים :)) העיקר שלא נזכיר שבאנו לכאן כדי לבנות את בית המקדש והסנהדרין ואם ונגיד אז מייד יקפוץ לנו המזרוחניק' נתנצל ונגיד שלא באמת מדובר על התורה כפשוטה אלא נתאים נשנה ונעצב לכם לפי בקשתכם בסך הכל התורה כפופה לריטינג.. רפואת הנפש ורפואת הנשמה השתא בעגלה ובזמן הזה..
29
אברהם סתיו
ירון | 04-06-2019 14:04
כתבת שאתה מתנער מאנשי כהנא שהם עוצמה יהודית.לכן אומר ואכתוב לך כך: אין היום במדינת ישראל ימין אמיתי כולם ימין מזויף שמשרת את האינטרסים של השמאל הימין האמיתי היחיד במדינה הם עוצמה יהודית.מקווה מאוד שהבהרתי לך שאתה שמאלני שמכפיש את הרב כהנא ואנשיו שלעולם לא תגיע אפילו לסוליה של הנעל שלהם.תתבייש לך ואתה עוד קורא לעצמך רב?
30
מביך
שרה | 04-06-2019 14:21
מחילה! לא ראוי בכלל להתבטא בצורה כזו כלפי איש! אני קוראת מעט מהתגובות וכמו סכין בגב מכה בי! החשש הוא שכל מי שמגיב בעיקרו ירא שמיים הוא! מתביישת להיות קשורה למגזר שכזה... אם זו הרמה... בושה ממש.... לא נעים בכלל! דיבה, לשון הרע.....
31
אז תצביע לימין החדש
אריאל | 04-06-2019 14:22
ואז אולי בנט ייצג אותך בכנסת. עכשיו ספר לנו במי בחרה הציונות הדתית מבין שתי האפשרויות...
32
שאלה לי אליך
יונתן | 04-06-2019 14:26
כשאתה אומר שנוכחותו של האיש בפלגה שלנו בעייתית- האם הצבעת לאיחוד מפלגות הימין? או שמא לימין החדש? כמו כן הקביעה אתה משמש פה לעשרות אלפי אנשים - מהיכן לך הקביעה הזאת? גם בנט טען שהוא מייצג את המיינסטרים הדתי...מיינסטרים שלא עובר את אחוז החסימה. מפעם לפעם נשמעות אמירות מאזור בית המדרש שלך והחונים סביבו (צהר בית הלל וכד') שהם המיינסטרים. האם הנוכחות בפייסבוק לא מבלבלת לפעמים ונותנת הרגשה של אני המיינסטרים וכולם חושבים כמוני? האם אין עולם מציאותי חי ובועט פי אלף מחוץ לפייסבוק? האם בעולם הרבני אתה מיינסטרים? האם הקול שלך הוא לא מיעוט ואפילו מיעוט קטן במיוחד? אודה אם תתייחס, תודה.
ליונתן
אברהם סתיו | 04-06-2019 14:48
לצערי שאלתך מבוססת על תגובות מזויפות שנכתבו בשמי, כך שאיני יכול להשיב לה.
33
תגובות מזוייפות נכתבו בשמי
אברהם סתיו | 04-06-2019 14:28
שלום לכולם, איה אמשיך להשיב לשאלותיכם, אך עליי להזהיר שבינתיים יש מי שהתחזה לי וכתב דברים בשמי.
34
אפשר תשובה עניינית
יהודי | 04-06-2019 15:04
לשאלה למה משפט התורה מוקצה מחמת מיאוס בעיניך? למה אנשים מפחדים מזה? ואולי זה רק ניפוח של מה שהוא אמר? האם המשפט הבריטי והעותמני טוב יותר ממשפט חכמינו?? ובכלל לתקוף אדם בגלל אמירה שהוא אמר וכפי שצוטטה בתקשורת האם היא נכונה?
35
יישר כח אבל...
א.ב | 04-06-2019 15:05
כמו שכתב צביקה ולא ענית לו בצורה משכנעת כלל, אתה צריך להיות בשליטה של מה אתה רוצה שיתפרסם ומה לא. אי אפשר לומר שזזוהי אשמת האתר שהסתכל בחלון. הרי החלון שקוף. באופן כללי אני חושב שדעותך כמה שהן חירותיות עדיין צריכות עדינות. בבחינת דע את מקומך. לא לכל תלמיד חכם אתה יכול וצריך להיות הקופץ בראש כדי להגיב. אין לך ניסיון בדברים איתם מתמודדים זקני העדה (גם אם הם טועים לדעתך) ולכן דעותך צריכות להיות מלוות בדחילו ורחימו שממש חסר. המון הצלחה, הלוואי ויש בך מספיק ענווה כדי שתוכל לקחת חלק מהתובנות עצות של פשוטי העם כמונו. בהצלחה.
36
תפסיקו להביא הגיגים מהילד הזה, זה שהוא יודע ספר לא אומר שדעותיו מעניינות
נועם | 04-06-2019 15:13
תדאגו לפופולריות של האתר שלכם ותסננו תכנים, הקונספט של סתיו לא משדרג את התדמית של האתר שלכם בלשון המעטה, תתעסקו בדברים ואנשים רציניים יותר, ולא במאותגרי חשיפה
37
סליחה. מי אתה?
יהודה | 04-06-2019 15:27
את העשיה המבורכת של בצלאל אני מכיר.
38
שאלת הבהרה- בסיס הביקורת
לביא | 04-06-2019 16:23
שלום הרב אברהם סתיו היקר! פעמים רבות אני מתקשה להבין/ להסכים לדעותיך, אך אני מאוד מאעריך ואוהב אותך!!!! 1)האם שמעת את דבריו של סמוטריץ בראיון בכאן רשת ב'? 2) האם קראת את מאמר ההבהרה שלו שהתפרסם אתמול בערוץ 7? 3)אני מתקשה להבין על מה יצא הקצף? באיזה נקודה אתה כל כך חולק עליו? שמעתי הבוקר ראיון עם אביך הרב שליטא בכאן מורשת, ותמהתי מאוד שהוא חזר על שאלת המראיין (ליברמן) מאתמול שאיך יתכן שמדינת ישראל תוציא להורג מחללי שבת. בראיון המקורי, כמו גם במכתב ההברה אי אפשר לטעות ולהבין שזה מה שסמוטריץ רוצה ליישם? אז לשם מה הניגוח הזה. הרי שני הצדדים מסכימים בחלום כמו גם בחוסרק היכולת לממשו באופן כפייתי או מיידי. כל השאלה אם אני מבין היא האם לעשות מהלכים עקיפים ולרכך את הדרך אל היעד כדעתך, או לקרוא לילד, לא להסתתר ולהתחפש, להכריז שאנחנו אכן חולמים ומייחלים ליישום חוקי התורה ומתוך כך להגיע לשיח מעמיק (גם אם נוקב) ולהוהיל דיון אקטיבי (אך סובלני) כדעת בצלאל... אשמח לתגובתך, שואל ומקשה, אך אוהב אותך בכל ליבי
המחלוקת
אברהם סתיו | 04-06-2019 17:35
הגדרת יפה. המחלוקת היא בעיקר בדרך. האופן שאותו למדתי מן הרב קוק הוא שתפקיד ההנהגה התורנית הוא לקדם את כבוד הדת וחיבת הדת ולהוות גורם מעורר השראה ומשיכה עבור כל חלקי העם, ולא להטיח את הפערים וההבדלים בפרצופם.
39
מי הרב שלך?
איש יהודי | 04-06-2019 16:49
ומי הרב שלו? האם אתה חושב שאתה מייצג את דעת חכמי ישראל שבכל הדורות? שאתה ממשיך המסורת?
40
הקנאה כנראה העבירה אותך על דעתך!
תמי | 04-06-2019 16:53
אין על סמוטריץ!
41
למה אתה פונה לציבור תורני באתר הזה?
למה באתר סרוגים? | 04-06-2019 17:02
אנשים תורניים שאתה עורך עליהם ביקורת לא נכנסים לכל האתרים האלה. זה מתאים לדתיים לייט. שים לב לשאלות, לתגובות, לנושאים שבדיון (איזה אדם יסמוך על נושאי כשרות וטהרה- על סתם רב מהאינטרנט, שהוא לא מכיר?). למה לתקוף אותם במקום שהם לא נמצאים?
42
בעל שיעור קומה, תורם לציבור
הרב בצלאל סמוטריץ | 04-06-2019 17:03
למה אתה כותב עליו ביקורת כאילו הייתי בן מאה והוא בן 20?
43
שים לב שזה אתר מעורר מחלוקת
למר אברהם סתיו הנכבד | 04-06-2019 17:07
כל כתבה קטנה כאן מוקפצת לאנשים לבית בלי רצונם באפליקציה. אז אם אתה תוקף תלמידי חכמים - רבנים או בחורי ישיבות ומצפה שהם יחטאו ויכנסו לאתר הזה שמלא בתמונות לא מתאימות, תכנים לא מתאימים. האתר בשבע קצת יותר טוב מהבחינה הזאת. אבל שם לא יתנו להסית שוב ושוב נגד הציבור שלנו במטרה להרוס את המפלגה הדתית המאוחדת. למה אתה כותב כאן ולא משיב בדף הפייסבוק האישי שלך למי שנכנס ומחפש את זה במקום לשון הרע על אנשים שלא רואים את זה בכלל?
44
"הרב"
יייי | 04-06-2019 17:33
חבל מאוד. מי מגדולי ישראל נהג ככה? הרב עובדיה ניהל דף פייסבוק?? את נבכי מהלכי הנפש המרתקים שלך אל תשפוך ותזרע מחלוקת ופילוג. תשמור אותם. תכתוב על היומן ותן לאשתך לקרוא. חבל על המקום שזה תופס ברשת ובלבבות שלנו. לכולנו יש כל כך הרבה במה להתעסק בתקופה המורכבת הזו. תחסוך מאיתנו.
45
שאלה על הבהרתך
יוסי ברינר | 04-06-2019 18:58
שלום רבי אברהם. לפני מספר שבועות, כאשר הרב אריאל יצא נגד תופעת הרבנים בפייסבוק, אמרת שיש צורך בכך. האם החלוקה הזו שעשית עכשיו בין משהו שאתה כותב בפייסבוק לבין מאמר הלכתי עליו אתה שוקד מבחינה הלכתית לא מוכיחה שדבריו של הרב אריאל נכונים?
דברי הרב אריאל
אברהם סתיו | 04-06-2019 19:33
שלום וברכה, מעולם לא טענתי שדבריו לא נכונים (קרא היטב את דבריי שם), אלא שיש צורך בשני סוגי השיח.
46
האות שלך בתורה?
אבי | 04-06-2019 19:05
זו אכן האות שלך, אבל ממש לא ברור מה הקשר לתורה. בטח לא כשזה באופן קבוע מתלווה לביזוי תלמידי חכמים שאתה גמד לידם
47
לוגיקה מעניינת:
יוסף | 04-06-2019 20:21
בנט הלייט - ראוי לייצג את הציונות הדתית. סמוטריץ' החרדל - לא ראוי. הבנתי. תודה.
48
מנוסחות בעדינות? אתה פוחד מביקורת נוקבת?
גל פינקלשטיין | 04-06-2019 20:54
כשביזית את הגאון הרב יהושע שפירא שליטא גם היית עדין?
49
סה"כ אתה תוצר של מחלת הרוח הפלורליסטית
יאיר | 04-06-2019 20:57
חבל
50
אני מוחה על בזיון ת"ח כאן בתגובות
יהודי | 04-06-2019 23:26
.
סתיו? חכם הוא לא וגם לא תלמיד, נקסט
ק | 05-06-2019 4:18
לכן סרוגים מצטטים כל שטות שהוא כותב. זה משרת את האג'נדה הפרוגרסיבית, הפוסט מודרנית והאנטי דתית שלהם.
תלמיד חכם
א.י.א | 04-06-2019 23:36
אשמח לדעת מה ההגדרה של תלמיד חכם שאסור לבזותו?
51
הייתכן דימיון בין הביקורת לאופן ביטויה?
ארי | 04-06-2019 23:53
שמא אני טועה אבל אשאל כדי שכבודו יתקן אותי: במה ההתנהלות של כבודו שונה מהתנהלותו של בצלאל סמוטריץ שאותה הוא מבקר? גם במקרה של כבודו יש מציאות שהוא מאוד רוצה לשנות: ההנהגה הרבנית והפוליטית של הציבור הדתי לאומי, או לפחות חלק מאוד דומיננטי בה. גם כבודו מנסה להחיל את העקרונות על מציאות יותר מורכבת ואולי אפילו סותרת. ניסיון לנפץ לציבור את סדר החיים שהוא פוגש ההבדל שמצאתי הם שהסגנון של כבודו הוא מאוד נגטיבי בניגוד לסמוטריץ שמתבטא בצורה פוזיטיבית גם אם לא רגישה להקשרים שנוצרו לדגלים עם השנים. למשל הרב אבי גיסר ניסה לקרוא לכך מדינה כהלכה. והבדל נוסף שסמוטריץ משאיר חלק מהדברים לחזון לעומת כבודו שרוצה להגשים את הדברים בטווחים קצרים ומיידיים. האם טעיתי בהבנת דרכו של כבודו. ואם כבודו רואה בדבריו אות שלו בתורה, האם ימצא לכך ביטוי בפסיקותיו? (כדרכו של ר יהודה ברנדס...)
52
ברור שהעיקר זה למצוא חן..
אביאל | 05-06-2019 0:06
אתה רואה שאתה מאבד את הלגיטימיות שלך..
53
אתה רוצה שהציבור שלנו ייראה כמוך
יגאל | 05-06-2019 0:40
ליברלי, דתי לייט על גבול רפורמיות אכן יש כאן כאלה, לא מעט לצערי ובעיניהם יהודים טובים כמו בצלאל סמוטריץ' הם עצם בגרון אבל ברוך ה' יש בציבור שלנו הרבה יהודים חזקים ובשונה מהחרדים אנחנו מוכנים להכיל גם כל מיני ליברלים וחלשים בנפשם, בתקווה שיתחזקו אבל המטרה היא תמיד להתחזק, לכן החזקים הם אלה שצריכים להנהיג
54
אברהם סתיו הבור ועם הארץ גמור
היהודי האחרון | 05-06-2019 3:32
ברצח מזויע של מאות אלפי איש התורה לא דורשת יותר מאשר הרג בסייף אשר הוא ההרג הכי קל מבין מיתות ביד, ובמשכב זכור אחד דורשת התורה מות בסקילה אשר הוא החמור ביותר מבין כולם, ומשכב זכור זה חלר מהעבירות שיהרג ואל יעבור כמבואר במס' סנהדרין ואיןן דבר זה אינו מותר בשום צורה כל שהיא וקנאים פוגעים בו, וזהו מהדברים החמורים ביותר בתורה כמבואר ברמבם!!!!! אבי סתיו! קצת לדעת כדי לצאת מהבורות אף פעם לא יזיק!!
55
לסתיו הצעיר- מי שמך להניח משהו בשם הסנהדרין?
זה אמיתי? | 05-06-2019 4:09
השטויות שאתה כותב זה אמיתי?! מי שמך?!
תגובה
היהודי האחרון | 05-06-2019 8:24
מעצם התמיהה בדבריך הוכחת בו ברגע את בורותך הרבה בכל הנוגע לדיני התורה, אך לידיעתך הרחבה בלשון סגי נהור לא יזיק להסתכל בגמרא סנהדרין דף נ עמוד א איזו מיתה הכי חמורה
תגובה לשאלות רבים
היהודי האחרון | 05-06-2019 4:23
איני רואה כפרטנר אף אחד מהאנשים אשר משתתפים פה בדיון משום שהבורות צווחת לשמיים, אך אם אנשים בכל זאת אלוקים קצת מציק להם והינם רוצים מקורות שיסתכלו במסכת סנהדרין דף נג עא במשנה :אלו הם הנסקלין הבא על האם, ועל אשת אב ,ועל הכלה, ועל הזכור, ועל הבהמה
56
ברור למה אתה מתעקש על הפייסבוק למרות נזקיו
תרבות הסלבס | 05-06-2019 5:17
שכל בר דעת מודע להם. הפרסום העצמי נותן לך במה בסרוגים למיניהם לקידום עצמי.
57
הבהרה
היודי האחרון | 05-06-2019 8:13
גמ' פסחים דף מט עב : אמר רבי אלעזר עם הארץ מותר לנוחרו ביום הכיפורים שחל להיות בשבת, אמרו לו תלמידיו רבי אמור לשוחטו ,אמר להם זה [שחיטה] טעון ברכה, זה[נחירה] אינו טעון ברכה, וביארו הראשונים שם, שאין הכונה להרוג סתם שהרי גם גוי אסור להרוג סתם, אלא מדובר שהרב סתיו יכיר בעם הארץ שרודף אחר הזכור ביוכפ ומתוך נבלותו שרודפים אחריו צריכים להורגו מגבו, השם ישמרנו מהם,
58
הרב סתיו המשך להערה הקודמת
היהודי האחרון | 05-06-2019 8:21
גמרא בפסחים דף מט עמוד ב: אמר רב הונא עם הארץ מותר לקורעו כדגוהגמרא מוסיפה ומגבו ועז גכ אומרים הראשונים שהכונה לעם הארץ שמרוב בורותו רץ אחר הזכור לבוא עליו ואין ברירה אלא להורגו במיתה מנוולת שזוהי מגבו שרצים אחריו, אלו דברי הגמי לרב סתיו אם הוא לא מכיר, [בהנחת יסוד שלא] ושם בגמ' מובא אמר רע כשהייתי עם הארץ אמרתי מי יתן לי תח ואנשכנו כחמור הרב סתיו אתה רב כמו רע כשהיה לפני גיל ארבעים, חשוב עכ.
59
הרב
אביבה | 05-06-2019 8:35
מה גם הוא רב? איך? גם הרב רפי פרץ רב? איך הוא רב? והבן של הרב רפי פרץ גם רב. כולם רבנים ...
60
מי זה הילד הזה????
מנסה להבין | 05-06-2019 10:20
מישהו מכיר את הבחור?
61
כל העניין הוא מאבק בין ימין לשמאל
מיכאל בוטביניק | 05-06-2019 10:20
מי שמגנה את סמוטריץ' על החיבור עם עוצמה יהודית הוא איש שמאל. הדו קיום הורג אותנו, רק הפרדה בין העמים עי עידוד הגירה של מיעוטים למדינותיהם יכולה להבטיח ישראל יהודית בגבולות בני הגנה. כל מי שמתנגד לזה אחראי לכל הקורבנות שהיו ועוד יהיו.
62
תגובה
איתן | 05-06-2019 12:08
בלה בלה בלה.
63
אל תירא ואל תחת
איילה לבנה | 05-06-2019 12:20
תגובת הגב סתיו מביישת אותו ואת הקורא. אמרת את דעתך קח עליה אחריות אישית. מה שברור שהפחד כבר שולט גם בציונות דתית הלא חרדלית. סתימת פיות הכחדת מחשבה אישית ועצמאית היא תהליךמסוכן של ניוון.לא חייבים ללכת בעיוורון אחרי קנאים הרסניים. אם הרב סתיו רצה ללכת בדרכו של יוחנן בן זכאי שברח מן הקנאים הרצחניים בארון מתים מירושלים. וכל הקים את יבנה והמדיך את הישוב היהודי הפורח עד....זכותו. האיומים עליו ונסיגתו הפחדנית מסמנים הליך מבשר רעות לטובי הציונות הדתית.
64
בלי סמוטריץ' המפלגה שלך תקבל שלושה מנדטים
שי | 05-06-2019 13:38
ותישאר בחוץ. זוכר את הרב הדר דניאל הרשקוביץ' ושאר החבר'ה המכובדים והמכובסים?
65
אברהם - די!! הנח לנו. הרף. תגדל קצת ותדבר.
נעם | 05-06-2019 21:25
שבעה דברים וכו'... לא מדבר בפני...
66
אברהם, אפשר תשובה?
יונתן | 05-06-2019 21:44
התחמקת יפה מהשאלה בטענה שלא אתה כתבת את התגובה, אך בפי שאלה לגיטמית לאור הנושא המדובר, האם הצבעת בבחירות הבאחרונות לאיחוד מפלגות הימין? האם מפלגת הימין החדש שרצה עם רעיונות של רוח צהר ואיש צהר ברשימה ועוד תומכים מוצהרים לא משקפת את המציאות בשטח? האם אתה לא מרגיש שיש פה חוסר פרופרצינאליות בין הסיקור התקשורתי לתופעה עצמה? אשמח אם תענה. תודה.
67
לא יאומן איך כל פוץ אצלכם נהפך להיות רב .....
מושיקו | 06-06-2019 10:18
י
68
אדוני הרב
אחד | 06-06-2019 12:25
קודם כל כל הכבוד....מעטים יודעים לומר טעיתי כאשר הם בכלל לא טעו....גבר שני כל הכבוד שאתה עונה.....דבר שלישי.....מה קרה לדעתך לציונות אני מדגיש ציונות הדתית....מתי זבולון האמר ובורג הפכו לכהנא חי ולמה?....וממתי אנשי הציונות הדתית תומכים בחבורה בדלנית ולא ציונית כמו החצר של הרבי מגור.....מתי ולמה הציונות הדתית מוכנה עבור ארץ ישראל להתפלש בבוץ השחיטות של ראש הממשלה....האם קדושת הארץ חשובה יותר מעשרת הדיברות?
69
לך מצא כבר עבודה בבורגר קינג ועזוב אותנו בשקט
עם התורה שהמצאת | 07-06-2019 7:00
איך הרב נבון אמר לך? בהצלחה עם התורה שהמצאת לעצמך.