אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הלך לעולמו סמיון רוזנפלד – הניצול האחרון מסוביבור

ברוך דיין האמת. בגיל 97 הלך לעולמו סמיון (שלמה) רוזנפלד ז"ל, הניצול האחרון ממחנה ההשמדה סוביבור. לחם בצבא האדום, נפל בשבי הגרמני ונמלט מסוביבור במרד. עלה לישראל בשנת 1990

הלך לעולמו סמיון רוזנפלד - הניצול האחרון מסוביבור
  (צילום: יד ושם)

ברוך דיין האמת. בגיל 97 הלך לעולמו סמיון (שלמה) רוזנפלד ז"ל, הניצול האחרון ממחנה ההשמדה סוביבור.

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, מסר: "עצב רב הבוקר עם הידיעה על פטירתו של ניצול השואה סמיון רוזנפלד, ממשתתפי מרד סוביבור, שהפך בתוך זוועות השואה לגיבור בעל כורחו. סמיון לחם בנאצים בשורות הצבא האדום ולאחר מכן נשלח למחנה המוות סוביבור כשבוי מלחמה, שם ראה את המוות מדי יום אל מול עיניו עד ליום ההתקוממות המפורסם.

מחובתנו להזכיר ולהעביר מדור לדור את סיפור חייו ואת גבורתו של סמיון רוזנפלד ושל כל בני דורו שהולכים ומתמעטים. חברת עמיגור של הסוכנות היהודית הייתה בית לסמיון לאורך מספר רב של שנים והסוכנות היהודית כולה משתתפת הבוקר בצער המשפחה. תנחומיי למשפחתו ולכל מכריו."

סמיון רוזנפלד מהצבא האדום לסוביבור לצבא האדום

רוזנפלד נולד באוקראינה בשנת 1922 וגויס לצבא האדום, עם פלישת הגרמנים לברית המועצות, נפל סמיון בשבי, ולאחר שנתיים במחנות עבודה ומחנות ריכוז, גורש יחד עם שבויי מלחמה יהודים ואחרוני אסירי גטו מינסק למחנה ההשמדה סוביבור. במחנה נבחר סמיון לקבוצת העובדים, וכך שרד את ההשמדה.

בחג סוכות תש"ד 14 באוקטובר 1943 פרץ המרד בסוביבור בו קבוצה של אסירים ושבויי מלחמה רוסים רצחו את אנשי ה-ס.ס. ונמלטו ליערות הסמוכים. סמיון היה בין האסירים המעטים שהצליחו להימלט. לאחר הבריחה נדד סמיון במשך אחד עשר חודשים בין מקומות מסתור שונים עד השחרור של אזור חלם על ידי הצבא האדום ביולי 1944.

מיד לאחר השחרור ביקש סמיון להצטרף שוב לצבא האדום. הוא לחם בקרבות לשחרור פולין, וסיים את המלחמה בברלין. הוריו ובני משפחתו נרצחו יחד עם שאר יהודי עיירת הולדתו, טרנובקה, ב-27 במאי 1942. לאחר סיום המלחמה הפך סמיון לצלם מקצועי. הוא התחתן, ולזוג נולדו שני בנים. בשנת 1990 עלתה המשפחה לישראל.

==

הלוויתו של סמיון רוזנפלד ז"ל תתקיים היום (ב') בבית העלמין בבני יעי"ש.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >