הרבנים דורשים מוואטסאפ: "הוסיפו אימוג'י חובש כיפה"

מעל 700 רבנים באירופה פנו לרשת יוניקוד בדרישה להוסיף סמל של אדם החובש כיפה ואישה בכיסוי ראש. במכתב הודגש כי יש כבר אימוג'ים עם לבוש מוסלמי- אך אין ייצוג מקביל ליהדות: "אל תשאירו את הדת שלנו מאחור"

הרבנים דורשים מוואטסאפ: "הוסיפו אימוג'י חובש כיפה"
  אחרי אימוג'י של חיג'אב- האם גם כיסוי הראש היהודי יתווסף לאימוג'י? (צילום: Emojipedia)

המאבק באנטישמיות מגיע לסמארטפון: על רקע סערת כיסוי הראש של לינור אברג'יל והאזהרות של ממשלת גרמניה ליהודי המדינה שלא לחבוש כיפות, בארגון ועידת רבני אירופה דורשים כעת מארגון יוניקוד, האחראי על עיצוב סמלי האימוג'ים לאפליקציות, להוסיף אימוג'ים של גבר חובש כיפה ואישה העוטה כיסוי ראש.

על פי הפרסום הבוקר (שלישי) ב"ישראל היום", במכתב שנשלח לארגון חתומים מעל 700 רבנים מכל מדינות אירופה, אשר דרשו לדעת למה יש אימוג'י של אישה לבושה בחיג'אב וגבר החובש טורבן מסורתי מהאיסלאם- אך אין ייצוג מקביל של היהדות.

"כשילד רואה איורים שונים, ממש כמו בספרי הילדים שעליהם הוא גדל, הוא נחשף לגוני עור שונים, מקצועות מגוונים ומשפחות עם הורים חד־מיניים. לעיתים הוא רוכש את הידע שלו דווקא מאפליקציות שהולכות ומשתלטות על העולם" נכתב. "סמלי האמוג'י מבליטים ומציגים לנו את מגוון האוכלוסייה- ואם לא נקבל את השונה שם, איך נקבל את השונה באופן כללי?".

"בעולם שבו אנחנו מתיימרים לקבל את השונה ולהיות פלורליסטים, נראה כי הדת היהודית וסממניה לא לוקחים חלק בגיוון" הוסיפו ותקפו. "המאבק היומיומי שלנו באנטישמיות מתחיל בדברים הקטנים, בהטמעת הדת היהודית בפלטפורמות שונות שיקבלו חשיפה ויהפכו לנורמה. השמטת דתנו וסממניה במדיה כל כך רחבה נותנת את אותותיה והופכת אותנו ליוצאי דופן, וככאלו אשר לא זוכים לייצוג, אני בא בדרישה למפתחי האימוג'י לשלב את דתנו באפליקציה ולא לבדל אותנו מדתות אחרות – אם יש אמוג'י של בחורה ערבייה עם חיג'אב, אין סיבה שלא יהיה יהודי עם כיפה או אישה עם שביס".

אימוג'י מגן דוד הקיים כבר היום בוואטסאפ (צילום: Emojipedia)

בסיכום קראו לחברה שלא להשאיר את הדת היהודית ללא ייצוג הולם. "אנו מבקשים ליצור אמוג'י חדש, שיסמל את הדת היהודית. בין האפשרויות – אישה חובשת כובע, אדם חובש כיפה ואפילו אמוג'י של ספרים. בדרך זו, הדת היהודית תיכנס לשיח היומיומי בקרב המשתמשים". יש לציין שכבר היום ניתן למצוא אימוג'ים רבים המציגים סמלים מעולם היהדות, ביניהם אימוג'ים של בית כנסת, מגן דוד וחנוכייה.

במידה וארגון יוניקוד יענה בחיוב למכתב הרבנים, האימוג'ים היהודיים לא יגיעו למקלדות לפני שנת 2020. מדי שנה החברה מפרסמת רשימה חדשה של אימוג'ים שנבחרו להתווסף למאגר הקיים, זאת בתום תהליך סינון ועיצוב. לאחר פרסום הרשימה, מפתחי האפליקציות השונות ומפתחי מערכות ההפעלה לסמארטפונים צריכים להוסיף תמיכה בסמלים החדשים ולהתאים אותם למקלדות האימוג'י של הפלטפורמות השונות- ורק אז הציבור יכול להתחיל לשלוח אותם בהודעותיהם.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
2020 אומרים?..
סהר | 28-05-2019 21:21
אז ב-2020 נשמע הרבה על תופעות אנטישמיות בווצאפ, אימוג׳י עם כיפה שמקבל ברכות מילדי אירופה (מוסלמים ונוצרים), או אימוג׳י עם כיפה שיורה על אימוג׳י עם חיג׳אב ומסמל את ההשחתה של הכיבוש. על כך אומר הפתגם: סוף מעשה במחשבה תחילה.