רב העיר ברלין: "נמשיך לחבוש כיפה בגאווה"

לאחר שנציג ממשלת גרמניה המליץ ליהודים שלא לחבוש כיפות במדינה, הרב הראשי של ברלין דחה את ההמלצה וקרא ליהודים להמשיך להסתובב עם כיפותיהם: "הכיפה היא סמל מובהק לזהות יהודית- ולכן נמשיך לחבוש אותה בגאווה"

רב העיר ברלין: "נמשיך לחבוש כיפה בגאווה"
  הרב הראשי של ברלין יהודה טייכטל (צילום: מתוך טוויטר)

סערת הכיפה בגרמניה: הרב הראשי של ברלין, הרב יהודה טייכטל, הגיב הבוקר (ראשון) לדבריו של פליקס קליין, הממונה על המאבק באנטישמיות מטעם הממשלה הגרמנית, אשר המליץ ליהודי גרמניה שלא לחבוש כיפות באזורים מסוימים במדינה. בדבריו הבהיר כי הוא דוחה את ההמלצה של קליין וקרא ליהודים להמשיך להסתובב עם כיפותיהם.

"אמנם יש עלייה באנטישמיות באירופה, אבל צריך להמשיך ללכת כפי שאנחנו" אמר בראיון לגלי צה"ל. "הכיפה היא סמל מובהק לזהות יהודית- ולכן נמשיך לחבוש את הכיפה בגאווה. כך נמליץ לכל יהודי".

בדבריו התייחס גם לפעילות הביטחונית להגנה על תושבי העיר היהודים אל מול גל האנטישמיות בגרמניה. "אמנם כל אמצעי הביטחון צריכים להילקח בחשבון, אך הסתרת הזהות היהודית מעולם לא הייתה הפתרון" טען. "אנחנו תמיד צריכים להיות מודעים לזהות שלנו".

כזכור, אמש קליין אמר בראיון לעיתון הגרמני "פונקה" כי הוא ממליץ שלא להסתובב ברחובות גרמניה עם כיפות. "דעתי לרוע המזל השתנתה בהשוואה למה שהייתה בעבר" אמר. "אני לא יכול להמליץ ליהודים לחבוש את הכיפה בכל זמן ובכל מקום בגרמניה". עם זאת, בדבריו סירב לפרט אילו מקומות וזמנים עלולים להיות מסוכנים.

מנגד, שר הפנים של מחוז בוואריה, יואכים הרמן, דחה את דבריו של קליין. "כל אחד יכול וצריך לחבוש כיפה מתי שהוא רוצה ולא משנה היכן ולא משנה מתי" טען. במקביל, יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג הצטרף לגינוי: "לא יעלה על הדעת ש-74 שנים אחרי סיום מלחמת העולם השנייה, יהודים בגרמניה לא יוכלו לחבוש כיפה על ראשם בשל חשש לחייהם".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
את זה אפשר לעשות רק בארץ בחו"ל תחטוף מכות
חיים | 26-05-2019 11:23
ויש לחשוש לסכנת נפשות .אלא אם כן אתה טומן את ראשך ובחול
עדיף מכות העיקר שהכיפה על הראש
אב | 26-05-2019 22:57
לא מפחדים מהגויים וגאים ביהדותינו