אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תחרות המצמוצים של ליברמן/ מה יש לו להפסיד?

לאן מוביל ליברמן? הגיוס הוא קצה הקרחון של יחסי דת ומדינה שליברמן מצא את עצמו לפתע חלוץ ומוביל את התחום בקואליציה. נשאר לו לשקם את תדמית ה-"לא רואה בעיניים", ובנוסף הוא חושש מביצור שלטון נתניהו

תחרות המצמוצים של ליברמן/ מה יש לו להפסיד?
  צילום: יונתן זינדל פלאש 90

הדבר החשוב לליברמן זו התדמית של הבולדוזר הלא צפוי שלא רואה אף אחד ממטר. הקדנציה במשרד הביטחון שחקה לו את התדמית הזו עד דק, כשכל פעם הזכירו לו את האיום על הנייה שיחוסל תוך 48 שעות.

כמעשה אחרון הוא קפץ מהעגלה ששעטה לעבר הבחירות לפני הדקה ה-90, כשהאכזבה הציבורית מהנעשה מול רצועת עזה הייתה השיא. בנט איים ואביגדור מימש, כזכור. מאז הוא למד לשמר את הקלף הכי חזק שלו. וגם עכשיו הוא מחזיק את הקלפים והופך מושיעם של ישראל.

חשוב לזכור, רוב הציבור בישראל בהם חלקים נרחבים ממצביעי ליכוד, אפילו מהבית היהודי על פלגיו וחלקיו השונים רואים את הדברים כמו ליברמן בסוגיית הגיוס ובשאר סוגיות הדת והמדינה. שלא לדבר על כולנו, כחול לבן ושמאלה. הבעיה היחידה איתה הוא יצטרך להתמודד זו האשמה שהוא מפיל ממשלת ימין. כשמפנים את זה לציונות הדתית היא קופאת ומרגישה אחריות ואז מתקפלת, אצל ליברמן לא בטוח שזה יעבוד.

וכמו שאמרנו הדימוי של הבולדוזר שלא רואה בעיניים חשובה לו יותר. הוא יפמפם שזו ממשלה חרדית- חרד"לית ולא ימנית. יוסיף על כך את הביקורת על עזה ויוכל אולי לצאת מזה, אם נתניהו לא ילך לו על הראש כמפיל ממשלת ימין ובמהלומות הללו גם נתניהו יכול לחטוף. ולרוב הם נזהרים זה בכבודו של זה.

מי מפסיד מבחירות חוזרות?

על אף שקל לדעת איך נכנסים לבחירות וקשה לדעת איך יוצאים, ליברמן יכול להרשות לעצמו למצמץ אחרון. זה הדבר היחיד שנותר לו כעת, על אף שהתרחקות מחלום שר הביטחון בשנית תהיה כואבת. הביצור של נתניהו לעוד עשור כואבת לו יותר, יחד עם בכירים רבים במערכת הפוליטית.

במצב של בחירות חוזרות ידו של נתניהו על התחתונה, אמנם הוא גאון, אבל הסיטואציה לא פשוטה. חוק החסינות יצא מהשק והביקורת על המהלך מגיעה אפילו מהימין, האופוזיציה הרבה יותר לוחמנית והקרב יהיה הרבה יותר אישי ומר ממה שראינו. אם עד הבחירות הללו זה היה האם נתניהו זכאי כל עוד לא הוכחה אשמתו, הפעם זה יהיה האם לנתניהו יש מנדט לבצר את שלטונו מהליכים משפטיים והמערכה הזו קשה ואישית הרבה יותר.

הלחץ בבלפור

ביצור שלטון נתניהו יכול להביא לשיתופי פעולה גם מתוך הליכוד, כפי שרמז על כך ליברמן כדי ליצור פאניקה בבלפור, וגם תחנות הצדק יכולות לפתע לטחון מהר מאוד מחשש שיישארו בלא יכולת השפעה לנוכחת הגחמות להעניק חסינות לנתניהו.

בעוד ארבעה ימים המנדט חוזר לריבלין שיכול להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ אחר. נתניהו כבר תווה מתווה בו הרכבת הממשלה מוטלת על גדעון סער, הוא לא רוצה לבדוק אם אכן זה יתממש.

לכן הלחץ בבלפור הוא גדול ביותר, ושם מנסים להשיב אש לליברמן ולומר לו שהסיכויים שלו להימחק גדולים והולכים עם האיום הלאה. לראות האם ליברמן ישבר. או לנסות להעביר את הלחץ לחרדים. שם בעבר כבר הסכימו כולם למתווה הגיוס, עד שהאדמו"ר מגור טרף את הקלפים.

האם ניתן להקים קואליציה עם דגל התורה ובלי אגודת ישראל? זו שאלה שבוודאי נתניהו בוחן אותה לעומק. כי הוא חייב פתרון יצירתי להעביר את החוק כשהחרדים ישתמשו ב"גויים של שבת", שיעבירו להם את החוק כשהם יצאו מהמליאה. ליצמן היום אותת שהוא לא הולך להתגמש והשאיר את נתניהו לבד עם הבעיה.

עכשיו השעה דוחקת. מוחם של נתניהו ונתן אשל עובדים שעות נוספות. כמו בחידה שבה צריך להעביר את החסה, הזאב והכבשה בסירה אחת מגדה אחת לשנייה בלי שיאכלו זה את זה, הם חייבים למצוא פתרון. ובהתחשב בקילומטרז' של נתניהו הוא אלוף בזה. הימים הקרובים יהיו המבחן

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
כל מילה בסלע
המוציא לאור | 26-05-2019 12:01
כל מילה בסלע
ליברמן מתנהג כבנו של סטלין ימ''ש
עידו 2 | 27-05-2019 8:04
פרצופו המדושן עונג של ליברמן, אומר הכל. בבחירות הבאות הוא יימחק
ממשלת שוחד מרמה והפרת אמונים מכירת צוללות לאו
פוי | 26-05-2019 12:49
איכס'
2
אני
התמים | 26-05-2019 12:02
מהמר שנתניהו ירצה למצמץ ראשון - אך הבעיה שלו היא שליברמן מזה והחרדים מזה ואת שניהם קשה לרמות, כפי שנתניהו רגיל. לכן, הוא לא יכול להבטיח לשני הצדדים הבטחות מנוגדות שמעוגנות בהסכמים קואליציוניים כתובים. הפיתרון : כופתאות. הזרמות כספים, תפקידי שרים ועוד כהנה וכהנה, ובלבד שנתניהו יקבל את החסינות לה הוא שואף - כי הוא יודע שידיו דמים מלאו. משחד את הסיעות השונות כדי להימלט ממשפט. אוי לאותה בושה - לא של נתניהו הרמאי שמזמן אינו מתבייש, אלא של המפלגות השונות שמוכרות את המדינה בנזיד עדשים.
3
שינעל את ליברמן וליצמן בחדר עד שיצאו עם פתרון
סטרויש הלנה | 26-05-2019 12:08
ככה זה אצל רוסים
4
ביזיון מתנחלים יתמכו בשחיתות ושפל מוסרי ??
לאן הדרדרנו | 26-05-2019 12:55
לאן נעלם ה'יושר' התורה ??
באמת פלא. עם כיפה לתמוך בשוחד ? בהשחתה ?
אנוכה | 26-05-2019 13:41
אין זה הדת זה כן זיוף וחיקוי עלוב לדת. התורה תמימה משיבת נפש. לא נכלוליות..
5
הגבר היחיד שנראה כאן לאחרונה
ליברמן | 26-05-2019 13:11
בבקשה אל תישבר לנו פתאום אנחנו סומכים עליך לך לבחירות! תקבל בפעם הבאה לפחות 15 מנדטים כו פעם
6
ליברמן לא להתכופף יותר לפני הדתיים
רחל | 26-05-2019 13:11
גם אם יהיו בחירות נוספות רק תזכה מהם. הדתיים מכופפים אותנו כול הזמן ולנו החילוניים כבר אין כוח נגדם. תציל את המדינה ממדינת הלכה.
"זו ממש "הדתה "מה שכתבת!!!---
כיפהלייט | 28-05-2019 21:01
אם הדתה זה הדבר הכי נורא אז גם מה שכתבת בדיוק כך!!!!!!!!!
טוקבקיסטית של ליברמן? כמה ליברמן משלם?
ליברמן משלם טוב? | 27-05-2019 10:25
די כבר עם המנטרות השקריות מדף המסרים(השקריים) של ליברמן. אין שום דבר חדש במדינה לא קודם ולא אחר כך אז לא צריך להמציא הסתה בשביל לייצר הון פוליטי. כבר היינו בסרט הזה.
7
חשיפה
ידען | 27-05-2019 10:33
בפרונט ליברמן מדבר על עקרונות בעוד שמאחורי הקלעים הוא מקיים מגעים עם יועצי הסתרים של לפיד.
8
גיוס חרדים
צבר | 27-05-2019 17:13
בעיית שיוויון הגיוס הרבה הרבה יותר חשובה מבעיית ביבי