אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כסף כשר: איך עושים עסקים לפי ההלכה

האם עורך דין יכול לחתום על תצהיר נכון אך אינו מדויק? האם מותר למכור דירה שיש בה פגמים? האם מותר לפתוח חוג מוזל שישבור את השוק? שאלות כאלה ואחרות נידונות בספר חדש "כסף כשר"

כסף כשר: איך עושים עסקים לפי ההלכה
  הרב אריאל בראלי (יח"צ)

כסף כשר

בימים אלו יוצא מכון 'משפט לעם' בשדרות בקמפיין שמטרתו חשיפת הציבור לרלוונטיות של דיני ממונות לימינו. המטרה להביא לידיעת הציבור כמה שיותר דילמות כספיות בעניין של יושר שעימם נפגש כל אדם בחיי היום יום. לצורך כך החל גיוס המונים להוצאת הספר 'כסף כשר' אשר תמקד בהדרכה מעשית ואקטואלית לשאלות העולות מהשטח בתחום ממונות. מחבר הספר הרב אריאל בראלי וראש המכון מציג שאלות רבות המופיעות בספר ושייכות לתחום האפור.

"למשל –  האם עורך דין יכול לחתום על תצהיר נכון אך אינו מדויק? הרי מצד אחד הוא מצהיר שהלקוח עמד בפניו אך בפועל הוא לא היה נוכח. כמובן שכל פרטי התצהיר כשלעצמם נכונים והוא מכיר את הלקוח ואינו רוצה לטרטר אותו סתם למשרד.

זו דוגמה לבעיה של הצהרת שקר מול המקובל בתחום זה שכן חותמים על הצהרות כאלו. לכן בדילמה הזו בין הרצוי למצוי צריך להיכנס ולהדריך את האנשים. מצד אחד להיות ישר ודובר אמת עד כמה שניתן ולכתחילה לדרוש שיגיע למשרד אך מצד שני כאשר דרישה זו פוגעת בפרנסה והשינוי הזה אינו באמת משמעותי יש להתיר כמו שמשנים מפני השלום (חתימת עורך הדין בתצהיר, באה לאמת את הפרטים ודבר זה אכן מתקיים).

להורדת דוגמה מתוך הספר לחצו כאן

הלכות כספים אינן מספיק ידועות

הרב אריאל בראלי, נכדו של הרב משה צבי נריה זצ"ל – דיין בבית הדין לממונות בשדרות, מספר על הספר: "אני פונה אליכם במיזם שמטרתו היא לחולל שינוי תודעתי בציבור בכל מה שקשור לדיני ממונות.

לאור ניסיוני כדיין וכרב המשיב לשאלותיכם הרבות, גיליתי שהלכות אלו הנוגעות להתנהלות היום-יומית שלנו בכל ענייני הכספים – אינן מספיק ידועות ונדמה שהן אינן רלוונטיות למציאות חיינו. לכן, בואו יחד נשנה את המצב!

מתוך קבוצת הווטסאפ לשאלות בנושאי עסקים והלכה

הספר 'כסף כשר' עבדתי עליו כמה שנים והוא מהווה המשך לספר 'משפטי חושן' אשר ליבן את עקרונות היסוד לעומקם. ברצוני להדפיס את הספר בתפוצה גדולה ובמחיר עלות ולחלקו לקהילות, בתי כנסת וכדו' ובכך לחבר את הציבור הרחב לרעיון הזה."

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
יוזמה ברוכה מאוד! חידוש מרענן בעולם ההלכה!
יהודי פשוט | 23-05-2019 15:09
תודה רבה לרב בראלי!
2
תבוא לבית אל יש שם אחד שיודע לעשות כסף
גבעת האולפנה בית אל | 30-05-2019 15:32
השיטה פשוטה בונים בניגוד לחוק תוך כדי צפצוף על צוי הפסקת עבודה ואז לפי החלטת בית משפט מורים על פינוי מזדעקים בזעקת הקוזק הנגזל ומאיימים בחיוב הלכתי של מסירת נפש על הפינוי (כמובן לא מסירת נפש של הזועק אלא רק מסירת נפש של תלמידיו) ואז במקביל מנהלים משא ומתן על גובה הפיצויים לפינוי ללא כל התנגדות ואז ברגע שסוגרים על בתים לאברכים וישבה חדשה ומפוארת מורים לכולם להתפנות ללא התנגדות וכך עושים הרבה מאד כסף מליונים רבים על חשבון הציבור תבוא תבוא לבית אל ותראה מקרוב איך זה עובד בדיוק
3
לרב בראלי מותר להתפרנס במשכורת בתפקיד רב יש
שבית המשפט פסל אותך | 04-08-2019 0:02
מאוד מעניין לדעת אם קבלת משכורת ממועצת בית אל לתפקיד רב ישוב מותרת, לאחר שבית המשפט ביום 30.7.19 פסל אותך כרב הישוב?
4
פרסם דברי הרב בראלי בסרוגים ???
כסף כשר ?? | 06-08-2019 18:07
בית המשפט קבע ביום 30.7.19 שאינו רב הישוב של בית אל, והוא מסכים בכל זאת לשמש בתפקיד מרא דאתרא של בית אל כפי שקבע מועצת בית אל, למרות פסיקת בית המשפט ? הרב בראלי לא מבין שהמשכורת שיקבל ממתנס בית אל אין מקורה מכספים כשרים מאחר ובית המשפט קבע מפורשות שאינו רב הישוב ? יש כאן התחזות חמורה לתפקיד רב הישוב.