אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מכון צומת: חשש חילול שבת במזגנים חוסכי חשמל

מזגנים בהם מותקן חיישן המכבה את המזגן כשאין תנועה בחדר, עלול לגרום לחילול שבת, מזהירים במכון צומת, ומבקשים מהציבור לוודא כי אפשר לנטרל את האפשרות הזו במזגן. בעיות נוספות קיימות גם במיני-ברים ומקררים חדישים.

מכון צומת: חשש חילול שבת במזגנים חוסכי חשמל
  חם? בגהינום יותר חם. (פלאש90)

זהירות – מזגן חסכוני

מכון צומת שבאלון-שבות, הפועל כבר למעלה משלושים שנה לספק פתרונות הלכתיים לחידושים טכנולוגיים, מפרסם הנחיות כיצד להתנהל לקראת שבתות חמות ושרביות במיוחד.

במרכז ההנחיות, אזהרה מפני שימוש בשבתות במזגנים שמותקן בהם גלאי נוכחות שמטרתו לחסוך בחשמל.

נושא החסכון באנרגיה הוא אתגר עולמי ולאומי, ובמסגרתו קיימת שיטה לפיה המזגן חדל מלפעול בהעדר תנועה בחדר, ושב לפעולה עם זיהוי נוכחות אנושית. בקרת אנרגיה זו, שהיתה קיימת בעבר בעיקר בבתי מלון, הופכת להיות מצויה יותר ויותר גם בבית הפרטי. כניסה בשבת למקום כזה כרוך בחילול שבת של ממש, אלא אם כן כבר מצויים בו בני אדם.

"החסכון בחשמל הוא ענין לאומי ומבורך, אך למרות מאמצינו ההלכתיים והטכנולוגיים אין לגלאי נוכחות פתרון שיאפשר שימוש בו גם בשבת", אומר ראש מכון צומת, המהנדס, הרב ישראל רוזן. "כאשר קונים מזגן חיוני לשים לב האם הוא כולל חיישן תנועה. ואם כן – האם קיים מתג המאפשר הפסקת פעולת הגלאי בשבת. ואם אכן יש – ראוי לעשות סימן מובהק שיזכיר לנטרלו לפני כניסת השבת. למשל, פתק על גבי ה…פמוטים".

מים קרים בשבת

במכשירי המיני בר, למשל, מותר להשתמש רק אם קיבלו אישור לשבת.

סידור השבת מבטל את המים החמים, שאין להם פתרון במסגרת ציוד זה, והמים הקרים קשורים לכרטיס אלקטרוני יחודי הקרוי 'המשכת מצב'. את אופן פעולתו מסבירים במכון צומת: "מדי כ-10 דקות הקירור פועל לכ-3 שניות ללא קשר לתרמוסטט. אם האדם הוציא מים והטמפרטורה עלתה – לא מתרחש דבר. רק בהגיע ההפעלה המחזורית הקבועה, לכל היותר תוך 10 דקות – הקירור ימשיך עד לדרגה הרצויה."

"בשיטה כזו האדם לא הפעיל שום מדחס חשמלי, ואפילו לא גרם להפעלתו בעקיפין. הוא רק תרם להמשך פעולתו, ודרך כזו מותרת בשבת לכתחילה, ללא כל פקפוק".

ומוסיפים הערה חשובה: "יש לוודא שהברזונים אינם חשמליים, אלא מכאניים, וכי אין מערכת לטיהור מים המופעלת ע"י זרימת המים".

כיום, לא ידועה חברה המספקת מכשיר לצרכן הכולל סידור שבת במקור, בהעדר לחץ צרכנים. הפתרון יהיה זמין וזול כאשר חברה אחת תחליט כי יש לה ענין שיווקי במגזר הדתי והחרדי, למתקני מים קרים בשבת. בעקבותיה, יש לשער, יתעורר הביקוש באפיק זה.

מקררים חוסכי אנרגיה

תשומת הלב ה'קייצית' מתייחסת גם למקררים החדישים, חוסכי האנרגיה אשר משרד האנרגיה ערך לאחרונה מבצע למכירה מוזלת שלהם. במקררים מודרניים אלו, המסופקים במבצע, יש בעיה לשומרי שבת מעבר להוצאת הנורה. כל פתיחת דלת במקרר מפסיקה את פעולת המאוורר, וכל סגירה מפעילה מחדש, ובמישרין. בחלק מן המקררים לחצן הדלת מבצע פעולות חשמליות נוספות.

"איננו מתייחסים למהדרין הדואגים להשפעה עקיפה על המנוע ועל משך פעולתו בעקבות פתיחת הדלת", אומרים במכון 'צומת'. "אלו חומרות שלא התקבלו על רוב הציבור. התייחסותנו העיקרית היא לאיסור שבת ישיר וודאי באמצעות הלחיץ אשר הדלת מפעילה."

"הכרחי שמתג זה יהיה לחוץ כל השבת, גם כאשר הדלת נפתחת. חברות אחדות מספקות מעין ניצרה המחזיקה את הלחיץ במצב לחוץ כל השבת. ניתן גם להדביקו באמצעות סרט דביק ביתי, חזק יחסית, ולהסתפק בזה", מסיימים מהנדסי המכון את הכנותיהם לקיץ של כולנו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הרב סלוטייפ שליט"א מכשיר כל מקרר
המדביק | 25-07-2012 15:11