אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זה הזמן לפצל את המנהל האזרחי ממשרד הביטחון

הגדלת הממשלה שאושרה היום, מאפשרת פיצול של משרדים גדולים, צריך וחובה להוציא את המנהל האזרחי ממשרד הביטחון ולנהל אותו בצורה עצמאית עד לפירוקו הקרוב

זה הזמן לפצל את המנהל האזרחי ממשרד הביטחון
  (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

המו"מ הקואליציוני עדיין תקוע, וזה הזמן של הבית היהודי והאיחוד הלאומי לנצל את הכוח שנתן להם הבוחר ואת היותם לשון מאזניים בקואליציה העתידית, כדי להוביל מדיניות ימין, בטח לאחר האישור על הגדלת הממשלה.

אחת הסוגיות שכבר העלו באיחוד מפלגות הימין הוא הסדרת החיים של תושבי יו"ש. בשל איוולת מדינית ומשפטית, מאז מלחמת ששת הימים, ביהודה ושומרון שולט הצבא ולא הממשלה. את החלטות הממשלה מאשר אלוף הפיקוד והן מבוצעות באמצעות המנהל האזרחי. ההתנהלות המסורבלת הזו,  גורמת לכך שתושבי יו"ש הם אזרחים סוג ב' ואפילו ג'.

אדם הרגיל הרוצה לסגור מרפסת, פונה למועצה המקומית ומקבל אישור. ביו"ש זה דורש גם אישור של המנהל האזרחי. חוק השקיות לא חל ביו"ש כי לא חתמו על צו המחיל אותו מעבר לקו הירוק. תהליכים בירוקרטיים שצריכים לקחת ימים בודדים נמרחים על פני שבועות וחודשים, וחלק לא מבוצע בכלל, לא מרוע לב של אנשי המנהל האזרחי, אלא פשוט כי מדובר בגוף שקם עבור כמה עשרות אלפי מתיישבים, ולא גדל עם קצב הגידול ביו"ש שעומד על מאות אלפים.

אסור שהמנהל האזרחי יהיה זנב של משרד הביטחון

הפתרון שדורשים בימין הוא הסדרת התושבים ביו"ש, כחלק מההסכמים הקואליציוניים, בכך שיהפכו לאזרחים רגילים, ולא כאלה התלויים בעוד גוף בירוקרטי. אבל מדובר בתהליך ארוך, מה עושים עד אז?

בממשלה היוצאת, היה סגן שר הביטחון אלי בן דהן ממונה על המנהל האזרחי, אך היה כפוף לשר הביטחון – בהתחלה יעלון, שלא אישר לו סמכויות ואז ליברמן שניהל מדיניות לעומתית מול הבית היהודי. גם מול שני שרים כאלה, הצליח בן דהן להזיז תהליכים ולשפר את עבודת המנהל.

בממשלה הקרובה אסור לחזור על הטעות, אסור שהמנהל האזרחי יהיה זנב של משרד הביטחון ותלוי בגורמים צבאיים, שהחלק האזרחי פחות נמצא בראש סדר העדיפויות שלהם. הגדלת הממשלה שאושרה היום, מאפשרת פיצול של משרדים גדולים, כמו שבעבר פיצלו את משרד התרבות והספורט ממשרד החינוך, צריך וחובה להוציא את המנהל האזרחי ממשרד הביטחון ולנהל אותו בצורה עצמאית עד לפירוקו הקרוב.

הבית היהודי והאיחוד הלאומי, חייבים לדרוש את זה במסגרת המו"מ הקואליציוני, כדי שההזדמנות למעשים בלתי הפיכים ביו"ש לא תוחמץ.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
פג תוקפו כמו המנהלת בהתנתקות
המנהל האזרחי | 19-05-2019 21:10
זולל משאבים ותקציבים בלי סוף. נולד רק כדי להרוס בתי יהודים. הגיע הזמן לומר את האמת. לא למחלקה היהודית בשבכ. לא למנהל האזרחי נגד יהודים תושבי ישע