אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דו"ח השופט אדמונד לוי: "המאחזים ביו"ש חוקיים"

הוועדה בראשותו של שופט בית המשפט העליון הגישה את הדו"ח בנושא המאחזים לראש הממשלה וקבע כי יהודה ושומרון אינם שטחים כבושים וכי מעמד המאחזים בהם חוקי.

דו"ח השופט אדמונד לוי: "המאחזים ביו"ש חוקיים"
  פלאש90

"השליטה ביהודה ושומרון נמשכת עשרות שנים ואיש אינו מסוגל לחזות את סיומה, אם בכלל. מכאן, שעומדת לישראלים זכות שבדין להתיישב ביהודה ושומרון והקמת יישובים איננה בלתי חוקית". מסקנות אלו הם הכותרת המרכזית של דו"ח ועדת המאחזים בראשותו של השופט העליון בדימוס אדמונד לוי שהוגש לראש הממשלה בנימין נתניהו.

הדו"ח שמסקנותיו נחשפו הבוקר בעיתון מקור ראשון ממליץ לראש הממשלה ולממשלה כולה להכשיר את כל המאחזים ביו"ש שהוקמו לאורך השנים בתמיכה ובעידוד ממשלתי. בהקשר לכך קובעים מחברי הדו"ח כי על יהודה ושומרון כלל "לא חלים דיני כיבוש" שכן אזורים אלו "מעולם לא היו חלק לגיטימי ממדינה ערבית כלשהי, לרבות ירדן".

בהקשר למאחזים נכתב בדו"ח בצורה מפורשת כי "מסקנתנו היא כי הקמת ישובים אלה נעשתה בידיעתו ובעידודו של הדרג המדיני הבכיר ביותר ועל כן יש לראות בהתנהלות זו הסכמה מכללא. לפיכך, דעתנו היא שניתן לגשת להסדרת מעמדם של ישובים אלה מבלי שתידרש החלטה נוספת של הממשלה או אחד משריה".

עוד נכתב כי "עשרות המאחזים שהוקמו בניגוד להחלטות הממשלה לא ייתכן שנעלמו מעיני הדרג המדיני הבכיר ומכאן שהחטיבה להתיישבות מילאה את מאווייהם של הדרג המדיני הבכיר. אין שום ספק שההתיישבות נעשתה בידיעת כל – החל משרי הממשלה, מי שעמד בראשה ועד אחרון דרגי הביצוע. ההתכחשות לה מטרתה הייתה אחת – הדיפת הביקורת שהשמיעו גורמים שונים, בעיקר בינלאומיים".

בהקשר לכך ממליץ השופט לוי כי בנייה בישובים ביו"ש כלל לא תהיה מלכתחילה טעונה את אישור הממשלה או שר הביטחון ודי יהיה באישור של מוסדות התכנון של המנהל האזרחי. כן מומלץ גם לא לפנות בתים שנבנו על קרקע פלשתינית אלא לפצות את בעלי הקרקעות. אולם מחברי הדו"ח קוראים למדינה שלא לאפשר יותר בניה על קרקע פרטית כזו בניגוד לחוק. "נדגיש כי התופעה שהתגלתה לעינינו בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון אינה הולמת התנהגות של מדינה שחרתה על דגלה שלטון החוק. אם מן הדו"ח ייצא מסר כי ימי "חומה ומגדל" שהיו יפים לתקופה בה שלט בארץ שלטון זר חלפו מן העולם – דיינו. לחסידי ההתיישבות צריך להיות ברור מכאן ואילך כי הם מצווים לפעול במסגרת החוק בלבד", נכתב.

בתוך כך בעקבות הדו"ח פנה יו"ר הבית היהודי שר המדע, דניאל הרשקוביץ לראש הממשלה ודרש לכנס את הממשלה כדי לאמץ את הדו"ח בצורה רשמית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ביבי רק קורא עיתונים
| 09-07-2012 17:20
לביבי לא משנה מה אומרת ועדה זו או אחרת הוא רק קורא עיתון ולפי מה שכתוב שם מחליט וכך משתנת דעתו מיום ליום תפנימו
2
דוח אדמונד לוי
מרי | 17-07-2012 17:00