אלקין בקבר אחים: "לא מלאו להם 18 ונהרגו בקרב"

השר לענייני ירושלים, השתתף בטקס האזכרה בהר הזיתים, לצד הרב דרוקמן בקבר האחים של מגיני הרובע היהודי: ארבעה לוחמים צעירים, שלא מלאו להם 18 ונהרגו בקרבות על העיר העתיקה

אלקין בקבר אחים: "לא מלאו להם 18 ונהרגו בקרב"

השר זאב אלקין השתתף היום (רביעי) ביום הזיכרון לחללי צה"ל בטקס האזכרה בהר הזיתים, סמוך לקבר האחים של מגיני הרובע היהודי, בו השתתף גם הרב חיים דרוקמן.

יום הזיכרון בהר היזתים

 

השר אלקין סיפר על ארבעה לוחמים צעירים, שלא מלאו להם 18 ונהרגו בקרבות על העיר העתיקה לפני נפילת הרובע היהודי: טוראי, עידו לוי ז"ל , טוראי יוסף (זאב) מזרחי ז"ל, טוראי עזרא לוי ז"ל וטוראית יפה גרצ'יה הרוש ז"ל החללת הצעירה ביותר בתולדות צה"ל."חלק גדול מהחיילים הקבורים פה, למעשה חוילו לאחר מותם", ספד השר אלקין. "חלקם אפילו לא השתייכו באופן רשמי למחתרות, הם היו תושבי הרובע היהודי שהבינו שהם צריכים להגן על עצמם וחשוב מכל על הזכות של עם ישראל להשאר כאן בעיר העתיקה סמוך לכותל והר הבית. רק לאחר מותם מצאו עצמם חללי צה"ל".

עם הרב דרוקמן

לכן הסביר, "גם הגילאים שאפשר למצוא כאן בקבר האחים הם לא גילאים שגרתיים שאנחנו מוצאים בבתי הקברות הצבאיים. אחד הדברים שככה מיד תופסים את העין זו כמות גדולה של ילדים פחות מגיל 18". אלקין סיפר את סיפורם של כל אחד מהחללים והניח את אות המעפיל, אות חדש שייסדה מדינת ישראל ליד קברו של טוראי עידו לוי שהעפיל ביחד עם משפחתו מעיראק דרך היבשה: "גם לו מגיע אות המעפיל, הוא היה למרות גילו הצעיר היה ממגיני הרובע היהודי.

לאחר מכן השר אלקין עלה לקברו של משה רוסנק, מפקד הרובע היהודי בתש"ח. רוסנק, בחור בן 23 כאמור שימש כמפקד הרובע לקח אחריות ובחכמת ליבו הציל את חייהם של 1800 תושבי הרובע , רוסנק היה גם אחראי על קבורתם הזמנית של 48 חללי הרובע, והבאתם לקבר ישראל בהר הזיתים. "בקשתו היחידה של משה לפני מותו בשיבה טובה הייתה 'להקבר לצד לוחמיו בהר הזיתים', וכך היה", סיפר אלקין.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו