אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התושבים ניצחו: הארכת כביש 16 בירושלים תבוטל

הישג חסר תקדים לתושבי שכונת גבעת מרדכי בירושלים. הועדה המחוזית החליטה כי הארכת כביש 16 מבית החולים שערי צדק לרחוב הרצוג באמצעות גשר בן 11 נתיבים תבוטל

התושבים ניצחו: הארכת כביש 16 בירושלים תבוטל
  (צילום: הדס פרוש/ פלאש90)

הישג חסר תקדים לתושבי שכונת גבעת מרדכי בירושלים: הארכת כביש 16 מבית החולים שערי צדק לרחוב הרצוג תבוטל.

כביש 16 הוא פרויקט ענק של לפתיחת כניסה נוספת לירושלים שלא עוברת בתוך העיר. מדובר על מנהרה שתחל באזור גינות סחרוב לכיוון גבעת שאול והר נוף, שם תהיה יציאה מהמנהרה ומחלף, ובהמשך היציאה הראשית בשכונת בית וגן מתחת לבית החולים שערי צדק, במקום בו נמצא היום מגרש האימונים של בית"ר ירושלים.

מדובר בפרויקט הדומה למנהרות הכרמל – בכביש אגרה שנועד לחסוך לתושבי דרום ירושלים את המעבר בכביש בגין או באזור קרית משה, ביציאה ובכניסה לעיר. שלב התכנון לכביש הראשי כבר הסתיים, ותכנית נוספת להמשכו של הכביש מבית וגן לכיוון שכונת קטמון באמצעות גשר ובו 11 נתיבי נסיעה, שנועד להזרים את התנועה משכונות קטמון בואכה אזור התעשייה תלפיות אל המנהרה וממנה.

משמעות המשכו של הכביש הייתה בניית כביש מהיר (אוטוסטרדה) מול בתי התושבים בשכונת גבעת מרדכי, הריסת השטחים הירוקים בשכונה, וסלילת כביש על חשבון הגן הבוטני של האוניברסיטה העברית. התושבים יזמו מחאה והתנגדות, ומימנו מכיסם יועצי תחבורה ועורכי דין שיתנגדו למהלך. כעת בועדה המחוזית בוטלו רוב התכניות, כשהועדה מחזירה את המתכננים למציאת חלופות שלא יפגעו בתושבים, וממליצה על הקמת מנהרה נוספת לכביש 16 שתחבר בין המחלף בבית וגן לאזור התעשיה בתלפיות.

בנוסף ביטלה הועדה את הפקעת אחד הגנים בשכונה לטובת חנייה למכללת אמונה שעתידה לקום בשכונה בשנים הקרובות, וזאת כחלק מהתכנון העירוני ובו הוספת קו הרכבת הקלה, הקמת חניונים לרכבת ועוד.

הכביש המהיר שבוטל. משמאל יציאת המנהרה המתוכננת בבית וגן (מתוך גוגל מפות)

האוטוסטרדה באמצע השכונה – תבוטל

מה כן נשאר בתכנית המקורית

הועדה אישרה את הקמת הצומת החדש ברחוב הרצוג, והרחבת כביש בייט היורד מהר הרצל לכיוון רחוב הרצוג, ובו תזרום התנועה שתצא מהמנהרה. צומת גבעת מרדכי תבוטל והיציאה מהשכונה תתבצע לתוך הכביש החדש, תוך שימוש במחלפים ובצמתים הבאים.

בין חלקו הנמוך של רחוב בייט באזור הגן הבוטני לבין רחוב הרצוג הגבוה, ייבנה גשר קטן שיזרים את התנועה ויתחבר לצומת החדש שייבנה. הגשר יכיל 2 נתיבים לכל צד, במקום 5 בתכנון המקורי. החניון לרכבת הקלה יישאר כפי התכנון המקורי.

נציג התושבים ויו"ר ועד הפעולה עדיאל בן-שלום ברך על ההחלטה: "מדובר בנצחון ענק, חסר תקדים אפילו בהשוואה למאבקים אחרים בעיר כמו עמק רפאים או הרכס הלבן. לא ציפינו שיבטלו את התכנית לגמרי. אבל אין ספק שהועדה המחוזית באה לקראת התושבים בצורה משמעותית מאוד! עצם העובדה שביטלו את הכביש המהיר זה הישג גדול בכל קנה מידה."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
בקרית משה וגבעת שאול לא הצליחו
יש להם קשרים. וואלה | 07-05-2019 12:20
רכבת הרפאים המיותרת, במקום קווי אוטובוס שצריכים להוציא לעיתים יותר קרובות. נשארנו במצב שבו לגבעת שאול יש 8 קווי אוטובוס לכל מקום בעיר, יש חסד לעידוד עבודה פלשתינית, מאפיה, בית מרקחת, קופח מאוחדת ובמרחק הליכה פיסיזיותרפיה, הטיפול בילד,... ועוד סניף בבית הדפוס. לקרית משה- אחותה הדתית לאומית:יש קו 50 בלבד, כל 20-30 דקות ולפעמים אף מבוטל. ובלילנ- כל 40 דקות. כשיש הפגנה חסימה של העיר- הנסיעה לוקחת מהתחנה המרכזית- שעה. ביטול המשך הרכבת המיותר שהורס את יער ירושלים? הלוואי... גבעת שאול לא צריכים כי יש להם אוטובוס לכל מקום ובכל זמן וגם הסעות ואוטובוסים לישיבות ותלמודי תורה. לתושבי קריית משה- הליכה רבה עד לנג'רה לאוטובוסים, או עד לקופח מאוחדת, או לרכבת תחנת החלוץ- ואז אוטובוס נוסף והליכה, גם לקופת חולים הטורים, גם לכל מרכז קניות כמו אושר עד- יחי מי שיש לו פרוטקציה בעירייה, במשרד התחבורה!!
מתוכננת רכבת לאורך כנפי נשרים והחלו להפקיע
שטחים - תירגע | 07-05-2019 14:12
אם תעבור בכנפי נשרים אז תראה את שלטי ההפקעה לקראת תחילת העבודות
2
כל הכבוד
אבי | 07-05-2019 12:33
בה, וכל הכבוד לעדיאל בן שלום, לוועד הפעולה של תושבי השכונה ולכל מי שטרחו עמלו ונתנו כל שביכולתם להתנגדות לתכנית שהייתה גורמת סבל רב לכל תושבי השכונה. יישר כוחכם!
אכן רכבת שמובילה עד להר נוף וחזור. ומשאירה
ממש הישג גדול | 07-05-2019 16:46
נתיב אחד לרכבים פרטיים לכל כיוון וכן מבטלת את כל החניות ברחוב וכמובן את כל הגינות והעצים. מאמצים גדולים לביטול התוכנית נעצרו באותה וועדה. מי יודע למה?
3
עדיאל בן שלום לכנסת
תושב הגבעה | 07-05-2019 13:10
כל הכבוד על גיוס התושבים . על זמנך הפרטי .על ניהול בצורה יוצאת דופן .סובלנות ובעיקר אמונה . יישר כוחך
4
ברכות! מזלם שהם לא בית צפפא שנכשלו במאבק
חרדי | 07-05-2019 14:12
לא שזה קשור לעובדה שהם ערבים. סתם...
5
למה הועדה קבלה את טענות גבעת מרדכי ולא קבלה
טענות של שכונות אחר | 07-05-2019 14:14
לא מבין למה הועדה מקבלת התנגדות של שכונת גבעת מרדכי ופוסלת התנגדויות של שכונות אחרות. האם זה בגלל חכ שגר בשכונה או סגן ראש עיר?
הטובים הם תושבי השכונות - הרעים בעלי הקשרים
תושבת | 07-05-2019 18:34
מאבק של תושבי גבעת מרדכי רסקו ובית הכרם ועוד פרופסורים מהאוניברסיטה העברית. נלחמו במערכת ובקומבינות פוליטיות... גשר מטורף ונדלן במקום מנהרה, מכללה במקום מועדון, והפקעת שטח ירוק וביטול הגן הבוטני
6
הצילו את עמק הגן הבוטני וביטלו פקק ענק להרצוג
ירוק | 07-05-2019 18:26
סיפור הזוי של מחיקת עמק הגן הבוטני. וגם לעמוד בפקקי ענק מביח שערי צדק לאמצע הרצוג??? במקום שהמנהרה התלאביבית תצא בביח שערי צדק - תאריכו אותה להרצוג
7
שיטת הסלמי
פורום | 07-05-2019 19:21
ניצחון זמני בהחלט. תילחמו בשביל מנהרת ביניים (שתחבר בין שערי צדק למנהרת הרצוג העתידית).כי לאחר חציבת מנהרת העתיד משדרות הרצוג לכיוון בקעה/תלפיות- יחזירו את גשר האוטוסטרדה ויימחקו את עמק הגן הבוטני לתמיד
8
כל הכבוד לחברי הוועדה המחוזית - החלטה אמיצה
אורי | 08-05-2019 16:10
ונכונה. דגש על עירוניות פחות כבישי הזייה שקורעים את המרקם העירוני יותר תחבורה ציבורית ורכבת קלה. לא למינהור ולא לגישור. עיר בואו נלך את העיר.
9
מרכז מנדל
אבי | 01-08-2019 8:19
נעדר מכל ההדמיות מרכז מנדל שקם בינתיים בצומת הרצוג-בורלא-בזק. מעניין...
10
הכתב לא יודע על מה הוא כותב, בלי סוף שגיאות
ירושלמי | 21-08-2019 15:59
לא גינות סחרוף אלא מחלף מוצא (בקטנה כמה קילומטרים) התמונה לא קשורה לכתבה, ועוד שגיאות בכל פרט שקשור למציאות קחו עורך או משהו