מרים פרץ
צוותי סיירת גולני של אוריאל ואלירז ז"ל
"הרעות היא לא רק בקרב, המבחן שלה הוא ביומיום"
< להסבר המלא >
"הרעות היא לא רק בקרב, המבחן שלה הוא ביומיום"

המשואה שלי נקראת "הרעות". אני הייתי נותנת לחברים, נציגים, של צוות אוריאל בסיירת גולני וצוות אלירז גם בסיירת גולני- להדליק משואה בשם כל הרעות, כל החברים שממשיכים, שלא שוכחים את המשפחות, שזוכרים, שנושאים את הזיכרון בחייהם, שקוראים לילדיהם על שמם של חבריהם.

הרעות היא לא רק בקרב, המבחן שלה הוא ביומיום. כמה מרגש שהחברים האלה- כבר עברו 20 שנה- וכשהם מטיילים בעולם ועולים על הר גבוה הם שולחים אסמס וכותבים "ואוו אנחנו זוכרים איך אוריאל היה במקום כזה", וכשהם מטיילים בארץ הזאת הם נזכרים ומתקשרים וזה לא כמה פעמים הם מדברים בשנה איתנו, זו התחושה שיש שם חברי נפש.

יש שם אנשים שיצאו יחד לקרב שלא שפטו איש את השני, היו בניהם דתיים וחילונים ושמאל וימין ומרוקאי ופולני ואיש קיבוץ ועולה חדש וותיק וכולם יצאו ביחד למשימה והיה להם מכנה משותף אחד גדול- של אהבת הארץ וכשנפלו הרעים שלהם הם לא שכחו. אנחנו לא נותרנו לבד.

הם יהיו הנציגים של כל הרעים, של כל אלה שממשיכים ללוות את המשפחות, שזוכרים, שבאים עם הילדים שלהם גם כשאנחנו מזדקנים ושאנחנו רואים אותם אנחנו נזכרים ביופי הזה שהיה שם איתם. בילד ובילדה שהיו איתם. אבל גם כשהם הולכים יש ללנו צביטה איך הבן שלנו לא זכה להיות איתם. אז בשם הרעות, לצוות אוריאל וצוות אלירז שמייצגים את כל הצוותים בצה"ל ,שמייצגים את המחויבות הגדולה הזאת, את השיר הזה שהוא לא שיר אלא דרך חיים "הרעות נשאנוך בלי מילים.

________________________

מרים פרץ היא כלת פרס ישראל לשנת תשע"ח, אשת חינוך, ששכלה את שני בניה בפעילות מבצעית

(צילומים: יונתן זינדל והדס פרוש/ פלאש 90)
דני דנון
ניקי היילי
"בכל מקום תמיד תהיה ידידת אמת של ישראל"
< להסבר המלא >
"בכל מקום תמיד תהיה ידידת אמת של ישראל"

במהלך עבודתנו המשותפת, ראיתי מקרוב את העמידה האיתנה של השגרירה היילי לצד ישראל ואת מחוייבותה למאבק למען האמת. בכל מקום שתהיה, השגרירה היילי תשאר ידידת אמת של מדינת ישראל.

______________________________________________

דני דנון הוא שגריר ישראל באו"ם

(צילומים: יונתן זינדל/פלאש 90)
יצחק הרצוג
ג'ף פינקלשטיין
"ג'ף וקהילתו הוכיחו שהלב היהודי פועם באותו הקצב בכל העולם"
< להסבר המלא >
"ג'ף וקהילתו הוכיחו שהלב היהודי פועם באותו הקצב בכל העולם"

הבחירה שלי להדלקת המשואה השנה הוא ג'ף פינקלשטיין, נשיא הפדרציה היהודית בפיטסבורג. ג'ף, שעומד בראש קהילה יהודית ציונית, חמה, גאה ותוססת, תיפקד בעוז רוח ברגע של משבר נוראי שהתרחש לפני כחצי שנה בקהילתו, כאשר רוצח מתועב נכנס בעת תפילת יום השבת לבית הכנסת 'עץ החיים' והחל לטבוח במתפללים חסרי הישע.

הרוצח המתועב רצח 11 מתפללים יהודים חפים מפשע ופצע רבים נוספים. בשבת שאחרי הטבח כינס ג'ף תפילה מיוחדת לזכר הנרצחים אליה הגיעו מאות בני אדם מכל הזרמים – אורתודוקסים, רפורמים וקונסרבטיבים שהתפללו יחד באותו בית תפילה. ריגשה אותי במיוחד קריאת התפילה לשלום המדינה שחיבר סבי הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג זצ"ל והרגע בו בסיומה קדו כל המתפללים קידה לעבר דגל ישראל ואמרתי לעצמי: "הלוואי וכל אזרח בישראל היה רואה את זה".

ג'ף וקהילתו הוכיחו שהלב היהודי פועם באותו הקצב בכל העולם וכי יהודי הוא יהודי הוא יהודי בין אם הוא לובש כיפה על ראשו ובין לאו וללא קשר לגודל או צבע הכיפה או הזרם אליו הוא משתייך. הוא מוביל פדרציה מרשימה, ציונית, ותוססת שישראל נמצאת בליבה ובמחשבותיה. היא חלק ממארג הפדרציות של צפון אמריקה, זו המחזיקה מיליוני יהודים בערבות הדדית מרשימה.

_________________________________________

יצחק הרצוג הוא יו"ר הסוכנות היהודית

(צילומים: יצחק הררי/ דוברות הכנסת, מרים אלסטר/פלאש 90)
יועז הנדל
אברהם חיון ועודד וייס, מקימי עמותת סח"י
"אנשים שעושים דברים גדולים בשקט גדול"
< להסבר המלא >
"אנשים שעושים דברים גדולים בשקט גדול"

אנשים שעושים דברים גדולים בשקט גדול. הבחירה האישית שלי למדליקי המשואה הם אברהם חיון ועודד וייס שהקימו את עמותת סח"י – סיירת חסד ייחודית, הרותמת נוער בסיכון לעזרת משפחות נזקקות.

הפעילות מתקיימת כמבצע צבאי: מתגנבים, מתצפתים, דופקים בדלת ומוודאים מרחוק שארגז המזון מגיע. נתינה, מתברר, יכולה לשנות לבני נוער את החיים. הנערים משתקמים, חלקם מתגייסים, ויש שהופכים למדריכים בזכות תחושת האחריות.

800 בני נוער ב־26 שכונות, 300 בוגרים, ומי שמשתתף בחלוקה אחת, כפי שקרה לי, לא יכול שלא להתרגש בזכות אברהם ועודד.

___________________________________________

יועז הנדל הוא חבר כנסת ממפלגת 'כחול לבן'

(צילומים: יונתן סינדל, מרים אלסטר/ פלאש 90)
דניאל הרשקוביץ
פרופ' קרל סקורצקי , דיקן הפקולטה לרפואה של אוני' בר אילן בצפת
"החליט לעלות ארצה ומתוך ציונות לעבור לצפת"
< להסבר המלא >
"החליט לעלות ארצה ומתוך ציונות לעבור לצפת"

פרופ' לרפואה, ממובילי המחקר בישראל ואחד המדענים המבריקים הידועים בעולם. זכה בהרבה פרסים בעולם ובקרנות מחקר. היה מבכירי בית הספר לרפואה בטכניון וכיהן בעבר כסגן מנהל בית החולים רמב"ם. פרופ' סקורצקי גילה את הגן המיוחד של הכהנים. אנחנו חברים קרובים וזכיתי לשתף איתו פעולה כמה וכמה פעמים.

למרות שהיה לו מעמד בכיר בחוץ לארץ, הוא החליט לפני עשרות שנים לעלות ארצה, ומתוך ציונות הוא קיבל עליו את דיקנות הפקולטה לרפואה בצפת ואף עבר לגור בעיר.

משלב בתוכו את תורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל, וזו הסיבה שהוא בעבורי צריך להדליק את המשואה.


הרב הפרופסור דניאל הרשקוביץ' הוא נציב שירות המדינה

(צילומים: מרים אלסטר/ פלאש 90, אוניברסיטת בר אילן )
איילת שקד
דניאל פרידמן, שר המשפטים לשעבר
"זכויות רבות בהחזרת מערכת המשפט לשפיות"
< להסבר המלא >
"זכויות רבות בהחזרת מערכת המשפט לשפיות"

חתן פרס ישראל, היה שר המשפטים הראשון שאתגר את ההפיכה החוקתית של אהרון ברק. הוא הבין בזמן אמת שברק מוביל את מערכת המשפט למחוזות בעייתיים וב- 2007 החל במהפכה השמרנית. בודד במערכה מול רוב מוחלט של מערכת המשפט ושל התקשורת.

פרופ' פרידמן היה עבורי מורה דרך בעבודתי במשרד המשפטים ויש לו זכויות רבות בהחזרת מערכת המשפט למסלול השפיות.

______________________________________________

איילת שקד היא שרת המשפטים

(צילומים: יונתן זינדל, נועם רבקין פנטון/ פלאש 90)
משה קלוגהפט
מתי ומאיה כוכבי, יוזמי הסטורי של אוה
"על חלקם בהנחלת השואה לדור ה-Z"
< להסבר המלא >
"על חלקם בהנחלת השואה לדור ה-Z"

על חלקם בהנחלת השואה לדור ה-Z, הדור שכבר לא יראה ניצולים. על התעוזה, ההשקעה והראיה לטווח רחוק, על העמידה בשיימינג שעברו שהשתלמה בסוף.

הסטורי של אוה הוא ההמשך האבולוציוני של הנצחת השואה ברוח התקופה כמו ארכיון ספילברג, שירי יהודה פוליקר, רשימת שינדלר, זיכרון בסלון ושאר המיזמים החשובים הללו.

בסוף, יש מעטים שמחזיקים על גבם זיכרון של רבים, והם, מתי ומאיה, נושאי הלפיד העכשוויים.

________________________________________________

משה קלוגהפט הוא יועץ אסטרטגי למנהיגים בעולם, ויזם פרוייקט שם עולם 2019 לשחזור שירים מהגטו

(צילומים: יח"צ)
עידית סילמן
לאה גולדין
"אמא אמיצה שהופכת עולמות בכדי להשיב את בנה לקבר ישראל"
< להסבר המלא >
"אמא אמיצה שהופכת עולמות בכדי להשיב את בנה לקבר ישראל"

"אמא שבויה כבר 1740 ימים. לאה עבורי כבר משפחה, אותה זכיתי להכיר אישית לפני כשנתיים ומאז אני מגלה מידי יום איך חיים את הערכים הנכונים לנו כאומה ועם, ערכים של אחדות, ערבות הדדית ורעות השזורים באהבת העם והארץ.

במסע הזה יש רגעים לא קלים של ייאוש ועצב גדול אך עוז רוחה תמיד ניצח. לאה מהווה בעייני ודוגמא ומופת לנשים, אמהות ולכל העם היהודי. היא סמל לגבורה, אמא אמיצה שלא נכנעת למציאות הקשה ולא נחה לרגע וברגליה ממש הופכת עולמות בכדי להשיב את ההדר לעם- לקבר ישראל. להשיב את הבנים שעדיין לא אתנו כבר מעל ארבע וחצי שנים, בנים שהקריבו בגבורה את חייהם ויצאו להגן עלינו בכדי שאנו נוכל לבנות ולהיבנות, היא הגיבורה שלי כל השנה וגם ביום זה.

"וְיֵשׁ תִּקְוָה לְאַחֲרִיתֵךְ נְאֻם ה' וְשָׁבוּ בָנִים לִגְבוּלָם".

________________________________________________

עידית סילמן היא חברת כנסת מטעם מפלגת 'איחוד מפלגות הימין' ועד לאחרונה יו"ר ארגון "מסדר הדר"

 

(צילומים: הדס פרוש/ פלאש 90, יח"צ)
עופר ברקוביץ
חכם דוד מנחם
"איש חברה וחיבורים. ירושלמי שגדל והתחנך בעיר"
< להסבר המלא >
"איש חברה וחיבורים. ירושלמי שגדל והתחנך בעיר"

רב קהילה, מוסיקאי, איש חברה וחיבורים. ירושלמי שגדל והתחנך בעיר וקיבל את המטען הערכי הייחודי שלה. הייתי שמח לראות את חכם דוד מנחם מדליק משואה לכבוד המגוון הישראלי, לכבוד היכולת לחבר מזרחים ואשכנזים, דתיים וחילוניים. המוסיקה והפייטנות שלו נוגעת ללב ומחברת, הגותו מושפעת מתורתם של חכמים ספרדים ובראשם הרב עובדיה יוסף, הרב קוק, הרב שרקי ומניטו והרב אברהם שפירא.

גישתו ההלכתית היא ספרדית מזרחית ומגשרת, בפסיקתו יש חשיבות גדולה לאחדות ישראל, ואני רואה בכך משימה לאומית מדרגה עליונה, ליצור את הגשר וההבנה לעולמות והקבוצות השונות בחברה הישראלית כדי להבטיח את המשך שגשוגה של מדינת ישראל.

_________________________________________________

עופר ברקוביץ' הוא יו"ר סיעת "התעוררות" בירושלים וחבר מועצת העיר ירושלים

(צילומים: נועם רבקין פנטון/ פלאש 90, יח"צ)
גדי יברקן
בני מלמד
"מחנך 43 שנים ברצף, מעולם לא יצא לשנת שבתון"
< להסבר המלא >
"מחנך 43 שנים ברצף, מעולם לא יצא לשנת שבתון"

היה המחנך שלי ב'מקווה ישראל', עוסק בחינוך כבר 43 שנים ברצף ומעולם לא יצא לשנת שבתון. העיסוק החינוכי גורם לן סיפוק רב. הוא ממשיך ללמד גם כיום. בני מלמד מערכות פיקוד ובקרה וכן בקרים מתוכנתים, בחינוך הטכנולוגי.

בעיניו חינוך הוא דאגה לעתיד הדור הבא: הבנת צרכי התלמידים והעשרתם בערכים של יושר, של נדיבות , של תרומה לזולת ושל אזרחות נאמנה. כמו כן הכשרתם המיטבית לחיים מתוך אהבה ודוגמה אישית. בעיני בני ציונות היא הבחירה בכל יום מחדש, לחיות בארץ הזו, ולתרום ככל יכולו לחברה הישראלית. בנוסף לכך בני פעיל בהנצחת הנספים בעיירה של אביו ברוסיה, ובהנחלת מורשתם לדור השלישי והרביעי. בני עבורי הוא דוגמא ומופת של מורה לחיים. שלווה אותי ואת חברי לכיתה מאז התיכון ועד היום.

______________________________________________

גדי יברקן הוא חבר כנסת מטעם מפלגת 'כחול לבן'

(צילומים: עופר חג'יוב, פרטי)