הפסקת האש הגיונית רק אם היא למען שיפור עמדות

אם לאחר צוק איתן קראנו לזה חמיצות, הפעם זה ממש מבאיש, נתניהו במלכוד גם השותפים המיליטנטיים ביותר סמוטריץ' וליברמן- מהאחד לא שמענו והשני נזכר בסוף לעטות את שיריון הרמבו. מי יבטיח שקט לדרום?

הפסקת האש הגיונית רק אם היא למען שיפור עמדות
  Photo by Aharon Krohn/Flash90

אנחנו קצת כמו צפרדע שהתרגלה שמרתיחים אותה אט אט. אם פעם הרוג בצד הישראלי היה גורם ברור לתזוזת כוחות לתוך עזה, היום נראה שגם את זה אנחנו מסוגלים לבלוע. מאז צוק איתן, יאמרו מה שיאמרו, יש מישהו אחד שאחראי על השקט בדרום וזה חמאס.

הדילמה של נתניהו ברורה. האירוויזיון זו לא סתם תחרות זמר אירופאית אלא יוקרתה של ישראל עומדת על הפרק. האם מדינת ישראל יכולה לקיים תחרות בינלאומית בשטחה, או שהיא אינה מעצמה אזורית- אלא אזור קרבות במזרח התיכון השורץ קלצ'ניקובים וגמלים. מומחים מדברים על יכולת לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל וזה דבר לא מבוטל.

לכן השגת שקט לטווח הקצר הוא אינטרס ישראלי בתנאי אחד. בתנאי שזה שקט שרק נועד לשפר עמדות. על ישראל להכין את עצמה ולגבש יעדים ומטרות מול רצועת עזה. גם אם גורסים שאין פתרון קסם וצריך להחזיק ראש ולעמוד עם הסכין בין השיניים מול עזה, המשוואה צריך להיות כזו שלחמאס יכאב בכל פעם שהוא מעז לחצות את הקו.

בסבבים האחרונים הקו האדום של ישראל ירד כמו מפלס הכינרת בשנות בצורת. ובמזרח התיכון זה רק גורר עוד מתקפות גם מחמאס וגם מחיזבאללה וגרורות איראניות שבוחנים טוב טוב את חוזקה של ישראל.

נתניהו בבעיה

אנחנו זוכרים שבסבב הקודם הסיבה שלא התפתחה מערכה שתגרום לחמאס לשתוק להרבה זמן, הייתה כי היינו ערב בחירות ולכן גם אז ישראל הייתה כשידה על התחתונה, לפני כן נתניהו הפיל זאת על ההתפתחויות בצפון שהתגלו כמבצע הנדסי לגילוי מנהרות שאמנם היה חשוב, אך לא שכנע את הציבור שבגינו תושבי הדרום היו צריכים לסבול מהתקפות חסרות שחר. לכן נתניהו חייב להראות שיש לו תכנית ומטרה מה קורה מול רצועת עזה.

הוא קיבל אשראי מהציבור, אך למרות שנראה ככה, ויש אמונה שהוא ישלוט כאן לנצח נצחים, לא לעולם חוסן. תפקידו הראשון במעלה כראש ממשלה הוא לדאוג לאזרחים וליצור מצב בו לא בכל כמה חודשים אזור גאוגרפי שלם נכנס למקלטים ומאבד אזרחים תמימים עקב נפילת טילים.

היתרון היחיד של נתניהו הוא שהאופוזיציה על אף האגרופים הקפוצים לא משדרת שתביא לפתרון אחר. היא יכולה להפציץ מעט יותר, להגיע מהר יותר לעימות, אבל בסאב טקסט שלה היא מוכנה גם לסגת מיהודה ושומרון, גם אם היא לא אומרת את זה בפה מלא, והעם הבריא בנפשו מבין שזו בעיה חמורה עוד יותר.

לאן נעלמו ליברמן וסמוטריץ'?

אם יש מישהו שמודה לאל שהסבב הזה היה לפני כניסתו לממשלה הוא אביגדור ליברמן, שכבר התפטר אשתקד בגלל הביקורת על מה שנעשה בדרום ועכשיו כשהוא מנהל מו"מ להצטרף קולו נדם. גם סמוטריץ' מעבר לקישור לפוסט שכתב פעם מה צריך לעשות מול עזה, שכח את החשבון ליוזר של הטוויטר שלו, בימים כתיקונם כמות הציוצים שלו על מדיניות ומה צריך לעשות מתחרה בהעלאות לסטורי של נערות בנות שש עשרה.

אה בסוף הירי לאחר הפסקת האש הוא גם נזכר להגיד שהמערכה הייתה חייבת להסתיים בשבע מאות מחבלים הרוגים. מעניין אם נתניהו שמע את זה בזמן אמת כשנפגש איתו בתוך הסבב לגבש קווי יסוד של הקואליציה?

שניהם מבינים את הפלונטר, גם ליברמן וגם סמוטריץ', הם במגעים להיכנס לממשלה הזו, פתרון קסם אין להם באמת. בטח לא כזה שאפשר להתחיל לעשות אותו מחר בבוקר. ובכל זאת היינו מצפים ממי שמציגים את עצמם ככאלה שמימינם קיר, שירטטו קווים של מדיניות.

מה קורה בסבב הבא? האם ממשלת ישראל תוכל להסתכל לאזרחי הדרום ולהבטיח להם ביטחון?

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
אין אמון בממשלת שוחד מרמה והפרת אמונים..
צוללת | 07-05-2019 8:51
וגם אסור למכור לאויב טילים או צוללות. ולכל את העם היהודי למען חופן דולרים
ארץ ישראל
עם ישראל | 07-05-2019 9:23
כל הסיסמאות של השמאל והפרקליטות ובגצ המושחתים לא יעזרו לכם את האמת רוב העם יודע שנתניהו נקי מכל רבב מהתיקים שתפרו לו השמאל בסיוע הפרקליטות והמשטרה המושחתת לא עוד ביבי ישלוט עד ביאת המשיח ,קרוב מאוד בעה..ולכל המצייצים תלכו לעבוד !!!
2
האופוזיציה
שני | 07-05-2019 9:58
לכתוב שהאופוזיציה מוכנה לסגת מיהודה ושומרון כשנמצאים בה צבי האוזר, יועז הנדל, בוגי יעלון ואפילו בני גנץ זה לתמרן את הקוראים שלכם
3
מה שעשינו ב 48
ס.חכם | 07-05-2019 10:00
הכותב צודק. עזה היא קוץ ברגל ויגיע הזמן להוציא אותו. שיפור עמדות? רק אם יודיעו ברבים שכל ההנהגה שם היא בת מוות. מ הנייה ודרומה. כולל כל מי שנמצא לידם. שרון טיפל באחמד יאסין ושבר לו את הראש ואת כיסא הגלגלים וכך צריך להיות.אחרת הדרום יבער ותתחיל נטישה.
4
סיבות להפסקת אש
עמיר | 07-05-2019 10:17
זו דעה חסרת יסודות והבנה. להפסקת אש יש סיבות נוספות וחשובות. למשל, לפעמים הפסקת האש מתקבלת מחוסר ברירה. וזה חשוב מאוד. לחצים פנימיים כלכליים, מורליים. לצים חיצוניים, התייחסות מדינות אחרות, פגיעה בתקציבים ועוד...
או כדי להציל נתניהו ממעשיהו
עז | 07-05-2019 12:58
6
5
נאלצים לשתוק= כופים עליהם את האירוויזיון
סמוטריץ וליברמן | 07-05-2019 21:39
מה סמוטריץ' צריך אירווויזיון עם חילול שבת המוני והוצאות ענקיות על בטחון, הפניית כל הכוחות לשמירה על המתחם ועל העיר תל אביב, בזמן שהפלשתינים יפתחו באש מצפון ומדרום?
6
מעדיפים בטחון. בטלו את האירווויזיון
בטחון או אירוויזיון? | 07-05-2019 21:40
לא רוצים אותם כאן. כמו עלוקות כל התל אביבים מחפשים איך להרוויח מלרמות את התיירים. להאכיל אותם פי 3 מהעלות האמיתית. להביא נהגי מוניות שיגבו פרטי, בלי קבלות ובלי מחירים מפוקחים. זה מה שכל התל אביביים רוצים. מזימה חסרת תקדים!