אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הפגישה בין איחוד הימין לליכוד ארכה 40 דקות בלבד

פגישת המשא ומתן הקואליציוני בין צוותי 'איחוד מפלגות הימין' והליכוד הסתיימה אחרי 40 דקות בלבד. גורמים שנכחו בפגישה מסרו כי הפגישה התקיימה באווירה טובה ונסובה סביב קווי היסוד והדרישות של שני הצדדים

הפגישה בין איחוד הימין לליכוד ארכה 40 דקות בלבד
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

פגישת המשא ומתן הקואליציוני בין צוותי 'איחוד מפלגות הימין' והליכוד הסתיימה אחרי 40 דקות בלבד. גורמים שנכחו בפגישה מסרו כי הפגישה התקיימה באווירה טובה ונסובה סביב קווי היסוד והדרישות של שני הצדדים.

עוד נמסר כי צוותי המשא ומתן ייפגשו שוב בתחילת השבוע הבא.

בתוך כך, בחלקי מסמך הדרישות שהגישו איחוד מפלגות הימין לליכוד, והגיעו לידי סרוגים, נמצאים כמה סעיפים מרכזיים הדואגים לצרכי הבסיס של הציונות הדתית. בין היתר: הסדרת השרות הלאומי, תיקון חוק החינוך הממלכתי דתי ומבנה קבע למוזאון גוש קטיף בעלות של 15 מליון ש"ח.

תמול התקיימה בכנסת פגישה שהוגדרה "כיעילה מאד" בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי, בהכנה לקראת פגישת המשא ומתן עם נציגי הליכוד, השר יריב לוין ונתן אשל.

בין שלל הדרישות הרבות שכתובות במסמך, הוקדש חלק מרכזי ממנו לדאגה לתקציבי מוסדות הציונות הדתית והשרות הלאומי. "יכולה להיות הפקרות גמורה אצל בנות השרות הלאומי. בלי אוכל, בלי אבטחה", מסביר לנו גורם המעורב בצוות גיבוש המסמך.

גם בשנת 2019, השירות הלאומי אינו מוסדר בחוק אחד, אלא בנוי מכמה סעיפי חוקים שונים, תקנות והחלטות ממשלה שנקבעו לאורך השנים. באיחוד מפלגות הימין לא מבקשים לחוקק אלא להסדיר את השרות כדין. וכך לפי סעיף 98 במסמך "מתוך הכרה בחשיבות השרות הלאומי, ובתרומתו המכרעת למוביליות חברתית וכלכלית, תוך שאיפה להשמה מיטבית של המשרתים בהתאם לצרכים של מדינת ישראל בתחום השירות הלאומי", נכתב בהקדמה יקבע על ידי הממשלה כי במודל ההפעלה של מתנדבי השירות האזרחי לאומי – לא תתקיים הגבלה על היקף תקני החוץ", שזה מי שלא גרה בבית ומשרת רחוק.

השוואת תנאי השירות הלאומי לחיל עורפי בצה"ל

הסעיפים הנידונים על השרות הלאומי האזרחי גובשו בפגישה יחד עם ראש מנהלת השרות הלאומי אזרחי, ראובן פינסקי, שדוגל בהקמת "בסיסים" לבנות השרות, כך שלמשל בנות המפוזרות בעיר מסויימת ישוכנו בבניין אחד של אחת מן האגודות בעיר – ובדרך זו יצומצמו עשרות אלפי שקלים. עם זאת, בשביל להבטיח את המהלך צריך להגדיל את מספר הבנות המשרתות בחוץ בכדי ליצור מסה מספקת לחיסכון בעלויות.

בתוך כך, תקני חוץ עולים למשרד האוצר הרבה יותר מתקן של בחורה בבית, מכיוון שהיא בלי כלכלה והם מחויבים לשלם לבת השרות נסיעות, שכר דירה וכו', בעקבות כך הם גם מגבילים את מספר הבנות המשרתות.

בנוסף, מבקשים כי מרכיבי הדיור בתעריף השרות הלאומי יעודכנו ויעלו ב- 10% וכי תתקיים השוואת תנאי השירות הלאומי לחיל עורפי בצה"ל. כמו המשכורת, קורסי בגרות ופסיכומטרי וכו'. ועוד תוספת של שני תקנים מקצועיים עבור מנהלת השרות הלאומי.

תכנית שרות לאומי למבוגרים חדשנית ומשונה, הובאה גם היא בסל הדרישות – "תופעל תכנית התנדבות של"מ – שרות, שרות, לאומי, מבוגר באמצעות החברה למתנ"סים. העלות של התכנית 20 מליון ש"ח בשנה למסגרת זמן של ארבע שנים משנת 2020.

המהפכה בחינוך החמ"ד

מהסעיפים המרכזיים במסמך נמצאת המהפכה בחינוך החמ"ד. לפיו, יחוקק חוק החמ"ד ותיקוני עיוותים בתיקצוב בתי הספר בפריפריה. בזהו גם הסעיף הראשון במסמך הדרישות: "יתוקן חוק חינוך ממלכתי, לצורך חיזוק וייצוב מעמדו של החינוך הממלכתי דתי. התיקון לחוק יידון בוועדה מיוחדת בכנסת. כיו"ר הוועדה יכהן חבר כנסת מאיחוד מפלגות הימין", הובהר עוד במסמך. במפלגה אומרים כי לא מדובר דווקא בוועדת החינוך וכי החוק יוכל להיות מקודם בוועדה אחרת אותה ינהל אחד מחברי המפלגה.

להם הסבירו כי עקרונות בחוק גורמים לכך שלא כל הדברים יהיו בבסיס התקציב, אלא כחלק מההסכם הקואליציוני, אולם באיחוד הימין רוצים לקבוע שהכול יהיה מעוגן בבסיס התקציב. "שהחינוך של חמ"ד לא יהיה חיצוני, לא צריך שתהיה הלנת שכר של 20 שנה", אומר עוד גורם במפלגה המעורב במו"מ.

מוזאון גוש קטיף בסך 15 מליון ש"ח

אחד מן הסעיפים לא שוכח לדאוג למפוני גוש קטיף. ומתחלק ל- 3 נקודות. הראשונה בהן היא תקצוב רשויות שקולטות את המפונים ומבני ציבור, נכסים ומוסדות חינוך בסך של 40 מליון ש"ח וכן מבנה קבע למרכזת מורשת גוש קטיף בסך של 15 מליון ש"ח.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
האיחוד הימין
אלוני | 03-05-2019 11:31
זה נוולה וזה טרפה
אתה בטח קשור לשולמית אלוני
אודי | 05-05-2019 10:24
לפי הלכלוך
דיקדוק הכתיבה
חי | 04-05-2019 22:37
לא כותבים נוולה אלא זה נבילה וזה טריפה !
שאתה מגיב תכתוב בלי שגיאות!!!
לאלוני | 03-05-2019 16:01
כך כותבים נבלה ,אבל טעית בכלל בתגובתך הרשעית!!
ימכרו את עם ישראל לשוחד מרמה והפרת אמונים
מתנחל אבל ישר | 03-05-2019 15:59
בושה חרפה וכלימה
2
חוק השתמטות לאומי
בושה | 03-05-2019 14:41
או 3 שנים לכולם, כולל חרדים וודתיים. בלי הנחות חבר ובלי שירות בישיבה במקום בצבא, או צבא מקצועי וביטול שירות החובה לכולם@!!
3
מוזיאון ב15 מ'? הצבעתם נגד העלאת קצבאות הזקנה
אחד | 03-05-2019 18:15
קצת בושה .
4
איחוד לאומי
נשר | 03-05-2019 18:15
עם 5 מנדטים עושים מביבי שחושב שהוא גדול סביבון מסובבים אותו על האצבע הקטנה והוא נכנע להם העיקר להיות רוהמ ולחמוק ממשפט
5
סיכמו על עוד שוחד מרמה והפרת אמונים..בושה חרפ
חושך לגוים | 03-05-2019 19:20
'כיפה סרוגה= השחתה
6
כמה זמן צריכים לפגישה
הנשר | 04-05-2019 8:16
הפגישה בין נתניהו לקיצוניים ארכה 20 דקות בגלל שהם הגישו בקשות ומיד קבלו הסכמה לכל הדרישות מבלי להתוכח.איזו רפיסות מגלה הליכוד...
7
כל כותבי השגיאות, לימודי ליבה מעל לכל
מן העם | 04-05-2019 15:41
איך זה שימנים רבים כותבים בשגיאות, דלות שפה, וסגנון כתיבה דל שפה ודל חוכמה. (למדו מיאיר נתניהו כנראה). אמנם אתם אינכם דתיים כי כתבתם בשבת, אך לפחות תלמדו לימודי ליבה. בורים שכמותכם.
8
האיחוד הלאומי מסוכן לעתיד ישראל
מיכאל | 04-05-2019 17:10
מתי תבינו שהחברה האלה הזויים ומסוכנים
9
ביבי חלש מול החרדים
דון קישוט | 04-05-2019 17:15
די לסחטנות של הפרזיטים
10
כל הכבוד להם
אליהו נריה | 04-05-2019 21:02
פעם ראשונה שקם גוף שדואג לעקורים באכזריות מגוש קטיף. תיפח רוחם של כל הפוסטמות שהצהירו בגאווה שהעקירה היא דבר טוב לעם ישראל.
11
ביזבוז כספים
מנהלת השירות הלאומי | 04-05-2019 21:09
,אלומה מעודדים בנות לעשות שירות צבאי. לא חבל על התקציב שהולך אליהם במקום לסבסד את הבנות? למה בנות דתיות משרתות שירות לאומי במקומות מעורבים עם עובדים לא יהודיים ומעודדים אותן ליצור קשר איתן? ידוע לכם כמה בנות מפסיקות לשמור מצוות בגלל שהן משרתות מחוץ לבית? תנו להן הצעות טובות גם בלי שירות צבאי. שירות בתעשיה האווירית או בקרייה ומחוייבות של שירות שנתיים גורמים לנישואין מאוחרים, לאיבוד בנות דתיות לטובת חילוניות ועזיבת הדת לגמרי, כי הן פורקות עול מחוץ לבית!!!
12
חתרן בילתי נילאה ויעשה את המוות לרב פרץ
סמוטריץ חתרן | 05-05-2019 6:06
סמוטריץ סוחט תקציבים סתם,זה ביזבוז כספי ציבור,וסחטנות לשמה,איך אנחנו הכיפות הסרוגות נותניפ לסמוטריץ לחוקק חוק שיהפוך את הכנסת למקלט של עבריינים,בגלל מעשים נלוזים ופסולים כאלו אנחנו ממשיכים להיות ילדי כאפות,סמוטריץ מסוכן,חייבים להיפרד ממנו לפני שיעשה פוטש לרב פרץ.
13
מפוני גוש קטיף
שמעון דואני | 05-05-2019 12:43
בעה שלום רב חודש תמוהה עוד לא נמצאה הנוסחה של גוש קטיף נו מספק לתעלל באנשים. עובר את הגבולות מה רוצים מאנשים .המסכנים אולי למצואו פרור של שכל הישר.לתתלהם הדברים הראויים.מסתננים מאפרקה לא מתהנגים כך מה חרפה זאת אלה מעמנו .חובה לתת את משכן להםסיק להערים קשיים כך נמצאים באפסת כוחות גי
14
מוטי אלון להדרכת החיילים ונתן אשל לצלם צבאי
שלום | 23-05-2019 17:43
נכון בעל החמור הרי כך הכל יהיה בחשכה ודרוקמן לא הבין ובא לציון גואל