דרישות איחוד הימין: הסדרת הש"ל ומהפכת חוק החמ"ד

בחלקי מסמך הדרישות שהגישו איחוד מפלגות הימין לליכוד, והגיעו לידי סרוגים, נמצאים סעיפים מרכזיים הדואגים לצרכי הציונות הדתית. בין היתר: הסדרת השרות הלאומי, תיקון חוק החמ"ד

דרישות איחוד הימין: הסדרת הש"ל ומהפכת חוק החמ"ד
  (צילום: נועם רבקין פנטון/ פלאש 90)

בחלקי מסמך הדרישות שהגישו איחוד מפלגות הימין לליכוד, והגיעו לידי סרוגים, נמצאים כמה סעיפים מרכזיים הדואגים לצרכי הבסיס של הציונות הדתית. בין היתר: הסדרת השרות הלאומי, תיקון חוק החינוך הממלכתי דתי ומבנה קבע למוזאון גוש קטיף בעלות של 15 מליון ש"ח.

בתוך כך, מוקדם יותר היום בכנסת התקיימה פגישה שהוגדרה "כיעילה מאד" בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי, בהכנה לקראת פגישת המשא ומתן מחר עם נציגי הליכוד, השר יריב לוין ונתן אשל.

בין שלל הדרישות הרבות שכתובות במסמך, הוקדש חלק מרכזי ממנו לדאגה לתקציבי מוסדות הציונות הדתית והשרות הלאומי. "יכולה להיות הפקרות גמורה אצל בנות השרות הלאומי. בלי אוכל, בלי אבטחה", מסביר לנו גורם המעורב בצוות גיבוש המסמך.

גם בשנת 2019, השירות הלאומי אינו מוסדר בחוק אחד, אלא בנוי מכמה סעיפי חוקים שונים, תקנות והחלטות ממשלה שנקבעו לאורך השנים. באיחוד מפלגות הימין לא מבקשים לחוקק אלא להסדיר את השרות כדין. וכך לפי סעיף 98 במסמך "מתוך הכרה בחשיבות השרות הלאומי, ובתרומתו המכרעת למוביליות חברתית וכלכלית, תוך שאיפה להשמה מיטבית של המשרתים בהתאם לצרכים של מדינת ישראל בתחום השירות הלאומי", נכתב בהקדמה יקבע על ידי הממשלה כי במודל ההפעלה של מתנדבי השירות האזרחי לאומי – לא תתקיים הגבלה על היקף תקני החוץ", שזה מי שלא גרה בבית ומשרת רחוק.

השוואת תנאי השירות הלאומי לחיל עורפי בצה"ל

הסעיפים הנידונים על השרות הלאומי האזרחי גובשו בפגישה יחד עם ראש מנהלת השרות הלאומי אזרחי, ראובן פינסקי, שדוגל בהקמת "בסיסים" לבנות השרות, כך שלמשל בנות המפוזרות בעיר מסויימת ישוכנו בבניין אחד של אחת מן האגודות בעיר – ובדרך זו יצומצמו עשרות אלפי שקלים. עם זאת, בשביל להבטיח את המהלך צריך להגדיל את מספר הבנות המשרתות בחוץ בכדי ליצור מסה מספקת לחיסכון בעלויות.

בתוך כך, תקני חוץ עולים למשרד האוצר הרבה יותר מתקן של בחורה בבית, מכיוון שהיא בלי כלכלה והם מחויבים לשלם לבת השרות נסיעות, שכר דירה וכו', בעקבות כך הם גם מגבילים את מספר הבנות המשרתות.

בנוסף, מבקשים כי מרכיבי הדיור בתעריף השרות הלאומי יעודכנו ויעלו ב- 10% וכי תתקיים השוואת תנאי השירות הלאומי לחיל עורפי בצה"ל. כמו המשכורת, קורסי בגרות ופסיכומטרי וכו'. ועוד תוספת של שני תקנים מקצועיים עבור מנהלת השרות הלאומי.

תכנית שרות לאומי למבוגרים חדשנית ומשונה, הובאה גם היא בסל הדרישות – "תופעל תכנית התנדבות של"מ – שרות, שרות, לאומי, מבוגר באמצעות החברה למתנ"סים. העלות של התכנית 20 מליון ש"ח בשנה למסגרת זמן של ארבע שנים משנת 2020.

המהפכה בחינוך החמ"ד

מהסעיפים המרכזיים במסמך נמצאת המהפכה בחינוך החמ"ד. לפיו, יחוקק חוק החמ"ד ותיקוני עיוותים בתיקצוב בתי הספר בפריפריה. בזהו גם הסעיף הראשון במסמך הדרישות: "יתוקן חוק חינוך ממלכתי, לצורך חיזוק וייצוב מעמדו של החינוך הממלכתי דתי. התיקון לחוק יידון בוועדה מיוחדת בכנסת. כיו"ר הוועדה יכהן חבר כנסת מאיחוד מפלגות הימין", הובהר עוד במסמך. במפלגה אומרים כי לא מדובר דווקא בוועדת החינוך וכי החוק יוכל להיות מקודם בוועדה אחרת אותה ינהל אחד מחברי המפלגה.

להם הסבירו כי עקרונות בחוק גורמים לכך שלא כל הדברים יהיו בבסיס התקציב, אלא כחלק מההסכם הקואליציוני, אולם באיחוד הימין רוצים לקבוע שהכול יהיה מעוגן בבסיס התקציב. "שהחינוך של חמ"ד לא יהיה חיצוני, לא צריך שתהיה הלנת שכר של 20 שנה", אומר עוד גורם במפלגה המעורב במו"מ.

מוזאון גוש קטיף בסך 15 מליון ש"ח

אחד מן הסעיפים לא שוכח לדאוג למפוני גוש קטיף. ומתחלק ל- 3 נקודות. הראשונה בהן היא תקצוב רשויות שקולטות את המפונים ומבני ציבור, נכסים ומוסדות חינוך בסך של 40 מליון ש"ח וכן מבנה קבע למרכזת מורשת גוש קטיף בסך של 15 מליון ש"ח.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
הקואליציה
אבי | 02-05-2019 21:22
הזדמנויות של הדתי קיצוני ?מכירת סוף העונה ?באים אם רשימת מכלת.של דרישות של מיליירדים? למה לא הזדמנות מנצלים עד הסוף תמורת הסכמה לחוק הצרפתי ?מה ביבי לא עושה כדי לברוח מהאשמות נגדו?וואני אומר שלא יעזור לו כלום? אתה רוצה תשלם להם מהכסף שלך ולא לקחת כספים ששייך למדינה ?הכי קל זה לחלק כסף לא שלך.ממש הפקרות? בושה וחרפה ?אתם באןפוזיצייה כדאי שתתעוררו כדי לעצור את כל מה שעומד לקרות למול עיניינו?. חברה מוכרים את המדינה לקיצוניים .כדי שיעשו מה שראש ממשלה מבקש? לכן כדאי מאד להיות ער למה שקורה ?מר גנץ וחבריו בחרנו בכם כדי שיהיה שינוי במדינה ?אז בבקשה מכם על תאכזבו אותנו? אנחנו אוהבים אותכם ותומכים בכם בכל? רק לעשות את המקסימום שאפשר ולא להתפשר על פחות מזה?תודה לכם בכחול לבן מקווים לטוב?
בושה לתמוך החשוד במכירת צוללת לאויב תמורת שלמ
ימין או ערבים | 03-05-2019 11:20
זה ימין, או ערבים.
השמאל המושחת בשרות בג"צ
כחול לבן - שחיתות | 03-05-2019 11:13
לא יקום ולא יהיה !!! רק הליכוד ישלוט מדינה עד ביאת המשיח..וכל הבני עוולה כחול לבן שצור ושולחיהם תעלמו במהרה מהמפה היהודית ומהכנסת תשבו 5 שנים !! ובבחירות הבאות 50 מנדטים לליכוד והימין בכלל 80 מנדטים כנסו למחילה ותשבו שם עד אחרית ימיכם..
ימין ה' עושה חייל !!
עם ישראל | 03-05-2019 11:09
בן נאוות המאדות שכמותך...איך אתה מעיז לחלל את פיך המטונף הרי ברור לכל שכל האישומים למינהם הם עלילת דם באמצעות הרשות השופטת בגצ בית משפט העליון הפרלקליטות והמשטרה המושחתים הגדולים במדינה שאותם צריכים להושיב בכלא !! ובזכות ביבי את בכלל חי וקיים ( כמובן באמצעות הבורא שהמליך אותו עלינו עד ביאת המשיח בעה) עם המח הכלכלי המדיני הבטחוני שנכל העמים סוגדים לו והוא נקי מכל רבב..של נעלך מעל רגליך ושטוף את פיך המלוכלך כבור השופכין לפני שאתה בכלל מזכיר את שמו !!!
ממשלת שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים
ממשלת שוחד מרמה | 03-05-2019 10:38
בושה חרפה וכלימה
2
מה עם התורה?????????
יעקב | 02-05-2019 21:54
מה עם המלחמה על הזהות היהודית של המדינה? מה עם המלחמה הרצחנית מול הרפורמים? מזה לא אכפת לכם? על מה שמתי טב בקלפי? על מוזאון גןש קטיף או על סוגיות הגורליות של עם ישראל? תפסיקו להיות דתיים נחמדים!!!!! יש ה' בעולם ונבחרתם להלחם למענו!!! יש לכם זכות היסטורית להאיר אור חדש בעולם! אל תמלטו ממנה!!!
לעיתים הדתיים וה'ימין' משחית את עם ישראל..
צוללת | 03-05-2019 15:26
שוחד מרמה והפרת אמונים..
יעקב בתורה שלך כתוב לשנוא יהודים בקילו ?
יהודי בריא | 03-05-2019 10:43
תתבייש. ואתה מדבר בשנאה ורשעות. בשם התורה ? אין גבול למדות מושחתות ?
3
הח חלשים
יהודי אמיתי ירושלמי | 02-05-2019 23:30
בתי המשפט לא נתנו להן ארי לרוץ מרסל לא נימצא גופשטיין לא נימצא איתמר לא בפנים עדיין ונישארט השמאלנים שלהם
4
לא לשכוח את החוק הנורבגי!
עוצמה יהודית | 02-05-2019 23:46
הצבענו טב רק בגלל בן גביר והוא חייב להיות בכנסת. סמוטריץ', הבטחת? תקיים!
5
תלמודי התורה העצמאיים
אלעד | 03-05-2019 0:42
וכן צריך להפסיק את האפליה בה תלמודי התורה אינם מתוקצבים באופן מלא על ידי המדינה אלא ידי הרשויות המקומיות שלא מסוגלות להעביר את הכספים. וזאת משום שאנו לא מוכנים שמשרד החינוך, שמושפע על ידי גורמים זרים ורפורמים, יתערב בתכנים.
6
לא מבקשים הטבות לנכים לזקנים לשורדי השואה
רחל | 03-05-2019 5:50
הופכים את המדינה למדינת הלכה. ליברמן תציל אותנו
7
+ לרמות את צה"ל וללמוד משפטים בתקופת הישיבה
כמו סמוטריץ' התותח | 03-05-2019 7:07
אין עליך,סמוטריץ'. אתה דמות המופת לכל הציונות הדתית שהתנוונה.
8
למי מחברי הכנסת יש אינטרס אישי מחוקים האלה
שי לוזון | 03-05-2019 8:26
ולמה ראש ממשלה הוא נשיא מכהן יותר מ2 קדנציות ולא כמו בארצות הברית
9
אין חדש
ניר | 03-05-2019 8:36
עוד מפלגה מגזרית שבאה לסחוט כספים
10
סמוטריץ שרימה את הצבא כדי ללמוד לתואר
נתי מאיר | 03-05-2019 8:57
יכול ללמד את בנות השרות לאומי איך לעשות את זה, הרי הוא הצהיר רמאותו אומנותו ,אדם מבחיל הסמוטריץ הזה רחמנות על משפחתו שצריכים לסבול אותו עם כזו שחצנות שלא יודעת שובע
11
מה יעשו מוסדות חינוך מיוחד ובתי חולים בלי ש"ל
שירות לאומי- שטות | 03-05-2019 18:10
הסכף אינו בשבילנו. סתם טיפשות. חיזרו בכם!!! תקנים- יש מלא תקנים והטבות רק למשרתו שנה שניה. למה שבחורה שמתחתנת מוקדם תצטרך להחיל לימודים שניים איחור? למה אלומה מביאה הטבות ותנאים מיוחדים לבנות כדי שתלכנה לצבא? להעביר אפשרויות גם לשנה ראשונה, כמו שירות במדרשות, ועוד. לתת אפשרויות לשרת במקום שאיננו צבאי (תעשי אווירי ובצבא יש המן בנות שכפו עליהן לשרת בצבא!!!!)
12
מה עם חוק גירוש משפחת רוצח לאומני?!=
=חיי-אדם= | 03-05-2019 18:29
הקיים =קיבעון.
13
כל מפלגה קיקיונית סוחטת. ממש מגעיל.
דון | 03-05-2019 19:35
הדתיים.מתנחלים ליברמן וכחלון פשוט עברו את גבול הדרישות. אף אחד לא דואג למי שתמך בליכוד. יוצא שאם בחרת ליכוד בחרת את סחטני הדת ואם בחרת כחול לבן קיבלת את סחטני מרץ וערבים. הגיע הזמן שהחלק השפוי בכחול לבן ובליכוד יזרקו את כל המפלגות הקיצוניות.
14
כחלון למשרד החוץ
כץ לאוצר | 03-05-2019 20:28
כחלון למשרד החוץ
15
15 מליון שח למוזיאון?
הגזמתם | 04-05-2019 20:44
תיקון החוק לחמד חשוב ביותר אבל את הכסף למפונים תנו למפונים לא למוזיאון