אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תפנו אל הסבים והסבתות שלכם ותבקשו מהם לשמוע

"זהו יום השואה השמיני בו לצערי אינני יכול לפנות לאבי הגיבור, אליהו שפירא ז"ל, ולשאול אותו על קורותיו באותם ימים חשוכים", כותב נחמן שפירא. "לצערי הוא מיעט לספר לנו על קורותיו ועל קורות משפחתו בשנים האיומות הללו"

תפנו אל הסבים והסבתות שלכם ותבקשו מהם לשמוע
  בתמונה: אבי, אליהו שפירא ז"ל

לזכור ולא לשכוח

מעל לשבעים וארבע שנים חלפו מאז הסתיימה השואה.

השואה האיומה שהתרחשה עלינו במלחמת העולם השנייה ע"י הנאצים ימ"ש, והרצח האיום והנורא של ששת המיליונים צריכים להיות בזיכרוננו תמיד, לא רק ביום השואה.

השיח בישראל, במיוחד הפוליטי נוטה לעיתים להביא לזילות השואה, כאשר מכנים מעשים מימין או משמאל בימינו אלה כמעשים נאציים.

זהו יום השואה השמיני בו לצערי אינני יכול לפנות לאבי הגיבור, אליהו שפירא ז"ל, ולשאול אותו על קורותיו באותם ימים חשוכים. אבי עבר את השואה בתור ילד. בדצמבר 1947, שנתיים לאחר המלחמה עלה לארץ בספינת מעפילים 'פאן יורק' (קיבוץ גלויות),  ולאחר שהות במחנה המעצר בקפריסין הגיע לארץ.

צר לי כי אינני יכול לשאול אותו שאלות נוספות

לצערי הוא מיעט לספר לנו על קורותיו ועל קורות משפחתו בשנים האיומות הללו. מהמעט שאני יודע, אני יודע כי משפחתו שהתה רוב המלחמה (החל משנת 1941) באזור מוגילב בטרנסניסטריה ברומניה, ושרדה איכשהו בניסי ניסים. אני זוכר כי סיפר לי כי בשעה שכל בני משפחתו חלו במחלת הטיפוס, הוא טיפל בכולם.

סיפור נוסף שאני זוכר הוא כי באחת הפעמים בהם הלך עם חבריו על מנת לנסות ולהביא אוכל למשפחות, רדפו אחריהם ותפסו את אחד מחבריו ותלו אותו. אבי שהיה זריז הצליח לברוח אך נפצע במהלך הבריחה. אני זוכר כי סיפר לי על דודו חיים טירר הי"ד שנלקח לעבודה ונרצח כנראה ביריות. צר לי כי אינני יכול לשאול אותו שאלות נוספות על מה שעבר עליו בתקופה איומה זו.

עלינו לעסוק יותר, הרבה יותר בלמידה, בהקשבה לסיפורם של השורדים, בגבורה, באומץ, בפעולות שעשו השורדים הגיבורים לאחר המלחמה בהקמת המדינה.

לזכור תמיד: ניסו להשמיד אותנו כי אנו יהודים

תפנו אל הסבים והסבתות שלכם ותשאלו אותם, תבקשו מהם לשמוע, מה היה.

חיים עמנו כיום מעל 200 אלף ניצולים, חלקם חיים בעוני. אין שום סיבה שמצב זה יימשך כך, עלינו לפעול לגיבוש תכנית למתן עזרה כלכלית, רפואית ונפשית באופן מיידי לכל ניצולי השואה הזקוקים לכך, הממשלות בעבר הבטיחו הרבה אך לא תמיד גם קיימו. הקמת ממשלה חדשה עכשיו היא הזדמנות אחת ולתמיד לתת לניצולי השואה כל מה שהם צריכים. זה המעט שאנו חייבים להם.

תלמידי בתי הספר, תנועות הנוער והסטודנטים צריכים לבקר את הניצולים לא רק ביום השואה אלא כל השנה ולשמוע את הסיפורים.

עלינו לזכור תמיד, גם כאשר גוברים הוויכוחים לעיתים בארץ בין ימין לשמאל, או בין דתיים לחילונים כי כולנו אחים. לנאצים לא היה אכפת אם אנו ימניים או שמאלניים, אם אנו דתיים או חילוניים, אשכנזיים או מזרחיים, קפיטליסטים או סוציאליסטים, יהודים הלכתיים או לא. הנאצים ניסו להשמיד את כולנו ללא שום הבדל, רק משום שאנו יהודים. וכדאי מאוד שנזכור את זה.

ניסו להשמיד אותנו כי אנו יהודים. גם אויבינו כיום רוצים להשמידנו כי אנו יהודים, לא בגלל שום דבר אחר.

בואו ונפסיק את הוויכוחים המטופשים ביום זה ונזכור את השואה, את אחינו ששת המיליונים הגיבורים, כדי שגם בעתיד ננצח.

==

הכותב: נחמן שפירא, יועץ תקשורת, סגן עורך עיתון מצב הרוח ועורך עיתון 471

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו