אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

משרד האנרגיה מציג: מאגר מידע חדש לנפט וגז טבעי

משרד האנרגיה חשף את מאגר המידע הלאומי החדש לנפט וגז טבעי, אשר יציג נתונים גיאולוגים וגיאופיסיים לציבור הרחב. המאגר, שפותח בעלות של 18 מיליון שקלים, צפוי להיות מושק בסוף השנה

משרד האנרגיה מציג: מאגר מידע חדש לנפט וגז טבעי
  מאגר גז טבעי. ארכיון (צילום: פלאש 90)

מינהל אוצרות טבע במשרד האנרגיה הציג לשר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, את מערכת ה-PRIME – מאגר המידע הלאומי לתיעוד וניהול אוצרות האנרגיה, הנפט והגז הטבעי במדינה. בכך מצטרפת ישראל למגמה העולמית של מדינות מתוקנות המנהלות מערכות דומות, בהן אנגליה, נורבגיה ואוסטרליה.

המערכת תעבוד בשיתוף המכון הגיאולוגי והמכון הגיאופיסי, וכשתהיה זמינה לכלל הציבור צפויה גם להכיל בין השאר את "ספר הנפט", המכיל מידע רב על זכויות הנפט בישראל. כיום ניתן לעיין בספר הזה רק במשרד האנרגיה. 

המאגר פותח על ידי חברת "Schlumberger"- החברה הגדולה בעולם לשירותי שדות נפט, אשר זכתה במכרז לפיתוח המערכת כקבלן הראשי- בשיתוף עם חברת הייעוץ 'אקולוג'י'. על הקמת המערכת אחראית חברת 'מלם תים', אשר ניהלה את פרוייקט ההקמה כאינטגרטורית וסיפקה את כל התשתיות, אבטחת המידע, מערכות הזמינות והאירוח, כולל תחזוקה.

מדובר בפרויקט רב שנתי, שחלקו הראשון ארך כשנתיים ועלותו 18 מיליון שקלים ל- 5 שנים. המאגר החדש יכלול את כל הנתונים הגיאולוגים והגיאופיסיים הנאספים במשרד האנרגיה, וכן ישמש לניהול התהליכים הרגולטורים וזיכיונות בתחום החיפושים וההפקה של הנפט והגז הטבעי. הפרוייקט מיישם את מערכת ה-NDR National Data Repository)) – מאגר נתונים לאומי בתחום האנרגיה המקובל בעולם, עליו בוצעו שינויים, תוספות והתאמות למציאות ולצרכים של מדינת ישראל.

בשלב הראשון תיפתח המערכת החדשה לשימוש פנים משרדי בלבד, זאת לתקופת הרצה של מספר חודשים. ההערכה היא כי עד סוף השנה, או לכל המאוחר בתחילת 2020, יעלה לאוויר אתר פתוח אשר ינגיש לציבור חלק מהנתונים, עליהם לא חלה חובת חיסיון על פי חוק הנפט.

"אנו שמחים להשיק את מאגר המידע הלאומי החשוב והחיוני לנפט וגז טבעי. אחת המטרות המרכזיות בהקמת המערכת היא להנגיש את המידע הרב אשר נאסף במהלך עשרות שנות חיפושים והפקה של נפט וגז בישראל, ובכך לתרום לעידוד חיפושי גז ונפט בישראל" אמר  ד"ר מיקי גרדוש, מנהל תחום גיאולוגיה, גיאופיסיקה ומידע במינהל אוצרות הטבע במשרד האנרגיה. 

ד"ר מיקי גרדוש (צילום: משרד האנרגיה)

"בנוסף, המאגר יגביר את השקיפות, הנגישות ושיתוף הציבור במידע, על מנת לתמוך ולקדם פעילות טכנולוגית, מחקרית ואקדמית" הוסיף. "בין הנתונים שינוהלו במערכת: זיכיונות, מיפוי, סקרים גיאופיסיים וגיאולוגיים, נתוני קידוחים וחיפושים, איתור איזורי פוטנציאל, סקרים סביבתיים, עדכון מצב הקרקע ומתחת לפני הים ועוד. המערכת כוללת כלים ייחודיים שפותחו עבור המשרד לצורך ניהול ומעקב אחר תוכניות עבודה ומהלכי רגולציה שונים בזכויות הנפט".

צבי ברונר, סמנכ"ל טכנולוגיות בקבוצת 'מלם תים', הוסיף כי "כחברה בעלת ניסיון רב בפרויקטים לאומיים מולטי-דיסציפלינריים, אנו גאים ליטול חלק בהצלחת מדינת ישראל בייעול מאגרי אנרגיה משמעותיים, באספקת תשתיות טכנולוגיות מאובטחות וזמינות, נוחות לשימוש ולהפעלה. מטרת המערכת לאפשר גישה אחודה ופתוחה למידע בדוק וידוע".

צבי ברונר (צילום: רז רוגובסקי)

"זוהי מערכת מודרנית ומתקדמת מאוד מסוגה בעולם, המתעדת את כל השכבות בקרקע והמתאימה למינוף התקדמות בתחום חיפוש מאגרי אנרגיה, בקרקע ובים, במדינת ישראל" ציין. "המאגר ישמש סוגי משתמשים רבים וביניהם: גופים המעוניינים להתחיל לחפש גז או נפט, חוקרים של תשתיות פוטנציאליות, האקדמיה וכמובן, המדינה עצמה, על מנת למכור זיכיונות ולספק לחברות בינלאומיות נתונים על איזורים עם פוטנציאל גבוה ועוד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו