פגישת נתניהו ליברמן: גיבוש מדיניות ביטחון מוסכמת ושמירת הסטטוס קוו

בתום פגישת ראש הממשלה ויו״ר ישראל ביתנו נמסר כי היא התקיימה "באווירה טובה" והתעסקה בגיבוש מדיניות ביטחון מוסכמת ושמירת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה. צוותי המשא ימשיכו בדיונים

פגישת נתניהו ליברמן: שמירת הסטטוס קוו בדת ומדינה
  (צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90)

בתום פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, נמסר כי היא התקיימה "באווירה טובה" והתעסקה בגיבוש מדיניות ביטחון מוסכמת ושמירת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה. הצדדים הנחו את צוותי המשא ומתן להמשיך בדיונים.

הפגישה בין הצדדים מתקיימת לאחר הקפאה קצרה של המשא ומתן, בעקבות ביקורת על דרישותיו המוגזמות של ליברמן. אולם, לא חלוקת התיקים הם אלו שמונעים את כניסתו של ליברמן לממשלה אלא דווקא המשבר מול החרדים, אותם הזהיר לאחרונה מקידום דרישות מרחיקות לכת בתחומי דת ומדינה וכן חוק הגיוס, בו שני הצדדים לא מתכוונים להתפשר.

אתמול החליף ליברמן מהלומות מול יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי כשבישיבת הסיעה אמר: "אנחנו בישראל ביתנו עם 5 מנדטים מול 22 מנדטים של המחנה החרדי לאומי, רואים את תפקידנו כבולמי היוזמות החד-צדדיות העלולות להפוך את מדינת ישראל למדינת הלכה". הוא טען כי "אנחנו לא מכניסים עז חדשה לתוך המו"מ כדי לא להקשות על הקמת קואליציית ימין חדשה, אבל מחובתנו לוודא שלא לאפשר הקצנה וכפייה". עוד הזהיר כי ש"אם מישהו ינסה בצורה כוחנית או חד צדדית לכפות את דעתו על רוב העם בישראל – שרחוק מתפיסת העולם החרדית – עליו תיפול האחריות לכישלון המו"מ הקואליציוני".

דרעי הגיב לו, בישיבת הסיעה בטרם השבעת הכנסת: "אני קורא כותרות על מדינת הלכה – זה לא נכון. אנחנו ריאליים ורוצים לשמור על הסטטוס קוו. יש פה חופש פרט אבל אנחנו רוצים מדינה יהודית מסורתית. עולם הישיבות חשוב לנו, ולכן חשוב לנו לשמר את המעמד והתקציבים".

נציגי המפלגה הם ח"כ עודד פורר, אינה זילברגרץ, רומן גרביץ והדובר אריה וישנבצקי שהגישו את דרישות המפלגה לכניסה לממשלה הבאה בנושאי הביטחון, עלייה וקליטה ודת ומדינה. בפועל מדובר בחזרתו של השר לשעבר אביגדור ליברמן לעמוד בראש משרד הביטחון שישאיר אצלו גם את תיק הקליטה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו