אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מאביב גפן ועד יונתן רזאל: אמני ישראל מתאחדים למען זיכרון השואה

מיטב האמנים המצליחים בישראל התאחדו לאלבום אחד, במטרה להחיות עשרות יצירות מרגשות שנכתבו על ידי יהודים בשואה. בין האמנים ניתן למצוא את יונתן רזאל, אביב גפן, נועה קירל ועוד

שרים וזוכרים: אמני ישראל במחווה מרגשת ליום השואה
  (צילום: יחצ)

דרכים רבות קימות להנצחה, אחת מהן היא המוזיקה שנשארת וחודרת עמוק ללב. לרגל יום השואה, מיטב האמנים המצליחים בישראל התאחדו לאלבום אחד, המחדש יצירות שנכתבו על ידי יהודים בשואה. האלבום הראשון 'שם עולם -2019' יוצא היום, ערב יום השואה והגבורה. האלבום כולל עשר יצירות שנוצרו מייסורים, שכול ואימה בגטאות.

השירים והטקסטים המרגשים מהשואה, הולחנו בחלקם על ידי האמנים המבצעים ובחלקם על ידי מלחינים אחרים, כשעל ההפקה המוזיקלית אמון עומרי אגמון. ברשימת האמנים והיוצרים שהתנדבו לקחת חלק בפרויקט המרגש, ניתן למצוא את: יונתן רזאל, גיא ויהל, נינט טייב, דיקלה, ישי לוי, מוש בן ארי, נועה קירל, לי בירן, נסרין קדרי ואביב גפן שמנהל את הפרויקט.

 

הזמר והיוצר אביב גפן, שנחבר לנהל מוזיקלית את הפרויקט,  קיבל מהמרכז הבינלאומי "שם עולם", את הטקסטים והשירים שכתבו הנספים והניצולים בשואה ובחודשים האחרונים עבד על בחירת הטקסטים והאמנים שיבצעו אותם.

"שנים אני פעיל בסתר למען הניצולים והפעם זה חשוב יותר מתמיד" סיפר גפן "מבחינתי, השואה זה לראות ולהזדעזע מהיכולת לקחת את האכזריות לקצה היכולת האנושית, בטח כאדם יהודי שאיבד חלק ממשפחתו בשואה. לקחתי בגאווה את שיתוף הפעולה כדי להזכיר לדור הצעיר ולדורות שיבואו אחריי את הכתם הזה בהיסטוריה האנושית".

השירים שריגשו אותנו מתוך האלבום:

1. יונתן רזאל 

השיר שמבצע והלחין יונתן רזאל, נכתב על ידי ישעיהו שפיגל, בזמן שהותו בגטו לודז' במלחמת העולם השנייה, לאחר שביתו, חוה, נספתה במהלך המלחמה. היהודים בגטו נהגו לשיר את השיר הזה לילדיהם בסתר, מכיוון שנאסר לשירה על ידי הגרמנים.

"ניגשתי לפרויקט הזה בסוג של חרדת קודש" סיפר רזאל "לקחת טקסט שנכתב אז בתוך התופת, בנסיבות קשות, כשיר אבל על אבדן – אך בכל זאת שיר ערש, ושיר מלא תקוה אמונה ותפילה"

2. מוש בן ארי

3. נועה קירל

כוכבת הנוער, נועה קירל נבחרה לבצע את השיר "אמא שלי", שנכתב על סיפורו הנורא של הילד מארק פוגלגרן, הנלקח מגטו לודג' למחנה ההשמדה.

קירל סיפרה: "בתור נערה צעירה שמחוברת לאימא עד מאוד, קל לי להתחבר לקשר של הילד אל אמו בשיר אך לעולם לא אצליח להבין את גודל הזוועות שחוו. רבים מבני משפחתי – משפחת קירל, נספו בשואה והנושא מאוד קרוב לליבי."

4. ישי לוי

ישי לוי בשיר געגועים לארץ ישראל מהגטו

5. נינט טייב

גיא ויהל

כנכדים לניצולי שואה, הצמד המצליח נבחר לבצע את השיר "המבריח הקטן". אותו כתבה המשוררת הצעירה הנריקה לזוברט, שסיפרה בפולנית על מה שראתה בגטו ורשה עד שגם עליה לא שפר המזל והיא נספתה.

בחרו הצמד להקדיש את השיר למשפחותיהם של הסבים והסבתות שלהם שנרצחו בשואה.

"זו זכות בשבילנו לקחת חלק בפרויקט מבורך שכזה", סיפרו גיא ויהל. "שנינו נכדים לניצולים שעלו לארץ והקימו אותה. המשפחות של הסבים והסבתות שלנו נרצחו בצ׳כיה וגרמניה. אנחנו רוצים להקדיש את השיר לסבתא חוה לסבא מאיר ולכל הדור הזה שבלעדיו לא היינו כאן."

האלבום נוצר על ידי מרכז "שם עולם" ביוזמת משה קלוגהפט, עומרי אגמון הלחין וגם הפיק מוסיקלית את האלבום כולו. הפקה וקונספט: עינת אמה שמיר.
הרב קריגר יו"ר המכון הבינלאומי שם עולם: "בקרוב לא יוותרו בקרבנו ניצולי שואה. ילדינו, כבר לא יגדלו עם זיכרון חי ועם עדות ממקור ראשון לזוועה שאין שנייה לה. השואה תהפוך משיעור בהיסטוריה לשיעור תנ"ך.
עכשיו תורנו לשמר וללמוד מהעבר ולהשפיע על העתיד."

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו