כפי שפורסם בסרוגים: הצעת החוק הראשונה – ריבונות

חברת הכנסת מיכל שיר הגישה הצעת חוק להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון ובקעת הירדן, כפי שהתחייבה לעשות אמש בראיון לסרוגים: "תושבי יו"ש ובקעת הירדן אינם אזרחים סוג ב׳״

כפי שפורסם בסרוגים: הצעת החוק הראשונה - ריבונות
  (צילום: סרוגים)

חברת הכנסת מיכל שיר הגישה היום (רביעי) הצעת חוק להחלת הריבונות הישראלית ביישובים המוכרים ביהודה ושומרון ובקעת הירדן, ודרכי הגישה אליהם- זאת כפי שהתחייבה לעשות אמש בראיון לסרוגים.

(ראיינה וצילמה: עטרה גרמן, סרוגים)

״היום, מיד לאחר השבעתי לכנסת, הגשתי הצעת חוק אשר תסדיר אחת ולתמיד את המצב האבסורדי והמפלה ביישובים הישראלים המוכרים ביהודה ושומרון ובקעת הירדן ודרכי הגישה אליהם- מצב אשר מדיר את אזרחי יהודה ושומרון ובקעת הירדן מיתר המדינה" אמרה. "הצעת החוק תקבע כי החוק הישראלי יחול על כל היישובים הישראלים המוכרים ביהודה ושומרון ובקעת הירדן, ודרכי הגישה אליהם- לרבות בתחומי הבריאות, כלכלה, רווחה, משפט וביטחון. הגיע הזמן שנעצור את המחדל הזה, תושבי יהודה ושומרון ובקעת הירדן אינם אזרחים סוג ב׳״.

"נוצר פער בין אזרחי יו"ש לשאר הארץ"

בהצעת החוק נכתב כי ״החוק הישראלי האזרחי אינו חל באזורי היישובים הישראלים המוכרים ביהודה ושומרון ודרכי הגישה אליהם, ולכן מערכות המשפט אשר פועלות באזורים אלו הן בתי הדין הצבאיים. כך נוצר פער בין אזרחי ישראל החיים ב'אזור' לבין אלה החיים בשאר הארץ".

"הפער בא לידי ביטוי במספר תחומים ובעיקר בתחומים האזרחיים" הוסבר. "אזרחי ישראל הגרים באזור, אינם זכאים לאותה מערכת הגנה של חוקים אזרחיים אשר מקבלים יתר אזרחי המדינה. כך למשל, אישה אחרי לידתה שהינה תושבת 'האזור' ועובדת בתוך 'האזור', נאלצה לחכות לצו אלוף בכדי להיות מוגנת מפני פיטורין בחצי השנה שלאחר הלידה- זאת בשונה מאישה אזרחית ישראלית, שאינה תושבת 'האזור'. כך נוצרת אפליה ברורה לפיה האזרח הישראלי תושב ה'אזור' שונה בצרכיו האזרחיים מהאזרח ישראלי שאינו תושב ה'אזור'".

"חוקי מדינת ישראל אינם חלים באזור"

עוד נטען כי "העדר ביטחון כלכלי זה ואי השוויון החוקי באים לידי ביטוי בעוד מספר לא מבוטל של חוקי מדינת ישראל שאינם חלים ב'אזור', משום שלא תורגמו לתקנות הצבאיות הנדרשות, כגון: תשלומי ארנונה שונים, חוקי בנייה חלקיים, זכויות עובדים ואפילו חוקי תעבורה שונים".

"פער נוסף בא לידי ביטוי בעצם הכרת החוק. כך, בעוד שאזרח ישראלי שאינו תושב 'האזור' הרוצה לדעת את זכויותיו וחובותיו, יכול לקבל את המידע הרלוונטי מן הכתוב ברשומות. אזרח הישראלי תושב 'האזור', לעומתו, שייך למערכת המעורפלת של צווים ותקנות צבאיים, שברובם אינם נהירים לו ואינם נגישים עבורו" הוסיפו. "לדוגמא, ילדים רבים תושבי האזור עדיין כפופים במקרים רבים לדין הבריטי או הירדני במקרה הרע, או לצווי אלוף ותקנות שעה במקרה הטוב". החקיקה כולה היא בשיטת 'טלאי על טלאי', ולעיתים קרובות הילדים באזור אינם זכאים לזכויות פרט בסיסיות".

עם זאת, הודגש כי "הצעת החוק לא תשנה את המבנה הדמוגרפי של החברה הישראלית, כיוון שהחוק המוצע יחול על אזרחי ישראל שהם כבר בעלי אזרחות וזכות בחירה. כמו כן, זרועות הביטחון לא יידרשו להוסיף מאמצים בכדי ליישם חוק זה, מאחר והחוק מציע להחיל את הריבונות רק על הישובים היהודיים המוכרים גם כך״.

הח"כית עמדה בהתחייבותה

כאמור, בהגשת ההצעה שיר עמדה בהתחייבותה אמש לסרוגים, לפיה הצעת החוק שלה תהיה החלת הריבונות. "אין שום סיבה שדקה אחת נוספת הזכויות האזרחיות של התושבים ביו"ש ייפגעו" אמרה בראיון. "על אחת כמה וכמה, שמרכז הליכוד כבר העביר את ההצעה הזו, וראש הממשלה מקבל אותה, ודיבר עליה בתקופת הבחירות, ועכשיו נפתחה כנסת חדשה, ואין כמו להתחדש באווירה החגיגית הזו ולומר שלנו, 'אנחנו נמשיך מכאן' כמו שאמרו כבר".

לדבריה, "אנחנו ערב תכנית טראמפ, אם אנחנו לא נדאג לשלנו, אף אחד לא ידאג במקומנו. אני חושבת שדווקא עכשיו, בפתיחה של כנסת חדשה, הדבר הראשון שאנחנו צריכים לעשות, במיוחד ערב התכנית הזו, הוא לבוא ולעשות את המהלך הזה של החלת ריבונות ויש חשיבות לנקודת הזמן הזו – גם של פתיחת כנסת וגם ערב תכנית טראמפ. אני מאמינה שנמצא את ההסכמה. כבר מרכז הליכוד העביר את ההחלטה הזו, ועכשיו הגיע הזמן לעשות את זה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
עד עכשיו לא מוכרת לי
ויצמן יצחק | 30-04-2019 21:52
הוכיחה שמקומה בכנסת בזכות, מקווה שתמשיך בכך, ולא תהיה רק סנונית. ארץ היסטורית מוכחת בכתובים ועובדתית ארכאלוגית, לעולם לא אחשוב או אתייחס לזה כשטח כבוש, זה חזרה לאדמת המולדת. הצעת החוק ראויה מאוד,
2
למה הסכם אוסלו נכשל ? הצליח מאוד
יוסי | 30-04-2019 21:55
עובדה אלפיים הרוגים וששה מנדטים . בחירות הבאות אחוז החסימה ...
3
תותחית מיכל שיר
אם בישראל | 01-05-2019 0:23
כדברי נדיה מטר ויהודית קצובר יישר כח לחברת הכנסת שיר!! את מהווה דוגמא לדור צעיר של הנהגה המבינה היטב את המשימה ההיסטורית המוטלת על כתפיה, כזכות וכחובה, להשלים את יישומו של החזון הציוני, עם החלת ריבונות ישראל על ערש הולדתו של עם ישראל, יהודה ושומרון. ה' יצליח אותך ובגדול!!
4
הצדק נעשה
אשריקו | 01-05-2019 0:53
אני מקווה שההצעת חוק הזאת זה לא רק בדיבור אלה במעשה כל הכבוד לאמיצה הזאת לא לפחד מהערבים בורא עולם שומר וגם צהל
5
מה ???
התמים | 01-05-2019 6:44
למה לא להחיל את החוק הישראלי כפשוטו על כל איוש ואחר כך גם עזה ? מה, ארץ ישראל לא שלנו ? כך נצרף אלינו אוכלוסיה גדולה לה נוכל לשלם דמי ביטוח לאומי ועוד מיני תמיכות וקיצבאות , נסתום סופית את הגולל על מדינת ישראל כמדינה יהודית וכך יבוא הפיתרון לסכסוך היהודי ערבי.
התגובה שלך נובעת מבורות...
אריה יהודה | 02-05-2019 0:21
ראשית יש כבר במדינה מעמד של תושב כגון של ערביי מזרח ירושחים שמצד אחד זכאים לקבל סכויות אזרחיות רבות אולם אין הם אזרחים. אין מניעה מלעשות... שנית . היא לא מדברת על החלת ריבונות על שטח אלא על אזרחים ישראליים שחיים בישובים ישראליים.