אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"לומר שהעם היהודי איכותי יותר זו תורת הגזע?"

הרב אליעזר קשתיאל התייחס לסערה שהתעוררה בעקבות דבריו מלפני 15 שנה ואמר כי דבריו הוצאו מהקשרם: "בדיוק הפוך מכל המטרה של השיעור"

"לומר שהעם היהודי איכותי יותר זו תורת הגזע?"
  הרב אליעזר קשתיאל (צילום מסך מתוך הכתבה בחדשות 13)

ראש ישיבת 'בני דוד' בעלי, הרב אליעזר קשתיאל, הגיב היום (שלישי) לסערה שהתעוררה בעקבות דבריו בשיעור שמסר במכינה לפני 15 שנה, לפיהם "כן, אנחנו גזענים. אנחנו מאמינים בגזענות. יש גזעים בעולם ויש תכונות גנטיות של עמים – וזה דורש מאיתנו לחשוב איך לעזור להם. יש הבדלים בין גזעים".

דבריו של הרב קשתיאל עוררו זעזוע בשמאל שהביא לקריאות לסגור את המכינה בעלי.

בראיון לאילה חסון ברדיו 103FM התייחס הרב קשתיאל לסערה ואמר כי כמו בפעמים הקדומות, גם במקרה הנ"ל דבריו הוצאו מהקשרם.

לדברי הרב קשתיאל: "הדברים לא נאמרו ביחס לשואה. זה היה שיעור מלפני הרבה שנים שהנושא שלו היה תרגום מודרני למושג העבדות התנכ"י. כשאנחנו קוראים על המושג עבד בתנ"ך אנחנו מייד מתקוממים ובצדק – כי זה זר לנו. כאנשים דתיים אנחנו מתמודדים עם המושג עבדות ועם הביטוי 'בחר בנו מכל העמים', ועם המשמעות המודרנית והסוציאליסטית שלהם".

אתה מדבר על הבדלים בין גזעים: "המילה גזעים אינה מילה מוצלחת. היא נאמרה בהקשר מסוים. כשרואים שיש עמים מאוד מוצלחים עם יכולות גבוהות ויש עמים שההיסטוריה מראה שהם נכשלים, אותי מעניין מה זה אומר".

אתה חושב שזה שעם היהודי מצליח זה אומר שהוא גזע עליון? "לא. זה אומר שהוטלה עליו אחריות כבדה יותר. בכיתת ילדים אפשר לראות מי נולדו עם נתוני פתיחה טובים יותר. זה אומר שהם יעופו קדימה ויזלזלו בחלשים או שמוטלת עליהם אחריות?"

אתה אומר שיש ילדים שהם מגזע מסוים ומראש עם נתוני פתיחה טובים יותר? תסביר את האמירה שלך 'אנחנו מאמינים בגזענות': "אלוהים נתן לאדם מסוים או לחברה מסוימת תכונות מולדות חזקות, כדי שהוא ייתן לאחר".

כשאתה אומר שאנחנו מאמינים בגזענות האם אתה מתכוון לכך שהעם היהודי הוא גזע איכותי יותר ולכן יכול לתת יותר? "בדיוק כך. כשאדם אומר בקידוש 'כי בנו בחרת ואותנו קידשת מכל העמים' למה הוא מתכוון? זו תורת הגזע? הוא אומר שאנחנו עם שהאלוהים בחר בו. לא בשביל להתנשא אלא בשביל להביא ברכה לכולם".

במה היהודים חזקים לדעתך? "לאורך הדורות אנחנו רואים את החמלה של העם היהודי".

אתה אמיתי שאתה אומר את זה? "אמיתי לגמרי. עם שרואה מולו אנשים במצוקה ומושיט יד".

אני ראיתי בבחירות האלה שהעם היהודי לא מוצא חמלה בתוך עצמו: "אם יש משהו שקורע לי את הלב זה חוסר החמלה הפנימית שלנו".

זה נכון שבנט ונתניהו רצו להגיע לדבר במכינה ואתה לא אפשרת זאת? אתה בעד שהרב פרץ יהיה שר החינוך? "אני לא מתעסק בפוליטיקה. אני רוצה שלכולם יהיה טוב. אני מתעסק עם נוער ימני ודתי ומתמקד ביחס בוגר יותר ומוסרי יותר כלפי האוכלוסייה הערבית שאנחנו, אם אנחנו רוצים או לא, שולטים בה. זה מחייב אותנו להמון נתינה, רגישות ומוסריות. על זה התחנכתי בבית ובסוף זה יצא הפוך וזה כואב לי. אנחנו צריכים להיות הרבה יותר בוגרים ביחס שלנו אליהם. אנחנו כחברה מזלזלים בהם ומתנשאים עליהם, ואנחנו צריכים לחפש איך להושיט יד. אנחנו אומה חזקה שיכולה לתת".

אז הדברים שפורסמו מתוך השיעור שלך הוצאו מהקשרם? "לגמרי. הפוך מכל המטרה של השיעור".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
לומר שהעם הגרמני איכותי יותר זאת תורת הגזע?
אלעד | 30-04-2019 17:17
אופס, התשובה חיובית..
העם הגרמני באותה תקופה באמת היה האיכותי ביותר
א | 30-05-2019 1:14
כמעט כל מלכי אירופה היו גרמנים, גרמניה הוציאה את הכמות הגדולה ביותר של מדענים, מתמטיקאים, הוגים, ממציאים, פילוסופים, כלכלנים, אנשי תרבות ועוד. העמים הנורדים היו המפותחים ביותר תרבותית וכלכלית, לעומת עמי דרום אירופה העצלנים והנחשלים, על עמי המזרח התיכון ואפריקה אין בכלל על מה לדבר. אין תחום שגרמניה של אז לא תרמה לו. אפילו היום, כל נושא שנלמד באוניברסיטה פותח בחלקו הגדול על ידי גרמנים. זה לא היה כזה רחוק מהמציאות. זאת הייתה עובדה, כמו העובדה שליהודים ממוצא מסויים יש את מנת המשכל הגבוהה ביותר בעולם
השפלה - לפי ראות עיני מי?
דריווש | 01-05-2019 23:42
מי יחליט אם זו השפלה? הגזע העילאי או הגזע שלכאורה מושפל?
הבעיה אינה בהגדרה
אבל | 01-05-2019 9:53
אלא בפעולות של השפלת גזע אחר. הבעיה עם הנאצים אינה המחשבה שלהם שהם טובים יותר, אלא השואה, ושיעבוד העמים שסביבם. הגזענות היא במחשבה שכולם צריכים להשתעבד להם ולתת להם שטחי מחייה וכו. ביהדות כל עם חייב לקבל את מקומו, אין שיעבוד בכפייה, אין השתלטות על שטחים סתם (למעט גבולות הארץ, ושוב יש לזה גבולות), אין השפלת האחר. ההיפך הוא, כיוון שיש לנו מה לתת אז יש לנואחריות ואנחנו חייבים להיות כאן כדי שמי שירצה יבוא ויקבל ויקח טוב בשביל העם שלו. זה הבדל גדול מאוד בין גזענות לאיכות גזעית.
2
התשובה לשאלת הרב "כן"
שי | 30-04-2019 17:34
יחוס תכונות לאנשים עפ גנטיקה (=גזע) זו גזענות. אפשר להתחבא מאחורי כל מני התפלפלויות, אבל זו גזענות. הוא מאוד תמים הרב, אבל גזען. כל דת אוהבת לחשוב על עצמה כעל עליונה על אחרות אבל היהדות יוצאת דופן: יהדות, לפי מאמיניה, היא לא רק דת, היא עם, השייכות עוברת גנטית דרך האם ותנאי קבלה לאנשים מהחוץ גובלים בבלתי אפשריים, זוהי כמעט גזענות מושלמת. לא ממש מושלמת כי בניגוד לגזענות קלאסית יש דרך לחיצוני להפוך ליהודי, אבל מאוד קשה!
אז?
דוד בן מאיר | 15-05-2019 10:46
לא הסברת מה רע בגזענות? עכשיו - לפני שתקרא לי שמות (גזען!) תענה בפשטות: הגזענות היא x והיא רעה מפני שy
יצחק: זה כן גזענות
שי | 03-05-2019 12:01
כל התייחסות לגופו של גזע ולא לגופו של אדם היא גזענות, גם התייחסות חיובית. זה נחמד שאתה חושב שיש לך אחריות על אחרים, רק שלא ברור שהאחרים מסכימים איתך, ולא ברור אלו מעשים נובעים מהאחריות הזו שלקחת על עצמך.
לא כל הבדלי גזע הם גזענות
יצחק | 01-05-2019 8:48
תלמדו קצת חברים. גזענות זה רק אם אני אומר שבגלל שאני עליון ממך אז אני יכול לפגוע בך. אם אני אומר 'א י עליון ממך ולכן יש לי יותר אחריות כלפיך וכו אין זו גזענות. היום מנסים להפוך כל הבדל לגזענות וזה שקר
נתי - אני מסכים איתך
שי | 30-04-2019 22:58
אין לי בעייה עם האמירה שכל אחד מיוחד ושונה, אולי גם חלק מזה גנטי, אבל להגיד שיש קבוצה גנטית שהיא יותר טובה מקבוצה אחרת, זה גזענות
גנטיקה
נתי | 30-04-2019 20:50
אתה אומר דברים נכונים אבל ישמעו אוזניך את מה שפיך מדבר! ייחוס תכונות לאנשים על פי הגנים שלהם... כל סטודנט מתחיל בפסיכולוגיה יגיד לך שידוע היום מעל לכל ספק שיש דבר כזה גנטיקה ושהוא מרכיב יסודי בתכונות ובאופי של האדם. אז אם להאמין בגנטיקה זה אומר להיות גזען אז כולנו גזענים. וזו בדיוק הטענה של הרב. אולי במקום לומר שאף אחד לא מיוחד עדיף לומר שבכל אחד יש משהו מיוחד, וזה מחייב אותו לתרום לעולם?
3
יהודים
אשר | 30-04-2019 17:54
לא נאמר כאן שום דבר חדש יהודה הלוי בכוזרי אומר יש דומם יש צומח יש בהמה יש אדם ויש יהודי
4
לא להתייחס בכלל
אבי | 30-04-2019 19:01
המשוואה הזאת שגויה. לא להגיב לאנשים שלוקחים קטעים משיעורים ורוצים להבין הכל
5
הרב לא אשם.זה החינוך הדתי-לאומי האיום והנורא.
מחנך | 30-04-2019 19:53
תראו את הפוגרומצ'יקים שמייצגים אותם בכנסת.
6
בואנה אתם לא מבינים דבר שקצת מעל 1+1
אב | 30-04-2019 22:22
העם היהודי הוא נבחר ועליון משאר העמים אך הוא מרומם את כל העמים להבדיל מעמים אחרים בהיסטוריה כמו הגרמנים הנאצים שאמרו שהם נבדלים והשפילו את שאר העמים. הבדל ככ קטן וככ מהותי שיסתום לכל המקטרגים תפה.
7
מדובר על שתי מסורות
.. | 01-05-2019 7:55
יש בעם ישראל מעבר של שתי מסורות , מסורת שהוחזקה עי הרמבם שמדברת על עצם קבלת עול המצוות , שהיא היא בעצמה הייחודיות של האדם שבחר במצוות או במוסר 7 מצוות בני נח.. ומסורת אחרת שמתייחסת להבדל סגולי גזעי בין ישראל לעמים אחרים. נראה שהראשונה יותר מסתדרת עם המוסר האנושי וגם עם המשנה וספר בראשית. זה כמו הבדל בין חומרה לתוכנה . שהתוכנה זה שיטת הרמבם והשיטה השניה היא חומרתית.
תראה אגרת תימן לרמבם
יצחק | 01-05-2019 8:52
ותבין שהרמבם הוא יותר כוזרי מהכוזרי. אין שני מסורות. יש מסורת אחת של אשר בחר בנו מכל העמים ויש דת שיוויונית שהמציאו לאחרונה ומנסים להלביש אותה על הרמבם
8
האם העם היהודי איכותי
יהודי | 01-05-2019 9:35
העם היהודי הוא העם הנבחר זה נכון האכותיות ממנו והלאה זקוק לטיפול והשגחה ללא השגחה לא היה שורד
9
באותה הצורה התנשאו על הספרדים
סט | 01-05-2019 9:52
ורמסו את תורתנו הקדושה.
10
אז למה אמרת שאנחנו גזענים?
יוסף | 01-05-2019 13:53
יש לך סתירות פנימיות. אתם רגילים לדעה אחת בלי שום אתגר מחשבתי. לכן השיעור שלך מביך.
11
מסכן. תינוק שנשבה בין החרד"לים.
נאמן תורה ועבודה | 01-05-2019 13:57
אינו תופס את חומרת מצבו.
12
ואנחנו מתפלאים שמתנכלים ליהודים בעולם?
הרבי בלגיה | 01-05-2019 15:04
כי אלו שמתגוררים בארץ כלל לא מתייחסים כבר לצורך להיות עם מופת לגויים. כיום אנו מזלזלים בגויים ומובילים, שוב, להתנכלות כלפינו
13
"גרמו לזעזוע בשמאל"
יעקב | 02-05-2019 0:18
לא! אני ימני ואני מאוד מזועזע מהרבנים האלה. מה הקשר לימין או שמאל? זה מצפון ואנושיות בסיסית.
14
חולק
איתן | 03-05-2019 0:50
נעשה סדר. יהודים לא יותר טובים מגויים כמו שחתול לא יותר טוב מעץ דקל. זה משהו אחר. אין בכלל השוואה. אנחנו שונים במבנה הרוחני. יכול להיות גוי טוב ויכול להיות יהודי רע. זה לא העניין. למי שלא מאמין, זה נשמע גזעני. למי שמאמין, זו האמת. אנחנו שונים. אבל שוב, זה לא קשור לטוב ורע.