האם העולם כולו נגדנו? הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינר מתייחס למצב יחסי החוץ של מדינת ישראל ואומר כי כלל המדינות המקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל עושות זאת מתוך אינטרסים, כולל ארה"ב

כל המדינות שביחסים איתנו- אינטרסנטיות, כולל ארה"ב
  (צילום: Haim Zach/GPO/ פלאש90; תמונה קטנה: יונתן זינדל/ פלאש90)

יש שיר ישן: "העולם כולו נגדנו, זה ניגון עתיק מאוד, שלימדונו אבותינו לזמר וגם לרקוד. העולם כולו נגדנו, לא נורא, נתגבר, לא שמים בכלל עלינו, לא נורא, נסתדר".

יש גם המשך שהרצל אמר בקונגרס: "העולם כולו נגדנו, לא שמים בכלל עלינו, גם אנחנו עליהם לא שמים יותר".

כן. אבל גם למדנו מהרב שמדינה אינה יכולה להתקיים מבודדת, אלא עליה לקיים קשרים מדיניים עם המספר הכי גדול של מדינות.

נכון. למשל,אוטריקה, Autarky, כלומר כלכלה אוטרקית של אספקה עצמית אינה מצליחה. אמנם היה בארצנו ניסיון, הוא הקיבוץ של השנים הראשונות, אך גם שם התברר שזה בלתי אפשרי. אבל במדינה, ודאי אי אפשר. וברוך ד', יש לנו קשרים עם מדינות רבות.

אבל בספר אורות של מרן הרב קוק, מתברר שהמין האנושי נגדנו, בגלל  המסר המוסרי שלנו?

נכון. הקשרים שיש לנו עם אומות העולם, אינו לשמה בגלל אהבתם אותנו, ואת התורה ואת ד', אלא בגלל אינטרסים שלהם. אמנם גם זה נס מן השמים. אבל הכל אינטרסים. ומתוך כך, היחסים משתנים, כיוון שהאינטרסים משתנים. סך הכל, יש לנו עדיין אויבים רבים, כיוון שמדינתנו נולדה יש מאין, או ליתר דיוק, יש מיש ישן ונצחי.

אפשר לשאול על כמה מדינות: מרוקו, סעודיה, אזרבייג'ן, אוסרטליה, רוסיה, מצרים, ירדן, הודו, מיאנמר, צרפת, צ'כיה, ארצות הברית?

מרוקו– אין יחסים דיפלומטיים והם לא מכירים בקיום מדינת ישראל, ובכל זאת יש אינטרס משותף: סכנת איראן ועוד. לכן יש קשרים מסחריים מוסתרים.

סעודיה– רשמית שונאים אותנו ולא מכירים במדינה. אבל שוב יש אויב משותף: איראן. וידיד משותף: ארה"ב.

אזרבייג'אן– גם כי אנו קונים מהם כמות גדולה של נפט. וכן כי גם הם מבודדים. וכן אויבים משותפים.

אוסטרליה– היו יחסים חלשים  אך משתפרים. לפני כמה שנים, כאשר האו"ם הצביע נגד ההתנחלויות, אוסטרליה תמכה בנו. גם הם הכירו בכך שירושלים היא בירתנו ויעבירו לשם שגרירותם. רוסיה- אחרי קום המדינה, הייתה ידידה. אחר כך התרחקה. עכשיו מתקרבת. גם אנו מעוניינים .בייחוד בגלל איראן.

מצרים– אויב מספר אחד אחרי קום המדינה, אך אחרי מלחמת יום הכיפורים, הסכימה להפסקת אש, כדי לקבל את סיני. אז נחשבה בוגדת בין הערבים, גורשה מהליגה הערבית, וסאדאת נשיא מצרים נרצח. עתה היא ידידה, אמנם ידידה קרה.

ירדן- דומה למצרים. בסוף הכירו במדינת ישראל. גם שם נרצח ראש ממשלה.

הודו- ידיד חדש. קשרים מסחריים עיקריים באסיה. וכן אנו מוכרים להם נשק. אבל הם ידידי איראן.

מיאנמר-  הם צריכים את הנשק שאנו מוכרים להם, כיון שיש עליהם אמברגו, בגלל שהם רוצחים חפים מפשע. אז בעצם, גם לנו אסור למכור להם נשק.

צרפת- במלחמת סיני היו איתנו, וכן הכוח הגרעיני שלנו נבנה בעזרתם. בזמן האחרון ראש ממשלת צרפת מנסה להתקרב יותר והכריז שאנטי ציונות היא צורה חדשה של אנטישמיות. כמובן הכי חשוב לנו הוא "ייבוא" יהודים מצרפת.

צ'כיה- הם שמכרו לנו בסתר נשק במלחמת השחרור ולאחריה. הם עשו זאת בהיותם במשבר כלכלי וראו בנו פתרון מסויים.

ארצות הברית-  ידיד חזק, ועוד יותר מאז טראמפ. אויב משותף: איראן. העברת השגרירות לירושלים, בניגוד לאו"ם ורוב מדינות העולם שסוברות שאין היא בירתנו. כמובן, גם איתם, הכל אינטרסים. גם "בזכות" איראן.

אז מי ידיד אמת של מדינתנו?

ברוך אתה ד' הבוחר בעמו ישראל באהבה. ולכן בעזרת ד', לא נורא, נתגבר. "את השיר הזה לימדונו אבותינו הזקנים, ואותו נשיר גם אנו, ואחרינו – הבנים. וניני נינים ישירו פה בארץ ישראל, וכל מי שהוא נגדנו, שיילך לעזאזל".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הפרחת השממה
ישראל | 28-04-2019 16:51
לאורך ההיסטוריה , ארץ ישראל פרחה , רק כאשר היהודים גרו בארץ והפריחו את השממה .
2
עם חזק,
שלמה | 28-04-2019 17:09
לכן לא נותרה לנו ברירה להמשיך להתחזק יותר ויותר,במיוחד לחזק יותר ויותר אחד אחד מאנשינו וחיילנו וגם בתפוצות על מנת להגן על עצמנו בכל מקום שניהיה בארץ ובעולם,להקים מוסדות לאומנות לחימה וללמוד להגן על עצמנו,ובכל להחזיר לעצמנו את הכבוד,הכבוד חשוב מאוד ,מי שיש לו כבוד מכבדים אותו בכל מקום ,ומי שאין לו רומסים אותו,תראו את הסרט קרטה קיד 2 של ג'קי צ'אן,יש שם מוסר השכל ,אנחנו פחות או יותר דומים לעם הסיני,ויש הרבה מה ללמוד.
3
תודה כבוד הרב שליט''א. שפתיים ישק
עידו 2 | 29-04-2019 6:59
רצוי פעם בשבוע מאמר מכב' הרב