אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הבחירות הוכיחו: אין ולא היה דבר כזה "ציבור דתי לאומי"

מה הבעיה של ה"דתיים-לאומיים"? למה הם לא מסוגלים להתאחד מסביב למפלגה אחת, דתיים יותר ודתיים פחות, כדי להשיג את מקסימום המנדטים? התשובה פשוטה: אין דבר כזה "ציבור דתי לאומי"

הבחירות הוכיחו: אין ולא היה דבר כזה "ציבור דתי לאומי"
  (צילום: דוד כהן/ פלאש90)

עכשיו כשהאבק מתחיל לשקוע לאחר מערכת בחירות סוערת ומבלבלת, אפשר וצריך לשאול את הָשאלה בה"א הידיעה: מה הבעיה של ה"דתיים-לאומיים"? למה הם לא מסוגלים להתאחד מסביב למפלגה אחת, דתיים יותר ודתיים פחות, כדי להשיג את מקסימום המנדטים?

והתשובה פשוטה אף אם אינה נעימה: אין דבר כזה "הציבור הדתי הלאומי". נכון שיש צדדים משותפים לכל ה"כיפות הסרוגות" אבל באותה מידה יש חילוקי תרבות, מנהגים, ודעות, שאי אפשר לגשר עליהם .כמה שלא יתאמצו [והאמת שהם אינם מתאמצים], בוגר "ישיבות הקו" ודתי ליבראלי לא יוכלו להבין זה את זה ולהסכים כמעט על כלום. כמו בבחירות הקודמות, גם הפעם, היו דתיים לאומיים שהצביעו לפיד, ליכוד, בנט, סמוטריץ' ואף יהדות התורה. לא משנה איך קראו למפלגות, איך התאחדוּ הזרמים או התפלגוּ, מִגוון האפשרויות נותר רלוונטי, וכל דתי לאומי הצביע עבור זרם אידאולוגי שמתאים לדעותיו ללא קשר עם שייכותו המגזרית המדויקת.

מצד אחד, כולם רוצים שיהיה ייצוג דתי לאומי בכנסת כדי לשמור על ערכי המגזר, אבל בפועל, כשמגיע לקלפי, הוא מצביע לפי נטייתו הפוליטית, ללא קשר עם המגזר. שאינו קיים עבורו באותה שעה.

ציינו הפרשנים שהמפלגות החרדיות זוכות עדיין לבסיס איתן ויציב של קולות. למרות כל השינויים שמתחוללים בצבור החרדי, כל מצביעיו מתאחדים וממשיכים להצביע עבור שתי המפלגות המייצגות אותו, למרות כל הפגמים שבהן. עדיין "אפקט העדר" עובד.

והציבור הדתי-לאומי? איפה העדר? איפה המסורת? אין, לא הייתה, ולעולם לא תהיה. "אני דתי-לאומי וילדיי הולכים לבתי הספר של המגזר אבל אצביע ליכוד/ לפיד/ וכו'" רק לא "דתי-לאומי". למה? כי זה "מגזרי" מדי.

זה המחיר שמשלמים לפתיחות האידאולוגית, לשאיפה "לתקן את המדינה כולה במלכות שדי". וטוב שכך. כי אכן, איננו מגזריים. אנחנו לא רואים רק את "הציבור שלנו", את "אנ"ש", אלא כללות המדינה, על כל גווניה, וססגוניותה. בחיים האישיים, אנחנו דתיים לאומיים עם סגנון חיים מאוד ספציפי, אבל בעשייתנו הציבורית, אנחנו עם כולם, כמו כולם [וגם … נגד כולם!]. אבל תמיד חלק מכולם.

אז מה הפתרון? איך נצליח לממש את הפוטנציאל האלקטוראלי? אין לי מושג. אולי לעולם לא נצליח. אולי יימצא בעתיד מישהו שבאמת יֵדע לאחד את כולם אתו ואחריו.

מלך המשיח?

=======

הרב ראובן עוזיאל הוא רב הישוב 'טל מנשה' וצפון השומרון

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
לא מחייב...
יוסקה | 19-04-2019 11:49
לדעתי זה פשוט לא נכון. האידיאולוגיות שסותרות לא בהכרח מראות שאנחנו, כל הזרמים והשאיפות, לא נקראים דתיים לאומיים.
אין כיום לסרוגים מנהיגות עצמאית.הם פשוט בובות
סרוג מימי המפדל. | 20-04-2019 20:52
מנהיגי הסרוגים ניגררים למשבי רוח ולפופוליזים. אין להם לא דרך ולא הנהגה רוחנית. זה נאמר בצער. חג שמח וכשר לכל בית ישראל.
שוחד מרמה והפרת אמונים. זה 'ערכי'הציונות הדתי
מתנחל אבל ישר | 19-04-2019 13:53
שותפות בתועבה.
2
נכון חלקית
משה | 19-04-2019 11:59
במידה והציבור הדתי יערוך מפקד גדול ויערוך פרימריז. יבחרו אנשים שמייצגים את כלל הזרמים בציונות הדתית, מפלגה כזאת תקבל לפחות 8 מנדטים.
צוללות לאויב תמורת בצע כסףףףף.. זה ימין ??
זה ימין או ערבים ? | 19-04-2019 14:57
ערבים ? או דתיים ?
3
מה הקשר
חרטא | 19-04-2019 12:08
באותה מידה אפשר לומר שאין ציבור חילוני או חרדי. די להתפלסף לנתח ולהסיק מסקנות מחורטטות מכל דבר...
נו...
איתן | 21-04-2019 0:37
באמת אין גם ציבור חילוני, אך יש חרדי. ולמה? כי החרדים באמת מגזריים ולא פתוחים ולא שותפים עם כלל העם (שלדעתי זה לא נכון אבל אני מכבד את הדרך שלהם). צודק הכותב שלא צריך להיות מגזריים אחרת לא נצליח להיכנס לכלל העם ולהשפיע ולהתקדם.
4
המינימום זה שהרבנים "יתמסרו" לעניין.
אלי | 19-04-2019 12:41
הרבנים החרדים מתאבדים על כל קול. לא נרתעים לקרוא להצביע שס יהדות התורה במסגרת דרשת בית הכנסת. הם מבינים שזו הדרך הכי טוב לקדם את הערכים בהם הם מאמינים. לעומתם רוב הרבנים שלנו מהססים, נשארים ניטרלים ונקיים וכך בסיס הכח הוא כל כך קטן. הציבור שלנו טועה שוב ושוב ולא מבין שהחכים הדתיים בליכוד לא יפעלו ולא פועלים למען הצינות הדתית והערכים של הצינות הדתית. הם לא יפעלו למען המוסדות, למען מינוי רבנים ודיינים ציונים ולמען זכויות חיילים דתיים בצהל. חבל מאוד. את זה חייבים לשנות על מנת להגדיל את הסיס הכוח
5
דתי לאי-רבני
בן ציון | 19-04-2019 14:14
חוץ מהפלג שלומדים בישיבות הדל החזקות, לצערי דתי לאומי עפי רוב הינו ללא רב! חושבים שרק חרדים הולכים כעדר עפי רבני העדה. האמת היא שמוכנות ללכת אחרי רבנים מלומדים הינה הדרך הנורמטיבית שלנו - כי אין דבר כזה פוליטיקה נפרדת והשקפה נפרדת - כי התורה צריכה להיות קו המנחה של כל יהודי מאמין.
6
נתתם לעצמכם צ'פחה? נו שוין
שישי | 19-04-2019 16:01
העובדות מדברות בעד עצמם: המגזר הדתלי הוא הרבה יותר לאומי וישראלי מאשר דתי ויהודי. תמשיכו לרקוד על כל החתונות וליפול בין כל הכיסאות, פעם אחר פעם.
7
וחבל תחשבו על 12 מנדטים לגוש הדתי לאומי
קול צף | 19-04-2019 16:21
ולא שברי מפלגות שחלקן עברו וחלקן לא ובלי יכולת השפעה גדולה
8
אינני מבין
אבישי | 19-04-2019 17:33
שלום כבוד.הרב. אני יודע שאין משיבים על הארי אך ללמוד אני צריך. הרב שואל וקובל על למה אין לנו ציבור והרגשת זהות ומפני כך אננו יכולים להפיץ ולקדם את ערכינו הפרטים וכללים למען עמי, ובמקביל הרב שמח ואומר שכך ראוי ואנו איננו מגזרים מה שבעמם גורם לאדם להשיל מעצמו שיתוף ושייכות מגזרית... וכן הרבה אומרים לנו שהציבור שלנו זה עמי אז איך זה הולך יחד? ולמה יש בעייה שיש לאדם גם זהות פרטית וסקטורילית כפי שבאמת המציאות (כמובן למען עמי) וכמו שיש לאדם שם פרטי ואף משפחה וכז לא סותר שעמו זה עמי ולזה עובד כל חייו....
9
אולי במקום לנסות לאחד
איש יהודי | 19-04-2019 18:09
אנשים עם כיפה סרוגה ננסה לאחד את כל עם ישראל(ולהצביע זהות)?
10
אכן כן....
דרומי | 20-04-2019 20:56
מגזר דתי לאומי זה תרתי דסתרי. אי אפשר להיות לאומי ובאותה נשימה גם מגזרי וטוב שכך....יהי רעווא שיתפוגגו להם כל המגזרים ונחזור להיות פשוט יהודים....
11
אינני מבין
א | 20-04-2019 23:12
שלום כבוד.הרב. אני יודע שאין משיבים על הארי אך ללמוד אני צריך. הרב שואל וקובל על למה אין לנו ציבור והרגשת זהות ומפני כך אננו יכולים להפיץ ולקדם את ערכינו הפרטים וכללים למען עמי, ובמקביל הרב שמח ואומר שכך ראוי ואנו איננו מגזרים... וכן הרבה אומרים לנו שהציבור שלנו זה עמי אז איך זה הולך יחד?
12
יש ציבור כזה אבל הוא מבולבל!
ישראל אבן | 20-04-2019 23:46
הרבה אנשים מתוך הציבור הדתי-לאומי עומד לפני לוח הפתקים וחושב שהוא יכול כמו אדם חילוני לבחור במי שבא לו, במקום להבין שלציבור הזה יש מפלגה אחת שדאגה לו לכל אורך הדרך של החינוך שלו. יש להוקיר לה תודה ולתמוך בה כדי שהיא תמשיך לעזור לגדל גם את הדורות הבאים. שום מפלגה אחרת לא תקים ולא תקיים מערכות חינוך, כשרות ודת לפי האג'נדה של הציבור הדתי-לאומי!
13
שטויות. יש דבר כזה ציבור דתי לאומי
ש.א. | 21-04-2019 0:29
הבעיה היא שהמסר של איחוד המפלגות הוא רק ימיני פוליטי. זה רדוד ופשטני. לא מדברים על חינוך דרך וערכים. הרי כל חובש כיפה סרוגה לא משנה איזה גודל למד והתחנך במוסדות הציונות הדתית החל מבני עקיבא בתי ספר ממד. אולפנות וישיבות או תיכונים דתיים. המסר הוא יותר ניצי ולוחמני וזה כנראה לא מספיק
14
אפקט העדר
זהבה | 21-04-2019 0:59
אפקט העדר זה ממש לא נכון. אנשים יצביעו עבור לומדי התורה כערך ולא כי מישהו מכריח או כי לא יודעים לחשוב באופן עצמאי. ההיפך, ככל שרואים שאין מנהיגות אסרטיבית שיודעת לעמוד בפני לחצים מכיוונים שונים במקום מסויים, אנשים יצביעו לגדולי הדור שמובילים את העם על פי התורה כאוהבי התורה וארץ ישראל. לא כעדר. כערך. חג פסח שמח וכשר לכל עם ישראל על כל מגזריו. זה מה שיפה בעם הזה: כל שבט וייחודו ועדיין עם אחד!!!
15
מי שהתחיל לפרק את המחנה הם החרדלים
אבי | 21-04-2019 9:29
הם הראשונים שפרשו והקימו מפלגות אחרות. כשדתיים לייט לא רואים אף נציג שלהם בהנהגה למה שיצביעו למפלגה דתית. האחריות על הרבנים ומובילי המחנה לדאוג ליצוג מתאים לכל הזרמים במגזר. כשהיו פריימריז ולליטים היתה נציגות היו גם הישגים טובים יותר. לדעת מומחים אחרים למגזר כשלונו של בנט היא הוכחה שאין דתיים על הרצף. לדעתי הכמעט של בנט מוכיח שיש כזה ציבור גדול אבל לא מספיק ולהישגים חייבים להתאחד פוליטיקה ומפלגה זה לא ישיבה מי שלא בדעת הרבנים שיצא. כאן להישגים צריך להתאחד. הבינו זאת בכחול לבן הערבים המחנצ ואפילו הליכוד רק אנחנו לא
16
]]]]]
אני | 21-04-2019 21:03
זה לא עיניין של דתי לאומי זה בעייה של גלות אהרון ברק והגמרא שהישתלטו עלינו וממאנים לעזוב לשחרר אותנו. הרבה הודות לביבי הליכוד ושלוחות אהרון ברק שמתגמל עשרות שנים את הגמרתיים החרדים .זה כמו ליראות סל ענק שאיבד פרופורציה שהיתנפח בזכות אהרון ברק בהתחלה הפיל לבלון הסלי את המיזרחים אחר את המיתנחלים. והבובות ביבי והליכוד הם המממשים המבצעים. ככה שולטת עלינו גלותם וכולם מחקו את המילה לאומי. המילה לאומי עיברי קשורה בנשמה בחיותנו .שכחו אותה בבית. הצעד הנורא הבא שהביאו עלינו שילטון זר כולם בדיפ סטייט הזר הנוכרי שלא מאמין ביכלל באלוהים וחלקים מימנו עובדים את השטן. אדמה זו נישלטת על ידי זרים נוכרים תרתי משמע גם מיביפנים וגם מיבחוץ. החזירו לנו את הגלות בדלת האחורית.
17
הציבור הדתי
פנחס. | 30-05-2019 14:08
הציבור הדתי מצביע בהמוניו למפלגות אחרות, אחר כך מתלונן שהמוסדות שבהם לומדים ילדיו מקופחים. הציבור הדתי לאומי הוא הרבה יותר גדול משס ויהדות התורה. ההישגים פחות
18
ממש אבל ממש לא נכון!!
w | 27-06-2019 19:27
זה פיספוס של האמת והטוב.