האקזיט שנכשל: על נפילת הימין החדש // טור דעה

שורת טעיות פוליטיות הובילו לתבוסה פוליטית מביכה ומדהימה כאחד ולפשיטת רגל של הימין החדש. בניגוד למה שאנחנו חושבים בני אדם אינם מצביעים רק על עמדות, דעות ורעיונות אידיאולוגיים

האקזיט שנכשל: על נפילת הימין החדש // טור דעה
  צילום: Yonatan Sindel/Flash90

אחרי שכשל במאמציו להציל את מפלגתו מתהום הנשייה ואת הקריירה הפוליטית שלו מהתרסקות, הודה נפתלי בנט לתומכיו. בהודעה שפרסם בפייסבוק לקח אחריות על כישלנו בבחירות.

בנט פרץ כמטאור בשמי הציונות הדתית אחרי עשור של דשדוש מנהיגותי. יורשיו של זבולון המר ז"ל: יצחק לוי, זבולון אורלב, אפי איתם ודניאל הרשקוביץ היו כנראה חסרי הכריזמה וכשלו בזה אחר זה.

בנט, אז בן ארבעים בלבד, ייצג דור חדש של צעירים דתיים: יוצא סיירת מטכ"ל, יזם הייטק מצליח דובר רהוט בעל כריזמה; בקיצור כל התכונות הבונות מנהיגות ברמה הלאומית. שבא לעשות עם הציונות הדתית את מה שלא הצליחו לעשות קודמיו. אקזיט מהמפלגה הכושלת, אפילו את המדד לכניסה המהירה לתודעה הלאומית ניתן לראות גם בכך שזכה מהר מאוד לחיקוי ב-"ארץ נהדרת".

ההצלחה פוליטית המרשימה בבחירות 2013 ולאחר מכן בניהול מהלך פוליטי מתוחכם מתחת לאפו וחמתו של בנימין נתניהו (ברית האחים המפורסמת עם לפיד) הפכו את בנט לדמות פוליטית מובילה ולחיזוק מעמדו הציבורי. בבחירות 2015 למרות שתיית המנדטים של נתניהו והליכוד, הצליח בנט ואתו איילת שקד, למקסם ולקבל תיקים חשובים ומשמעותיים.

בכל הסקרים שנעשו התברג השר בנט כאחד השרים הבולטים והמשפיעים בממשלת ישראל. שלא לדבר על איילת שקד שכיכבה בכל מגזין או סקר כאישה המשפיעה ביותר בישראל.

אלא ששורת טעיות פוליטיות הובילו לתבוסה פוליטית מביכה ומדהימה כאחד ולפשיטת רגל של הימין החדש.

טעותו המרכזית של נפתלי בנט

לפני מספר שבועות ראיין רזי ברקאי בגלי צה"ל כמה עיתונאים בכירים מהתקשורת החרדית בנושא מערכת הבחירות. מה הסיפור של נתניהו בציבור החרדי, תהה ברקאי, הרי לא מדובר באדם שומר תורה ומצוות. בהערת אגב הוסיף שאפילו את הגזרות הכלכליות הקשות שכללו קיצוץ משמעותי בקצבאות הילדים שהטיל בתחילת שנות האלפיים כבר מזמן לא זוכרים במגזר החרדי.

תשובת העיתונאים הייתה כי מעמדו של בנימין כל כך חזק בציבור החרדי שהוא נמצא במעמד של "גדולי התורה" כך שגם אם רוצים לכתוב נגדו הם אינם יכולים. למה, הקשה רזי על מרואייניו וקיבל תשובה מאלפת: מכיוון שבנימין נתניהו מתייחס אלנו בכבוד ולא בהתנשאות ובפטרונות. ובעיקר בגלל שהציבור החרדי מזדהה עם ראש הממשלה שהרי החרדי מותקף השכם וערב בידי התקשורת בדיוק כמו בנימין נתניהו.

המשפט האחרון יותר מהכול מסכם את טעותו המרכזית של נפתלי בנט במהלך קמפיין מערכת הבחירות. חוסר ההבנה שהציבור הדתי לאומי בהקשר הזה אינו שונה מהותית מהציבור החרדי. התקוטטות השכם וערב עם ראש הממשלה, היא לא רק לא מוסיפה מנדטים אלא במידה רבה פוגעת קשות בימין החדש. יש לציין שבזמן אמת היו עיתונאים מתוך המגזר שראו והתריעו על כך.

אפילו בביוגרפיה האישית שלו יכול היה בנט ללמוד על בשרו את הלקח. בראיונות רבים סיפר כי במהלך השרות הצבאי הסר את הכיפה לתקופה קצרה ולאחר רצח רבין שבה הותקף הציבור הדתי כולו באחריות לרצח עשה בנט את התהליך ההפוך וחזר הביתה.

בניגוד למה שאנחנו חושבים בני אדם אינם מצביעים רק על עמדות, דעות ורעיונות אידאולוגיים. בני אדם מצביעים גם לסיפור הפרטי שלהם. לכן ההליכה על ראשו של בנימין נתניהו לאורך הקמפיין הייתה שגיאה אסטרטגית קשה. הציבור הדתי לאומי מסתכל במראה רואה את בנימין נתניהו המותקף על ידי האליטות ובצד השני בבואה של עצמו.

הכותב: שלומי גולדברג, מחנך בתיכון הימלפרב בירושלים ופובליציסט

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
ממשלת שוחד מרמה והפרת אמונים..זה ימין ? זה דת
מה מלמדת הדת ? | 18-04-2019 18:40
זה דתי ?
2
בנט
יהודי | 18-04-2019 22:11
לא נכון... הבחור הוא מגלומן... והנטישה ממנו התחילה כאשר התחיל לכהן בפועל ופורר את הציונות הדתית לקבוצות שונות באופן מוחשי... הוא ראה את עצמו באור הרבה הרבה יותר גדול מימה שהוא באמת וניסה לשנות את הזהות של המפלגה בצורה חריפה...והדברים ארוכים...
3
מסכים, ניתוח יפה
ניר | 18-04-2019 22:57
.
4
עצם העובדה שציבור הימין עדיין מאמין לנתניהו
. | 18-04-2019 23:18
ותומך בו זה האבסורד הגדול, לא שבנט תקף אותו. נתניהו לא מקדם אידאולוגיה ימנית כבר שנים ואיכשהו הציבור עדיין בוחר ומאמין בו. אולי חבל באמת שהם לא הקשיבו ובדקו על מה בנט תקף אותו.
5
איבד את זה ברגע שפילגאת הציונות הדתית ולא נתן
פיני | 19-04-2019 1:23
כבוד לציבור הדתי לאומי... אני פחות מחובקת להגדרות חרדלי וכו..
6
.
. | 20-04-2019 20:15
מרתק!