ח"כים בכחול לבן: להחיל סטנדרטים מתוקנים בהר הבית

ברקע השריפה שהתחוללה בהר הבית וכלקח מהשריפה בצרפת, חברי רשימת כחול לבן שיגרו מכתב לשר ארדן: "לא מתקיים כיום במתחם ההר כל פיקוח אפקטיבי ובסטנדרטים מתקדמים"

ח"כים בכחול לבן: להחיל סטנדרטים גם בהר הבית
  (צילום: נתי שוחט, הדס פרוש/ פלאש 90)

עוקפים מימין: בטרם נבחרו לחברי כנסת, שיגרו הבוקר (חמישי) יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן מכתב לשר לבטחון פנים גלעד ארדן, במטרה ברקע השריפה שהתחוללה בהר הבית וכלקח מהשריפה בצרפת על מנת למנוע מקרים נוספים: "להחיל סטנדרטים של מדינה מתוקנת בהר הבית".

ביום ב' האחרון פרצה שריפה במתחם הר הבית בעמדת שמירה של הוואקף, ולפי ממצאים ראשונים, השריפה פרצה עקב משחק של ילדים בכלי בעירה במתחם. לבסוף, צוות כיבוי מקומי של הוואקף כיבה אותה. "בהתכנסות מקרים מצמררת", הם מציינים, פרצה באותו הערב שריפה משמעותית וקשה בכנסיית נוטרדאם בפאריז, ככל הנראה עקב התרשלות של אחד העובדים במסגרת עבודות שיפוץ ותחזוקה המתנהלות במתחם הכנסייה.

במכתב הוסבר כי "מתחם הר הבית, המקום המקודש מזה אלפי שנים ומבנים רבים הנמצאים בשטחו אינם עומדים בתקני בניה מקובלים. כמו כנסיית נוטרדאם, כך גם המבנים והמתקנים במתחם הר הבית, בנויים בין השאר מחומרים בעירים לרבות קורות עץ וחומרי עץ. השריפה הנרחבת בכנסיית נוטרדאם כמו גם שריפת עמדת השמירה של הוואקף במתחם מעלות צורך לבחינה מחדש של הערכות הכוללת למקרה שריפה, לרבות שאלות בנוגע לפעולות המנע, המענה והמוכנות במקרה של שריפה נרחבת במתחם ההר".

השניים טענו כי "נראה כי לא מתקיים כיום במתחם ההר כל פיקוח אפקטיבי ובסטנדרטים מתקדמים, בכל הנוגע לבטיחות באש, מניעה והתמודדות. מתחם הר הבית נמצא תדיר תחת עבודות מסוגים שונים אשר מבוצעות הרחק מהפיקוח והעין הישראלית", והוסיפו כי "שריפה בהר הבית עלולה להיות אירוע בעל מאפיינים וסדר גודל שונים בתכלית".

"מתחם ההר סובל מנחיתות פיזית בכל הקשור לגישה של כוחות כיבוי מתקדמים במקרה של שריפה. אל נתון זה מתווספות בעיות תאום ורגישות אל מול אנשי הוואקף. נדגיש, האחריות הכוללת לנעשה במתחם ההר מופקדת בידי ממשלת ישראל. אנו קוראים לכינוס דחוף של גורמי המקצוע הרלוונטיים בראשותו של השר, לשם יישום מסקנות ראשוני מאירוע השריפה בפריז, זאת בשם לב לקושי העצום שהיה בזמן אמת הגם שמאמצי הכיבוי התקיימו בתנאים אופטמליים וטובים לעין שעור מאלה השוררים במתחם ההר. יש לרענן וקרוב לודאי לעדכן נהלים ברורים, הן בתחום ההתמודדות עם שריפה והן בתחום המניעה ולמפות מחדש את הסכנות הקיימות והדרכים ליתן מענה בטרם קרות מקרה".

מיותר לציין כי הר הבית הוא אתר קדוש בעל חשיבות תרבותית, מורשתית ודתית, ראשון במעלה. הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי ומקום משכנם של קדשי האסלם. עלינו לראות באירועים האחרונים קריאת השכמה מהדהדת ולפעול בנמרצות וביעילות על מנת לעשות כלאשר לְאֵל יָדִינו כדי למנוע שריפה שתפגע או חלילה תכלה את אתר זה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הר הבית
רומי | 22-04-2019 16:32
שני דבילים דואגים למסגדים בהר הבית מה אתם דואגים בקרוב הם יבלעו באדמה לא יהיה להם זכר