אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רב חדש לבית אל/ הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינר מתייחס למינויו של הרב אריאל בראלי כמחליפו בבית אל, מסכם 40 שנות רבנות ביישוב ואומר כי סדר היום שלו ימשיך להיות עמוס מאוד

"הרב בראלי מחליף גם אותי וגם את הרב זלמן מלמד"
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

הרב שלמה אבינר מתייחס למינויו של הרב אריאל בראלי כמחליפו בבית אל, מסכם 40 שנות רבנות ביישוב ואומר כי סדר היום שלו ימשיך להיות עמוס מאוד.

התפרסם בסרוגים שרב חדש מחליף את הרב בבית אל

חס וחלילה, זה לא נכון. הוא מחליף את הגאון הרב זלמן מלמד שליט"א וגם אותי. עכשיו אין בית אל א' ובית אל ב', יש רק בית אל אחד.

למה הרב הפסיק להיות רב?

על פי חוק יצאתי לפנסיה לפני כמה שנים, והמשכתי בהתנדבות, והג"ר זלמן מלמד יצא עוד לפניי. וכן לגופו של עניין, טוב שיש רב חדש שיזרים דם חדש בעבודה זו.

איך נבחר דווקא הג"ר אריאל בראלי מבין ארבעה מועמדים?

אכן כולם צדיקים, כולם גאונים. צרות של עשירים במי לבחור Crisis of Choice. הציבור הוא שבחר, הרי זה רב עבור הציבור. כאשר שאלוני מה אני קובע, השבתי שאין לי זכות לקבוע, רק הציבור. כמובן, אני רשאי לומר דעתי, אך הציבור קובע. הזכרתי את דברי ערוך השולחן: "ומי שבא בעקיפין לדון שלא ברצון הציבור והציבור מוכרחים לשתוק מפני איזה טעם, הוא מצער את הציבור ואין קץ לענשו ,ועל כזה יש תיקון קדמונים מר"ת ורשב"ם וראב"ן וק"ו רבנים. וכן כל התמנות אסור לעשות לעצמו או לאחר שלא ברצון הציבור, ועיקר הציבור הן הבע"ב ההולכים בדרך התורה והת"ח יראי אלקים .והעושה כן לא יראה טוב בעוה"ז ובעוה"ב" (ערוה"ש חו"מ ג ט).

איך הרב מסכם קרוב לארבעים שנות עבודה בבית אל?

השתדלתי לעשות כמיטב יכולתי, ודאי רחוק מאוד ממה שהיה צריך.

מה הרב יעשה עכשיו בחיים?

ב"ה יש לי הרבה עבודה יומם ולילה גם בלי זה. כמובן גם ללמד תורה בישיבתנו עטרת ירושלים.

האם הרב ממשיך לגור בבית אל? יש רבנים שמסיימים את תפקידם כרבנים ועולים לגור בירושלים.

כן. אנו ממשיכים לגור שם. אנחנו שמחים שם.

מישהו שישאל פסק מהרב, הוא יענה?

אם זה עניין ציבורי, ודאי לא, ואני מבטל כל מה שאמרתי לעומת הרב החדש. ואם זה עניין אישי פרטי שלא נוגע לציבור, מותר לכל אחד לשאול מי שהוא רוצה.

הרב מכיר את הרב אריאל בראלי?

כן. צדיק וגאון וגדול וגיבור. הוא יביא ברכה.

הרב יעזור לו?

הוא לא צריך אותי. אבל, כמובן, אם יבקש, אשתדל.

למה בכלל הרב בחר להיות רב?

לא בחרתי. למדתי מתמטיקה ואחר כך הנדסת אלקטרוניקה כדי להועיל לעם היושב בציון. עליתי לארץ לקיבוץ עם גרעין בני עקיבא. אחרי שירות צבאי במלחמת ששת הימים, החלטתי שאני חייב ללמוד בישיבה, אך לא למדתי כדי להיות רב, אלא מאהבת התורה בלבד. אחרי כמה שנים פנו אליי מקיבוץ לביא להיות שם, לא רב, אלא "מדריך רוחני". בקיבוצים התקשו למצוא רב, וכיוון שהייתי קיבוצניק, שמו עיניהם עליי. שאלתי את רבנו הרב צבי יהודה אם ללכת. השיב לי: לך. וכך התגלגלו הדברים עד היום.

אז הרב מפסיק להיות רב קהילה?

כן, על קהילת בית אל. אבל אני ממשיך להיות רב של כל כדור הארץ, כלומר רב קטן אחד מבין הרבנים מכל כדור הארץ המנהלים את כדור הארץ, ובמיוחד העם היושב בציון.

ובסיכום?

כשהגעתי להיות רב במושב קשת בגולן, למסיבה, הגיע הג"ר אברהם דב אוירבך ושאל מי יותר במעלה: אני הדל או הציבור שם.  אינני זוכר מה ענה. כנראה אמר שניהם. אך לגבי בית אל, ברור שהציבור יותר במעלה ממני. אבל אנא שלא ישאלוני מי יותר במעלה: הג"ר אריאל בראלי או הציבור. אלו אלו דברי אלוהים חיים.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
איו על הרב אבינר, ושיסתמו כל הקנאים
ביתאלניק | 17-04-2019 9:55
כל מחררי הריב והמדון נגדו והכל בחסות המשפחה שכל כך קינאה בהצלחתו הרבנית והצלחתו הציבורית הם ראו שכל ערוץ התקשורת שלהם וכל הקומבינות שלהם לא עוזר להם כלום והם לא מצליחים להגיע לפופולריות שלו ולכן שלחו כל הזמן אנשי חרש להפיל אותו ולפגוע בו ולא צלחו במזימתם לקרוא את הכתבה ורק להתפעל מאישיותו המיוחדת מקווה שגם הרב השני לא ישים רגלים לרב החדש ושלא ישלח את כל פקידיו להציק לו ודי למבין
צורת הדיבור שלך מאכזב את מורשת הרב....
מיקי | 17-04-2019 12:10
תלמיד לשעבר
2
מקסים. תודה לרב אבינר ולרב מלמד
ליאת פרידמן | 17-04-2019 10:14
שוב תודה.
3
אף שאלה על הטרדת הנשים והכשלת הציבור!
מה קורה? | 17-04-2019 11:14
זו עבודה עיתונאית?
רצית מילה על הטרדה? - בבקשה:
מיכאל | 17-04-2019 13:16
ממש נמאס מחולי נפש שממלאים את המרחב הקיברנטי עם הכפשות לא מבוססות
4
הרב בראלי לא מחליף אף אחד הוא חוזר לשדרות
היועץ המשפטי | 17-04-2019 11:47
הרב בראלי מונה על ידי חבורת הזויים לכן אין לוועדה הבוחרת שום תוקף, הרב בראלי יודע את זה
הוא לא חוזר לשדרות כי לא יגיע בכלל
יפעת | 17-04-2019 14:55
הוא לא חוזר לשדרות כי לא יגיע בכלל
5
הרב אבינר גדול הדור ובעל מידות נעלות
שלומי הפודל | 17-04-2019 15:50
ושכל הפקידים והחיילים של כנופיית הישיבה ילכו לאכול את הכובע של הרב שלהם
6
לא נבחר ע"י הציבור אלא ע"י וועדה ללא סמכות
רב בראלי לא רב שלנו | 17-04-2019 17:34
הוועדה שבחרה ברב בראלי, עשתה זאת ללא סמכות בניגוד לעמדת היועץ המשפטי למועצה אשר אסר לה להיות מעורבת בבחירת הרב בן באופן ישיר ובין באופן עקיף, וכן לא אישר את המתווה לבחירת הרב שרצתה לקדם מליאת המועצה. עוד קבע היועץ המשפטי למועצה, שמדובר בהליך בחירת רב / רועה רוחני של בתי כנסת בלבד ולא של הישוב, מטעם המועצה ומשרד הדתות. בשל כך, המינוי הזה לא רלוונטי לרוב הציבור ולא ישמש הרב בראלי כרב הישוב, ולא נקבל אותו כמרא דאתרא. המינוי מחייב אך ורק את אותם חברי וועדה חשאית שמנתה רק 4 נציגי בתי כנסת מתוך 20 הקיימים בישוב בית אל, בעוד הוספו חברות לוועדה זו עוד מירים גלדפישר ועליזה בן דוד עי היור יאיר פלסר, שאינן גם קשורות למתווה, שמליאת המועצה ניסתה להביא לאישור היועץ המשפטי למועצה. הרב בראלי ידע שמדובר בוועדה לא חוקית, ולא לגיטימית שחלק מתושבים אינם מקבלים סמכות וועדה זו, כול עוד והיועץ המשפטי למועצה לא יכשיר את ההליך. מצער מאוד, שרב מסכים לשמש בתפקיד זה, בעוד הוא יודע שההליך לא חוקי, ואשר התחיל ערב הבחירות לרשות המקומית בניגוד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה. רב שלא יהוה דוגמא אישית, לא יוכל מעולם לרומם את הציבור במוסר, בתורה ובאהבת ה'. וכדברי הרב קוק על האדרת היקר. לא דרשות משפיעות על הציבור, אלא הדוגמא האישית. וחבל שהרב בראלי לא הסיר את המועמדות כפי שעשה הרב אמיתי. חמור מזה, אותה וועדה בראשות יאיר פלסר, סירבה להגיע לדין תורה למעלה מחודשיים וכפתה את עצמה על הציבור.ואת זאת יודע גם הרב בראלי, אשר משמש בימים אלה כיור בית דין לממונות. איך רב מסכים להתמנות, כשהוא יודע שגם להליך של דין תורה , אותה וועדה לא הסכימה ? דרשני !!!
איש אמת לא היה מסכים להתמנות בקומבינה
רב הקומבינות לא מרשי | 18-04-2019 8:16
זה רב ? אםיפיורים אומרים עשה מה שאני אומר לא מה שאני עושה. אחלה רב
אל תדאגי הוא יישאר מרא דאתרא בשדרות
הוא לא יגיע לבית אל | 18-04-2019 8:14
אל תדאג הוא ימשיך לשרת אותכם בשדרות שנים רבות. בית המשפט לא יתן למנות אותו בניגוד לחוק. הרב בראלי כבר יודע היטב שטעה טעות חמורה שלא הסיר את המועמדות שלו כפי שעשה הרב אמיתי. הרב בראלי יצטרך להשיב בעצמו לעתירה המוגשת נגד המינוי הלא חוקי. הוא ידע על איסור משפטי למינוי.
הרב בראלי איש אמת!
מרא דאתרא שדרות | 18-04-2019 0:18
טוב, כנראה מי שכותב בצורה כזאת על רב בישראל(רב עצום ואיש אמת) הוא לא מהציבור שהרב אבינר הזכיר לעיל. לפני שפותחים את הפה כדאי לעשות שיעורי בית, בדק בית בישוב, ולא לצאת בהצרות מטומטמות נגד הרב אבינר שמברך את המהלך. שדרות נהנת והחכימה מלא!!! מהרב בראלי ואין לי ספק שבבית אל רק ירוויחו ממנו ... בהצלחה לרב בראלי מרא דאתרא בית אל. (בשדרות הרושם ישאר לעד !!)
7
לא נבחר ע"י הציבור אלא ע"י וועדה ללא סמכות
רב בראלי לא הרב שלנו | 17-04-2019 17:51
הוועדה שבחרה ברב בראלי, עשתה זאת ללא סמכות בניגוד לעמדת היועץ המשפטי למועצה אשר אסר לה להיות מעורבת בבחירת הרב בן באופן ישיר ובין באופן עקיף, וכן לא אישר את המתווה לבחירת הרב שרצתה לקדם מליאת המועצה. עוד קבע היועץ המשפטי למועצה, שמדובר בהליך בחירת רב / רועה רוחני של בתי כנסת בלבד ולא של הישוב, מטעם המועצה ומשרד הדתות. בשל כך, המינוי הזה לא רלוונטי לרוב הציבור ולא ישמש הרב בראלי כרב הישוב, ולא נקבל אותו כמרא דאתרא. המינוי מחייב אך ורק את אותם חברי וועדה חשאית שמנתה רק 4 נציגי בתי כנסת מתוך 20 הקיימים בישוב בית אל, בעוד הוספו חברות לוועדה זו עוד מירים גלדפישר ועליזה בן דוד עי היור יאיר פלסר, שאינן גם קשורות למתווה, שמליאת המועצה ניסתה להביא לאישור היועץ המשפטי למועצה. הרב בראלי ידע שמדובר בוועדה לא חוקית, ולא לגיטימית שחלק מתושבים אינם מקבלים סמכות וועדה זו, כול עוד והיועץ המשפטי למועצה לא יכשיר את ההליך. מצער מאוד, שרב מסכים לשמש בתפקיד זה, בעוד הוא יודע שההליך לא חוקי, ואשר התחיל ערב הבחירות לרשות המקומית בניגוד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה. רב שלא יהוה דוגמא אישית, לא יוכל מעולם לרומם את הציבור במוסר, בתורה ובאהבת ה'. וכדברי הרב קוק על האדרת היקר. לא דרשות משפיעות על הציבור, אלא הדוגמא האישית. וחבל שהרב בראלי לא הסיר את המועמדות שלו כפי שעשה הרב אמיתי כשהבין את המצב המשפטי לוועדה זו. בעוד ידע היטב הרב בראלי, שהוועדה הזו סירבה להגיע לבית דין תורני למעלה מחודשיים, כי ידעה שכל בית דין היה מפרק אותה ולא רק בתי משפט על חומרת הבעיות הפרוצדוראליות. הרב בראלי משמש כיור בית דין לממונות ומסכים בכל זאת להתמנות לתפקיד זה, כאשר מקור הכספים למימון משכורתו מפוקפק כי אסורה מעורבות המועצה לכל ההליך. דרשני ! רב בראלי לא הרב שלנו ולא יהיה הרב שלנו, כמי שנבחר בדרך כוחנית אסורה ובדרך שקרים לציבור.
8
מכירה את הרב בראלי אישית
משדרות | 17-04-2019 21:05
זכיתי ללמוד ממנו בקהילה בשדרות אדם ישר שדרך ארך קדמה לתורתו הגדולה איש של שלום וגדלות והוא לא זקוק למילים שלי.. זכו בבית אל!
9
מסכן, הוא לא מבין לאן הוא מגיע
ברכה | 17-04-2019 23:10
ישוב מסוכסך פלגים פלגים של חבורות סגורות והכל בהתאם לראש שמוביל את ההנהגה הזו במשך שנים במסווה של ראש מוסדות תורניים וכל מי שמכיר מקרוב מבין טוב מאד למי הדברים מכוונים כך מתנהל ישוב באופי של דיקטטורה תורנית עויינת ומושחתת חבל על הרב בראלי
10
בחירה על ידי הציבור
נדביה | 18-04-2019 1:46
אכן הרב אבינר נבחר בזמנו על ידי הציבור של הישוב בית אל(א) אולם הרב מלמד לעולם לא נבחר על ידי תושבי הישוב בית אל ב' אלא זה נכפה עליהם וכנראה שדברי ערוך השולחן לא היו ידועים לו ,מה היחס למי שכופה עצמו על הציבור ודל.
תלמידיו ולא תושביו אכן דייקת נכון.
נדביה | 19-04-2019 0:02
ובית הדין ברבנות ירושלים פסק שהישיבה אינה יכולה לנהל ישוב והתושבים צריכים צריכים לנהל אותו בבחירות חופשיות וגם לבחור להם רב התחילו שוב המלחמות כפי שהיו לפני ההפרדות מבית אל והקמת בית אל ב'. ה' ירחם....
קשקוש מטופש
בני | 18-04-2019 10:28
הרב מלמד ותלמידיו הקימו את בית אל ב', ומינויו כרב היה מובן מאליו.
11
הרב מלמד ימשיך לכהן כרב הישוב בית אל
הרב בראלי יהיה רב הנ | 18-04-2019 10:18
הרב מלמד ימשיך לכהן כרב הישוב בית אל. הרב בראלי נבחר לשמש כרב לנוער. הוא גם לא יועסק על ידי המועצה או המתנס. לנוער חסרה דמות רבנית ולשם כך הובא מדריך רוחני בשבילם. די עם הספקולציות שמדובר ברב ישוב שנבחר שלא כחוק. הוא לא יהיה רב הישוב. הרב מלמד ראש ישיבת מוסדות הישיבה ימשיך לכהן כרב הישוב ושל בית הכנסת אברהם אוהבי.
12
הוועדה מסרה לרב בראלי מראש שייבחר
במוצאי שבת בביקורו | 18-04-2019 14:34
במוצאי שבת לאחר האירוח שלו בשבת, הוועדה מסרה לרב בראלי שהם מעוניינים בו יותר מכל המועמדים האחרים, כאשר נציגי הרב סבתו רצו לקדם את הרב יהודה דנה. מלכתחילה הרב בראלי סומן כמי שידיח את הרב אבינר כפי שיזמו יור הוועדה. הוזמנו שאר המועמדים אך ורק בכדי לנסות לכסות את המינוי של מוסדות הישיבה. שאלו את תלמידי הרב בראלי אם אכן קיבל הרב בראלי מסר זה מהוועדה. הוועדה ציינה שהרב אמיתי הסיר את המועמדות שלו,בכדי לחפות על ביקורת הציבור שנבחר הרב ראלי על ידה למרות שאינו מתאים לתפקיד. הרב בראלי הוא המועמד היחיד שסירב להגיע לדין תורה, כי ידע מראש שהוא ייבחר באופן מושחת על ידי אינטרנסנטים שבישוב בית אל.
חמור מאוד ופגיעה באימון הציבור בהליך
יוסף | 19-04-2019 6:21
אם כך פני הדברים, הרב בראלי חייב לסרב למינוי באופן מיידי ולהודיע לציבור של בית אל על הסרת המועמדות שלו לתפקיד רב הישוב בית אל
13
מינוי הרב בראלי כמו מינוי הרב מצגר !
לא מתאים בעליל | 18-04-2019 23:16
הוועדה נכשלה כישלון מוחץ בעבודתה בבחירתה את הרב בראלי לתפקיד רב הישוב בית אל. הרב בראלי לא מגיע לבוהן של הרבנים היוצאים. יש להודיע על ביטול המינוי ללא קשר לביקורת החריפה על צורת ההליך הלא חוקי צודק מאוד הרב אבינר ככשאל מי יותר חשוב הציבור או הרב בראלי. אין כאן שאלה. הרב בראלי רחוק כשנות אור מהרבנים המכהנים אבל גם מרבים מכל הרבנים האחרים שיש בישוב.
14
ביום 30.7.19 קבע בית המשפט שהרב בראלי אינו
רב הישוב בית אל | 03-08-2019 23:54
הרב בראלי נפסל על ידי בית המשפט לכהן כרב הישוב בית אל