אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

''היום כבר אין מוזיקה מזרחית": אייל גולן ומשה פרץ בראיון חג לסרוגים

הזמרים המצליחים במוזיקה המזרחית בישראל, אייל גולן ומשה פרץ מספרים על החיבור שלהם לבורא עולם ולשבת, המהפך שעברה המוזיקה המזרחית ועם איזה זמר חסידי הם חולמים לשיר יחד

במקום להתחרות זה בזה, הזמרים המצליחים במוזיקה המזרחית בישראל, אייל גולן ומשה פרץ הפכו בשנים האחרונות למעין צמד לא רשמי, שמתחבר לעתים קרובות למדי אם זה בסינגלים ובהופעות שמתמלאות עד אפס מקום. גם את הראיון (הדי נדיר) שלהם למגזר הדתי, הם בוחרים לעשות יחד.

"לפני השירים ולפני הכל, משה חבר שלי כבר שנים" מספר אייל גולן לסרוגים "משה הוא בשבילי שותף, ילד, חבר, אח, תקראי לזה איך שתרצי וזה ישמע נכון. בן אדם שאני מאוד אוהב ומעריך.

אנחנו מחוברים גם משפחתית איכשהו, אז באופן טבעי הכל זרם לכיוון לעשות מוזיקה יחד, ואחד הדברים הכי טובים שקרו לי בחיים, זה הבן אדם הזה".

לפני כשנה החלו פרץ וגולן לרוץ יחד עם המופע "הולכים להשתגע" (על שם הלהיט המשותף שלהם) ומאז הם לא מפסיקים למלא יחד אולמות עד אפס מקום. "כשהתחלנו הרגשנו שפשוט כיף לנו לעשות את המופע הזה" מספר משה פרץ "ואז המשכנו גם ליצור יחד את השירים שאנחנו שרים על הבמה".

קיסריה מבחינתם זה כבר מזמן לא השיא, רק בשבוע שעבר הם עלו לירושלים עם המופע 'יאסו' בו אירחו את הכוכב היווני קונסטנטינוס ארגירוס והצליחו למלא את הארנה עם 11,000 איש.

"קונסטנטינוס ארגירוס הגיע לתת למופע שלנו עוד איזה ניחוח יווני, שאנחנו מאוד אוהבים. היינו גם באתונה לא מזמן ביחד", מספר פרץ.

מה הקשר האישי שלכם למוזיקה היוונית?

אייל גולן: "גם אני וגם משה, מאוד מחוברים למוזיקה היוונית. משה נוסע לפחות פעם בחודש ליוון, לאתונה, לשמוע מוזיקה ולקבל השראה ליצור מוזיקה חדשה ואני – גדלתי על מוזיקה יוונית. אז החיבור הוא מאוד טבעי. גם לי וגם למשה"

מתחברים לצד היווני. גולן ופרץ עם קונסטנטינוס ארגירוס (צילום: אוהד רומנו)

בזמן שאמנים רבים מחו"ל נמנעים מלהגיע להופיע בישראל, עקב הלחצים הפוליטיים הרבים שמופעלים עליהם. במקרה של הזמר קונסטנטינוס ארגירוס, הנחשב לכוכב בולט מאוד ביוון, שלהיטיו אף הצליחו להגיע גם לפלייליסט הישראלי, העניין הלך בצורה חלקה. "הוא מאוד שמח להגיע לכאן". מספר פרץ. "אנשים מאוד אוהבים את המדינה שלנו, צריכים להבין" הוסיף גולן.

לימדתם אותו קצת מילים בעברית? 

"לימדנו אותו בעיקר להגיד 'מתי' 'מתי'?(כמו הלהיט של משה פרץ), עשינו לו גם קצת סיורים בירושלים. הוא ממש בחור נחמד".

אייל גולן: "היום כבר אין מוזיקה מזרחית, רק פופ"

בשנים האחרונות, לא מעט כוכבים חדשים צמחו במוזיקה המזרחית והכניסו בתוכה שלל חידושים וסגנונות חדשים, שהותירו מאחור הרבה אמנים ותיקים וטובים.

מרגישים שיש היום תחרות קשה יותר במוזיקה המזרחית, מאז שהתחלתם?

משה פרץ: "תמיד הייתה תחרות. אבל התחרות האמתית היא עם עצמך. אתה כל הזמן צריך להעצים את ההישגים שלך. ליהנות מהדבר הזה, לעשות דברים חדשים. להגיע למקומות אחרים. לשנות, לגוון, לקחת את הקהל שאוהב אותך כל פעם למקום אחר. ליצור איזה מסע מעניין וכייפי, גם מוזיקלי, גם בשביל עצמך. וזוהי התחרות האמתית".

אייל גולן: "שאלת שאלה דיי נכונה ואני אענה עליה בצורה אחרת ממשה. אני חושב שהיום כבר אין מוזיקה מזרחית, לצערי. באלבום החדש שהוצאתי לאחרונה "המילים החסרות", אני מנסה להחזיר איכשהו את המוזיקה המזרחית".

משה פרץ: "למה? לדעתי יש מוזיקה מזרחית".

אייל גולן: "אין מוזיקה מזרחית. הכל זה פופ היום".

אתה מרגיש שמנסים לברוח מהמוזיקה המזרחית?

אייל גולן: "לא מנסים לברוח מזה. פשוט המוזיקה הלכה למקום אחר לגמרי. העידן הזה, כל כוכבי היוטיוב והיוטיוברים וכל זה, מביאים יותר סאונד של חו"ל וקצת שכחו את המוזיקה המזרחית האמתית בצד. אני חושב שהיא צריכה לחזור, והיא תחזור גם".

משה פרץ: "ברור שהיא תחזור".

אייל גולן: "אבל עדיין, כרגע היא לא קיימת".

אייל גולן: "לא חושב שצריך לשלוח שיר מזרחי לאירוויזיון"

משה על אף ההסתייגות מדבריו של אייל, מנסה להסביר את ההעלמות של המוזיקה המזרחית הישנה מהפלייליסט. "היה יותר מדי ממשהו אחד, וכשעשינו את הלהיטים שלנו מהמזרחי אז כולם היו עושים אותו דבר, היית מנגנת במקום אחד או תחנת רדיו הייתה מנגנת כמעט את כל השירים זה היה נשמע אותו דבר. האוזן קצת עייפה, אז הולכים מחפשים דברים חדשים.

בסופו של דבר אתה חוזר לשורשים כי הדבר האמיתי, היסודות של כל המוזיקה – לא משנה הפופ העולמי או אחרים, המוזיקה המזרחית זה היסודות: זה הרי בטונים, זה הנשמה"

חושבים שדווקא בתקופה כזו, אנחנו צריכים לשלוח לאירוויזיון שיר מזרחי?

"לא, דווקא על הדבר הזה אני לא מסתכל ככה" מפתיע אייל גולן "אני חושב שאירוויזיון זה משהו שבמשך שנים, נשמע כמעט אותו הדבר (אותו סגנון). היום אני יכול לשמוע שיר ולהגיד לך זה 'שיר לאירוויזיון'. לכן אני לא חושב שצריך להכניס משהו מזרחי, אולי אפשר שיר עם מוטיבים מזרחיים. אבל השיר אמור להיות 'שיר-אירווזיוני'."

משה פרץ: "מאמין שאנחנו סוג של שליחים בעולם הזה"

בשנים האחרונות יותר ויותר סלבס ואמנים, במיוחד מהמוזיקה המזרחית משתפים בגאווה ברשתות החברתיות את הקרבה שלהם למסורת ושמירת השבת.

"אנחנו מאוד מאמינים ביהדות שלנו" מספר אייל גולן לסרוגים "אני משתדל להניח תפילין כל יום וללמוד, אבל משה באמת כבר כמה צעדים קדימה ממני וממש בתוך זה, אם זה בשבת שהוא שומר ולא נוסע. אני לאט לאט משתדל ומתקרב. אני נוסע עם משה כבר 12 שנה לאומן כל שנה".

משה פרץ: "חשוב לנו להיות קשורים למסורת". אייל מוסיף, "חשוב לנו להיות, מחוברים לדת, זו היהדות שלנו. אם לא נדע את זה ולא נעביר את זה לילדים שלנו – איך זה ישמר?".

איך הקרבה ליהדות, משפיעה עליכם כאנשים ובכלל כמוזיקאים?

אייל גולן: "אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים פה, זה בורא עולם עושה. כל המוזיקה הזאת, כל מה שאנחנו יוצרים, והמתנה שאני ומשה קיבלנו היא מבורא עולם".

משה פרץ מוסיף: "מוזיקה זה לא מילים. מוזיקה זה כבר רמה אחת מעל זה – זה הרוח. כשאתה מדבר על רוח, אתה מדבר על קודש, על משהו טהור, על משהו שלא כולם זוכים להבין את זה ולגעת בזה ולדבר בשפה הזאת. זו שפה אחרת לגמרי.

אני מאמין שאנחנו סוג של שליחים בעולם הזה. אנחנו גורמים לאנשים לשמוח, עוזרים להם, לא עלינו גם לילדים חולים, נותנים להם תקווה, דרך השירים ודרך המילים.

המוזיקה מחזיקה את כולם בסופו של דבר ומסמנת דרך חיים אצל כל אחד. אם תשימי עכשיו את השיר 'אלוהיי' – אני זוכר בדיוק את המקום ששמעתי את זה, את הריח, את האוכל, את הסביבה. זה הכוח של המוזיקה".

אייל גולן: "הרגשתי שהכסף שהרווחתי בשבתות שעבדתי, לא שייך לי וקניתי ספר תורה"

בשנים האחרונות יותר ויותר אמנים ושחקנים בישראל, שרבים מהם אף רחוקים מלקיים אורח חיים דתי- הבינו כי מנוחה בשבת, היא לא רק 'עניין של דתיים' אלא צורך אמיתי לגוף ולנפש ואפילו סוד להצלחה. אך יחד עם כל הטוב והמנוחה שמביאה השבת, מגיעים גם הוויתורים הגדולים.

רק בשנה שעברה משה כמעט ויתר על הפסטיגל, בגלל מופעים בשבת, אך במקרה הזה ההפקה החליטה לא לקיים מופעים בשבת כדי לאפשר את השתתפותו של משה. גם לפני כשנתיים נאלץ להגיד לא להפקת "אקס פקטור" וגרם לביטול צילומים בלונדון, שהיו אמורים להתקיים לאחר כניסת השבת עם מייסד הפורמט סיימון קאוול.

"מה שקשור לשבת זה קודש קודשים" מספר משה פרץ, "היו לי פיתויים גדולים לעבוד בשבת, אבל ככה חונכתי. אין דבר כזה – אני לא עובד בשבת, לא עובד בחגים. הציעו לי לפתוח עסקים בשבת, עסקים עם הרבה כסף. הציעו לי גם פסטיגל לפני 5 שנים ולא הסכמתי".

"היו פיתויים גדולים, אבל מה שקשור לשבת זה קודש קודשים"  (צילום: אריה לייב אברמס)

גם אצל אייל גולן, שאומנם מספר שהוא 'עדין לא הגיע לרמה של משה', עבודה בשבת נחשבת לחציית קו אדום.  "גם אני לא עובד בשבתות כבר 20 שנה, אבל בשנה שעברה צילמתי את התכנית 'גולסטאר' וצילמנו בשבת. מכל הכסף שהרווחתי מהשבתות שצילמתי – החלטתי לעשות ספר תורה.

הרגשתי שהכסף שהרווחתי בשבתות האלו שעבדתי לא שייך לי וקניתי ספר תורה, וזה באיזה שהוא מקום גם הזדמנות להודות לה' על מה שנתן".

אייל גולן: "בכל אלבום אני מקדיש שיר לבורא עולם"

במוזיקה המזרחית חתומים לא מעט להיטים על אמונה והקשר עם הבורא, כמו: "כשהלב בוכה", "מודה אני" וכמובן "מי שמאמין לא מפחד" של אייל גולן שהפך ללהיט חוצה מגזרים ויבשות. "שיר כזה זו זכייה. זה שיר על-זמני" מפרגן משה.

אייל, חושב שתצליח להביא לעולם עוד להיט כמו "מי שמאמין לא מפחד"?

אייל גולן: "זה שיר לדורי דורות. בכל אלבום, תמיד יש לי שיר אחד שמוקדש לבורא עולם. גם באלבום החדש שהוצאתי עכשיו, יש שנקרא 'אחי אמר לי' שמדבר על כל הנושא של התקרבות לדת ושמירת שבת."

למה חשוב לשלב בכל אלבום שיר לבורא עולם? 

"כל אלבום אני עושה שיר כזה, כי זה המקום שלי להודות לבורא עולם על כל המתנה שהוא נתן לי. ככה אני מרגיש את זה"

החלום לשתף פעולה עם ענקי הזמר החסידי

מעבר לשירים על אמונה, אייל ומשה דאגו לא פעם ליצור שיתופי פעולה גם עם אמנים מהמגזר הדתי- חרדי, שהולידו להיטים כמו: "אתה המלך" של אייל וחיים ישראל, "אחרי ככלות הכל', של משה ויניב בן משיח וכמובן "על משכבי" עם חנן בן ארי.

אחרי דואטים כאלו מוצלחים, יש אמן מהמוזיקה היהודית שהייתם רוצים לשתף איתו פעולה?

משה פרץ: "אני הייתי מאוד מעוניין עם אברהם פריד".

אייל גולן: "דווקא גם לי היו דיבורים איתו בעבר רציתי לעשות איתו משהו, גם עם יעקב שוואקי, אולי זה עוד יקרה".

דואט עם פריד בקרוב? (צילום: משה שי/פלאש90)

אייל גולן: "כל הזיכרונות ילדות הכי גדולים שלי הם מפסח"

לקראת חג הפסח המתקרב, לא שכחנו כמובן לוודא שאייל ומשה מסודרים ליל הסדר הקרוב 😉 . "אני נועל את הבית ונוסע להורים שלי לטבריה, מתפנק עם הילדים עד סוף הפסח" מעדכן משה, למקרה ששקלתם להזמין.

אילו זיכרונות ילדות יש לכם מפסח? 

אייל גולן: "כל הזיכרונות ילדות הכי גדולים שלי הם מפסח. מצאתי את האפיקומן ולא קיבלתי אפילו אופניים. כל שנה מאז שאני ילד מצאתי את האפיקומן, לא קיבלתי אפילו מסטיק עגול. אז למה אני מחפש אותו? הפכתי את הבית. כל מה שסידרו הפכתי".

משה פרץ:  "עשרים שנה לא למדת להפסיק לחפש אותו".

אייל גולן: "בפסח האחרון אני החבאתי את האפיקומן ואני מצאתי אותו. מרוב שאני רגיל לחפש אותו" (אומר בהומור)

משה פרץ: "מפסח אני תמיד זוכר את הריח שבאוויר. יש ריח אחר בבית בפסח והוא תמיד נקי, רענן משהו אחר. גם אם מנקים כל השנה, בפסח יש אווירה אחרת, אוויר אחר. מגיע האביב ועם אנרגיה אחרת. קונים בגדים חדשים והקירות מבריקים. הכול נקי. כאילו אתה יכול לפתוח דף חדש".

מה הכי אוהבים בחג?

משה פרץ: "את החופש ומזג האוויר"

אייל גולן: "האוכל, אומנם אני לא אוכל מצות, אבל האוכל טעים" •

חג שמח!

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
זאת מוסיקה?? זאת תת רמה מכל הבחינות ובעיקר פו
אחת שרק מחכה לעוף מפ | 18-04-2019 19:36
תרשו לי, נשיאי כתבה, לפתוח מציאות משיר של איזה ישראלי, אשכנזי, שכבש את קיסרייה הראשון..: זאת לא אותה המדינה.. כששני זמרים מ ז ר ח י י ם חוברים יחד וממלאים אולמות ועשירים ככקורח, שרק זיקוקים של פרץ הוא השיר הראוי לטעמי וגולן, מספר שירים שאני סופרת על יד אחת... על הקול של אייל כבר טענתי מזמן שאפשר לכוון כלי נגינה... זה עדיין לא מצדיק שום פירסום. זאת לא עברית ובטח שלא מוסיקה זאת חרפה ובזיון ששני
ולכן הזמרים שלך מעלים אבק בדיוק כמוך
המוסיקה | 18-04-2019 23:08
הגיע הזמן שתנקי את עצמך ולא על חשבון אחרים
חשבת אולי לשנות כדורים ? אולי באמת כדאי
הכדורים משפיעים | 18-04-2019 23:07
שתקחי את העברית המגומגמת שלך נאורה חסרת שכל ותארזי את עצמך לאיזה אי בודד כינזה המקום היחיד שאת יכולה להסתדר בו כאשר את לא סובלת את עצמך זה מה שאת מקרינה . אדיוטית
2
אייל המלך
נפתלי | 18-04-2019 21:35
חולה עליכם ותמשיכו לעשות חייל והלאלווי תוציא שיר עם אבראם פריד
3
אייל פשוט מלךךך ומשה נסיךך חולה עליכם
מישהו | 18-04-2019 22:02
אייל פשוט מלךךך ומשה נסיך חולה עליכם
4
אייל זמר מספר אחד כל אלבום שלי יותר טוב
חמדה | 18-04-2019 22:55
מקודמו אייל בעל נתינה אהבה לזולת משה ואייל זוג זמרים מעולים תמשיכו לשמור שבת ואלוהים יפצה אותכם יותר
5
בסוף חוזרים לשורשים ראיון חג עם אייל גולן ומש
St | 18-04-2019 23:00
אחלה של כתבה!! כל הכבוד למושה ולאייל שימשיכו להצליח ולקדש שם שמיים!!!!
6
משה ואייל
מיטל | 19-04-2019 0:16
אשריכם ישראל.... שמחתי לקרוא על הגאוה היהודית...רק ככה עם הנצח ישרוד.... מי ששומר שבת השבת שומרת עליו... תמשיכו ומי יתן ותזכו לראות ברכה בעמלכם ורוב שמחות
7
אייל המלך
רחלה | 19-04-2019 9:30
אייל גולן הזמיר של המדינה
8
אשריכם
תפארת | 19-04-2019 14:56
שני אומנים גדולים! ה' ישמור אתכם! יש בכם אמת ויושר!
9
והספרדים תמיד מחוברים לשורשים..
תפארת | 19-04-2019 14:57
ככה זה בית אבא
10
ריאיון מקסים
טל | 19-04-2019 16:21
שני זמרים תותחים . ואחי אמר לי אחד השירים המרגשים.
11
הייתי מאוד רוצה לאתגר אחד מהם
יוסי | 19-04-2019 16:25
ולהציע שיבצעו שיר חדש של שעה אחת כן. 60 דקות . קונצרט בדומה לגדולי זמרי מצרים.
12
אייל גולן אתה...
| 20-04-2019 11:43
אייל גולן אתה מלך
13
רוצה לשיר
ריקי | 22-04-2019 0:57
השירים עושים לי טוב לתקופה שבה אני נמצאת.
14
המסורתיות של המזרחים/ספרדים,זה היהדות המקורית
ירון | 27-05-2020 23:49
חג שמח לכולם
15
משה ואייל
בתשבע | 28-05-2020 7:45
לשמוע אותכם שרים,גן עדן עלי אדמות,תמשיכו לעשות חייל,חג שמח אהובים
16
בושה לתת לזנאי...
ציון חתוכה. | 18-11-2020 13:32
בושה לתת לזנאי הזה במה בפלטפורמה של הציונות הדתית.