אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בחירות בלשכת עורכי הדין: עו"ד אביחי ורדי בראיון

הבחירות בלשכת עורכי הדין מעולם לא היו יותר רלוונטיות: לאחר כהונתו הדומיננטית של עו"ד אפי נווה, והתפטרותו הדרמטית, עורך דין אביחי ורדי מקווה לערוך את השינוי שהלשכה כל כך צריכה

בחירות בלשכת עורכי הדין: עו"ד אביחי ורדי בראיון
  צילום: יחצ

עו"ד אביחי ורדי, 56, מתמודד בבחירות לראשות לשכת עורכי הדין שיתקיימו בחודש יוני השנה ומתחייב לכמעט מהפכה בלשכת עורכי הדין.

הבחירות הפעם מתקיימות, במודע או שלא מודע, לאחר פרשת אפי נווה שהתפטר מתפקידו בראשות לשכת עורכי הדין לאחר חקירות המשטרה נגדו. בכלל יש תחושה בציבור שיש משהו מושחת ופגום לא רק בלשכת עורכי הדין והועדה לבחירת שופטים, אלא בכלל בכל הקשור למקצוע עריכת הדין. האם הגיע הזמן לניקוי אורוות מאסיבי? ראיון עם עו"ד אביחי ורדי: "יש כמיהה עזה לשינוי, אני מנהיג השינוי".

בחירות בלשכת עורכי הדין במספרים:

  • מספר עורכי הדין בלשכה: 75,000
  • המועצה הארצית: 48 מושבים
  • תקציב הלשכה: מוערך ב-70 מיליון ש"ח (מתוכם: הכנסות מדמי חבר 54 מיליון ש"ח)
  • תקציב החברה הכלכלית של הלשכה: מוערך ב-20 מיליון ש"ח
  • משנת 1962 כיהנו 11 ראשי לשכה
  • ראש לשכת עורכי הדין הזמני: עו"ד אבי חימי שהחליף את עו"ד אפי נווה.

[1] "הסיכויים שלי להיבחר להערכתי מצוינים"

ורדי חובש כיפה מהמגזר הסרוג, תושב פתח תקווה, למד בישיבה תיכונית בר אילן בתל אביב, ובאוניברסיטת בר אילן,  אבל מבהיר: "אני מאמין במערכת משפט תקינה ושוויונית כלפי כל המגזרים. ברשימה שלי יש בני מיעוטים, כמובן נשים, דתיים ולא דתיים, ואין שום מגבלה, רק רצינות והנכונות לטפל באופן מקצועי בלשכת עורכי הדין".

עו"ד ורדי מתמחה בתחום חדלות הפירעון והיה מעורב בתיקי חדלות פירעון משמעותיים, מייסד ועומד בראש משרד אביחי נ. ורדי המתמחה בתחום חדלות פירעון,  ומאחוריו ספר בנושא חוק המכר דירות. חוץ מזה הוא גם נשוי ואב לשישה וסב לשבעה.

יחד עם עו"ד אביחי ורדי, מתמודדים ראש לשכת עו"ד הזמני עו"ד אבי חימי, עו"ד אילן בומבך ועו"ד ציון אמיר. ההבדל הבולט בין עו"ד ורדי לאחרים: הוא מגיע כמועמד טרי מהשטח שלא היה קשור עד היום ל-'עסקונה' הפוליטית בלשכת עורכי הדין.

מה גורם לעורך דין ותיק ובעל משפחה להיכנס להרפתקה של בחירות לשכת עורכי הדין? "זה נכון שאני גם אבא וגם סבא, אבל אני איש צעיר, בשיא אוני למעשה. מקצוע עריכת הדין עבורי זה לא רק מקצוע אלא דרך חיים, תפיסת עולם של צדק ומשפט. עריכת הדין קרובה ללבי, התדמית של המקצוע יקרה לי, וציבור הלקוחות חשוב לי. אני רואה את ההידרדרות במעמד המקצוע, ובאמון הציבור במערכת המשפט – וזה מאוד חורה לי. אני מצוי שנים רבות בעולם המשפט ומופיע כמעט כל יום בבית המשפט, והרוב הגדול של עורכי הדין, 95% מהם לפחות, מאוד מסורים, הגונים וחשוב להם הצלחת הלקוחות, ולכן אני אומר שהפגיעה בתדמית ניתנת לתיקון.

"יש לי את היכולת, אני עו"ד מנוסה, ותיק, מוכר מאוד, שמכיר את כל המערכות והיכולות והמשמעות של המקצוע, ואני יכול לתקן. משם אני בא, ממקום של עשייה. אני לוקח על עצמי תפקיד שירות מילואים של כמה שנים בראשות לשכת עורכי הדין בתקווה שאצליח לעשות עוד".

בסופו של דבר ישנם בטח אחרים שגם חורה להם אבל הם לא שמים את עצמם בפרונט ו'מתלכלכים' בפוליטיקה: "נכון, ואני מקוו שאני אצליח להקטין את הצד הפוליטי ולהאדיר את המקצועי. בתוך הלשכה, ככל הנראה, נצטרך לעשות בריתות ודברים מסויימים ואני מודע לכך וער לזה. במובן מסויים זה בלתי אפשרי אחרת. אני לא עושה את זה לכתחילה אבל אני עושה את זה כי זו המציאות. שאדם רואה שמשהו רע קורה מולו ישנם שני כיווני פעולה: דרך אחת להגיד שזה רע אבל אני נשאר בשלי, בחיים שלי, ודרך שנייה זה לעשות משהו כדי לשנות. אני החלטתי לקום ולעשות מעשה וזו הייתה החלטה לא פשוטה. יש לי משרד מצליח, משפחה, וזו החלטה שמשנה את המסלול חיים הרגיל שלך. אבל קיבלתי החלטה מושכלת, התייעצתי עם אנשים שקרובים לי והחלטתי. עכשיו אני כבר אחרי זה ובשלב העשייה".

מולך מתמודדים עורכי דין מוכרים לא רק ברמה הארצית אלא גם בתוך לשכת עורכי הדין, מה הסיכויים שלך? "הסיכויים שלי להערכתי מצויינים, ואסביר למה. האנשים שסובבים היום סביב הלשכה הם יחסית במספר מאוד מועט – כמה מאות עד אלף אלף-חמש-מאות, זו העסקונה הפעילה. ציבור עורכי הדין בכללותו מונה כ-75,000 איש. זה נכון שהעסקונה תומכת במועמדים מסויימים בגלל שהם שם כבר ויש להם אינטרסים. הם לא באים ממקום של פתיחות, של אובייקטיביות, אלא ממקום של מכירים את מה שיש ומה שיכולים לקבל מהמועמד הנוכחי או מהאנשים שסביבו. אני לעומת זאת – חידה. אני לא בא ממצב שאני מבטיח משהו, רק את טובת הלשכה. אני לא אומר שמי שהיה בהכרח יישאר".

זה אומר שאתה הולך 'לנקות' את לשכת עורכי הדין? "אני לא אומר שאני אנקה, אמרתי שאני לא מבטיח שמי שהיה יישאר. אם אדם עושה טוב – הוא ימשיך, אבל אם לא עשה טוב – לא ימשיך ואני לא מתחייב כלפיו. אנשים שנמצאים היום בחלקם חושבים שמה שהיה – יהיה, אצלי אין וודאות. אני יודע על אנשים טובים ומוכשרים שנמצאים שם, ויש כאלו שיש אחרים טובים יותר מהם. למה הסיכוי שלי טוב? כי אני חורש את השטח, ובשטח יש כמיהה עזה לשינוי. זה לא הלך רוח של 5-10 אחוזים, זה הלך רוח רציני. עורכי הדין רוצים שינוי".

ואתה זה שתוביל את השינוי? "המציאות היא שעורכי הדין דורשים וזועקים לשינוי חד וחלק. אני למעשה מכל המועמדים שרואים בי את איש השינוי. לא הייתי בעולם הפוליטי בלשכה, אני איש מקצוע כל חיי, מוערך, ונחשב כבולט בתחומי. אני לא בא להשתמש ביכולות המקצועיות האישיות שלי, אלא באביחי כאדם שבא להנהיג שינוי – המציאות הנוכחית מחייבת שינוי. הסיכוי שלי הוא הטוב ביותר – אני מנהיג השינוי, אין מישהו אחר".

[2] מהפכה במועדון הצרכנים של לשכת עורכי הדין – מינויים מקצועיים ולא פוליטיים

ורדי מכוון את הקמפיין שלו לשני נושאים מרכזיים: שקיפות בלשכת עורכי הדין ומועדון הצרכנים.

נושא השקיפות בוער אצל עו"ד ורדי, אולי כלקח ממצב לשכת עורכי הדין עד היום: "השקיפות היא בכל הגזרות ובכל המובנים באופן מוחלט", מדגיש עו"ד ורדי ומוסיף: "הלשכה משרתת את החברים שלה, ולא החברים משרתים את הלשכה, ולכן כל עורך דין זכאי לקבל שקיפות מלאה בכל המובנים. החל מדו"ח רווח והפסד של הלשכה, כלה בנתונים של החברה הכלכלית ועד הנתונים הכספיים של מועדון הצרכנים – היום מועדון הצרכנים הוא צולע ולא מתפקד, ואנחנו נעשה מועדון לתפארת".

"וגם שקיפות מוחלטת בוועדות האתיקה. מאז שהצגתי את המועמדות שלי – פנו אליי מאות פניות לא רק מעורכי דין אלא גם מאזרחים שהם לא יודעים מה קורה בוועדות, לא מקבלים מידע. בוועדה לביקורת שופטים פעם בשנה יוצא דו"ח – ואין שום ביקורת על האתיקה. כמובן גם שיש צורך בשקיפות מלאה בוועדה למינוי שופטים. אם אתה רוצה לנקות את החששות מהוועדה – אז צריך שקיפות, שאנשים ידעו מה קורה שם. חשוב לציין שמערכת המשפט היא מערכת משובחת, ויש לנו שופטים משובחים, אבל העובדה היא שאנשים חושבים שנעשו דברים שלא כדין, ואפשר לנקות את זה. לכן צריך שקיפות".

הביקורת בלשכת עורכי דין ("פיטרו את המבקרת בהסכם סודי") ושקיפות בהליך הבוררות

נושא שעלה במהלך כהונתו של עו"ד אפי נווה עלתה לגבי נושא הבוררות. בוררות לשכת עורכי הדין בעבר הייתה מתנהלת לפי מוסד בוררות שהיה מחלק את הבוררות לפי קריטריונים כמו הוותק של עורך הדין, והייתה שאיפה לחלוקת צדק: גם לעורכי דין צעירים וגם לוותיקים. זאת אומרת: היו קריטריונים למי מחלקים את בוררות הלשכה. מהלך כהונתו של נווה כיו"ר לשכת עורכי הדין, פוזר מוסד הבוררות וכל הקריטריונים נשמרו אצל יו"ר הלשכה בלבד.

בכל הליך בוררות, לוקחים עורכי הדין סכום טרחה בתמורה להליך, ובהסכמים של בוררות של מיליוני ש"ח – אחוז הטרחה שלוקחים עורכי הדין יכולים להגיע לסכומים נאים מאוד.

עו"ד ורדי מתייחס ברצינות לכל נושא השקיפות, ומחריף את הטון: "יש שתי סוגיות שהן נגע בלשכת עורכי הדין. נגעים קשים. האחת הבוררות והשנייה הביקורת. הביקורת בלשכה היא במצב של אפס ביקורת. אין חברי ועדת ביקורת ולא הוצאו דוחות ביקורות והחמור ביותר – שהחליטו לפטר את המבקרת של הלשכה בהסכם סודי שלא כולה לאף עורך דין, ואף אחד לא יודע מה היה בהסכם. מה רוצים להסתיר? למה מסתירים את ההסכם?".

"הסוגייה השנייה – הבוררות. ישנם סכומי עתק שמועברים להכרעת לשכת עורכי הדין ואף אחד לא יודע למי זה מנותב ומהם השיקולים המנחים. שקיפות בבוררות – בוודאי. ישנם 75,000 עורכי דין, אין סיבה שעורך דין אחד יקבל 10 בוררויות והשני בכלל לא, זה לא מידתי. גם הגישורים – ענף אדיר שאין סיבה שכל עורכי הדין או לפחות חלק ניכר ממנו יהיה ממתן השירות וגם מקבלת התמורה".

מרכיב מרכזי בקמפיין שלך הוא מועדון הצרכנים: "מועדון הצרכנים כולל בתוכו את כל 75 אלף עורכי הדין. תוסיף בני ובנות זוג וילדים, זה יכול להגיע קרוב לחצי מיליון איש. מועדון צרכנות ענק שבמתכונתו הנוכחית הוא הכי עילג והמקרטע שיש בארץ. אני יכול לעשות מועדון צרכנות אדיר".

למה הוא באמת מקרטע ועילג כלשונך? "מסיבה מאוד פשוטה כי המינויים הם פוליטיים ולא מקצועיים. צריך לשים בראש המועדון איש מקצוע, מנכ"ל או סמנכ"ל שח בנק לשעבר, או של חברת ביטוח, הוא לא חייב להיות עורך דין. מה הקשר בין עורך דין למנהל מועדון צרכנות? כך גם בחברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין שמגלגלת 20 מיליון ש"ח בשנה. החברה הכלכלית, למיטב ידיעתי, לא מפרסמת הדו"חות שלה. ביקשתי לקבל ולא קיבלתי. זה חלק מסוגיית השקיפות שדיברתי עליה. כך גם הניהול – למה החברה הכלכלית צריכה להיות מנוהלת לא על ידי איש מקצוע? 20 מיליון ש"ח זה הרבה. יחד עם תקציב הלשכה זה יכול להגיע לכמעט 100 מיליון ש"ח – זה תקציב ענק. זה תקציב שאפשר להביא עוד מעטפת אין סופית של הטבות, זכויות, דברים להשתמש בהם כמו ספרות מקצועית, השתלמויות – עורכי דין צריכים לקבל הכול, הם לא צריכים לשלם על זה".

[3] מי התורמים לקמפיין?

כשרצים למערכה ארצית של בחירות יש צורך מן הסתם בהשקעה כספית, אבל בלשכת עורכי הדין אין חובה לפרסם תורמים או גיוס כספים. גם ההערכה היא שזה קרוב ל-2.5 מיליון ש"ח. מי תומך בך? אתה תפרסם את התורמים?

"לגבי פרסום תורמים, אני לא למעשה לא יודע מה יתר המועמדים עושים. לגביי אני יכול להגיד שאני עוד לא גיבשתי כתב אסטרטגי בעניין תרומות , ועד היום נשאתי בעלויות של כל הקמפיין באופן אישי. לא נתנו לנו את ספר הבוחרים וצריך להגיע ל-75,000 עורכי דין. למועמדים אחרים ברור לך שהיה את ספר הבוחרים. אנחנו נמצאים במצב שאנחנו לוטים בערפל. אבל אני לא מוטרד מזה. זה הכוח שלי – לתקן את הדברים שיש בהם פגמים. לגבי התקציב, אני יכול להגיד לך שזה מאוד רחוק ממה שאמרת".

איך באמת מגיעים לכל עורכי הדין? "אנחנו מגיעים באמצעות המדיה הדיגיטלית, באמצעות כתבות. אנשים רוצים לראיין אותי כי אני מוביל שינוי. המצב בלשכה לא מטריד רק את עורכי הדין אלא גם את האזרחים. ישנם הרבה שמוטרדים שיש גוף במדינה שאולי מקולקל, מסואב. אני מוביל את השינוי. זה עולה כסף, אבל רחוק מהסכומים שנקטת בהם. עוד לא תכננתי אסטרטגיה בסוגיית התרומות".

שני נושאים אחרונים: אי אפשר להתעלם מכל המצב של המתמחים ומבחני הלשכה, וגם איך אתה רואה את הועדה למינוי שופטים.

"בסוגיית המתמחים, צריך לזכור דבר אחד. יש פה אנשים שיש להם משפחות שהשקיעו הרבה שנים הרבה כסף, והם חייבים את הרישיון – זה המקור הכספי שלהם לפרנסה. אף אחד לא אמרם לפני 5-6 שנים שהם התחילו לטוות את החלים שיקשו עליהם בעתיד. אני נגד הכשלה. אבל אני כן חושב שצריך לחשוב על פתרונות שנם ויסות השוק של עורכי הדין כי המצב הנוכחי – שיש ריבוי עורכי דין, וגם עורכי דין שלא תמיד עומדים בקריטריונים מסויימים – עלול לגרוע לא רק בקרב עורכי הדין אלא גם באזרחי. מי שמצוי בעולם המשפט יודע שזה נכון, ישנם לא מעט תיקי רשלנות מקצועית, בעיות אתיות. זה נובע ממקום שהמקצוע הפך להיות מקצוע שכולם יכולים ללמוד.

"צריך לחשוב בצורה מאוד יצירתית איך קובעים. לדוגמא, ואני לא יודע אם זה ישים, לחשוב עם כל הגורמים הפועלים להכשרת עורכי דין איך מעלים את הרמה, ואיך בוררים את הטובים במהלך שנות הלימודים. לבדוק האם אפשר לקבוע כללי סף. יש לי חתן שסיים רפואה, ואני יודע כמה לא היה קל להתקבל לרפואה. אבל כמו שהרופא דואג לעתידו הבריאותי, כך גם האזרח שם את החירות שלו, הקניין, המשפחה שלו אצל עורך הדין – הוא סומך עליי. הם שמים את מבטחם בי כעורך דין ואני חייב לתת להם את זה. זו טובת האזרח ועורכי הדין, וחייבים מחשבה יצירתית להעלות את הרמה, וזה נראה לי אפשרי".

ולגבי הועדה למינוי שופטים? אולי בעקבות התלונות צריך לשקול שעורכי דין לא יהיו בוועדה? "הועדה לבחירת שופטים צריכה לעבור הליך של שקיפות ואני חושב שכל האזרחים צריכים לדעת איך נבחר שופט. שהוא מגיע אל מול שופט הוא צריך לדעת שהאדם שיושב מולו עבר הליך תקין ושהוא ראוי. חשוב להגיד שמערכת המשפט שלנו משובחת, השופטים משובחים, מצויינים, אבל צריך לעשות מערכת שגם יודעת לברור לפעמים אם יש ליקויים – גם במערכת הטובה הזו. קודם כל שקיפות. יש נציב תלונות השופטים שעושה עבודה מצויינת. גם לגבי הועדה עצמה – אנחנו כעורכי דין המסננים הטובים ביותר שיכולים להיות – אנחנו הכי הרבה שעות מול שופט, אנחנו נמצאים אצלו, אנחנו חייבים להיות בוועדה כי זו היכולת שלנו להעביר את המסרים הנכונים: מזג שיפוטי, סבלני, הגינות, בקיאות בחומר, פסקי דין מנומקים ועוד – לכן אנחנו שם שם. אנחנו לא פוליטיקאים. אנחנו מהשטח ושומעים את זעקות האזרח. לכן הועדה צריכה לכלול עורכי דין ולהביא מסר יותר מדויק".

ובקיצור? מדוע אתה ולא שאר המועמדים? "אני בא ממקום שלא היה מצו בפוליטיקה של לשכת עורכי הדין, לא הייתי ב'עסקונה'. אני עורך דין מהשטח שמסתכל בגובה העיניים. אני אתכם. הייתה לשכה שלא עניינה אתכם ולא סייעה לכם ולא ראתה בכם פקטור ואני הולך לשנות את זה. אני היחידי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
מלך
יוסי | 14-04-2019 21:18
היחיד עם לב למען השני אביחי ורדי
2
יאללה יאללה
נחום | 14-04-2019 21:59
כמה שילם לכם בשביל הליקוק? רק אבי חימי הכי טוב לכולם!
3
ציון אמיר חזק וצריך אנשים טובים כמוך
תצטרף לציון אמיר | 14-04-2019 22:00
אתה בהחלט צודק שצריך לנקות את האורוות
4
ממושחת למושחת
א | 15-04-2019 9:32
כוחנו עולה
5
ורדי מושחת!! הוא ואחיו דודי גנב המכבסות!
מנשה | 18-05-2019 23:51
ממונה למפרק בתיקים גדולים תמורת שוחד לשופטים חדל אישים ומנוול
6
רק אביחי ורדי יעשה סדר,בלשכה!!!
משפטן | 19-05-2019 6:30
אביחי איש עשיה רציני וניהל חברות גדולות כנאמן בית המשפט. יקח אנשי מקצוע ברמה גבוהה לכל תפקיד ויבריא את הלשכה.
7
אביחי ורדי יו"ר לשכת עו"ד הבא
כלכלן ומשפטן | 19-05-2019 6:32
אביחי ורדי איש אמת עם עקרונות של יושר וחשיבה אנליטית. רק הוא יכול לעשות סדר במוסדות הלשכה