אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב קלנר: הפרדת דת מהמדינה? זה רעיון נוצרי

הרב יוסף קלנר בשו"ת מיוחד: הפרדת דת ומדינה? הרעיון הזה יסודו בברית החדש. כפייה דתית? – אין "כפייה", מעולם לא הייתה, ולא יכולה להיות כפייה דתית במדינת ישראל!

הרב קלנר: הפרדת דת מהמדינה? זה רעיון נוצרי
  צילום: ערוץ מאיר

שאלות ותשובות עם הרב יוסף קלנר בנושא כפייה דתית ויחסי דת ומדינה.

שאלה: מה עמדת הרב ביחס להצעה לפתרון הבעיות בין הדתיים לחילונים ע"י הפרדת דת מהמדינה?

תשובה: הרעיון הזה יסודו בברית החדשה. ישנו שם סיפור ידוע: הרומאים במגמתם להשפיל את "יהודה הכבושה" גזרו שבמקום להעביר את מחצית-השקל שנהגו היהודים לתרום כמס לבית המקדש, להעבירו למס לקיסר, וזה גרם ליהודים לתסיסה גדולה. ושם מתוארת סיטואציה שבה עומד ישו עם המטבע שדיוקן הקיסר חקוקה בו וקורא ליהודים: "תנו לקיסר את אשר לקיסר, ולאלוהים את אשר לאלוהים". זוהי סיסמת היסוד להפרדת דת ומדינה, כי לאלוהים, לשיטתו, אין עניין במדינה. ולמדינה, לא אמור להיות עניין באלוהים.

אך בתורת משה זה אינו כך!

שנים על גבי שנים, לאורך כל גלותנו, היוותה הנצרות וכל ערכיה גועל נורא לכל יהודי. גברים נשים וטף מסרו את נפשם – בשמדות והשמדות נוסעי מסעות הצלב, על מוקדות האינקוויזיציה, ובכל הטביחות והפוגרומים הנוצריים – ובלבד שלא ידבק בהם משהו מטומאת הטומאות של הנצרות. ועכשיו, היעלה על הדעת, כיום, בתהליך תקומת גאון ישראל, להניף את הדגל הנוצרי של הפרדת דת ומדינה ע"י תעמולה הזויה שזה למען עם ישראל וארצו?

גם חבילת 'הרעיונות המבריקים' הנלווים לתעמולה הזו, גם היא מעידה על ה"סחורה" הזאת שבפנים: ננהל את העניינים הערכיים, הדתיים והחברתיים באופן אנרכיסטי, נפתה את ההמון ב"גראס לכל", ובזאת נפרוץ ונסלול את הדרך ל"קדושה", ל"תורה" ול"בית המקדש"…

זהו בזיון לאינטליגנציה, בזיון לעם ישראל, ובזיון לתורת ישראל.

לא ייתכן שערכי מדינת ישראל ייובאו מאירופה ואמריקה, לא הגרמנים ולא האמריקאים יעניקו ל"זקן העמים גור אריה יהודה" מקור ערכי האנושות מורהּ ומדריכהּ, את ערכיו ואת זהותו.

בכל ההיסטוריה שלו, מתוך געגועים נוראים לשחזור חייו הממלכתיים בארץ אבותיו, ניהל עם ישראל את חייו במסירות נפש על שמירת זהותו התרבותית היהודית, מתוך תחושת אחריות נוראה, פלאית, להמשיך את הקשר שבין ממלכתו העתיקה לממלכתו העתידה, ולשמור את השלשלת מכל משמר לבל תינתק. ועכשיו עם תקומתנו הלאומית, כשהולך ומתקיים בה לעיננו חזון הנביאים, היעלה על הדעת שהמסגרת הממלכתית המדינית שלנו תהיה חסרת זהות ומנותקת משלשלת הדורות? היעלה על הדעת שתבגוד האומה בעברה וביעודה ותעצב את מדינתה בלא זהות ממלכתית יהודית?

כל ערך קיום המצוות של האנשים הפרטיים באומה נעוץ בהיותם חלק אורגני ומכונן במסגרת הלאומית הכללית.[1] מטרתנו העליונה איננה רק שכל יהודי יהיה שומר מצוות, כי אם הרבה מעבר לכך: שהמדינה כמדינה תשקף בפועל את מהותה הפנימית האמתית – "יסוד כסא ד' בעולם"[2]. ומסגרת לאומית כללית זו חייבת להיות בעלת זהות "נצח ישראלית". לעניין הזה ישנו ערך עצמי, מעבר לחשיבות קיום המצוות של כל יהודי. ישנו ערך עצמי בכך שתהיה המדינה חתומה בחותם הקודש של "נצח ישראל".

"עִבְרוּ עִבְרוּ בַּשְּׁעָרִים פַּנּוּ דֶּרֶךְ הָעָם סֹלּוּ סֹלּוּ הַמְסִלָּה סַקְּלוּ מֵאֶבֶן הָרִימוּ נֵס עַל הָעַמִּים".

"וַיֹּאמֶר אַךְ עַמִּי הֵמָּה בָּנִים לֹא יְשַׁקֵּרוּ וַיְהִי לָהֶם לְמוֹשִׁיע".

"וְקָרְאוּ לָהֶם עַם הַקֹּדֶשׁ גְּאוּלֵי ד'".

שאלה: מה אומר הרב על ה"כפייה הדתית" שמתריעים כנגדה?

תשובה: כפייה דתית? – אין "כפייה", מעולם לא הייתה, ולא יכולה להיות כפייה דתית במדינת ישראל!

אגב – גם מוצאו של רעיון הכפייה הדתית הוא בברית החדשה. ישו אומר שם עוד משפט ידוע – "הכרח אותם להיכנס, למען יימלא ביתי", והכוונה היא שיביאו אותם לכנסייה, ומזה הבינה הכנסייה הנוצרית ש"להכניס אותם" הכוונה – בכח, בכפייה – 'הפעל עליהם אלימות, העיקר שיהיו פה'. ואותה שיטה התגלגלה גם לאיסלם, "דת מוחמד בחרב".

אם אנשים דתיים מאלצים אנשים שאינם רוצים להיות דתיים, להתנהג ע"פ הקודקס המוסרי והדתי שלהם – זה נקרא כפייה דתית, וכך זה אמנם פעל בנצרות ובאיסלם, אך מעולם לא במדינת ישראל. מדינת ישראל היא מדינה יהודית דמוקרטית. כלומר יהודית ובשלטון העם, כלומר, שלטון הרוב. ומה שמתנהל ע"פ רוב האזרחים במדינה המקבלים על פי בחירתם את נציגותם בכנסת – לא יכול להיות כפייה, ומכל מקום בוודאי שזה לא יכול להיות – "כפייה דתית".

אין טענות על הכפייה הירוקה

כשקבעו חוק שכל אחד חייב לשלם עשר אג' כדי לקבל שקית ניילון בסופר – לא העלה אף אחד על דעתו אפשרות לטעון שזו "כפייה ירוקה!"; כשאתה משלם מיסים מן המשכורת שלך, ומרווחיך, ויש המשלמים גם 40% מס, אף אחד לא אומר שזוהי "כפייה לא לגיטימית!"

וכשאתה שולח את הילדים שלך לצבא, שם הם עלולים, חלילה, למות או להיפגע – הייתכן שיקום ויאמר מישהו "אני לא מוכן, כי זאת כפייה"? זה לא יעלה על הדעת, ומדוע? – כי ברגע שאני מחליט לחיות פה, אני מעוניין שהמדינה תשלוט, כי אם המדינה לא תשלוט, אנחנו נעלם מפה – ומהר… שיטת הממשל שלנו היא דמוקרטיה, ואלו הם "כללי המשחק הדמוקרטיים", הרוב מחליט, וטוב שהרוב מחליט, ואם לא תהיה חקיקה על הצבא ועל המיסים – תהיה פה אנרכיה.

העם הוא השליט והוא זה שמחליט מי יקבל את המנדט לנהל לו את העניינים, ומי שיגיד שהוא לא מקבל את החקיקה הזו כי זו כפייה – ילך לכלא. וכך צריך! כמו ביחס לכל מורד בשלטון העם.

וכשהדתיים מניעים בכנסת חקיקה, הם פועלים בדיוק באותן השיטות שפועלים בהן כל המעוניינים לקדם חקיקה המתאימה לרוחם ולערכיהם, וחקיקה שכזו איננה "כפייה דתית", כי אם חקיקה 'דמוקרטית'. ואף אם מישהו חש שהחקיקה הזו היא בניגוד לרוחו, והוא חייב לכוף את התנהלותו לחוק, הכפייה הזאת שהוא חש אותה על בשרו באופן פרטני היא "כפייה לאומית" ולא "כפייה דתית", זהו חיוב לאומי דמוקרטי.

אך משום מה, ישנם הסבורים שלדתיים אסור לקדם את הערכים שלהם בחקיקה…

צריך להבין שכאשר מטיחים את הטענה הזאת שיש "כפייה דתית" – זו מניפולציה, זוהי "עבודה בעיניים", ומי שמסכים שיש אמת בטיעון הזה מעיד על חולשתו האישיותית והשכלית. רק אנשים רופסים חסרי עמדה עצמית קונים את המניפולציה המלוכלכת הזו, ומוכנים לספוג את הנבזות המניפולטיבית הזאת, ולהתמלא רגשי אשמה וצורך להצטדק ולהתגונן…

תפסיקו עם זה! תהיו חזקים! בעלי עמוד שדרה! תציבו עמדה שכלית ומוסרית! תתייצבו עם היהדות בגדלותה!

הטיעון שכתוצאה מחקיקה דתית לא מקיימים מצוות, הוא קשקוש ובלבול מח. אין השפעה של החוק על קיום המצוות, זה פשוט שקר ודמגוגיה. אלה שאינם מקיימים מצוות עושים זאת לא כתוצאה מן החקיקה הדתית, אלא כתוצאה מליקויים חינוכיים ארוכי זמנים ואף דורות, שעדיין לא תוקנו. אך החקיקה בפני עצמה אינה משנה בקיום המצוות שלהם ולא כלום.

אלה שאינם מוכנים לקבל את שלטון העם וחקיקותיו הדמוקרטיות, יכולים לחפש להם מדינה אחרת ועם אחר – העולם גדול ופתוח… הם יגלו במהרה שבכל מקום תרבותי בעולם ישנה "כפייה לאומית" של חוקי המדינה…

שאלה: האם ע"י החקיקה יתרבו האנשים השומרים תורה ומצוות?

תשובה: אולי לא, אבל אנחנו לא אמורים לחוקק כדי שיתרבו שומרי המצוות, את המטרה הזו יש לקדם באמצעים אחרים, באמצעות הסברה וחינוך. מטרת החקיקה היא כפי שאמרנו: שמדינת ישראל כמדינה, תהיה חתומה בחותם הנאמנות הממלכתית הציבורית למסורת דורות עם ישראל – יש לכך ערך עצמי!

אך אם כבר מדברים על כפייה, צריך לדבר על כפייה אחרת – יש כאן בארץ כפייה, כפייה אלימה מאוד, הכפייה הליבראלית, הפלורליסטית!

מעולם לא היה דיון, ולא התקיימה חקיקה, ולא ניתנה כל לגיטימציה לכך שלערכי הבג"ץ, אנשי התקשורת, האקדמיה וגרורותיהם – שפוטי הערכים הפלורליסטים הליברלים, תהיה עדיפות על ערכי קהילות או אנשים אחרים. העמדה המונוליטית המתנשאת, סותמת הפיות, המנדה חברתית, מדירה תעסוקתית, מחרימה מגדרית, אלימה מילולית, השוללת ומבזה כל עמדה שאינה מיושרת בקו שלה – ומפעילה מניפולטיבית "טריקים ושטיקים" לעיצוב דעת הקהל[3] – זוהי הכפייה הבלעדית המשתוללת כאן.

היכן נידון על כך, והיכן היא החקיקה שהחליטה על כך שחוקי סדום ועמורה הם החוק והתקן בירושלים?

ההיה ולו דיון אחד בכנסת על התרבות הרואה במעשי סדום התנהגות ראויה ולגיטימית?

מי הצביע או דן על שימוש בשיטות אורווליאניות[4] להעברת משמעות הביטויים "מעשה סדום" ו"סטיית מין" מתקנם המקובל דורות ואף מעוגן במילון אבן שושן המקורי?

מי אחראי למדיניות עידון היחס לזנות ע"י מכבסת המילים ­"נערות ליווי"?

מי נתן למשרד החינוך רשות לחנך לאהדת סוטי המין ולעידוד הכלת נטיותיהם לתועבות[5] משכבי-זכר?

מה מסתתר מאחורי האובססיה של אוניברסיטה "דתית" לנהל דיון המשדר שלילה ובוז לערכי היסוד האוניברסאליים שבעשרת הדברות, ולבנות אהדה לנואפים, תוך כדי שימוש גם כאן במכבסת מילים – "פוליאמורה"?

מי יעצור את ההסתה העוסקת ביצירת דה-לגיטימציה ללידת ילדים?[6]

מי יעצור את המערכת הממשיכה במלוא הקיטור והמרץ בשיטות בהם הגיעה לכל ההישגים הנ"ל, במגמתה ליצור לגיטימציה לפדופיליה, משכבי בהמה, גילוי עריות בין הורים לילדיהם, וחינוך לאהדת רעיון הכחדת המין האנושי מאחר שהוא "מפגע אקולוגי מאג'ורי"?

מי יעצור את הגסות הסדומית העולבת ומערערת על מסורת ישראל וערכי המשפחה הנורמלית שלה?

מי יעצור את הכפייה הליברלית?

"עובדים עלינו"! בזים לנו! הכפייה הליברלית המופעלת ע"י קבוצה המונה פחות 2% מכלל האוכלוסייה משליטה בכפייה מניפולטיבית את האג'נדות והשיח שלה על 98% של החברה בישראל.

אין זה מאבק על ערכי היהדות המבקשת ביטוי לצלם-אלהים נגד תרבות חילונית המוחקת אותו; זהו מאבק על ערכים נמוכים יותר ובסיסיים יותר, זהו מאבק אנושי אוניברסלי[7] כנגד תת-תרבות ליברלית שמאלנית המבקשת למחוק את צלם-האדם ואנושיותו.

"וְאֶת זָכָר לֹא תִשְׁכַּב מִשְׁכְּבֵי אִשָּׁה תּוֹעֵבָה הִוא".

"אַל תִּטַּמְּאוּ בְּכָל אֵלֶּה כִּי בְכָל אֵלֶּה נִטְמְאוּ הַגּוֹיִם אֲשֶׁר אֲנִי מְשַׁלֵּחַ מִפְּנֵיכֶם.

וַתִּטְמָא הָאָרֶץ וָאֶפְקֹד עֲוֹנָהּ עָלֶיהָ וַתָּקִא הָאָרֶץ אֶת ישְׁבֶיהָ.

כִּי אֶת כָּל הַתּוֹעֵבֹת הָאֵל עָשׂוּ אַנְשֵׁי הָאָרֶץ אֲשֶׁר לִפְנֵיכֶם וַתִּטְמָא הָאָרֶץ.

וְלֹא תָקִיא הָאָרֶץ אֶתְכֶם בְּטַמַּאֲכֶם אֹתָהּ כַּאֲשֶׁר קָאָה אֶת הַגּוֹי אֲשֶׁר לִפְנֵיכֶם". [ויקרא יח כב-ל]

חג החירות היהודי קרב – אל תהיו עבדים לכפייה הליברלית טומאותיה ובלבוליה. זקפו הקומה! צאו לחירות!!

==

הרב יוסף קלנר מלמד בישיבות רבות ברחבי הארץ

[1] "לשם ייחוד… בשם כל ישראל".

[2] אורות, אורות ישראל, פרק ו ו: "אין מדינת ישראל מדינה רגילה שערכה כחברת בטוח גדולה לתושביה. מדינת ישראל ביסודה המהותי היא אידיאלית, חקוק בהווייתה התוכן האידיאלי היותר עליון, […] היא יסוד כסא ד' בעולם".

[3] ע"ע "חלון אוברטון".

[4] ע"ע 1984.

[5] ע' רמב"ן דברים לב טז: ""בתועבת יכעיסהו" – הבעירו חמתו בתועבות ומעשים מכוערים, כגון משכב זכר…".

[6] מערכת עיתון הארץ כבר החלה במתן במה לרעיון זה.

[7] ע"ע ג'ורדן פיטרסון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
נדמה שלי שגם רעיון המדינה בכלל
איש יהודי | 08-04-2019 14:23
הוא רעיון לא יהודי, והשאלה היא האם המנגנון הכלי שנקרא מדינה (בשונה ממלכות לה אנו מיחלים) צריכה להיות זו שאמונה על נושאי הדת? האם נכון שהדת תכפה בחוק? מי שחושב שכן שלא יצביע זהות, ברור שגם רק מדינה יהודית עדין תהיי המקום הנוח ביותר והפורה ביותר להיודי דתי להתפתח בו בגלל הזהות היהודית המלאה שהרק מדינה מחויבת אליה לצד החירות, לכן כל המסקנה שהפרדת דת-מדינה היא רעיון נוצרי מאבדת משמעות
2
אשרינו מה טוב חלקנו שיש לנו את רב יוסף
יהונתן | 08-04-2019 14:27
ייתי ואזכי דאיתיב בטולא דכופיתא דחמריה קלנר.
3
גם לאומיות זו המצאה נוצרית...
גבי | 08-04-2019 15:49
אין אפילו מילה לכך בתנך. הומצא על ידי נוצרים במאה היט.
עם ישראל זה מושג הליבה של היהדות
בור | 09-04-2019 13:57
וְהִתְהַלַּכְתִּי֙ בְּת֣וֹכְכֶ֔ם וְהָיִ֥יתִי לָכֶ֖ם לֵֽאלֹהִ֑ים וְאַתֶּ֖ם תִּהְיוּ־לִ֥י לְעָֽם׃
4
הרב
שמואל | 08-04-2019 16:27
אז תן לי להבין נכון- מדינת ישראל היא יסוד כסא ד' בעולם- אבל כדי שתהיה כך אנחנו צריכים כל מערכת בחירות להצביע עבורכם ואיך שנהגו יהודים בכל הדורות לא יעשה את העבודה כי הרי אנחנו בעידן חדש. אני כראש משפחה לא צריך לבחור את הרב או המלמד שלי כי יש עמותות שאין לי יד בניהולם שיחליטו עבור. אני לא צריך לבחור את הרב הראשי של העיר שלי- אתם תעשו את זה עם נציגים של המדינה שהיא קדוש קדוש כי כבר אין את יהדות הפרט אלא גוש אורגני שקוראים מדינה שרצונה שלה מהווה הרצון האמיתי שלי- נכון??? כבוד הרב- תן לנו את היהדות הישנה שלנו- אנחנו מתגעגעים אליה. אנחנו רוצים להיות יהודים טובים. צאו לנו מהחיים.
אנחנו מעדיפים לצאת מהגלות הישנה והטובה שלך
י | 09-04-2019 14:20
ע
5
חזק . כול הכבוד
אלכס אפשטיין | 08-04-2019 18:21
צודק
6
מדינת דת זה רעיון מוסלמי
נו באמת | 08-04-2019 20:36
כמה שטויות אפשר לשמוע?
7
דמגוגיה זולה
N | 08-04-2019 23:28
זורק מושגים חסרי הקשר, ומשפטים אקראיים על נצרות ועל איסלאם ביודעו שאין דתי אחד שמבין בזה קמצוץ, כאשר כפי שנכתב - הדברים שגויים ומעוותים לחלוטין (ההשכלה היא זו שייצרה את ההפרדה בין דת למדינה, ודווקא ברוך שפינוזה *היהודי* הוא מבשרה הראשון). מה פשר ההפניות? סתם להראות שגם הוא יכול להיות מתנשא כמו השמאלנים. היכן אתה רואה כפייה ליברלית? הסתה? אנשים *אומרים את הדעה שלה*, בפשטות. ומנסים לפעול באופן דמוקרטי והגון כדי להגשים אותה בעולם, ונלחמים עליה. הסתה? הסתה למה? אתה פה הוא זה שמסית לקרוא לציבורים שלמים תועבה ומטומטמים מעצם אמונותיהם והגדרותיהם. אנחנו לא אמורים להאמין ביהדות כי היא מלאה אמת ויופי, אלא כי כל השאר תועבות וליברלים מאוסים. ככה, הרב היקר, ממיתים חשיבה עצמאית, חופש, ובסופו של דבר, ככה גוזלים את האמונה. מצער אותי לשמוע שהרב הזה מלמד בהרבה מוסדות חינוך בארץ. חשוב שיישמעו הקולות השמרניים אותם הוא מבטא, חשובה הלהיטות בה הוא כותב, אך הרמיסה המגעילה של כל מי שמשקיף מדרך חיים אחרת על העולם - היא מוגזמת. אני מקווה שהתלמידים לא מפתחים שיח צר אופקים ודורסני כמו שלו. ובנימה מכבדת יותר - אמרת שחג החירות מתקרב. אני מאוד ממליץ לקרוא את 'על החירות' של מיל, לדעתי תקבלו זווית אחרת לחלוטין על הדברים הנאמרים כאן. שם הוא מסביר כי כאשר דעה (כמו ערכי היהדות) אינה נכפית על הכלל, אלא נאלצת להתמודד כמו כל שאר הדעות ולקנות לה אחיזה - היא נעשית לחיה ואפקטיבית בהרבה. כאשר היא הופכת לכפייה, היא הופכת למסחרה ולקליפה ריקה.
8
ורעיון הדמוקרטיה - ביוון
שונאי הדמוקרטיה | 09-04-2019 11:43
הדמוקרטיה היא רעיון יווני שזכה לתחייה בעולם הנוצרי בעקבות הפרדת הדת מהמדינה
9
תגיד הפוך...
חיים | 15-04-2019 20:21
מדינה מנותקת מהדת (מדינת ישראל) זה רעיון נוצרי
10
ככל שתענונו, כן נרבה וכן נפרוץ
חילוני | 16-04-2019 7:29
לא נקיים בחיים את מצוות הדת הפגאנית. אתם מיעוט ותישארו מעוט משיחי. מדינת ישראל של החילונים.