בואו להיזכר: הסטיקרים הישנים של הבחירות

בחירות 2019 מתנהלות ברובן המוחלט בדיגיטל, אבל לפני שני עשורים כיכר העיר התנהלה על השמשה האחורית של הרכבים. בואו להיזכר במסרים החדים והחריפים של פעם

בואו להיזכר: הסטיקרים הישנים של הבחירות
  מהארכיון הפרטי של אריה יואלי

בחירות 2019 מתנהלות ברובן המוחלט בדיגיטל, על המרפסות אין כמעט שלטי בחירות, וגם בצמתים בקושי רואים ילדים מחלקים חומרי תעמולה.

אבל פעם, לפני הפייסבוק והווטסאפ, היו כאן מערכות בחירות סוערות, שהתנהלו על שמשת הרכב האחורית, כשטובי הקופרייטירים והגרפיקאים (למי היה אז מחשב) עמלו להוציא מסר קצר, חריף וקליט.

הסטיקרים החלו בבחירות 84' נעשו פופולאריים בבחירות 92 ודי ירדו מהבמה בבחירות 99' עם כניסת האינטרנט לתמונה – שהחליף את כיכר העיר.

דלינו כמה מהסטיקרים הישנים של בחירות 88', 92 ו-96', שחלקם יכולים לעשות רטרו בקלות גם לבחירות הנוכחיות עם החלפת השמות והמפלגות.

הליכוד הלך ועדיין הולך עם שתי סיסמאות עיקריות: רק הליכוד יכול, וכמובן הליכוד מול כל השמאל. הג'ינגל הנצחי משנת 92' עדיין מתנגן בכל אירוע של הליכוד, למרות שבאותן בחירות דווקא הליכוד הפסיד. הססמאות נשארו.

נשמט מהארכיון: הסטיקר ביבי או טיבי – סיסמה שעושה רטרו כל 3-4 שנים.

תעמולת העבודה: נמאס מהליכוד

בחירות 92' התנהלו תחת המיאוס של הציבור משלטון הליכוד. אחרי שש שנים של שלטון משותף לעבודה ולליכוד, התרגיל המסריח של דרעי ופרס בשנת 90' הביא להקמת ממשלה צרה בראשות יצחק שמיר. מה שהביא את העבודה לצאת בסטיקר המשעשע "שום שמיר", ולאחר מכן ב"נמאס מהליכוד" בשנת 99' מול ההבטחות של נתניהו יצא 'ישראל אחת' של אהוד ברק בסטיקר: "אין שלום אין בטחון – ביבי כשלון" כתגובה לקמפיין הליכוד ב-96' "אין שלום, אין בטחון אין סיבה להצביע לפרס"

המפד"ל – מאמונה לימין

שלושה הסטיקרים של המפד"ל – מ-84' בלי אבל הצבע מפדל, 88' צריך אמונה במדינה ו-92 המפדל לימינך, הביאו לניסיונות שכנוע שיכולים לעבוד גם היום – אני בוגר ישיבת בני עקיבא – לכן אני מצביע …"

הייתה גם תעמולה אנטישמית

את רוב הסטיקרים החריפים לא הוציאה המפלגה הרשמית, אלא דווקא "מטה הצעירים" מעין גוף חצי רשמי, שהרשה לעצמו להיות בוטה אפילו יותר. כך אחראי מטה הצעירים על שטר הכסף בו נראית דמותו של יו"ר ועדת הכספים מטעם אגודת ישראל זאב פלדמן עם הכיתוב: "זהירות כספים ייחודיים"

מעברו השני של השטר, הבטיחה המפד"ל כי היא עצרה את הכספים הייחודיים שהועברו לחרדים. כשפעילי המפלגה הראו את השטר לרב משה צבי נריה זצ"ל, הוא הזדעזע והתקשר ליו"ר דאז זבולון המר כדי שיורה על גניזת הקמפייין.

מול השמאל ומרצ – התשובה הרב פרץ

הסלוגן הזה, שיכול בקלות להיות חלק מתעמולת איחוד מפלגות הימין, היה חלק מתעמולת יהדות התורה בבחירות 92. הרב פרץ – רבה של רעננה, נבחר מטעם ש"ס בבחירות 88' והתמנה לשר הפנים, התפטר מתפקידו כדי לא לחתום על אזרוח גיורים רפורמיים, ופרש מש"ס בגלל "התרגיל המסריח".

בבחירות 92 הוא חבר לאגודת ישראל, כדי למשוך קולות ספרדיים שלא יזלגו לש"ס, עם הכותרת שנראית היום תלושה מהמציאות: ספרדי גאה מצביע ג'.

באותן בחירות ליהדות התורה היה גם מסר פשוט יותר

כישלון הימין בבחירות 92

בחירות 92' היו הכישלון הכי גדול של הימין – וזאת בגלל שלוש מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה – התחייה, מפלגתו של הרב משה לוינגר ומפלגתו של הרב אליעזר מזרחי מחקו 3 מנדטים לימין וגרמו לכך שהשמאל עלה לשלטון לאחר 15 שנה, והביא לנו את אוסלו.

בבחירות 96' לא למדו בימין את הלקח, ומולדת התפצלה לשתי רשימות – המקורית של רחבעם זאבי וימין ישראל של שאול גוטמן שלא עברה את אחוז החסימה.

אני בעד כהנא

בבחירות 84' זכה הרב מאיר כהנא במנדט אחד, בבחירות 88' דאגו בימין (בעיקר במפדל) לחסום אותו והעבירו חוק האוסר על רשימות גזעניות לרוץ לכנסת. 35 שנה עברו ואותו חוק הוא שהביא לפסילת מועמד איחוד מפלגות הימין מיכאל בן ארי מלרוץ לכנסת. בהמשך הוצאה התנועה מחוץ לחוק, בעקבות הטבח במערת המכפלה.

הסטיקרים של אז, יכולים לשמש גם היום בתעמולת הבחירות עם התאמות קלות.

ואי אפשר בלי הרשימה של משה בדש, מנכ"ל תשלובת פיקנטי, שרץ לכנסת בבחירות 92' כדי להשתמש בתעמולת הבחירות לפרסם את רשת החנויות שבבעלותו, 3,750 קולות הגיעו למפלגה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
*יָדֹ֨עַ תֵּדַ֜ע: לכל אלו השׁוֹטִים המצביעים
*יָדֹ֨עַ תֵּדַ֜ע: | 07-04-2019 15:14
*יָדֹ֨עַ תֵּדַ֜ע: לכל אלו השׁוֹטִים המצביעים ג *המצביעים ג = מצביעים לגיוס על בני ישיבה. *המצביעים ג = מצביעים לגזירות קשות על החרדים. *המצביעים ג = מצביעים לגרביטש זבל בלעז. *הודעה לשׁוֹטִים המצביעים ג = שֶׁעֲתִידִין לִתֵּן אֶת הַדִּין עַל שהצביעו לשמד ועוד עֲבִירוֹת חמורות שבתורה. *וְאֵלּוּ שֶׁאֵין לָהֶם חֵלֶק לָעוֹלָם הַבָּא רחל, כִּי דְבַר ד' בָּזָה וְאֶת מִצְוָתוֹ הֵפַר.