אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הציונות הדתית שמה את בן גביר על ראש שמחתה

שופטי בג"צ בהחלטה אחת יותר מידי, באטמוספרה הציבורית של מאבק אליטות, העבירו את בן גביר הליך הכשר למהדרין בציבוריות הישראלית בוודאי בזו הציונית דתית, כשתלמידי כהנא מובילים בקמפיין נגד בג"צ

הציונות הדתית שמה את בן גביר על ראש שמחתה
  עו"ד איתמר בן גביר (צילום: דוד כהן פלאש 90)

במערכת הבחירות הזאת יש לפעמים תחושה שהציונות הדתית שמה על ראשה את איתמר בן גביר.

שנים היו חניכי 'כך' בשולי הציונות הדתית. אפילו כדי ליצור בלוק טכני צריך היה נתניהו ליצור מכבש עצום של לחצים ורבים בציונות הדתית בלעו אותו כצפרדע שמוכרחים, או תרופה מרה במיוחד שרשם ד"ר נתניהו ברצפט אותו נשא בכיסו.

אך הנה לא חלף זמן רב וראש הרשימה הרב רפי פרץ, האיש הממלכתי, רב צבאי לשעבר, מדדה אחר שני משפטנים ופוליטיקאים מוכשרים במיוחד. סמוטריץ' מוביל את המחנה ומחרה ומחזיק אחריו איתמר בן גביר שהצבא סירב לגייס.

שניהם חדים כתער, קוראים חוקים ופסקאות כבקיאים ורגילים והתקשורת בשבילם נהירה להם כשבילי חברון וקדומים. 'בלוק טכני' הסביר הרב רפי את החיבור שנוצר כמי שקפאו שד, אך הקמפיין והרוח הציבורית נלקחים אל המלחמה באליטיזם שמגלה בית המשפט העליון ושם בן גביר הוא הכוכב.

בג"צ דחף את בן גביר לקונצנזוס

אי לכך, מי שייצב את תלמידי הרב כהנא בראש הם לא אחרים מאשר המשפטנים עצמם ולא נתניהו כפי שמשמאל ניסו לצייר זאת. מנדלבליט ולאחר מכן שופטי בג"צ הם אלו שהחזירו את כהנא אותו פסלו ב-1988 לקדמת הבמה.

אילולי היה היועמ"ש פוסל את ד"ר מיכאל בן ארי ובג"צ לא היה מקבל זאת בפסיקה שמצד אחד מאשרת את בל"ד ועופר כסיף אך באותה העת מוציאה את בן ארי, היו חניכי הרב מאיר כהנא ממשיכים להיחשב מוקצים. הפסילה והחד צדדיות יצרה אנטגוניזם שקיימת כבר שנים נגד בג"צ. השופטים סולברג ומינץ עוד החזיקו בדעה עקבית כשאחד מהם פסל גם את בן ארי וגם את בל"ד והשני אישר את שניהם, אך שאר השופטים בלוליינות מרשימה יצרו מאזן שהציבור לא יכול היה לקבל.

בג"צ ב-88 בנשיאות שמגר הובילו את כהנא מחוץ לקונצנזוס, ובג"צ בנשיאות נאור בהחלטה אחת יותר מידי ובלי קשב לשיח הציבורי הובילו אותם פנימה לחיק הקונצנזוס.

זה נכון שהדבר הובשל בתהליכים חברתיים פנימיים, כמו ההליכה ימינה של הציבור, המערכה הפוליטית נגד האקטיביזם השיפוטי תוצרת אהרון ברק ואיתמר בן גביר אחד שעשה קריירה מרשימה כמשפטן רהוט שחורך אולפנים ומצלמות.

אבל בסוף האצבע בעין ששם בג"צ בהחלטה השנויה במחלוקת עזרה מאוד לקמפיין של איחוד מפלגות הימין. על אף שעוצמה יהודית ושאר השותפות באיחוד מפלגות הימין מנהלים קמפיינים נפרדים, הסוגיה המשפטית תופסת חזק בקמפיין הנוכחי גלל תחושת העוול מצד בית המשפט כששם מנסים לאתגר במאבק עם שרת המשפטים איילת שקד שמציגה את התכניות שלה לשינוי בית המשפט העליון.

ואם כבר שרת המשפטים, האמירה למי הייתם מאמינים לבן גביר או לאיילת שקד בסוגיית העינויים, גם היא חיזקה לבסוף את בן גביר שהתברר שיש דברים בגו. ומתדמית הפרובקטור שהייתה לו, הוא הפך זה שדואג לזכויות אדם ודובר אמת.

צדק היסטורי?

בסוף צריך לזכור שגם הרב צבי יהודה אמר מילים חמות על הרב כהנא וגם רבנים אחרים לא ראו בו מוקצה מחמת מיאוס, אך הרוח הציבורית הובילה לכך שכאשר דחקו את הרב כהנא החוצה. הציונות הדתית שתמיד מנסה להתכתב עם הציבוריות הישראלית וניסתה בעצמה לנקות דימוי קיצוני שדבק בה, הלכה עם הזרם והשאירה את הכהניסטים הרחק מאחור, למרות שיש שיטענו שגם הפסילה של הרב כהנא בזמנו נבעה משיקולים פוליטיים ואלקטוראלים כאלו ואחרים (כך למשל התחייה הייתה יריבה פוליטית ויש שטוענים ששיקולים כאלו הנחו אותה לתמוך בפסילה) שהיום אולי לא היו מקבלים את אותו מעמד.

מה שברור הוא שחלקים גדולים בציונות הדתית עוברים כעת מטמורפוזה בייחס לאחד מתלמידי הרב כהנא. הדבר ייבחן בפעילות בכנסת אם וכאשר בן גביר יגיע כחבר כנסת והאם ראשות וועדה כפי שהוא דורש תיצור גם אצלו תהליכים של מיסוד והתמתנות. אלו תהליכים שיכולים גם להמשיך את הקרע בתוך הציונות הדתית בין שמרנים לליברלים, במיוחד כשזה יוביל לנושאים שפחות בקונצנזוס בסוגיות דת ומדינה למשל. אך אין ספק שכניסת בן גביר יוצרת מקרה בוחן מעניין.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
ממש
התמים | 02-04-2019 13:58
נכון. הציבור הדתי הולך והופך את אנשי כהנא ואת המשיחיסטים בכלל - למיין סטרים. לצערי, ציבור זה מתקשה להקיא מתוכו קיצונים למיניהם ובעצם נותן להם הכשר. הטענה היא שהם אוהבי ישראל וארץ ישראל. לא מבינים שלא כל מי שאוהב את הארץ או את העם - כשר לבוא בקהל. לאורך ההיסטוריה, מנוולים רבים עשו מעשים מפלצתיים בשם אהבת עמם וארצם. אהבת העם והארץ לא יכולה להכשיר כל שרץ וכל אידיאולוגיה. בהפוך על הפוך אומר שסמולנים רבים גם הם אוהבים את עמם ואת ארצם ומוכיחים זאת במעשים שונים - ולמרות זאת איננו מקבלים את דרכם. פטריוטיות איננה הכשר אוטומטי. חומר למחשבה. מקווה שהמערכת לא תצנזר אותי....
כשיש כבן גביר בסרוגים,יש תירוץ להתנתקויות
סרוג. | 02-04-2019 19:13
יש מבאישי ריח הסרוגים
2
אני התרשמתי לטובה מבן גביר
ל | 02-04-2019 14:06
הגעתי למסקנה שזו האמת למרות כמה מסיחים מסביב שרוצים לגרום לכך שיחשבו שדרכו היא קיצונית ולעוות את דבריו , לא יעזור . בסופו של דבר האמת יוצאת לאור . לי זה גרם להצביע דווקא להם. בוחרים איחוד הימין!
3
הציונות הדתית הקצינה לא בגלל בן גביר
מה קשור בגץ? | 02-04-2019 14:23
אין ממילא הרבה הבדל בין סמוטריץ שמזמן בקונצנזוס ובן גביר. אין שום קשר לבגץ.
4
סיבה טובה לא להצביע לבית היהודי
יוסי | 02-04-2019 14:35
ציוני דתי לא נותן קולו לעצמה יהודית
אתה מגיב כל יום אותו דבר- העתק והדבק ???
ליוסי | 02-04-2019 15:09
נמאס מהשנאה שלך לעוצמה יהודית המוכשרת והמוצלחת. אנו מצביעים לאיחוד הימין ר ק בגלל ששיתפו את עוצמה יהודית. אני סבתא ומתה על בן גביר - יישר כח ענק לך איתמר . הפוך ממך ומשנאתך !!!!
5
קיצוניות
יוסי | 02-04-2019 14:38
לא הרב צבי יהודה בעבר ולא רבני הר המור ולא אף רב הגיוני לא יתמוך בכך אסור להצביע לבית הקיצוני
ליוסי
צ | 02-04-2019 20:53
בצורת ישראל כתוב גם שאסור לדבר לשון הרע. כל שכן שאתה מבלף.
בתור מגיב קבוע - עד כמה התורה חשובה לך ?
יוסלה | 02-04-2019 20:49
נראה שלא כל החלקים בתורה חשובים לך באותה מידה, אתה מתחשב רק בחלקים החברתיים סוציאלסטים. האם אתה מאמין באמת בביאת המשיח ? אני מסופק .... אז למה אתה לא מצביע ימין חדש - או בלשון שאתה מכיר - ימין רפורמי ?
אני מגיב תמיד בעקביות לפי תורת ישראל
יוסי | 02-04-2019 16:15
בתורה אין מקום למטורפים שונאי עמם
6
בן גביר יכנס.הציבור יתן את דברו בקלפי מול בגצ
אריאל | 02-04-2019 15:12
לפחות 8 מנדטים לאיחוד
7
בתור דתייה קיבוצניקית אני מצביעה איחוד כדי
שלומית | 02-04-2019 15:14
להחזיר את בגצ למקומו המאוזן. אני לא מהחרדל ובכל זאת חייבים לתת תשובה ברורה לבגצ
8
המייינסטרים הסרוג יצביע איחוד. ימין מאמין
שיר. רעננה | 02-04-2019 15:17
יש רק במפלגה הזו. אני לא בעד כהניסיטים בכלל, אבל טב זה הפתק היחיד שאני יודע שמחויב באמת לערכים שלנו ולא יזגזג פתאום כמו שבנט עשה
9
אוי ואוי
רפ | 02-04-2019 15:18
אם את האיש הזה הציונות הדתית שמה על ראש שמחתה, מצבה עוד עגום יותר. איך . . . איך אפשר לקחת אדם שהוא בגדר טרוריסט לכל דבר ולהתגאות בו. אתם על הקרשים ימניים קיצוניים שכמותכם, איתכם המדינה שלנו לא תזכה לכל סוג של שלום ותחיה על חרבה לעולמים ! מאחל חג שמח והתרסקות מוחלטת בקלפי (:
10
בסוף היו עינויים בדומא. בן גביר צדק שקד לא
אורי | 02-04-2019 15:19
מאמין לו לא פחות ממנה. אני חילוני מראש העין אבל ברור לי שצריך ימין שיודע להאבק לגמרי
11
ישר כח לבן גביר
אחד | 02-04-2019 16:24
!
12
רוב המתנגדים לבן גביר הם לייטים שמרגישים שייכ
אאא | 02-04-2019 18:11
שייכות לתרבות המערבית יותר מאשר לתורה
13
תלמידי כהנא!
רותי | 02-04-2019 21:40
בן גביר היה בן 4 כשכהנא היד נרצח. אין דימיון.
14
התוודות
לוי | 03-04-2019 0:17
ככל שאני קורא כתבות מעין אלו, בכתיבה רדודה של, עשו לי, לקחו לי ועוד. של כל אלו שחושבים שהם אנשי הציונות הדתית והם בעלי החכמה והתבונה, אני משתכנע יותר ויותר כמה צריך לבחור בבן גביר. אדם עממי, ללא יוהרה, נעים, אמתי וכן. זהו. זה מה שצריך. אדם ללא התנשאות.
15
בן גביר כל הכבוד לך אוהבים אותך
איציק | 22-07-2019 0:52
אני בפעם האחרונה הצבעתי לעוצמה יהודית